Рішення від 08.04.2026 по справі 380/11938/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2026 рокусправа № 380/11938/25

місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради, Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії

УСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради код ЄДРПОУ 26256622, адреса: пл.Ринок, буд. 1, м. Львів, 79008, Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій код ЄДРПОУ 40307075, адреса: 79000, м. Львів, вул. Пекарська, 41, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради код ЄДРПОУ 26256754, адреса: 79006, Львів, вул. Галицька, 21, каб. 2, у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Львівської міської ради щодо ненадання ОСОБА_1 одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 100000 гривень згідно з поданою заявою від 18.02.2025;

- зобов'язати Виконавчий комітет Львівської міської надати ОСОБА_1 передбачену ухвалою Львівської міської ради №4520 від 23.04.2015 (зі змінами та доповненнями) одноразову матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань в сумі 100000 гривень на підставі поданої нею заяви від 18.02.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Львівська міська рада ухвалою №4520 від 23.04.2015 затвердила Програму забезпечення житлом учасників антитерористичної операції. Ця програма за рахунок коштів місцевого бюджету встановила додаткові соціальні гарантії для певних категорій львів'ян учасників АТО. Ця програма врегулювала питання та умови надання додаткового соціального забезпечення (житлом, земельними ділянками та матеріальною допомогою) певних категорій осіб (військовослужбовців, учасників АТО та інших), що проживали на території Львівської міської ради станом на дату її запровадження. Для надання послуг учасникам бойових дій, війни членам їх сімей та сімей загиблих учасників, що брали безпосередню участь в антитерористичній операції Львівська міська рада утворила Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій (ухвала №117 від 14.01.2016). 18.02.2025 позивач подав до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій заяву в якій просила про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, яка зареєстрована за №02-04/53/25 та №3К-11789-001. Відповідач листом від 27.02.2025 повідомив, що заява позивач відносилась до четвертої черги, а станом на лютий 2022 року Комісія встигнули розглянути заяви учасників бойових дій, з першою датою заїзду в райони проведення АТО/ООС не пізніше 31.10.2018. В той час як перша дата заїзду в райони проведення АТО/ООС позивача датується 26.08.2020. Причиною неможливості надання одноразової матеріальної допомоги відповідач наводить ту обставину, що програма закінчилась 31.12.2022 і коштів на її виконання в бюджеті Львівської територіальної громади на 2024 рік не передбачено.

01.12.2025 від представника Виконавчого комітету Львівської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, у якому він просить у задоволенні позову відмовити повністю. Відповідач зазначає, що заява ОСОБА_1 про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань подана до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій, а не до відповідача, як про це зазначає позивачка у позовній заяві. При цьому, відповідь на заяву позивачки від 27.02.2025 надана також Львівським центром надання послуг учасникам бойових дій, а не Виконавчим комітетом Львівської міської ради. Зважаючи на викладені положення ухвали міської ради від 23.04.2015 № 4520 та обставини справи,прийняттю рішення виконавчим комітетом Львівської міської ради щодо надання чи відмови у наданні одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань передували етапи, які належать до сфери повноважень Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій. Таким чином, вбачається неузгодженість між доводами позивачки, які викладені у позовній заяві та позовними вимогами, які пред'явлені до суб'єкта (Виконавчого комітету ЛМР), оскільки у спірній ситуації Виконавчий комітет ЛМР жодних дій чи бездіяльності стосовно позивачки не вчиняв та, відповідно, жодних прав позивача не порушив, оскільки не мав фактичного стосунку до розгляду заяви про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

22.01.2026 від представника Виконавчого комітету Львівської міської ради до суду надійшло клопотання про залучення третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

09.03.2026 від представника позивача до суду надійшло клопотання про залучення співвідповідача.

Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій відзиву на позовну заяву не подав.

Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради пояснень на позовну заяву не подав.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 16.06.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 13.02.2026 суд залучив до участі у розгляді справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій.

Ухвалою від 10.03.2026 суд залучив співвідповідача у справі Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

18.02.2025 позивач подав до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій заяву про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, яка зареєстрована за № 02-04/53/25 та № 3 К-11789-001.

Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій листом від 27.02.2025 повідомив, що заява позивача відноситься до четвертої черги, а станом на лютий 2022 року Комісія встигнули розглянути заяви учасників бойових дій, з першою датою заїзду в райони проведення АТО/ООС не пізніше 31.10.2018. В той час як перша дата заїзду в райони проведення АТО/ООС позивача датується 26.08.2020. Причиною неможливості надання одноразової матеріальної допомоги Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій є та обставина, що програма закінчилась 31.12.2022 і коштів на її виконання в бюджеті Львівської територіальної громади на 2024 рік не передбачено

Не погоджуючись з вказаною бездіяльністю відповідачів, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

IV. Позиція суду

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 № 4520 затверджено Програму про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), а також членів сімей таких осіб (далі Програма №4520).

Програма № 4520 розроблена для вирішення матеріально-побутових питань учасників антитерористичної операції/ООС та членів їх сімей, з урахуванням законодавчо закріплених прав громадян України. Джерелами фінансування Програми є кошти бюджету Львівської міської територіальної громади, а також кошти Державного бюджету України, які можуть бути залучені у встановленому законодавством України порядку.

Для цілей, визначених згаданою Програмою учасниками антитерористичної операції/ООС вважаються учасники бойових дій, яким надано такий статус відповідно до пунктів 19 і 21 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (п. 1.2.1 Програми №4520).

Розділ 3 Програми №4520 врегульовує порядок надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Згідно з пунктом 3.1 Програми №4520 Розмір матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань складає 100 тис. грн на одну особу, що має право на її отримання відповідно до цієї Програми.

Матеріальна допомога виплачується одноразово у повному обсязі (п. 3.1.1).

Пунктом 3.2 Програми №4520 передбачено, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань призначається особам, які відповідають вимогам, зазначеним у пункті 1.4 цієї Програми.

Згідно з пунктом 1.4 дія Програми поширюється (у частинах, визначених розділом 2 та розділом 3 цієї Програми) на осіб, які сукупно відповідають таким вимогам:

1.4.1. Місце проживання/перебування таких осіб зареєстровано на території Львівської міської територіальної громади станом на такі календарні дати:

1.4.1.1. День прийняття ухвали міської ради від 23.04.2015 № 4520.

1.4.1.2. День подання звернення (заяви) відповідно до цієї Програми про забезпечення житлом, надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

1.4.1.3. День розгляду заяви Комісією із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій (надалі - Комісія та Центр відповідно) та надання Комісією рекомендацій щодо осіб, які претендують на отримання житла, чи формування Комісією рекомендаційних списків щодо надання (відмови у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

1.4.2. Сумарний строк перебування учасників антитерористичної операції/ООС безпосередньо у районах та у період проведення антитерористичної операції/ООС та/або безпосередньо у районах та у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях становить не менше 45 днів.

Зазначений 45-денний строк не береться до уваги у випадках, коли участь в антитерористичній операції/ООС чи здійсненні відповідних заходів неможливо було продовжувати через захворювання, поранення, контузію, каліцтво або смерть, що підтверджено відповідними документами (крім випадків необережного поводження зі зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби).

1.4.3. Приналежність до однієї із категорій осіб, визначених цією Програмою:

1.4.3.1. Учасники антитерористичної операції/ООС.

1.4.3.2. Члени сімей учасників антитерористичної операції/ООС, яким надано відповідний статус згідно з абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

1.4.3.3. Члени сімей учасників антитерористичної операції/ООС з числа членів сімей загиблих (тих, що пропали безвісти) чи померлих учасників антитерористичної операції/ООС, у яких відсутні правові підстави для надання статусу члена сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) чи померлого відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

1.4.3.4. Як виняток за окремим рішенням Комісії мають право на отримання матеріальної допомоги особи з числа членів сімей померлих учасників антитерористичної операції/ООС, у яких відсутні правові підстави для надання статусу члена сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) чи померлого відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" незалежно від терміну перебування померлого учасника бойових дій у районах проведення антитерористичної операції/ООС.

Пунктом 3.5 передбачено надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань здійснюється з врахуванням розділу 1 цієї Програми та у такій черговості:

3.5.1. У першу чергу - члени сімей учасників антитерористичної операції/ООС, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок захворювання, поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції/ООС чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, і яким надано статус члена сім'ї загиблого (померлого) відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; члени сімей учасників антитерористичної операції, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок захворювання, поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції/ООС чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у яких відсутні правові підстави на надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (особи, зазначені у пункті 3.4 Програми); особи з інвалідністю внаслідок війни 1 та 2 групи, на яких не поширюється дія розділу 2 цієї Програми; особи, зазначені у пунктах 2.1.1 - 2.1.4 розділу 2, цієї Програми, які відмовилися від отримання житла відповідно до цієї Програми.

3.5.1.1. Матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань може бути виплачена одному із членів сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) або померлого за умови надання письмової згоди довільної форми іншими членами сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) або померлого, яким надано статус члена сім'ї загиблого та які мають право на отримання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

У разі подання заяви кількома членами сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) або померлого, які мають право на отримання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань відповідно до цієї Програми та відсутності письмової згоди таких членів сім'ї, одноразова матеріальна допомога надається рівними частинами усім членам сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) або померлого, які подали заяви на отримання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

У разі, коли після виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за її одержанням звертаються інші члени сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) або померлого учасника антитерористичної операції/ООС, питання розподілу розміру допомоги вирішується за взаємною згодою таких осіб або у судовому порядку.

3.5.2. У другу чергу - учасники антитерористичної операції/ООС, які мають на вихованні неповнолітніх дітей без матері (батька).

3.5.3. У третю чергу - учасники антитерористичної операції/ООС, у яких на вихованні є дитина з інвалідністю (рідна, усиновлена).

3.5.4. У четверту чергу - інші категорії учасників антитерористичної операції/ООС чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

3.5.5. У п'яту чергу - учасники антитерористичної операції/ООС:

3.5.5.1. Щодо яких відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування прийнято рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування житлового будинку" та надання її у власність.

3.5.5.2. Які вже отримали у власність та використали своє право на приватизацію земельної ділянки з цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування житлового будинку".

3.5.5.3. Щодо яких відповідним органом прийнято рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з цільовим призначенням "для індивідуального дачного будівництва на території Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району (у межах кварталу з кадастровим номером 4623681600:06:000:0408), розташованої між промисловою зоною "Рясне" та житловим районом "Білогорща" м. Львова, з подальшим набуттям у власність.

3.5.6. У шосту чергу - учасники антитерористичної операції/ООС, місце проживання яких зареєстровано на території населених пунктів, які увійшли до складу Львівської міської територіальної громади згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 718-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області"(крім м. Винники, смт. Рудно, смт. Брюховичі).

Згідно з п. 3.10 Програми №4520 розгляд заяв осіб, зазначених у пунктах 3.4, 3.5.5.1 - 3.5.5.3 цієї Програми здійснюється по першій даті заїзду в райони проведення антитерористичної операції/ООС, на цих осіб не поширюються умови, зазначені у пунктах 3.5.1 - 3.5.3 цієї Програми.

Пунктом 3.12 Програми №4520 установлено, що особи, які належать до категорії осіб, вказаних у пункті 3.5 цієї Програми, які бажають отримати матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань відповідно до цієї Програми, подають у Центр надання послуг учасникам бойових дій заяву встановленої форми за підписом заявника, до якої додаються такі документи:

3.12.1. Копія паспорта/копія паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм з наявним оригіналом довідки про реєстрацію місця проживання (додаток 13 до Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207) заявника (учасника антитерористичної операції/ООС або члена його сім'ї).

3.12.2. Копія довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків - відмітка у паспорті).

3.12.3. Копія довідки встановленого зразка згідно з додатком 1/додатком 4 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, про безпосередню участь особи в антитерористичній операції/ООС, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції/ООС у районах її проведення.

3.12.4. Довідка про реєстрацію місця проживання (додаток 13 до Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207)/довідка з місця проживання про склад сім'ї і реєстрації (дійсна протягом одного місяця з дня видачі).

3.12.5. Довідка про наявність/відсутність у власності земельної ділянки, видана Головним Управлінням Держгеокадастру у Львівській області (може надаватися Центром самостійно).

Суд встановив, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 29.01.2021.

