Рішення від 09.04.2026 по справі 160/35138/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2026 рокуСправа №160/35138/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 20 Регіональної військово-лікарської комісії про визнання протиправним, скасування протоколу та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до 20 Регіональної військово-лікарської комісії (далі - 20 РВЛК, відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати протокол засідання штатної військово- лікарської комісії № 2025-1118-1534-0541-0 від 18.11.2025 20-ої Регіональної військово-лікарської комісії в частині відмови ОСОБА_1 у зміні причинного зв'язку захворювання в частині «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» на правильне - «Захворювання, Так, пов'язане із захистом Батьківщини»;

- зобов'язати 20 Регіональну військово-лікарську комісію переглянути постанову позаштатної постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії №3 військової частини НОМЕР_1 та змінити формулювання причинного зв'язку захворювання «Міжхребцевий остеохондроз, спондильоз, спондилоартроз поперекового відділу хребта, ускладнений протрузіями міжхребцевих дисків L3-L4, L4-L5 зі стенозом хребетного каналу, лікований оперативно: 19.03.2025 - інтерлямінектомія, транспедикулярна фіксація на рівні L4-L5, встановлення міжхребцевого імпланту типу кейдж L4-L5 у вигляді стійкого вертеброгенного больового синдрому, наявності транспедикулярної штангово-гвинтової системи на рівні L4-L5 на 4 гвинти, міжтілового кейджу L4-15 31 значним порушенням функції хребта. Вертеброгенна радикулопатія 14,13 ліворуч з помірним порушенням функції лівої нижньої кінцівки» у ОСОБА_1 з «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» на правильне - «Захворювання, Так, пов'язане із захистом Батьківщини».

В обґрунтування позову зазначено, що позивач проходив військову службу у складі військової частини НОМЕР_2 з 2022 та безпосередньо брав участь у заходах із забезпечення оборони України, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації. Під час проходження військової служби, 24.06.2022, позивач отримав бойову травму - акубаротравму, що підтверджується відповідними медичними документами та висновками військово-лікарських комісій. Вказане ушкодження визнано таким, що пов'язане з проходженням військової служби та захистом Батьківщини. Надалі, 03.02.2023, під час виконання бойового завдання в районі ведення бойових дій, ОСОБА_1 отримав повторну травму внаслідок артилерійського обстрілу, а саме: забій лівої половини тулуба та поперекового відділу хребта, що підтверджується довідкою за формою №100 (ПКМ). Позивач звертає увагу, що зазначена травма отримана ним під час виконання обов'язків військової служби в районі ведення бойових дій, що свідчить про її прямий зв'язок із захистом Батьківщини. Внаслідок зазначеного артилерійського обстрілу 03.02.2023, під час якого ОСОБА_1 отримано забій лівої половини тулуба та лівої нижньої кінцівки, військовослужбовець зазнав травмування поперекової ділянки, що проявилося гострим больовим синдромом у попереку та обмеженням рухливості. Позивач зауважує, що станом на момент проходження первинних військово-лікарських комісій в жовтні 2022 у позивача не було виявлено жодних захворювань поперекового відділу хребта, що підтверджує відсутність хронічних або дегенеративних змін до моменту отримання бойових травм. У подальшому, внаслідок отриманих травм та їх ускладнень, ОСОБА_1 встановлено діаноз: «міжхребцевий остеохондроз, спондильоз, спондилоартроз поперекового відділу хребта, ускладнений протрузіями міжхребцевих дисків L3-L4, L4-L5 зі стенозом хребетного каналу, лікований оперативно: 19.03.2025 - інтерлямінектомія, транспедикулярна фіксація на рівні L4-L5, встановлення міжхребцевого імпланту типу кейдж L4-L5 у вигляді стійкого вертеброгенного больового синдрому, наявності транспедикулярної штангово-гвинтової системи на рівні L4-L5 на 4 гвинти, міжтілового кейджу L4-15 зі значним порушенням функції хребта. Вертеброгенна радикулопатія 14,13 ліворуч з помірним порушенням функції лівої нижньої кінцівки.». Позивач зауважує, що незважаючи на наявність доказів причинно-наслідкового зв'язку між отриманою 03.02.2023 травмою та подальшим розвитком зазначеного захворювання, військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 зроблено висновок про те, що це захворювання пов'язане з проходженням військової служби, без встановлення статусу, що вказане захворювання пов'язане саме із захистом Батьківщини. На думку позивача, такий висновок є необґрунтованим та таким, що порушує його права, оскільки факт отримання травми під час бойових дій підтверджений належними доказами. Також, позивач наголошує, що відсутність захворювання до моменту травмування виключає можливість виникнення захворювання з інших причин. Відповідно до вимог законодавства та положень про військово-лікарську експертизу, у разі якщо захворювання є наслідком травми, отриманої під час виконання бойових завдань, такий причинний зв'язок має визначатися як пов'язаний із захистом Батьківщини, а не лише з проходженням служби. Отже, на думку позивача, висновок військово-лікарської комісії в оскаржуваній частині є необґрунтованим, суперечить фактичним обставинам справи та порушує право позивача на належне визначення причинного зв'язку захворювання. Вважаючи постанову 20 РВЛК № 2025-1118-1534-0541-0 від 18.11.2025 в частині визначення причинного зв'язку захворювання «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 15.12.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

31.12.2025 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому 20 РВЛК проти задоволення позову заперечує, зазначаючи, що пунктом 2.1. розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 (далі - Положення №402) передбачено, що для проведення військово- лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі по тексту - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі по тексту - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Відповідно до пункту 2.2. розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: ЦВЛК ЗС України; ВЛК регіону. Згідно з підпунктами 2.3.4. та 2.3.5. пункту 2.3 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії Збройних Сил України. Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку. Таким чином, ВЛК надано виключне право встановлення причинного зв'язку захворювань, травм, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців та вибір формулювань в яких приймаються постанови ВЛК. Жоден інший орган влади не може брати на себе відповідні повноваження. Крім того, відповідач наголошує, що при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення ВЛК, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певної постанови, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності постанови ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Отже, суди вправі перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури її прийняття.

05.01.2026 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач підтримує аргументи, викладені у позовній заяві та просить задовольнити позов у повному обсязі.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проходив військову службу у різних військових частинах, зокрема у військових частинах НОМЕР_2 , НОМЕР_3 та НОМЕР_4 , у різні періоди часу.

Наказом ВЧ НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 27.08.2025 №245 ОСОБА_2 виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.

Зі змісту вказаного наказу також вбачається, що наказом ВЧ НОМЕР_3 (по особовому складу) від 16.08.2025 №179-РС ОСОБА_1 звільнено відповідно до підпункту «б» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» у відставку (на підставі висновку (постанови) ВЛК про непридатність до військової служби).

Відповідно до довідки ВЧ НОМЕР_5 від 15.09.2022 №1071, 15.09.2022 проведено медичний огляд ВЛК при ВЧ НОМЕР_5 ОСОБА_1 .. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): «Наслідки ВТ (від 24.06.2022) акубаротравматичне ураження обох вух з пошкодженням правої барабанної перетинки, хронічний правобічний гнійний середній отит. Стан після тимпанопластики (від 31.08.2022). Хронічна двобічна сенсоневральна приглухуватість. Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. На підставі Розкладу хвороб, потребує відпустки за станом здоров'я терміном на 30 календарних днів. Захворювання, так, пов'язано з проходженням військової служби.

Згідно з довідкою ВЧ НОМЕР_5 від 19.10.2022 №1425, 19.10.2022 проведено медичний огляд ВЛК при ВЧ НОМЕР_5 ОСОБА_1 .. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): «Наслідки ВТ (від 24.06.2022) акубаротравматичне ураження обох вух з пошкодженням правої барабанної перетинки. Хронічна двобічна сенсоневральна приглухуватість зі сприйняттям шепітної мови 4.0 м лівим та 1.5 м правим вухом. Стан після тимпанопластики (від 31.08.2022). Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. На підставі Розкладу хвороб, придатний до військової служби.

Після проходження відповідного лікування, позивач продовжив проходження військової служби.

Відповідно до довідки ВЧ НОМЕР_2 від 31.05.2023 №9411 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, ОСОБА_1 у період з 09.06.2022 до 24.06.2022, з 19.07.2022 до 08.08.2022, з 20.10.2022 до 16.11.2022, з 24.11.2022 до 10.12.2022, з 19.01.2023 до 25.02.2023 років брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Ізюмському районі Харківської області, Бахмутському районі Донецької області.

В первинній медичній картці невідкладної допомоги за формою №100 від 04.02.2023 вказано уточнений діагноз отриманою позивачем травми «забій м'яких тканин поперекового відділу хребта, лівої нижньої кінцівки».

З довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) ВЧ НОМЕР_2 від 14.05.2024 №5104 вбачається, що солдат ОСОБА_1 03.02.2023 отримав акубаротравму, забій лівої половини тулоба та лівої нижньої кінцівки. За обставин: під час захисту територіальної цілісності України від російських окупаційних військ та виконання бойового завдання з відбиття агресії окупаційних військ російської федерації, а саме, 03.02.2023 приблизно о 14:15, війська російських загарбників здійснили артилерійський обстріл по вогневих позиціях 4 стрілецької роти НОМЕР_6 стрілецького батальйону, поблизу н.п. Бахмут Донецької області. Під час цього обстрілу солдат ОСОБА_1 отримав бойове травмування. Військовослужбовець перебував у засобах індивідуального захисту. Травмування/поранення військовослужбовця вважати таким, що сталося під час виконання ним обов'язків військової служби при захисті Батьківщини, не пов'язане з вчиненням ним кримінального або адміністративного правопорушення, та не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства.

Згідно з довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 27.09.2024 №3617 ОСОБА_1 в період з 06.02.2024 до 07.02.2024, з 08.02.2024 до 21.02.2024, з 01.08.2024 до 31.08.2024, брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у Донецькій області, Покровському районі, Авдіївській міській територіальній громаді, Бахмутському районі, н.п. Нью-Йорк, Торецькій міській територіальній громаді.

Відповідно до протоколу засідання штатної ВЛК (20 РВЛК) №2025-0731-1208-4343-3 від 31.07.2025 затверджено постанову позаштатної постійно діючої гарнізонної ВЛК №3 в/ч НОМЕР_1 на підставі статті 64а графи ІІ Розладу хвороб - Непридатний до військової служби; свідоцтво про хворобу №2025-0724-1238-3592-3 від 24.07.2025 затверджено.

Протоколом засідання штатної ВЛК (20 РВЛК) №2025-1118-1534-0541-0 від 18.11.2025, зокрема, вказано висновок лікаря експерта, що захворювання ОСОБА_1 «Міжхребцевий остеохондроз, спондильоз, спондилоартроз поперекового відділу хребта, ускладнений протрузіями міжхребцевих дисків L3-L4, L4-L5 зі стенозом хребетного каналу, лікований оперативно: 19.03.2025 - інтерлямінектомія, транспедикулярна фіксація на рівні L4-L5, встановлення міжхребцевого імпланту типу кейдж L4-L5 у вигляді стійкого вертеброгенного больового синдрому, наявності транспедикулярної штангово-гвинтової системи на рівні L4-L5 на 4 гвинти, міжтілового кейджу L4-15 зі значним порушенням функції хребта. Вертеброгенна радикулопатія 14,13 ліворуч з помірним порушенням функції лівої нижньої кінцівки» пов'язано з проходженням військової служби.

20 РВЛК постановила: у 20 РВЛК було розглянуто заяву молодшого сержанта у відставці ОСОБА_1 від 07.11.2025 та вивчені надані документи щодо зміни причинного зв'язку захворювання у свідоцтві про хворобу Позаштатної постійно діючої гарнізонної ВЛК №3 в/ч НОМЕР_1 №2025-0724-1238-3592-3 від 24.07.2025. Молодший сержант ОСОБА_3 проходив військову службу в ЗСУ по мобілізації з 25.02.2022 по 27.08.2025. Також згідно довідки (Додаток 6) №9411 від 31.05.2025 виданої командиром в/ч НОМЕР_2 брав участь у здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 09.06.2022 по 24.06.2022, з 19.07.2022 по 08.08.2022, з 20.10.2022 по 16.11.2022, з 24.11.2022 по 10.12.2022, з 19.01.2023 по 25.02.2023. Надані медичні документи підтверджують наявність захворювань на момент огляду (дослідження), проте не містять інформацію про терміни їх виникнення та розвитку. Так як не можна виключити імовірність їх виникнення та розвитку до участі у бойових діях або після, та дані захворювання в період участі у бойових діях не сягнули такого розвитку, що призвело би до непридатності до військової служби, постанова про причинний зв'язок у свідоцтві про хворобу Позаштатної постійно діючої гарнізонної ВЛК №3 в/ч НОМЕР_1 №2025-0724-1238-3592-3 від 24.07.2025 прийнята обгрунтовано. Підстав для її відміни, скасування або прийняття іншої постанови немає.

Позивач не погоджується з визначенням причинного зв'язку вказаного захворювання, як таке, що пов'язане з проходженням військової служби та вважає, що вказане захворювання слід кваліфікувати як таке, що пов'язане із захистом Батьківщини, внаслідок чого звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Правове регулювання спірних правовідносин здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Як встановлено частиною 3 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини 13 статті 2 Закону №2232-XII громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд, крім випадків, передбачених цим Законом.

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 (далі - Положення №402, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.

Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та членів їх сімей, громадян, які добровільно вступають на військову службу (навчання) за контрактом у Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, та осіб, звільнених з військової служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, для яких військово-лікарська експертиза проводиться військово-лікарськими комісіями, утвореними в закладах охорони здоров'я Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України та при закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (пункт 1.1. розділу І Положення №402).

На підставі пункту 1.2. розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з пунктом 1.3. розділу І Положення №402 основними завданнями військово-лікарської експертизи, зокрема, є: добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров'я (установи) та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи.

Пунктом 2.1. розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Згідно з пунктом 2.2. глави 2 розділу I Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).

Відповідно до підпункту 2.3.1. глави 2 розділу I Положення №402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Усі штатні ВЛК Збройних Сил України безпосередньо підпорядковуються начальнику ЦВЛК (підпункт 2.3.1. глави 2 розділу I Положення №402).

Відповідно до підпункту 2.3.3. пункту 2.3. глави 2 розділу I Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також, зокрема:

розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи;

проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи.

Підпунктом 2.3.4. пункту 2.3. глави 2 розділу I Положення №402 визначено, що ЦВЛК має право, зокрема:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;

перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах;

запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме:

направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів;

запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи (за необхідності);

розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;

надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (підпункт 2.3.5. пункту 2.3. глави 2 розділу I Положення №402).

Згідно з підпунктом 2.4.2. пункту 2.4. глави 2 розділу I Положення №402 начальник ВЛК регіону безпосередньо підпорядковується начальнику ЦВЛК. ВЛК регіону з питань військово-лікарської експертизи підпорядковуються усі позаштатні ВЛК регіону.

Відповідно до підпункту 2.4.4. пункту 2.4. глави 2 розділу I Положення №402 на ВЛК регіону покладаються, зокрема:

організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності;

контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров'я та фізичного розвитку;

Підпунктом 2.4.5. пункту 2.4. глави 2 розділу I Положення №402 визначено, що ВЛК регіону, серед іншого, має право:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи;

перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах;

приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК;

направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно з підпунктом 2.4.10. пункту 2.4. глави 2 розділу I Положення №402 постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

В силу пункту 21.1. глави 21 розділу ІІ Положення №402 у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.

Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних військовими комісаріатами на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК (пункт 21.2. глави 21 розділу ІІ Положення № 402).

Згідно з пунктом 21.4. глави 21 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців, призваних на збори військовозобов'язаних, резервістів під час навчальних зборів, кандидатів на навчання у ВВНЗ, направлених військовими комісаріатами, коли їм встановлено діагноз і постанова оформлюється свідоцтвом про хворобу або довідкою, ВЛК встановлюється причинний зв'язок захворювання (поранення, контузії, каліцтва, травми).

Так, відповідно до пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються, зокрема, в таких формулюваннях, серед іншого:

д) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби».

є) «Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, крім захворювань (поранень, контузій, каліцтв, травм), які виникли (одержані) в періоди служби, передбачені підпунктами «а», «ґ» цього пункту, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

Відтак, для встановлення причинного зв'язку з формулюванням «Захворювання, ТАК, повязане із захистом Батьківщини» у спірних правовідносинах необхідне одночасне існування таких обставин:

1) виникнення захворювання саме у період безпосередньої участі військовослужбовця у заходах із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, зокрема під час виконання бойових (службових) завдань у районах ведення бойових дій;

2) наявність безпосереднього причинно-наслідкового зв'язку між умовами та обставинами виконання обов'язків військової служби в зазначений період і виникненням відповідного захворювання або його прогресуванням;

3) підтвердження зазначених обставин належними та допустимими доказами, зокрема медичними документами, довідками про обставини травми, документами про безпосередню участь у бойових діях та іншими матеріалами, що досліджуються військово-лікарською комісією;

4) встановлення того, що захворювання:

- або виникло саме внаслідок впливу факторів під час виконання бойових завдань,

- або існувало раніше, однак у період участі у бойових діях досягло такого ступеня розвитку, який призвів до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби.

Лише за сукупності наведених умов військово-лікарська комісія має підстави для прийняття постанови із формулюванням «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини».

Разом з цим, суд зазначає, що оскаржувана у цій справі постанова, складена у вигляді протоколу № 2025-1118-1534-0541-0 від 18.11.2025, винесена ВЛК регіону.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачем надано відповідачу аналогічний перелік документів, що і долучений до матеріалів справи.

Судом за наслідком розгляду справи не встановлено процедурних порушень відповідача при розгляді скарги позивача та прийняття оскаржуваного рішення у формі протоколу.

Як було зазначено вище, згідно з підпунктом 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення № 402, постанова військово-лікарської комісії регіону може бути оскаржена до Центральної військово-лікарської комісії або у судовому порядку.

Суд наголошує, що звернення до ЦВЛК є передбаченим спеціальним способом перегляду постанов військово-лікарських комісій регіонального рівня, який спрямований на перевірку правильності встановлення діагнозу, оцінки стану здоров'я, а також визначення причинного зв'язку захворювання.

Такий спосіб захисту є ефективним, оскільки саме ЦВЛК наділена повноваженнями щодо перегляду, скасування або зміни постанов ВЛК регіонів, а також має спеціальні знання та компетенцію для надання оцінки висновкам щодо причинного зв'язку захворювання, що є предметом спору у даній справі.

Разом із цим, оскаржувана постанова, оформлена протоколом №2025-1118-1534-0541-0 від 18.11.2025, прийнята військово-лікарською комісією регіону.

Водночас, матеріали справи не містять доказів звернення позивача до ЦВЛК з метою оскарження зазначеної постанови.

В наведеному аспекті суд застосовує правові висновки Верховного Суду у цій категорії справ. Так, Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення №402. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК. Для цього військовий комісаріат направляє в регіональну штатну ВЛК, на території якої проживає заявник, його заяву, медичні документи, які є в заявника або одержані військовим комісаріатом з цивільних (військових) лікувальних закладів, військовий квиток.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставам прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.

З урахуванням викладеного, суд бере до уваги, що спірні правовідносини щодо правомірності визначення причинного зв'язку захворювання пов'язані з оцінкою спеціальних медичних питань, вирішення яких віднесено до компетенції військово-лікарських комісій, передусім ЦВЛК.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач, маючи передбачену законодавством можливість оскаржити постанову військово-лікарської комісії регіону до Центральної військово-лікарської комісії як спеціального органу, уповноваженого на перегляд та оцінку відповідних медичних висновків, не скористався таким правом.

Невикористання позивачем зазначеного механізму перегляду рішення ВЛК регіону свідчить про передчасність звернення до суду з даним позовом, оскільки спірні питання насамперед належать до сфери спеціальних медичних знань та підлягають первинній оцінці компетентним органом - ЦВЛК.

За таких обставин підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Враховуючи відмову у задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_7 ) до 20 Регіональної військово-лікарської комісії (адреса: вул. М. Грушевського, 65, м. Дніпро, 49069; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій: 26637746) - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар