Ухвала від 19.02.2026 по справі 911/425/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відмову у прийнятті звіту про виконання судових рішень

"19" лютого 2026 р. м. Київ Справа № 911/425/19

Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши звіт Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" про виконання рішення у справі

за позовом Державного підприємства “Енергоринок», м. Київ

до Державного підприємства “Регіональні електричні мережі», м. Київ

про стягнення 1795206394,48 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Київської області від 25.04.2019 р. у справі № 911/425/19 позов задоволено повністю; стягнуто з Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» на користь Державного підприємства «Енергоринок» 1516824168,99 грн. боргу, 195164599,50 грн. пені, 1375510,11 грн. штрафу, 58942910,24 грн. інфляційних втрат, 22899205,64 грн. 3% річних та 672350,00 грн. судового збору.

27.05.2019 на виконання рішення господарського суду Київської області від 25.04.2019 р. у справі № 911/245/19 видано відповідний наказ.

До господарського суду Київської області через систему “Електронний суд» від Державного підприємства “Енергоринок» надійшла заява про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення, в якій заявник просить зобов'язати Державне підприємство “Регіональні електричні мережі» подати до суду звіт про виконання рішення господарського суду Київської області від 25.04.2019 р. у справі № 911/425/19.

Ухвалою господарського суду Київської області від 24.11.2025 року задоволено заяву Державного підприємства «Енергоринок» про зобов'язання Державного підприємства “Регіональні електричні мережі» подати звіт про виконання судового рішення та зобов'язано керівника Державного підприємства “Регіональні електричні мережі» подати звіт про виконання рішення господарського суду Київської області від 25.04.2019 р. у справі № 911/425/19 у строк до 30 календарних днів з дня отримання ухвали суду.

25.12.2025 р. до господарського суду Київської області через систему “Електронний суд» від Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" надійшов звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою господарського суду Київської області від 05.01.2026 р. відмовлено у прийнятті звіту Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" про виконання судових рішень у справі № 911/425/19 та зобов'язано керівника Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" подати звіт про виконання рішення господарського суду Київської області від 25.04.2019 р., у справі № 911/425/19 у строк протягом 30 календарних днів з дня отримання ухвали суду.

Ухвала господарського суду Київської області від 05.01.2026 р. доставлена до електронного кабінету Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" 08.01.2026 р., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Отже, останнім днем строку, встановленого ухвалою господарського суду Київської області від 05.01.2026 р. для подання звіту, є 09.02.2026 р. (07-08.02.2026 р. вихідні дні).

09.02.2025 р. до господарського суду Київської області через систему “Електронний суд» від Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" надійшов звіт про виконання рішення. У звіті боржник повідомляє, що станом на дату подання цього звіту рішення господарського суду Київської області від 25.04.2019 р. у справі № 911/425/19 не виконано, часткове виконання відсутнє. Боржник вказує, що невиконання рішення зумовлене об'єктивною неможливістю його виконання, що виникла з причин, незалежних від волі боржника. Боржник посилається на те, що загальний обсяг розподіленої вугледобувним підприємствам мережами ДП «Регіональні електричні мережі» електричної енергії становить 92,9 %, з яких 67,3 % - підприємствам державної форми власності. У звіті боржник зазначає, що у зв'язку з масованими атаками країни-агресора, спрямованими на знищення енергетичної інфраструктури, зокрема об'єктів теплової генерації, вугільна галузь зазнала нових, значних викликів, що в свою чергу не сприяє погашенню боргу державних вугледобувних підприємств перед ДП «Регіональні електричні мережі». Попри численні звернення до органів державної влади та самих підприємств, питання розрахунків не врегульоване. За твердженнями боржника, враховуючи критичний фінансовий стан ДП «РЕМ», обтяжений значним обсягом зобов'язань та обмеженими грошовими потоками, повне погашення заборгованості за рішенням суду у розмірі 1,796 млрд грн, що включає суму основного боргу, пеню, штраф, інфляційні втрати, 3 % річних та судовий збір, є об'єктивно неможливим без застосування механізмів реструктуризації заборгованості та/або залучення зовнішньої фінансової допомоги. Боржник повідомляє, що орієнтовні строки початку та завершення виконання рішення суду безпосередньо залежатимуть від поліпшення економічної ситуації в енергетичному секторі. При цьому боржник зазначає, що обставинами, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення, є зокрема критичний фінансовий стан та низька ліквідність боржника; втрата обсягів виручки через виведення частини потужностей з господарської діяльності в умовах воєнного стану; накопичення значних заборгованостей на ринку електричної енергії; високий рівень дебіторської заборгованості; арешт коштів на рахунках підприємства; потреба у фінансуванні поточної діяльності; набрання чинності постановою НКРЕКП від 05.12.2025 № 2038, якою встановлено новий тариф на послуги з розподілу електричної енергії ДП «Регіональні електричні мережі», що є одним із найнижчих серед операторів системи розподілу в Україні. У звіті боржник зазначає, що виконання рішення суду можливе виключно за умови: врегулювання заборгованості державних вугледобувних підприємств; встановлення економічно обґрунтованого тарифу; застосування механізмів реструктуризації заборгованості або прийняття відповідних рішень Кабінетом Міністрів України. На думку боржника, до настання зазначених умов визначити конкретні строки виконання рішення суду не є можливим з причин, що не залежать від волі боржника.

Ухвалою господарського суду Київської області від 13.02.2026 р. прийнято звіт Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" про виконання рішення до розгляду, постановлено здійснювати розгляд звіту Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" про виконання рішення без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку письмового провадження та запропоновано стягувачу надати пояснення/заперечення щодо звіту Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" про виконання рішення протягом 5 днів з дня отримання ним даної ухвали.

Стягувач правом на подання пояснень/заперечень щодо звіту Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" про виконання рішення не скористався.

Дослідивши звіт боржника про виконання судового рішення, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Відповідно до ст. 339 ГПК України судовий контроль за виконанням судових рішень у господарських справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому цим розділом.

Згідно з частиною четвертою статті 345-1 ГПК України якщо боржником, який не виконує судове рішення, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, суб'єкт господарювання державного або комунального сектору економіки, суд за письмовою заявою стягувача та за умови відкриття виконавчого провадження зобов'язує такого боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення незалежно від характеру спору.

Відповідно до частини другої статті 345-4 ГПК України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо боржником не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються боржником для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 345-3 цього Кодексу.

Зокрема, згідно з пунктом 6 частини другої статті 345-3 ГПК України звіт боржника про виконання судового рішення має містити: у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про те, чи існують обставини, які ускладнюють виконання судового рішення боржником, які заходи вжито та вживаються боржником для їх усунення.

Судом встановлено, що звіт боржника - Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" не містить орієнтовних строків виконання рішення господарського суду Київської області від 25.04.2019 р. у справі № 911/425/19 та відповідно обґрунтувань цих строків.

У поданому звіті боржник обмежився загальними твердженнями про залежність строків виконання рішення суду від поліпшення економічної ситуації в енергетичному секторі, без надання будь-яких конкретних орієнтовних дат початку та завершення виконання судового рішення, а також без належного обґрунтування таких строків на основі об'єктивних факторів, таких як прогнозовані фінансові показники, етапи реструктуризації заборгованості чи конкретні заходи щодо залучення зовнішньої допомоги.

Боржник посилається на обставини, такі як критичний фінансовий стан, арешт рахунків, низький тариф на послуги з розподілу електричної енергії та заборгованість державних вугледобувних підприємств, однак не вказує строків, в межах яких планується усунення цих перешкод.

Загальні формулювання про те, що виконання судового рішення залежатиме від поліпшення економічної ситуації, не можуть вважатися обґрунтуванням орієнтовних строків, оскільки вони не надають стягувачеві жодної передбачуваності щодо відновлення його порушених прав.

Право стягувача на своєчасне та повне виконання судового рішення, гарантоване статтею 326 Господарського процесуального кодексу України, вимагає від боржника не лише визнання перешкод, але й демонстрації конкретних дій до їх подолання в розумні строки.

Відсутність орієнтовних строків у звіті фактично закріплює стан невиконання рішення суду.

Отже, оскільки звіт був поданий боржником без додержання вимог статті 345-3 ГПК України (боржник не надав відомостей про орієнтовні строки виконання рішення та їх обґрунтування), суд дійшов висновку про відмову у його прийнятті.

Відповідно до частини першої статті 345-4 ГПК України за наслідками розгляду звіту боржника суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 345-2 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду не зупиняє її виконання.

Частиною 3 ст. 345-4 ГПК України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд застосовує до боржника захід процесуального примусу у виді штрафу, а також може додатково встановити новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 345-2 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 345-2 ГПК України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання боржником відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Згідно з ч. 4 ст. 345-4 ГПК України суд застосовує до боржника захід процесуального примусу у виді штрафу за правилами статті 135 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 135 ГПК України під час здійснення судового контролю за виконанням судового рішення суд може стягнути в дохід державного бюджету з відповідача, боржника чи їх керівників (якщо відповідачем, боржником є юридична особа) штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи передбачене ч. 1 ст. 135 ГПК України право, а не обов'язок суду стягнути в дохід державного бюджету штраф з керівника боржника, суд не вбачає підстав для застосування заходів процесуального примусу.

Натомість, враховуючи постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту боржника, суд вважає за доцільне додатково встановити новий строк для подання звіту протягом двох місяців з дня отримання ухвали суду.

Керуючись ст. ст. 135, 234, 345-3, 345-4 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Відмовити у прийнятті звіту Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" про виконання рішення у справі № 911/425/19.

2. Зобов'язати керівника Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" подати звіт про виконання рішення господарського суду Київської області від 25.04.2019 р. у справі № 911/425/19 у строк протягом двох місяців з дня отримання ухвали суду.

Ухвала господарського суду набирає законної сили в порядку статті 235 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала господарського суду підлягає оскарженню в порядку та строки, визначені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 09.04.2026 р.

Суддя О.О. Рябцева