Позивач звернулась із заявою про надання одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до Програми про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичний операції, забезпеченні її проведення чи у здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а також членів сімей таких осіб, затвердженої ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 №4520.

Заява про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань зареєстрована в Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій за № 1-6294 від 09 березня 2021 року.

Пунктами 3.18-3.19 Програми №4520 передбачено, що за результатами розгляду документів заявників Комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій формує рекомендаційні списки щодо надання (відмови у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням часу безпосередньої участі (дати заїзду) учасника антитерористичної операції/ООС в антитерористичній операції/ООС чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (надалі - рекомендаційні списки Комісії).

Після отримання рекомендаційних списків Комісії та підпису протоколу членами Комісії Центр спільно з управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики готує проект рішення виконавчого комітету про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до пунктів 3.20-3.21 Програми №4520 рішення про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань приймається виконавчим комітетом на основі поданих Центром рекомендаційних списків Комісії, які сформовані станом на день засідання Комісії.

Про прийняте виконавчим комітетом рішення Центр повідомляє заявника у термін, визначений Законом України "Про звернення громадян".

З аналізу зазначених норм випливає, що процедура розгляду поданої заяви про надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань включає такі етапи:

- Комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій формує рекомендаційні списки щодо надання (відмови у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань;

- Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій спільно з управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики готує проект рішення виконавчого комітету про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

- Виконавчий комітет Львівської міської ради приймає рішення про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на основі поданих Львівським центром надання послуг учасникам бойових дій рекомендаційних списків Комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС, які сформовані станом на день засідання Комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС.

Втім, як встановив суд, Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій в особі Комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС, отримавши заяву позивача, не розглянув таку в порядку, визначеному Програмою №4520. Комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС не сформувала рекомендаційних списків, та, відповідно, Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій не підготовив та не подав проект рішення про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а тому допустив протиправну бездіяльність щодо нерозгляду заяви позивача № 1-6294 від 09 березня 2021 року у порядку, передбаченому Програмою №4520, а не заяви від 18.02.2025 як помилково вважає позивач.

У листі від 27.02.2025 №110207-вих-28868 Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій як на підставу нерозгляду заяви посилався на те, що з моменту повномасштабної російської збройної агресії комісія призупинила свою роботу, частина членів комісії захищають України у складі ЗСУ, а також вказав, що оскільки згідно з п. 4.1 Програма діяла до 2022 року та закінчилась 31.12.2022, коштів на її виконання у бюджеті Львівської міської територіальної громади на 2024 рік не передбачено.

Втім, суд відхиляє такі доводи Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій та наголошує, що оскільки позивач звернулась із заявою 09.03.2021, тобто в період дії Програми №4520, то вона мала право на розгляд її заяви у визначеному Програмою №4520 порядку. Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій, у свою чергу, мав відповідний обов'язок щодо забезпечення умов для розгляду такої заяви.

Зважаючи на викладене, з метою належного та ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за доцільне зобов'язати Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій розглянути заяву позивача від 09.03.2021 №1-6294 у порядку, визначеному Програмою №4520.

Водночас, позовні вимоги, заявлені до Виконавчого комітету Львівської міської ради задоволенню не підлягають у зв'язку з їх передчасністю, оскільки, як встановив суд, прийняттю рішення виконавчим комітетом Львівської міської ради щодо надання чи відмови у наданні одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань передують етапи, які не виконані Львівським центром надання послуг учасникам бойових дій. Відтак, у спірній ситуації Виконавчий комітет Львівської міської ради жодних дій чи бездіяльності стосовно позивача не вчиняв та, відповідно, жодних прав позивача не порушив.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

V. Судові витрати.

Судові витрати між сторонами не розподіляються, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та такий фактично не сплачував.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради, Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій в особі Комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 09.03.2021 №1-6294 у порядку, передбаченому Програмою про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), а також членів сімей таких осіб, затвердженою ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 №4520.

Зобов'язати Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій в особі Комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.03.2021 №1-6294 у порядку, передбаченому Програмою про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), а також членів сімей таких осіб, затвердженою ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 №4520.

В іншій частині позовних вимог відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович