Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/1569/26
Провадження № 3/279/532/26
"08" квітня 2026 р. м. Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Івашкевич О.Г., розглянувши справу, яка надійшла з Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий 04.06.2025 року органом 1820, працюючої продавцем в магазині «Vepe bar» по вул. Героїв Чорнобиля, 11,
за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
06.03.2026 року до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП.
26.02.2026 року о 12:24 год. гр. ОСОБА_1 , перебуваючи на робочому місці продавця в приміщенні магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП ОСОБА_2 , що за адресою: по АДРЕСА_2 , здійснила реалізацію підакцизного товару електронних сигарет з десертним ароматом «Luchee Blackcurrant», об'ємом 50 мл., що перевищує встановлені законом 2мл., чим порушила ст.10-1 Закону України №2899-IV та правила торгівлі підакцизними товарами та без марки акцизного збору, чим вчинила правопорушення, передбачене ст.156 ч.1 КУпАП, про що складено протокол про адмінправопорушення серії ВАД №467638 від 26.02.2026 року.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення одночасно у присутності двох понятих було складено протокол від 26.02.2026 року виявлення та вилучення працівниками Коростенського РУП уприміщенні магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП ОСОБА_2 , що за адресою: по АДРЕСА_2 , підакцизного товару: електронних сигаретз десертним ароматом «Luchee Blackcurrant», об'ємом 50 мл. у кількості 10 штук (2шт. зі смаком «Чорничний баблгам», 2шт. зі смаком «Неоновий дощ», 3шт. зі смаком «Холодне лате», 3шт. зі смаком «Ванільний табак») без марки акцизного збору на загальну суму товару: 350грн., який поміщено до камери схову речових доказів Коростенського РУП на збереження (квитанція №825).
Розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 був призначений о 10:30 годині 23.03.2026 року, який відкладено на 08:30 годин 08.04.2026 року у зв'язку із клопотанням адвоката Люлика Р.І., який представляє інтереси ОСОБА_1 .
Про дату, час та місце розгляду справи особа, яка притягується до адміністративної відповідальності належним чином повідомлена, шляхом направлення рекомендованих листів з повісткою про виклик до суду за адресою, вказаною в протоколі про адміністративне правопорушення, про що свідчить поштове підтвердження про вручення та шляхом направлення SМS- повідомлення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, на адресу суду від представника адвоката Люлик Р.І. надішло клопотання про закриття провадження на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. На обгрунтування поданого клопотання зазначено, що об'єктивна сторона ч.1 ст.156 КУпАП встановллює відповідальність виключно за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, що не є тотжним поняттю "реалізація електронних сигарет з різним ароматом". Будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 здійснювала роздібну або оптову торгівллю без марок акцізного податку чи з підробленими марками цього податку немає.
Дослідивши матеріали справи, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов до наступного.
Відповідно до вимог ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно диспозиції ч.1 ст.156 КУпАП відповідальність за вказаною нормою настає за порушення правил роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку. Норма вказаного закону є відсильною, відносини за якою регулюються Законом України " Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" № 2899-IV від 22.09.2005 р, ч.2 ст.10-1 якого передбачає, що електронні сигарети, заправні контейнери, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, можуть бути введені в обіг на території України лише за умови виконання таких вимог: 1) рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вводяться в обіг тільки у спеціальних заправних контейнерах, об'єм яких не перевищує 10 мілілітрів, в одноразових електронних сигаретах або одноразових картриджах, які мають об'єм не більше 2 мілілітрів; 2) вміст нікотину у рідинах, що використовуються в електронних сигаретах, становить не більше 20 міліграмів в 1 мілілітрі; 3) рідини, що використовуються в електронних сигаретах, не містять такі добавки: вітаміни або інші добавки, які створюють враження, що виріб має переваги для здоров'я або призводить до зменшення ризиків для здоров'я, або становить менший ризик для здоров'я; кофеїн, таурин чи інші добавки та стимуляторні сполуки, що асоціюються з енергійністю та життєвою силою; добавки, що мають властивості робити викиди кольоровими; 4) у виробництві рідини, що використовується в електронних сигаретах, використовуються лише інгредієнти високої чистоти; 5) у їх виробництві використовуються лише такі інгредієнти, які не становлять ризик для здоров'я людини в нагрітій або ненагрітій формі, крім нікотину в рідинах, що використовуються в електронних сигаретах; 6) електронні сигарети забезпечують рівномірне вживання доз нікотину за звичайних умов використання; 7) електронні сигарети, заправні контейнери та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, захищені від доступу дітей, несанкціонованого доступу, пошкоджень і протікань та мають механізм, що забезпечує заправлення без протікання; 8) електронні сигарети, заправні контейнери, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, не мають характерного запаху та/або смаку. Статтею 215 Податкового кодексу України встановлено, що до підакцизних товарів належать, зокрема: тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; тютюнова сировина, тютюнові відходи; рідини, що використовуються в електронних сигаретах.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд прийшов до обґрунтованого висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, доведена дослідженими в судовому засіданні доказами у справі, зокрема, даними, що містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №467638 про адміністративне правопорушення від 26.02.2026 року; рапорті інспектора з інформаційної підтримки Коростенського РУП Гармашук Н.С. про те, що 26.02.2026 о 14:32 за адресою: м.Коростень, вул. Героїв Чорнобиля, 11, в магазині «Vepe bar» було виявлено факт здійснення торгівлі електронними сигаретами без марок акцизного збору, який зареєстровано ЄО за №4100 від 26.02.2026 року; квитанцію про оплату 350грн. ФОП ОСОБА_2 «Vepe bar» від 26.02.2026; протоколі виявлення та вилучення від 26.02.2026 року, із фіксацією факту правопорушення, складеного ПОГ СВГ ВП Коростенського РУП Іскрицьким М.К. у присутності двох понятих; квитанції №825 про передачу речових доказів до камери схову речових доказів Коростенського РУП на зберігання.
З огляду на вищевикладене, враховуючи, що вина ОСОБА_1 підтверджується наявними в справі матеріалами, суддя доходить висновку про наявність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 КУпАП.
При цьому, суд відхиляє доводи представника ОСОБА_1 щодо відсутності у діях особи ознак об'єктивної сторони правопорушення з посиланням на зазначення аромату електронних сигарет, оскільки вказана обставина лише конкретизує предмет реалізації, але не виключає адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення.
Суд, керуючись ст.23 КУпАП враховує, що метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються дані про особу порушника, ступінь її вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 35 КУпАП судом не встановлені.
Обставин, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи за адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 34,35 КУпАП, судом не встановлено.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи відсутність обтяжуючих обставин, вчинення адміністративного правопорушення вперше, суд вважає за можливе застосувати до особи адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі в межах санкції ч.1 ст.156 КУпАП, яке, на думку суду, буде відповідати меті адміністративного стягнення.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Станом на 01 січня 2026 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3328 грн., а 0,2 розміру від прожиткового мінімуму для працездатних осіб дорівнює 665,60 грн.
Виходячи з вищевикладеного та керуючись ст.40-1, ч.1 ст.156 та ст.221, 283, 284 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України "Про судовий збір",
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень з конфіскацією вилучених предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Штраф підлягає стягненню на розрахунковий рахунок: населений пункт Коростенський район/м. Коростень, отримувач коштів ГУК у Житомирській обл./Коростенський район/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37976485, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), ККД 21081100, номер рахунку UA228999980313070106000006827, найменування коду класифікації доходів бюджету Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 665 гривень 60 копійок, який підлягає зарахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач ГУК у м.Києві /22030106/, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити особі щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання - три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя: Оксана ІВАШКЕВИЧ