08 квітня 2026 року м. Київ справа №320/2282/26
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (далі - Позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі Відповідач-1), Державної податкової служби України (далі Відповідач-2) з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 13517638/43568705 від 18.12.2025 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної податкової накладної № 2 від 10.12.2024.
- зобов'язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (01103, м. Київ, вул. Михайла Драгомирова,14А; ідентифікаційний код 43568705) № 2 від 10.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 13517640/43568705 від 18.12.2025 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної податкової накладної № 1 від 15.01.2025.
- зобов'язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (01103, м. Київ, вул. Михайла Драгомирова,14А; ідентифікаційний код 43568705) № 1 від 15.01.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 13517639/43568705 від 18.12.2025 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної податкової накладної № 2 від 13.02.2025.
- зобов'язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (01103, м. Київ, вул. Михайла Драгомирова,14А; ідентифікаційний код 43568705) № 2 від 13.02.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33-19; ідентифікаційний код ВП 44116011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (01103, м. Київ, вул. Михайла Драгомирова,14А; ідентифікаційний код 43568705) судові витрати
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
Позов мотивовано протиправністю винесення контролюючим органом рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних через відповідність позивача пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, з огляду на безпідставність зупинення контролюючим органом реєстрації спірних податкових накладних, та з огляду на надання позивачем контролюючому органу відповідних пояснень з підтверджуючими документами, яких було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію поданих позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Також позивачем наголошено, що Віповідачем-1 визначено загальні підстави прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, які не містять конкретної інформації щодо причин та підстав їх прийняття, зокрема не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних № 2 від 10.12.2024, № 1 від 15.01.2025 та № 2 від 13.02.2025, та не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 2 від 10.12.2024, № 1 від 15.01.2025 та № 2 від 13.02.2025, саме в межах господарських операцій позивача, на підставі яких, ці податкові накладні і було складно.
Відповідачем-1 до суду наданий відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що з доводами позивача не погоджується, вважає їх такими, що задоволенню не підлягають з огляду на те, що позивачем не надано усіх первинних та розрахункових документів, які б підтвердили реальність здійснення господарських операцій за спірними податковими накладними. Відтак, на думку Відповідача-1, контролюючий орган діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідач-2 правом на подання відзиву не скористався.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
09.12.2024 між ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (Продавець) та ТОВ УКРПРОФІГРУП» (Покупець), укладено договір № КЕ/59 купівлі-продажу майнових прав (надалі - Договір), відповідно до предмету якого, Продавець продає, а Покупець купує майнові права на об'єкт нерухомості у порядку та на умовах, передбачених цим Договором, та у відповідності до норм Цивільного кодексу України, що визначають загальні положення про купівлю-продаж (п. 2.1. Договору).
Відповідно до пункту 2.2. Договору, сторони домовились, що об'єкт нерухомості, майнові права на який передаються за даним Договором, є Об'єктом нерухомості визначений Додатком № 1 до цього Договору, розташований в Об'єкті капітального будівництва за адресою: м. Київ, вул. Болсуновська (стара назва - Струтинського), 27 з певними проєктними характеристиками.
Згідно з пунктом 3.1. Договору, майнові права на Об'єкт нерухомості за цим Договором закріпляються за Покупцем у момент видачі Довідки про оплату 100% майнових прав. Довідка підписується Продавцем не пізніше 3-х робочих днів з дати здійснення Покупцем 100% оплати вартості майнових прав, що визначена у пункті 4.1. цього Договору.
Відповідно до пункту 3.4. Договору, після реєстрації права власності на Об'єкт нерухомості в порядку, встановленому чинним законодавством України, Покупець має право володіти, користуватись та розпоряджатися Об'єктом нерухомості без обмежень.
Згідно з пунктом 4.1. Договору, загальна вартість майнових прав на Об'єкт нерухомості складає 13 129 800 (тринадцять мільйонів сто двадцять дев'ять тисяч вісімсот) гривень 00 копійок, у тому числі ПДВ - 2 188 300,00, що є еквівалентом 316 000 (триста шістнадцять тисяч) доларів США 00 центів, за погодженим Сторонами курсом долара США, що на день підписання цього Договору становить 41,55 гривень за один долар США. Сторони погодили, що для розрахунку вартості майнових прав на Об'єкт нерухомості буде застосовуватися середній між купівлею і продажем комерційний курс долара США, встановлений АТ «ПриватБанк» для безготівкових розрахунків. У зв'язку з коливанням курсу долара США загальна гривнева вартість майнових прав на Об'єкт нерухомості може бути змінена, але в будь-якому випадку її еквівалент у доларах США не може перевищувати розмір, встановлений у пункту 4.1. Договору.
Відповідно до пункту 4.2. Договору, оплата вартості майнових прав на Об'єкт нерухомості здійснюється Покупцем в національній валюті України - гривні в порядку, визначеному Додатком № 2 до цього Договору на підставі рахунку Продавця, виставленого з урахуванням положень абзацу другого п. 4.1. Договору на день оплати. Рахунок дійсний протягом 1-го банківського дня, оплата за простроченим рахунком не допускається.
Додатком № 2 до Договору визначено графік оплати Об'єкта нерухомості.
В подальшому, на виконання договірних зобов'язань, ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» за результатом настання першої події (отримання попередньої оплати, відвантаження товару), у відповідності до вимог податкового законодавства України до Єдиного реєстру податкових накладних, складено та надіслано податкові накладні № 2 від 10.12.2024, № 1 від 15.01.2025, № 2 від 13.02.2025, проте їх реєстрація була зупинена
(далі - спірні накладні).
Підставою для зупинення реєстрації у квитанціях зазначено наступне:
Стосовно податкової накладної № 2 від 10.12.2024: «обсяг постачання товару/послуги 41.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).».
Щодо податкової накладної № 1 від 15.01.2025: «обсяг постачання товару/послуги 41.00 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).».
Стосовно податкової накладної № 2 від 13.02.2025: «обсяг постачання товару/послуги 41.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).».
Також у загаданих квитанціях платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та додаткового повідомлено: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0.»; "D"=8.9939%, "Рпоточ"=0.»; "D"=9.8858%, "Рпоточ"=0. відповідно.
02.12.2025, 05.12.2025 та від 05.12.2025 засобами електронного зв'язку ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» направлено до Головного управління ДПС у м. Києві, повідомлення № 1, № 2, № 3 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків, реєстрацію яких зупинено з відповідними доказами щодо реальності господарської операції.
Судом встановлено, що відповідно до переліку додатків до повідомлень, ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» на підтвердження реальності господарської операції направило до Головного управління ДПС у м. Києві відповідні пояснення щодо податкових накладних № 2 від 10.12.2024, № 1 від 15.01.2025, № 2 від 13.02.2025, а саме.
- виписку з ЄДРЮОФОПГФ по ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» від 25.10.2025;
- витяг з Державного реєстру речових прав № 352828841 від 02.11.2023;
- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0002447742023 від 15.11.2023;
- повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» від 16.11.2023;
- заява про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» від 06.01.2025;
- договір оренди від 15.05.2023;
- договір підряду № 0912-24 від 09.12.2024;
- акти приймання-передачі матеріалів в роботу № 12 від 02.12.2025, № 13 від 03.12.2025, № 14 від 04.12.2025, № 15 від 06.12.2025, № 16 від 06.12.2025, № 17 від 09.12.2025, № 18 від 10.12.2025, № 19 від 11.12.2025, № 20 від 13.12.2025, № 21 від 16.12.2025, № 22 від 17.12.2025, № 23 від 18.12.2025, № 24 від 19.12.2025;
- видаткові накладні № 35 від 02.12.2024, № 50 від 02.12.2024, № 36 від 03.12.2024, № 37 від 04.12.2024, № 38 від 06.12.2024, № 39 від 06.12.2024, № 40 від 07.12.2024, № 41 від 09.12.2024, № 42 від 10.12.2024, № 43 від 10.12.2024, № 44 від 11.12.2024, № 46 від 13.12.2024, № 47 від 13.12.2024, № 48 від 16.12.2024, № 49 від 16.12.2024, № 51 від 17.12.2024, № 53 від 18.12.2024, № 54 від 19.12.2024;
- виписку по банківському рахунку ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» за період з 01.12.2024 по 31.12.2024;
- договір поставки № Б1/10/2024 від 10.12.2024;
- договір поставки № 41 від 05.11.2024;
- договір № 138 - ТУ про надання послуг із видачі технічних умов на проєктування від 22.08.2024;
- договір поставки № 22-10 від 22.10.2024;
- протокол № 21/10/25 ЗЗУ ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» від 21.10.2025;
- наказ № 1 ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» про вступ на посаду директора від 22.10.2025;
- договір № КЕ/59 купівлі-продажу майнових прав від 09.12.2024 з додатками;
- платіжну інструкцію в національній валюті № 7647 від 10.12.2024 та рахунок на оплату № 5 від 10.12.2024;
- платіжну інструкцію в національній валюті № 7714 від 15.01.2025 на рахунок та рахунок на оплату № 6 від 15.01.2025;
- платіжну інструкцію в національній валюті № 7766 від 13.02.2025 на рахунок та рахунок на оплату № 7 від 13.02.2025;
- податкова накладна № 2 від 10.12.2024 з квитанцією про її зупинення;
- податкова накладна № 1 від 15.01.2025 з квитанцією про її зупинення;
- податкова накладна № 2 від 13.02.2025 з квитанцією про її зупинення;
- пояснення ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» від 02.12.2025 вих. № 8, від 05.12.2025 вих. № 9, від 05.12.2025 вих. № 10.
У своїх поясненнях Позивач звернув увагу на те, що ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» здійснює діяльність на ринку житлового будівництва. Основним видом діяльності ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» є КВЕД 41.10 Організація будівництва будівель, що підтверджується випискою з ЄДРЮОФОПГФ.
Місцезнаходження ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» зареєстровано за адресою: 01103, м. Київ, вул. Михайла Драгомирова,14А, де позивач у зв'язку із відсутністю у власності власних офісних приміщень, орендує офісне приміщення 3016 загальною площею 25,0 м2, що підтверджується копією договору оренди від 15.05.2023.
Позивачем у поясненнях також було повідомлено, що штат найманих працівників складає 4 одиниці. Протягом року відбулась зміна керівника ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ».
Крім цього ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» повідомило контролюючий органо, що для здійснення підприємницької діяльності відповідно до основного КВЕД позивач має у власності земельну ділянку площею 0,10 га, кадастровий номер 8000000000:82:277:0003, та є замовником будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями та підземним паркінгом, що знаходиться за адресою: м. Київ, Печерський район, вул. Болсуновська, 27.
Як слідує із долучених до пояснень документів, ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» повідомило контролюючий орган, що ним 09.12.2024 укладено потрійний Договір підряду №0912-24, згідно якого замовником ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ, Генеральним підрядником є ТОВ «ВП «Євротехнології», а підрядником є ТОВ «Проджектбуд».
Крім того, для виконання всього комплексу будівельних робіт підприємством укладені договори з іншими підрядниками та постачальниками ДП ДНДІБК, ТОВ «БІМАТ» ТОВ «ВП «Євротехнології», ТОВ «ПАУЕРЕЛЕКТРІК», ТОВ «АВ метал груп», ТОВ «ОПОРА СПЕЦБУДМОНТАЖ, ТОВ «РЕФАЙН», КП ШЕУ Печерського району та іншими.
Весь комплекс будівельно-монтажних робіт на об'єкті виконується технікою та персоналом підрядників. Частина будівельних матеріалів, а саме бетон, металопрокат, придбавається ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» як замовником будівництва, які потім передаються підрядникам за Актами приймання-передачі матеріалів в роботу. Копії приходних накладних та Актів передачу матеріалів в роботу додавалися позивачем як і банківські виписки за грудень 2024 рік при наданні пояснень щодо податкової накладної № 2 від 10.12.2024.
З поданих до Відповідача 1 пояснень слідує, що Товариство активну виробничу діяльність підприємство почало з листопада 2024 року, платником ПДВ зареєструвалось з 01.12.2024.
Водночас позивач звернув увагу контролюючого органу, що між ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» як ПРОДАВЦЕМ та ТОВ «УКРПРОФІГРУП» як ПОКУПЦЕМ було укладено договір купівлі-продажу майнових прав №КЕ/59 від 09.12.2024 року, на виконання якого згідно з умовами договору та графіком оплати Покупцем 10.12.2024 було здійснено платіж за майнові права на житлове приміщення на суму 4 376 600,00 грн., в т.ч. ПДВ 729 433,33 грн. за адресою м. Київ, вулиця Болсуновська, 27, що підтверджується платіжною інструкцією № 7647 від 10.12.2024.
Разом із тим, у пояснень позивач повідомляв Відповідача-1, що на підставі надходження грошових коштів на банківський рахунок ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» було складено та надіслано на реєстрацію спірні податкові накладні, реєстрацію яких зупинено.
За наслідком дослідження наданих Товариством документів, ГУ ДПС у м. Києві скерувало останньому повідомлення від 08.12.2025 № 13492283/43568705, від 11.12.2025 № 13501724/43568705 та від 11.12.2025 № 13501725/43568705 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у яких додатково контролюючий орган зазначив про необхідність надання: письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; додаткова інформація (зазначити, до якої інформації), що платником не надано ліцензії, дозволи, дозвільні документи, які були отримані для будівництва, висновок про ступінь готовності об'єкта, проектно-кошторисну документацію, графік виконання робіт, Технічного паспорту Об'єкта, Сертифікату готовності, відсутні документи щодо наявності на балансі підприємства основних фондів для здійснення господарської діяльності. Надати накази на призначення працівників, відомості про нарахування з/п застрахованим особам та/або документи щодо залучення стороннього трудового ресурсу. Надати пояснення та документальне підтвердження придбання 210 Бланки дозволу на Дизельне паливо та використання у господарській діяльності від ТОВ «КАРТ БЛАНК ОЙЛ», код 42216865.
На виконання окреслених Повідомлень, Товариство подало контролюючому органу повідомлення № 1 від 12.12.2025, № 2 від 12.12.2025, № 3 від 12.12.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків, реєстрацію яких зупинено з відповідними доказами щодо реальності господарської операції.
До згаданих повідомлень платником податків долучено:
- витяг з Реєстру будівельної діяльності ЄДЕССБ реєстраційний номер КВ020240718618 від 23.07.2024;
- договір підряду № 02/25 на виконання проектних робіт від 02.06.2025;
- робочий проект ТОМ 1 загальна пояснювальна записка «Будівництво житлового будинку з вбудованими приміщеннями на Струтитинського (нині - вул. Болсуновська), 27 у Печерському районі м. Києва»;
- проект підготовчих робіт Б-15-01/07-ПрПР «Будівництво житлового будинку з вбудованими приміщеннями на вул. Струтинського, 27 у Печерському районі м. Києва»;
- накази ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» про вступ на посаду директора № 1 від 19.10.2023, про прийняття на роботу № 01к від 19.12.2024, про прийняття на роботу № 02к від 19.12.2024, про прийняття на роботу № 03к від 19.12.2024;
- оборотно-сальдову відомість по рахунку 661 співробітники за період грудень 2024 по квітень 2025;
- видаткову накладну № 399 від 28.02.2025;
- виписку по банківському рахунку ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» за період 11.12.2024, 12.12.2024, 07.05.2025 про оплату на ТОВ «ПРОДЖЕКТБУД»;
- додаткові пояснення ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ».
