07 квітня 2026 року
м. Хмельницький
Справа № 686/4974/26
Провадження № 11-сс/820/205/26
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Хмельницького апеляційного суду у складі:
судді-доповідача ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
з участю секретаря ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
підозрюваного ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому в режимі відеоконфренеції, матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12026240000000005 від 05.01.2026 за апеляційною скаргою захисника підозрюваного ОСОБА_7 - адвоката ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26 березня 2026 року, -
Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26 березня 2026 року задоволено клопотання старшого слідчого ВРЗЗС СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_8 , погодженого з прокурором, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та застосовано до
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кам'янець-Подільський, громадянина України, українця, ФОП, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , в силу ст. 89 КК України, раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.189, ч.4 ст.27 ч.3 ст.369 КК України, запобіжний захід у виді тримання під вартою на строк по 22 травня 2026 року включно.
Визначено заставу в розмірі 600 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1 996 800 грн., яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою.
У разі внесення застави, покласти на підозрюваного ОСОБА_7 наступні обов'язки:
- не відлучатись без дозволу слідчого, прокурора, суду з населеного пункту за місцем проживання;
- повідомляти слідчого, прокурора про зміну свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування з свідками у вказаному кримінальному провадженні.У разі невиконання даних обов'язків, застава звертається в дохід держави.
Ухвала діє по 22 травня 2026 року включно.
Органом досудового розслідування встановлено, що указом Президента України № 24/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, із 05 год 30 хв 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, строком на 30 діб з подальшими продовженнями воєнного стану відповідно Указів Президента України, діючих по теперішній час.
Встановлено, що ОСОБА_7 діючи за попередньою змовою з ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , за невстановлених досудовим розслідуванням обставинах (дата, місце, час), але не пізніше 26.12.2025, керуючись корисливим мотивом, маючи умисел на вимагання чужого майна, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та наслідки щодо позбавлення можливості особи на власний розсуд володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном, діючи умисно, усвідомлено посягаючи на чужу власність, передбачаючи спричинення матеріальної шкоди і бажаючи завдати таку шкоду, розробили злочинну схему отримання грошових коштів, яка полягала у вимаганні та отриманні від потерпілої ОСОБА_11 грошових коштів.
З метою отримання грошових коштів від потерпілої, ОСОБА_7 діючи за попередньою змовою з ОСОБА_9 та ОСОБА_10 вирішили використати надуману ними ситуацію про нібито наявний борг потерпілою ОСОБА_11 , іншим особам (хоча в дійсності будь-яких боргових зобов'язань потерпіла не мала).
Так, 26.12.2025 близько 11 години (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено) ОСОБА_7 спільно з ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , прийшли до робочого місця потерпілої ОСОБА_11 , а саме кабінету №125 КНП «Багатопрофільна центральна районна лікарня» Слобідко-Кульчієвецької сільської ради, яка розташована за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, с. Мукша Китайгородська, вул. Івана Виговського, будинок 30, та в подальшому реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на вимагання та отримання грошових коштів злочинним шляхом, діючи за попередньою змовою між собою, під надуманим приводом неіснуючої заборгованості, видаючи себе за працівників органів безпеки - СБУ, висунули вимогу потерпілій ОСОБА_11 , яка полягала у сплаті останньою грошових коштів в сумі 63 тисячі доларів США, що відповідно до курсу НБУ станом на 26.12.2025 становить 2 641 785, 30 гривень, при цьому здійснювали психологічний тиск про те, що у разі невиконання їхніх вимог, буде розголошено відомості, які потерпіла бажає зберегти у таємниці, а саме те, що вони здійснять розголос неправдивої інформації на території України та у засобах масової інформації про протиправну діяльність останньої та ніби то отримання нею неправомірної вигоди, від інших осіб для оформлення фіктивних груп інвалідності. В свою чергу, потерпіла ОСОБА_11 сприймала погрози щодо розповсюдження відносно неї неправдивої інформації як реальні.
Надалі, того ж дня, (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено) ОСОБА_10 , повторно прийшов до робочого місця потерпілої ОСОБА_11 , а саме кабінету №125 КНП «Багатопрофільна центральна районна лікарня» Слобідко-Кульчієвецької сільської ради, яка розташована за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, с. Мукша Китайгородська, вул. Івана Виговського, будинок 30, та в подальшому продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на вимагання та отримання грошових коштів злочинним шляхом, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_9 , під надуманим приводом неіснуючої заборгованості повторно висунув вимогу потерпілій ОСОБА_11 , яка полягала у сплаті останньою грошових коштів в сумі 35 тисяч доларів США, що відповідно до курсу НБУ станом на 26.12.2025 становить 1 467 658, 50 гривень.
В подальшому, 29.12.2025, близько 12 години (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено) ОСОБА_10 , повторно прийшов до робочого місця потерпілої ОСОБА_11 , а саме кабінету №125 КНП «Багатопрофільна центральна районна лікарня» Слобідко-Кульчієвецької сільської ради, яка розташована за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, с. Мукша Китайгородська, вул. Івана Виговського, будинок 30, та продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на вимагання та отримання грошових коштів злочинним шляхом, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_9 , під надуманим приводом неіснуючої заборгованості повторно висунув вимогу потерпілій ОСОБА_11 , яка полягала у сплаті останньою грошових коштів, при цьому здійснював погрози про те, що у разі невиконання їхніх вимог, буде розголошено відомості, які потерпіла бажає зберегти у таємниці. В свою чергу, потерпіла ОСОБА_11 сприймала погрози щодо розповсюдження відносно неї неправдивої інформації як реальні, побоюючись за свій авторитет.
30.01.2026 близько 13 години 15 хвилин, потерпіла ОСОБА_11 перебуваючи в автомобілі ОСОБА_7 , який знаходився поблизу будинку № 25/7 по вул. К. Коріотовичів, м. Кам'янець-Подільський, вимушено погодившись на незаконні вимоги ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , передала ОСОБА_7 , частину грошових коштів в сумі 5 тисяч доларів США, що відповідно до курсу НБУ станом на 30.01.2026 становить 214 241, 50 гривень, якими останні розпорядились на власний розсуд.
Крім цього, відповідно до п. 2 Постанови Кабінету міністрів України №1338 від 15 листопада 2024, «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі Постанова), слідує, що з 1 січня 2025 р. експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
Згідно п. 2 Положення «про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі Положення), слідує, що експертні команди формуються та функціонують у кластерних та/або надкластерних закладах охорони здоров'я, а також за потреби та/або в разі відсутності затвердженої спроможної мережі закладів охорони здоров'я на території регіону в закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
Відповідно п. 7 Положення, слідує що склад експертної команди формується індивідуально для кожного оцінювання з урахуванням необхідних для проведення оцінювання спеціалізацій лікарів з переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання в складі експертних команд Центру оцінювання функціонального стану особи.
Згідно п. 12 Положення, слідує що склад експертних команд формується індивідуально для проведення кожного оцінювання з лікарів загальною чисельністю не менше трьох осіб з переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання в складі експертних команд. До складу обов'язково має входити лікар-терапевт або профільний лікар щодо супутнього захворювання або ускладнень.
Вимогами п. п. «ґ» ч. 2 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції до 26.12.2024) визначено, що голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно примітки №1 ст. 364 Кримінального кодексу України слідує, що службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Так, відповідно наказу генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Багатопрофільна центральна районна лікарня» Слобідко-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 02004829, № 5-н від 02.01.2025, «Про покладення повноважень з питань організації проведення оцінювання повсякденного функціонування особи» на лікаря-терапевта ОСОБА_11 , покладено повноваження з питань організації проведення оцінювання повсякденного функціонування особи в КНП «Багатопрофільна центральна районна лікарня» Слобідко-Кульчієвецької сільської ради.
Згідно посадової інструкції із змінами та доповненнями ОСОБА_11 , як особа на яку покладено повноваження з питань організації проведення оцінювання повсякденного функціонування особи в КНП «Багатопрофільна центральна районна лікарня» Слобідко-Кульчієвецької сільської ради в своїй діяльності керується Постановою та крім того в її завдання та обов'язки входить організовувати роботу експертних команд шляхом автоматизованого (рандомного) вибору фахівців через електронну систему, також має право ініціювати залучення до команди будь-якого вузькопрофільного спеціаліста закладу, чия консультація необхідна для об'єктивного оцінювання за стандартами МКФ, відсторонювати членів експертної команди від участі в процесу у разі виявлення конфлікту інтересів або порушення принципу анонімності.
Так, ОСОБА_7 діючи за попередньою змовою з невстановленими особами, за невстановлених досудовим розслідуванням обставинах (дата, місце, час), але не пізніше 28.01.2026, керуючись корисливим мотивом, маючи на меті незаконне збагачення, шляхом отримання грошових коштів від громадян, які бажають встановити групу інвалідності, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та наслідки, достовірно знаючи, що ОСОБА_11 є службовою особою, а саме уповноваженою особа на яку покладено повноваження з питань організації проведення оцінювання повсякденного функціонування особи в КНП «Багатопрофільна центральна районна лікарня» Слобідко-Кульчієвецької сільської ради, розуміючи, що остання у зв'язку із займаною посадою може організовувати роботу експертних команд, ініціювати залучення до команди будь-якого вузькопрофільного спеціаліста, відсторонювати членів експертної команди від участі в процесу у разі виявлення конфлікту інтересів або порушення принципу анонімності, а таким чином може допомогти у встановленні групи інвалідності, здійснив підбурювання останньої до вчинення злочину, а саме запропонував ОСОБА_11 , протиправну схему незаконного збагачення, шляхом безпідставного встановлення груп інвалідності особам за неправомірну вигоду в сумі до 10 000 доларів США на що ОСОБА_11 погодилась (з метою викриття злочинної діяльності ОСОБА_7 та інших невстановлених осіб).
В подальшому, 02.02.2026 (точного часу в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_7 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи їх настання, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи в м. Кам'янець-Подільський (точного місця в ході досудового розслідування не встановлено), маючи на меті протиправним шляхом встановити собі групу інвалідності, надав для ОСОБА_11 копії медичних документів на ім'я ОСОБА_7 .
Надалі, 19.02.2026 (точного часу в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із невстановленими особами, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи їх настання, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи в м. Кам'янець-Подільський (точного місця в ході досудового розслідування не встановлено), маючи на меті незаконне збагачення, шляхом безпідставного встановлення групи інвалідності особам за грошові кошти, надав для ОСОБА_11 копії медичних документів на ім'я ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , з метою встановлення ОСОБА_11 , вказаним особам певної групи інвалідності.
Окрім цього, 22.02.2026 (точного часу в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із невстановленими особами, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи їх настання, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи в м. Кам'янець-Подільський (точного місця в ході досудового розслідування не встановлено), маючи на меті незаконне збагачення, шляхом безпідставного встановлення певної групи інвалідності громадянам за грошові кошти, надав для потерпілої ОСОБА_11 копії медичних документів на ім'я ОСОБА_14 та ОСОБА_15 , з метою встановлення потерпілою ОСОБА_11 , вказаним особам певної групи інвалідності.
Також, 25.02.2026 (точного часу в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із невстановленими особами, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи їх настання, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи в м. Кам'янець-Подільський (точного місця в ході досудового розслідування не встановлено), маючи на меті незаконне збагачення, шляхом безпідставного встановлення певної групи інвалідності громадянам за грошові кошти, в ході розмови з потерпілою ОСОБА_11 підбурив останню до вчинення злочину, шляхом надання їй неправомірної вигоди в сумі 4000 доларів США, за встановлення певної групи інвалідності за 1 (одну) особу, а саме ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 .
26.03.2026 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 189, ч. 4 ст. 27 ч. 3 ст. 369 КК України.
Своє рішення слідчий суддя мотивував тим, що під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ст.177 КПК України, і стороною обвинувачення доведено, що запобіжний захід лише у вигляді тримання під вартою зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного і виконання ним процесуальних обов'язків.
В поданій апеляційній скарзі захисник ОСОБА_6 просить ухвалу слідчого судді скасувати, постановити нову, якою застосувати до ОСОБА_7 запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту за місцем проживання з покладенням обов'язків, зокрема носінням електронного засобу контролю, які є необхідними. Уразі, якщо колегія суддів дійде висновку, що запобіжний захід у вигляді домашнього арешту є зам'яким, просить зменшити розмір застави.
Вказує, що сама по собі наявність підозри не можу бути підставою для застосування найсуворішого запобіжного заходу.
Зазначає, що ризики не аргументовані та не підтвердженні відповідними доказами.
Посилається і на те, що розмір застави ні стороною обвинувачення, ні слідчим суддею жодним чином не мотивований, оскільки він для ОСОБА_7 є надмірним.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення підозрюваного ОСОБА_7 та захисника ОСОБА_6 на підтримання доводів апеляційної скарги, думку прокурора про законність і обґрунтованість ухвали слідчого судді, дослідивши матеріали кримінального провадження та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 176 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_7 у вчиненні ним кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.189, ч.4 ст.27 ч.3 ст.369 КК України підтверджується наступними матеріалами кримінального провадження: протоколом допиту потерпілої ОСОБА_11 від 06.01.2026; протоколом додаткового допиту потерпілої ОСОБА_11 від 04.02.2026; протоколом додаткового допиту потерпілої ОСОБА_11 від 27.02.2026; протоколом впізнання особи за фотознімками від 10.03.2026; протоколом огляді лазерного диску від 20.01.2026; протоколом огляду предметів, а саме мобільного телефону від 06.01.2026; протоколами за результатами проведення НСРД відносно фігурантів кримінального провадження; іншими доказами у кримінальному провадженні.
Задовольняючи клопотання слідчого та застосовуючи до підозрюваного ОСОБА_7 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою слідчий суддя виходив з того, що останній підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, за яке передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до дванадцяти років, а тому, зважаючи на покарання, яке загрожує йому у випадку визнання його винуватим, співставляючи можливі негативні для нього наслідки у вигляді засудження його до покарання у виді позбавлення волі, ризик переховування від органів досудового розслідування та суду є достатньо високим; підозрюваний ОСОБА_7 може впливати на свідків, потерпілу та інших підозрюваних у кримінальному провадженні, оскільки кримінальне провадження перебуває на початковій стадії, досудове розслідування триває, не встановлено та не відшукано всі докази, не допитано осіб, яким відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження; ОСОБА_7 може вчинити інші кримінальні правопорушення та продовжити займатись злочинною діяльністю, оскільки останній підозрюється у особливо тяжкому умисному злочині, міцних соціальних зв'язків останній не має, а корисливий мотив злочину вказує на те, що для отримання матеріальних засобів на існування ОСОБА_7 може продовжувати здійснювати їх у протиправний спосіб.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що слідчий суддя врахував всі обставини кримінального провадження, особу ОСОБА_7 , який підозрюється у вчиненні у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна та тяжкого злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 4 до 8 років з конфіскацією майна або без такої, соціальні зв'язки підозрюваного, вік, майновий та сімейний стан, наявність місця проживання, та обґрунтованого прийняв рішення про необхідність його ізоляції від суспільства.
Крім того, колегія суддів вважає, що слідчий суддя врахував всі обставини кримінального провадження, особу підозрюваного і обґрунтовано прийняв рішення про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_7 , оскільки лише такий найсуворіший запобіжний захід, на даний час, зможе забезпечити належну процесуальну поведінку останнього та буде достатнім стримуючим засобом для запобігання ризикам, доведеним стороною обвинувачення.
Доводи захисника про застосування до підозрюваного ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту не є слушними, оскільки обмеження його права на свободу в даному випадку є виправданим та необхідним, через неможливість в жодний інший спосіб запобігти його втечі та забезпечити належне виконання ним своїх процесуальних обов'язків.
Колегія суддів вважає, що надані докази на обґрунтування підозри є переконливими, узгоджуються між собою та є достатніми для висновку про те, що підозра є обґрунтованою. Об'єктивних даних, які б свідчили про те, що вказані докази отримані з порушенням порядку, передбаченого КПК України, колегією суддів не встановлено.
Постановивши ухвалу про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, слідчий суддя суду першої інстанції загалом дійшов обґрунтованого висновку щодо необхідності його застосування.
Щодо доводів захисту, що розмір застави є непомірним з огляду на майновий та сімейний стан підозрюваного, колегія суддів зазначає наступне.
Так, відповідно до ст.183 КПК України слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених ч. 4 цієї статті, а згідно п.п.2, 3 ч. 5 ст. 182 цього Кодексу розмір застави щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов'язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.
Відповідно до практики ЄСПЛ, розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави буде достатнім стимулюючим засобом, щоб відбити в особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини в кримінальному провадженні. Розмір застави повинен визначатися, виходячи з даних про особу підозрюваного, його майнового стану і його відносин з особами, які надають забезпечення, іншими словами, враховувати той факт, чи буде втрата забезпечення чи дії проти поручителів у випадку неявки підозрюваного, обвинуваченого в суд достатнім стримуючим фактором для нього, щоб не здійснити втечу.
Водночас, під час визначення розміру застави не в повній мірі врахував вимоги ч.4 ст.182 та ч.3 ст.183 КПК України, а також дані про особу підозрюваного, зокрема наявність у нього постійного місця проживання, міцних соціальних зв'язків, перебування на його утриманні двох дітей, одна з яких є дитиною з інвалідністю, матері, яка є особою з інвалідністю І групи.
За таких обставин визначений розмір застави - 600 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 1996800 грн, апеляційний суд вважає надмірним та таким, що не повною мірою відповідає принципу співмірності.
З урахуванням наведеного, а також доводів апеляційної скарги захисника, який порушував питання про зменшення розміру застави, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги.
Водночас, оцінюючи обставини кримінального провадження, дані про особу підозрюваного та вимоги ч.4 ст.182 та ч.3 ст.183 КПК України щодо визначення розміру застави, з урахуванням принципу співмірності, апеляційний суд вважає, що достатнім для забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків буде застава у розмірі 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 998400 грн. Одночасно розмір застави має достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
З урахуванням вищенаведеного апеляційна скарга захисника підлягає частковому задоволенню, а ухвала слідчого судді скасуванню в частині визначення розміру застави, з постановленням нової ухвали апеляційним судом.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 407, 418, 419, 422 КПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 задовольнити частково.
Ухвалу слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26 березня 2026 року, про застосування відносно ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з визначенням застави скасувати в частині визначення розміру застави.
Постановити в цій частині нову ухвалу, якою визначити ОСОБА_7 заставу в розмірі 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 998400 гривень.
В іншій частині ухвалу залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3