Ухвала від 08.04.2026 по справі 320/728/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну боржника у виконавчому листі

08 квітня 2026 року Київ №320/728/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву про заміну боржника у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області щодо не нарахування і невиплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги, як інваліду ІІ групи, з розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги ОСОБА_1 , як інваліду ІІ групи, з розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням фактично виплачених сум.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області щодо не нарахування і невиплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги, як інваліду ІІ групи, з розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області код (ЄДРПОУ:03193821, місцезнаходження: 09300, смт. Володарка, вул. Коцюбинського, 13) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи за 2020 рік, відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.

13.12.2022 Київський окружний адміністративний суд направив на поштову адресу позивача виконавчий лист у справі.

Відділом примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) подано заяву, у якій просить замінити боржника у виконавчому листі №320/728/21, виданим Київським окружним адміністративним судом від 21.11.2022, а саме Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації на його правонаступника - Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193755; місцезнаходження: 09106, Україна, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, буд. 2 а). Крім того, просить видати новий виконавчий лист у даній справі, а виконавчий лист від 21.11.2022 визнати таким, що не підлягає виконанню у зв'язку з припиненням боржника.

Учасники розгляду заяви були належним чином повідомлені про час, дату та місце проведення судового засідання, однак в судове засідання не прибули.

Представником заявника подано клопотання про розгляд заяви в порядку письмового провадження.

Враховуючи положення ч. 9 ст. 205 та ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд заяви здійснено судом без участі представників учасників розгляду заяви у порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши наявні матеріали справи в частині поданої заяви, встановив таке.

Відповідно до ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

Таким чином, суд дійшов висновку про розгляд заяви в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та подану заяву, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-ІХ утворено Білоцерківський район (з адміністративним центром у місті Біла Церква) у складі територій Білоцерківської міської, Володарської селищної, Гребінківської селищної, Ковалівської сільської, Маловільшанської сільської, Медвинської сільської, Рокитнянської селищної, Сквирської міської, Ставищенської селищної, Таращанської міської, Тетіївської міської, Узинської міської, Фурсівської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 22 п. 1 Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ утворено у Київській області, зокрема Білоцерківський район (з адміністративним центром у місті Біла Церква) у складі територій Білоцерківської міської, Володарської селищної, Гребінківської селищної, Ковалівської сільської, Маловільшінської сільської, Медвинської сільської, Рокитнянської селищної Сквирської міської, Ставищенської селищної, Таращанської міської, Тетіївської місько, Узинської міської, Фурсівської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, пунктом 3 Постанови №807-ІХ ліквідовано у Київській області: Баришівський, Білцерківський, Богуславський, Бориспільський, Бородянський, Броварський, Васильківський, Вишгородський, Володарський, Згурівський, Іванківський, Кагарлицький, Києво - Святошинський, Макірвський, Миронівський, Обухівський, Переяслав - Хмельницький, Поліський, Рокитнянський, Сквирський, Ставищенський, Таращанський, Тетіївський, Фастівський, Яготинський райони.

За змістом Переліку районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених постановою №807-ІХ, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-р, Володарська райдержадміністрація реорганізується шляхом приєднання до Білоцерківської райдержадміністрації Київської області.

Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, що затверджений постановою КМУ від 16.12.2020 №1321 регулює перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється.

Так, відповідно до п. 7 Порядку №1321 перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється:

у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації);

у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації.

Відповідно до п. 8 Порядку №1321 перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється:

у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації;

у разі утворення райдержадміністрації на території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та затвердження передавального акта комісії з реорганізації.

Зокрема, п. 10 Порядку №1321 визначено, що райдержадміністрація, розташована в ліквідованому районі, продовжує здійснювати свої повноваження до моменту виникнення відповідного правонаступництва, передбаченого пунктами 7 і 8 цього Порядку.

Відповідно до п. 11 Порядку №1321 визначено, що райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.

Розпорядженням Володарської районної державної адміністрації Київської області від 14.01.2021 №9 вирішено, зокрема, реорганізувати Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області. Також, цим розпорядженням визначено, що Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області є правонаступником Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області.

12.11.2021 зареєстровано запис №1003351120028000119 про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Володарської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 23570734) в результаті реорганізації.

Тобто, Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області (код ЄДРПОУ 03193755; місцезнаходження: 09106, Україна, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, буд. 2 а) є правонаступником Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області.

Відповідно до ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

З огляду на вищевикладене, враховуючи той факт, що виконавчий лист по справі вже виданий та законодавством передбачено заміну боржника або стягувача у виконавчому листі, суд дійшов висновку про необхідність заміни боржника, а саме: Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області (ЄДРПОУ:03193821, місцезнаходження: 09300, смт. Володарка, вул. Коцюбинського, 13) на Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області (код ЄДРПОУ 03193755; місцезнаходження: 09106, Україна, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, буд. 2 а), у виконавчому листі, виданому у справі №320/728/21.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) у частині заміни боржника у виконавчому листі від 21.11.2022.

Щодо вимоги заявника про видачу нового виконавчого листа у цій справі, суд, враховуючи приписи ч.ч. 1, 4 ст. 379 КАС України, вважає за необхідне відмовити в задоволенні в цій частині заяви, оскільки цією ухвалою суд вже вирішив питання про заміну боржника у виконавчому листі, виданому Київським окружним адміністративним судом 21.11.2022, що є достатнім заходом з метою забезпечення виконання рішення у справі.

Згідно п. 12 Розділу ІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, Затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5), у разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження (припинення юридичної особи, а також в інших випадках заміни сторони у виконавчому провадженні), якщо правовідносини допускають правонаступництво, виконавець за заявою сторони виконавчого провадження, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. На підставі постановленої судом ухвали виконавець своєю постановою замінює сторону виконавчого провадження. Ухвала суду та постанова виконавця долучаються до виконавчого документа при його передачі до іншого органу державної виконавчої служби або приватного виконавця або поверненні його стягувачу чи до суду.

Отже ухвала про заміну боржника у виконавчому листі у разі його пред'явлення до виконання разом з ухвалою є достатньою підставою для того, щоб вважати боржником при їх виконанні саме Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області, а видача виконавчого листа із зазначенням нового боржника не передбачена ані нормами КАС України, ані Законом України «Про виконавче провадження», а тому суд відмовляє в цій частині поданої заяви.

Щодо клопотання представника заявника про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд зазначає таке.

Згідно зі ст. 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Аналізуючи положення вказаної статті суд зауважує, що виконавчий лист не є таким, що виданий помилково, а виданий виконавчий лист підлягає пред'явленню до виконання разом з ухвалою про заміну боржника у виконавчому листі.

Керуючись ст. 248, 374 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Заяву представника Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) - задовольнити частково.

Замінити боржника у виконавчому листі, виданому Київським окружним адміністративним судом 21.11.2022 у справі № 320/728/21, з Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області (ЄДРПОУ:03193821, місцезнаходження: 09300, смт. Володарка, вул. Коцюбинського, 13) на правонаступника Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області (код ЄДРПОУ 03193755; місцезнаходження: 09106, Україна, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, буд. 2 а).

У задоволенні решти вимог заяви - відмовити

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Я.В. Горобцова