У додаткових поясненнях наданих контролюючому органу Товариство повідомило, що позивач з грудня 2024 року та на даний час виконує підготовчі роботи на об'єкті «Будівництво багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями та підземним паркінгом, що знаходиться за адресою: м. Київ, Печерський район, вул. Болсуновська,27» із залученням підрядних організацій. Для виконання такого виду робіт законодавством передбачено достатній обсяг дозвільної документації у вигляді Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, який наявний у підприємства, та який було надано контролюючому органу. Паралельно триває процес погодження проєктної документації, що є необхідним етапом перед отриманням дозволу на виконання будівельних робіт. Після завершення погодження ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» матиме можливість подати відповідний пакет документів для оформлення Дозволу на початок будівельних робіт, відповідно до вимог законодавства України. Окремо ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» повторно наголошувало, що з контрагентом ТОВ «УКРПРОФІГРУП» (код ЄДРПОУ 39703955) укладений договір купівлі-продажу майнових прав № КЕ/59 від 09.12.2024. Предметом такого договору є майнові права, а не готовий об'єкт нерухомості, що повністю відповідає чинним нормам щодо реалізації майнових прав на етапі до завершення будівництва. Проєктні та підготовчі роботи на об'єкті виконуються силами залучених підрядних організацій, які здійснюють роботи із використанням власної матеріально-технічної бази та трудових ресурсів. Підготовчі роботи виконуються ТОВ «ПРОДЖЕКТБУД» (код ЄДРПОУ 40612562) за Договором підряду від 09.12.2024 №0912/24. Авансова оплата за виконання робіт проведена на ТОВ «ПРОДЖЕКТБУД» 11.12.2024 - 250 000,00 грн, 12.12.2024 - 250 000,00 грн, 07.05.2025 - 300 000,00 грн. Проектні роботи виконуються - ФОП ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ 1870817494) за Договором підряду на виконання проектних робіт № 02/25 від 02 червня 2025 року.
Товариство повідомило, що бланки дозволу на дизельне паливо, придбані підприємством у ТОВ «Карт Бланк Ойл» (код ЄДРПОУ 42216865), є дійсними протягом тривалого терміну та зберігаються для подальшого використання в межах господарської діяльності ТОВ «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ». Зазначені бланки будуть використані за призначенням під час виконання будівельно-монтажних робіт, початок яких заплановано на травень 2026 року. Дизельне паливо необхідне для забезпечення роботи будівельної техніки, механізмів та транспорту, що залучаються до здійснення виробничих процесів на об'єкті. Придбання бланків дозволу на зберігання пального здійснено виключно з метою забезпечення безперервності господарської діяльності, відповідно до вимог законодавства та нормативів використання пального на підприємстві.
За результатами розгляду наданих платником податків документів, Комісією комісії Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 13517638/43568705, від 18.12.2025 № 13517640/43568705 від 18.12.2025, № 13517639/43568705 від 18.12.2025 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної податкової накладної № 2 від 10.12.2024, податкової накладної № 1 від 15.01.2025, податкової накладної № 2 від 13.02.2025.
Не погоджуючись з рішенням Відповідача-1, Товариством подано скарги до Державної податкової служби України, за наслідком розгляду яких Відповідач-2 прийняв рішення № 175/43568705/2 від 05.01.2026, № 184/43568705/2 від 05.01.2026, № 202/43568705/2 від 05.01.2026, якими залишено скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Не погоджуючись із прийнятими контролюючим органом рішеннями, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовано нормами ПК України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок №1246), Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок № 1165) та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року №1245/34216 (далі - Порядок № 520).
Положеннями пункту 185.1 (а) (б) статті 185 ПК України встановлено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України, платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Згідно з пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість згідно вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрацїї/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Положеннями пункту 13 зазначеного Порядку передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Відповідно до положень підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім податкових накладних/розрахунків коригування, складених відповідно до пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу, у яких відображено операцію, до якої застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність», розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).
У разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі (п. 4 Порядку № 1165).
Разом з цим за правилами наведеними у пункті 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Не перевіряється на відповідність показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2), платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність».
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктом 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність») встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Одночасно положеннями пунктів 10-11 Порядку № 1165 регламентовано, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Реєстрація податкової накладної, рішення щодо зупинення якої є предметом даної позовної заяви, зупинена на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до пункту 1 Додатку 3 до Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність»), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій дає суду підстави дійти до висновку, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.
Отже, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.
При цьому квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної має містити пропозицію щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520 (далі - Порядок № 520).
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Суд зауважує, що вжите у цій нормі словосполучення «може включати» передбачає, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним.
У постановах від 3 листопада 2021 року у справі № 360/2460/20, від 29 червня 2022 року у справі №380/5383/21, від 27 липня 2022 року у справі № 520/15348/2020, від 16 вересня 2022 року у справі №380/7736/21, від 25 листопада 2022 року №320/3484/21 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Судом встановлено, що позивачем було подано для реєстрації в ЄРПН податкові накладні № 2 від 10.12.2024, № 1 від 15.01.2025 та № 2 від 13.02.2025. За наслідками проведеного моніторингу відповідачем зупинено реєстрацію вказаних податкових накладних.
Підставою для зупинення реєстрації у квитанціях зазначено наступне:
Стосовно податкової накладної № 2 від 10.12.2024: «обсяг постачання товару/послуги 41.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
Крім цього, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0.»
Стосовно податкової накладної № 1 від 15.01.2025: «обсяг постачання товару/послуги 41.00 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
Крім цього, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник "D"=8.9939%, "Рпоточ"=0.».
Стосовно податкової накладної № 2 від 13.02.2025: «обсяг постачання товару/послуги 41.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
Крім цього, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник "D"=9.8858%, "Рпоточ"=0.».
Проте, квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних містять вимоги про надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття відповідних рішень.
Суд звертає увагу, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних прямо залежить від зазначення у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних чіткого переліку документів.
Також, суд звертає увагу на те, що зупинення реєстрації податкової накладної без переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної не надало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Разом з тим, вживання податковим органом загального посилання на пункт 1 Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлена Верховним Судом, зокрема, у справі № 0940/1240/18, у справі №819/330/18, у справі № 824/245/19-а.
Отже, в контексті викладеного, суд доходить до висновку, що зупинення реєстрацій податкових накладних з підстав відповідності господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості операцій є необґрунтованим.
Одночасно суд звертає увагу, що відповідно до пунктів 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Згідно з пунктами 9-12 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Судом встановлено, що відповідачем було скеровано позивачу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків, реєстрацію яких зупинено з відповідними доказами щодо реальності господарської операції.
Як вже було зауважено судом вище, підставами для прийняття спірних рішень є: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Додатково в оскаржуваних рішеннях зазначено, що платником податків не надано пояснення та використання у господарській діяльності товару « 2710 Бланки дозволу на Дизельне паливо». Також згідно з поданим звітом за Ф 20 ОПП на підприємстві відсутні транспортні засоби. Відповідно до інформаційних баз даних ДПС встановлено придбання « 2710 Бланки дозволу на Дизельне паливо» від ТОВ «КАРТ БЛАНК ОЙЛ», 42216865, яким не спростовано рішення про відповідальність критеріям ризиковості від 10.07.2025. Відповідно до поданого звіту за формою 4 ДФ за жовтень задекларовано 3 працівники за 101 ознакою із заробітною платою 173,92 грн. Розмір заробітної плати працівників за повністю виконану місячну норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
З приводу окресленого слід звернути увагу, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, які не містять конкретної інформації щодо причин та підстав їх прийняття, зокрема не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних № 2 від 10.12.2024, № 1 від 15.01.2025 та № 2 від 13.02.2025, та не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 2 від 10.12.2024, № 1 від 15.01.2025 та № 2 від 13.02.2025, саме в межах господарських операцій позивача, на підставі яких, ці податкові накладні було складено.
Також, суд наголошує, що відповідачем не надано рішення про відповідність критеріям ризиковості суб'єкта господарювання, який зазначений ним у спірних рішеннях та не надано обґрунтування, який чим дані обставини стосуються тих господарських операцій, за результатами яких було складено спірні накладні.
Крім цього слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Вказану правову позицію викладено Верховним Судом у постановах від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20 та від 16.02.2023 у справі №380/7648/22.
Отже, предметом розгляду є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.
Верховний Суд у справах № 640/11321/20, № 320/3484/21 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 Критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.
Суд зазначає, що позивач надав контролюючому органу пакет документів (пояснення щодо проведених операцій у податкових накладних, договори підряду, проекти підготовчих робіт, накази, видаткові накладні, банківські виписки і інші документи, які стосуються господарських операцій по якій виписані дані податкові накладні), а у письмових поясненнях було детально розписано специфіку діяльності позивача.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, за загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Прийняття протиправного рішення про зупинення реєстрації податкової накладної зупинення реєстрації податкової накладної є передумовою прийняття відповідного рішення Комісії.
Суд зазначає, за наявності поданих позивачем документів, що підтверджують реальність здійснених господарських операцій, та відсутності роз'яснення контролюючого органу яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, були відсутні підстави для відмови у їх реєстрації у ЄРПН.
Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог ПК України, а тому не є предметом судового розгляду у справах щодо оскарження рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, які стосуються наявності чи відсутності підстав для зупинення та відмови у реєстрації податкових накладних згідно виключних підстав для вчинення податковим органом таких дій та прийняття рішень, що передбачені податковим законодавством, до числа яких не відноситься встановлення ані контролюючим органом, ані судом реальності господарських операцій поза межами податкового контролю та прийнятими за такими заходами контролю рішеннями.
У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду справи не робить висновків щодо реальності операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної. При цьому суд зазначає, що здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення такого моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 28.11.2019 №К/9901/17623/19 (справа №1640/2650/18), від 27.04.2020 №К/9901/27904/19 (справа №360/1050/19), від 21.05.2019 №К/9901/7590/19 (справа №0940/1240/18).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.12.2025 № 13517638/43568705 щодо податкової накладної № 2 від 10.12.2024, від 18.12.2025 № 13517640/43568705 щодо податкової накладної № 1 від 15.01.2025, від 18.12.2025 № 13517639/43568705 щодо податкової накладної № 2 від 13.02.2025.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» податкові накладні № 2 від 10.12.2024, № 1 від 15.01.2025 та № 2 від 13.02.2025 датою їх подання на реєстрацію, суд зазначає таке.
Відповідно до вимог підпункту 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі також - Порядок №1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Верховний Суд (постанови від 03.11.2021 у справі №360/2460/20, від 27.10.2022 у справі №360/3253/20, від 25.11.2022 у справі №320/3484/21 тощо) неодноразово наголошував на тому, що зобов'язання ДПС зареєструвати в ЄРПН подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Таким чином, враховуючи висновки суду про протиправність оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації складеної позивачем податкової накладної в ЄРПН та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні датою їх фактичного подання.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 7 987,20 грн, що підтверджується матеріалами справи.
Оскільки позов задоволено повністю судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 7 987,20 грн підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Головного управління ДПС у м. Києві.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 132, 134, 139, 143, 241-246, 251,252 КАС України суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 13517638/43568705 від 18.12.2025 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної податкової накладної № 2 від 10.12.2024.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 13517640/43568705 від 18.12.2025 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної податкової накладної № 1 від 15.01.2025.
4. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 13517639/43568705 від 18.12.2025 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної податкової накладної № 2 від 13.02.2025.
5. Зобов'язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (01103, м. Київ, вул. Михайла Драгомирова,14А; ідентифікаційний код 43568705) № 2 від 10.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
6. Зобов'язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (01103, м. Київ, вул. Михайла Драгомирова,14А; ідентифікаційний код 43568705) № 1 від 15.01.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
7. Зобов'язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» (01103, м. Київ, вул. Михайла Драгомирова,14А; ідентифікаційний код 43568705) № 2 від 13.02.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
8. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕМА ДЕВЕЛОПМЕНТ» судовий збір у розмірі 7 987 (сім тисяч дев'ятсот вісімдесят сім) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Щавінський В.Р.