Постанова від 08.04.2026 по справі 206/1045/26

Справа № 206/1045/26

Провадження № 3/206/367/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2026 року м. Дніпро

суддя Самарського районного суду міста Дніпра Гаркуша В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , займаючого посаду голови Комісії з припинення політичної партії «Справедлива країна» (код ЄДРПОУ 36574940), до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії 50-32/49 ОСОБА_1 , будучи головою комісії з припинення політичної «Справедлива країна» всупереч вимогам ст. 17 Закону не забезпечив подання звіту політичної партії і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року (далі - Звіт), чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення:

ОСОБА_1 у судові засідання 18.03.2026 та 08.04.2026 не зявився, повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, подав до суду пояснення, в яких просив закрити провадження у справі за відсутності складу правопорушення у зв'язку з тим, що: 1) Партія ліквідована судом і не може діяти; 2) Голова ліквідаційної комісії уповноважений виключно на здачу документів до архівних установ 3) Він став головою ліквідаційної комісії 10.12.2025 р. Відповідно, навіть якщо допустити що хтось його уповноважив на подання звітів від забороненої партії яка не веде діяльності - то він це міг зробити тільки з 10.12.2025 р. Тобто він не був головою комісії в 3 кварталі 2025 р. 4. Він не підписував і не знає нічого про жодні протоколи. 5. Він прописаний в м. Києві, тому справа має розглядатись відповідним судом.

ІІІ. Досліджені в судовому засіданні письмові докази:

суддею досліджено наступні документи:

протокол про адміністративне правопорушення серії № 50-32/49 від 27.01.2026 (а.с. 1-8),

витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 10-14),

роздруківка з вебсайту Національного агенства щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (а.с. 15-16).

Заяву про заміну голови комісії з прпинення (ліквідатора) політичної партії від 30.08.2025 відповідно до якої ОСОБА_2 просить Міністерство юстиції України здійснити заміну його як голови комісії з прпинення (ліквідатора) політичної партії «Справедлива країна» на іншу особу, а саме ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заява нотаріально завірена (а.с. 17);

Заяву про надання згоди на виконання повноважень голови комісії з припинення (ліквідатора) політичної партії від 01.09.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 надав згоду бути головою комісії з припинення (ліквідатором) політичної партії «Справедлива країна» (а.с. 18);

копія наказу Національного агенства «Про визначення уповноважених осіб Національного агенства з питань запобігання корупції» з відповідними сторінками додатку від 01.01.2025 № 1/25(а.с. 19-21),

копія листа Національного агенства про надання пояснень та складання протоколу відносно ОСОБА_1 від 16.01.2026 № 50-21/2611-26 (а.с. 22-24).

роздруківка з вебсайту Національного агенства щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_2 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення (а.с. 28);

Відповідь Голови ліквідаційної комісії політичної партії «Справедлива країна» ОСОБА_1 до НАЗК від 19.01.2026 про те, що він не займав посаду у 3 кварталі 2025 року (а.с. 25);

акт № 50-29/34-1 Про неявку ОСОБА_1 (а.с. 26);

супровідний лист та поштовий опис вкладення про надсилання протоколу ОСОБА_1 (а.с. 28-30);

додаткові пояснення ОСОБА_1 (а.с. 34).

ІV. Оцінка суду:

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відповідно до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до наступного.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозиція 212-21 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Суб'єкт адміністративного проступку, відповідальність за який передбачена ст. 212-21 КУпАП - спеціальний (посадова (уповноважена) особа політичної партії, на яку чинним законодавством покладено обов'язок подання Звіту).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про політичні партії в Україні» у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.

Частиною 9 ст. 17 Закону, передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до п.п. 3, 4 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 - політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року до 10 листопада 2025.

Відповідно до ч. 20 ст. 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечую притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений Законом строк, розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/84639/.

Політичну партію «Справедлива країна» включено до вказаного вище списку - пункт 66, що свідчить про факт неподання партією звіту за ІIІ квартал 2025 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону прямо вказує на те, що у разі якщо в рішенні суду про анулювання реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, в рішенні про припинення політичної партії, її структурних утворень визначається як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) політичної партії, її структурних утворень керівник органу управління або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено рішенням суду.

Положеннями ч. 4 ст.105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Відповідно до частини 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Таким чином, звіти партії та звіти її місцевих організацій, які в установленому законом порядку набули статусу юридичної особи, що перебувають у стані ліквідації / припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації / припинення такого структурного утворення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, а також структурні утворення політичних партій, що перебувають в процесі ліквідації / припинення поширюються права та обов?язки, визначені законом для юридичних осіб, у тому числі й щодо звітування.

Щодо доводів особи, яка притягається до відповідальності, про те, що станом на жовтень 2025 року він не значився у ЄДР як голова комісії, суд зазначає наступне.

Спеціальний закон, а саме ч. 3 ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні», встановлює особливий порядок призначення ліквідатора у разі заборони партії судом. Згідно з цією нормою, якщо керівник органу управління відмовився від обов'язків, ліквідатором призначається інша особа, яка надала на це нотаріально завірену згоду.

Судом встановлено, що 30.08.2025 попередній голова комісії Токар Р.І. подав нотаріальну заяву про відмову від повноважень, а 01.09.2025 ОСОБА_1 надав нотаріальну згоду на виконання цих обов'язків (а.с. 17, 18).

Згідно з принципом пріоритету спеціальної норми права над загальною, повноваження ОСОБА_1 як суб'єкта звітування виникли не з моменту реєстраційної дії в ЄДР, а з моменту, визначеного законом про політичні партії - тобто після оформлення відповідних нотаріальних заяв та фактичного переходу повноважень ліквідатора в силу прямої вказівки закону.

Таким чином, станом на дату закінчення строку подання звіту (10.11.2025), саме ОСОБА_1 був уповноваженою особою, відповідальною за фінансову звітність партії, що підтверджується його особистим підписом на заяві про надання згоди (а.с. 18). Несвоєчасне внесення змін до ЄДР не звільняє особу, яка фактично та юридично (через нотаріальну згоду) прийняла на себе функції ліквідатора, від виконання обов'язків, покладених на неї законом

З огляду на вищевикладене, неподання ОСОБА_1 звіту партії за ІIІ квартал 2025 року до 10 листопада 2025 року є порушенням вимог частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами у справі, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 50-32/49 від 27.01.2026; копією заяви про заміну голови комісії з припинення (ліквідатора політичної партії; копією заяви ОСОБА_1 про надання згоди на виконання повноважень голови комісії з припинення (ліквідатора) політичної партії.

Таким чином, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя вважає, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ст. 212-21 КУпАП, протокол складено у відповідності до вимог законодавства, а вина особи безумовно, "поза розумним сумнівом", доведена та підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами по справі і повністю встановлена судом.

Відповідно до ст. ст. 34, 35 КУпАП обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушника не встановлено.

При обранні виду адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 , суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини і приходить до висновку, що необхідним і достатнім буде застосування до нього адміністративного стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.40-1, ст.212-21, ст.ст.266, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень (п'ять тисяч сто) 00 копійки.

Рахунок для оплати штрафу: (Отримувач коштів ГУК у Дніпропетровській області, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37988155, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), р/р UA948999980313000106000004569, код класифікації доходів бюджету 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції, серії та номер постанови, ПІБ правопорушника.

Штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у встановлений строк з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу у порядку примусового виконання постанови відповідно до ст. 308 КУпАП.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп.

Рахунок для оплати судового збору:отримувач коштів ГУК у Дн-кійобл/Сам.р./22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37988155, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA408999980313181206000004634, Код класифікації доходів бюджету 22030101.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Самарський районний суд міста Дніпра особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.

Суддя В.В. Гаркуша