Справа №2-2625/11
4-с/295/28/26
24.03.2026 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі
Головуючої судді Воробйової Т.А.,
за участю секретаря судового засідання Ходоровської І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Бородіна Дмитра Вікторовича
на дії (бездіяльність) державного виконавця Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у цивільній справі за позовом публічного акціонерного товариства "Райффайзен банк Аваль" до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
Заявник звернулась до суду із скаргою, в якій просить визнати бездіяльність Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо відмови у знятті арештів з усього майна, в тому числі нерухомого майна, заборони відчуження майна ОСОБА_1 , зокрема, накладені постановою Богунського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 23.09.2011 №28869451, реєстраційний номер обтяження 11643778, неправомірною, та зобов'язати Богунський відділ державної виконавчої служби у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України зняти арешт рухомого та нерухомого майна з усього майна, в тому числі нерухомого майна, заборони відчуження майна ОСОБА_1 , накладені Богунським відділом державної виконавчої служби у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, зокрема за постановою Богунського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 23.09.2011 №28869451, реєстраційний номер обтяження 11643778.
В обґрунтування скарги вказано, що у провадженні Богунського ВДВС у місті Житомирі перебувало виконавче провадження №28869451, де боржником була ОСОБА_1 . Відповідно до листа Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі від 02.02.2026 №9858 виконавчі провадження з примусового виконання виконавчих документів, за якими боржником є ОСОБА_1 , на виконанні у відділі не перебувають. Однак, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 03.02.2026 №462763352 на майно ОСОБА_1 накладені наступні обтяження, зокрема: постанова Богунського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 23.09.2011 №28869451, реєстраційний номер обтяження 11643778. Жоден з виконавчих листів, з перерахованих в листі Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі від 02.02.2026 № 9858, не пред'явлений повторно до примусового виконання з межах трирічного терміну після повернення їх без виконання. 16.02.2026 заявник звернулась із заявою до Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі, в якої просила, зокрема, зняти арешти усього майна, в тому числі нерухомого майна, заборони відчуження майна ОСОБА_1 , зокрема, накладений постановою Богунського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 23.09.2011 №28869451, реєстраційний номер обтяження 11643778. Листом від 19.02.2026 №16269 Богунський відділ державної виконавчої служби у місті Житомирі у задоволенні заяви про зняття арешту відмовив та повідомив, що матеріали виконавчого провадження знищені. Заявник вважає таку відмову та бездіяльність у скасуванні арештів не правомірною, оскільки збереження арештів, за відсутності відкритих виконавчих проваджень та можливості продовження виконання судового рішення, є невиправданим втручанням у право на мирне володіння майном.
Ухвалою суду від 09.03.2026 відкрито провадження у справі за скаргою.
19.03.2026 від начальника Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі Н. Савіної до суду надійшов відзив, у якому вказано, що згідно з інформацією, яка міститься у спецрозділі Автоматизованої системи виконавчих проваджень, на виконанні в Богунському відділі ДВС м. Житомир перебували матеріали виконавчого провадження №28869451 в період 23.09.2011-29.08.2012 на підставі виконавчого листа №2-2652/11 від 12.07.2011, виданого Богунським районним судом м. Житомира про стягнення з ОСОБА_1 на користь ЖОД АТ «Райффайзен Банк Аваль» заборгованість в сумі 569459,86 грн. Даний виконавчий документ надійшов на адресу відділу 22.09.2011. 23.09.2011 державним виконавцем була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження. 23.09.2011 державним виконавцем було винесено постанову про звернення стягнення на майно боржника (з накладенням арешту на майно боржника). 28.02.2012 державним виконавцем було винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувану, на підставі п.4 ч.1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції Закону на момент прийняття рішення). Жодних відомостей на адресу Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі від стягувана не надходило про виконання боржником зобов'язань, а також сплату боргу. Оскільки вищевказаний виконавчий документ був повернутий стягувану без подальшого виконання, майно божника з-під арешту не було звільнено у зв'язку з тим, що Законом України «Про виконавче провадження» (в редакції Закону на момент прийняття рішення) не було передбачено звільнення майна боржника з-під арешту у разі повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п.4 ч.1 ст.47 цього Закону. Отже, підстави для зняття арешту з майна боржника у державного виконавця відсутні. Богунський відділ державної виконавчої служби у місті Житомирі вважає вимоги скарги безпідставними та необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні скарги.
У судове засідання заявник та її представник не з'явились, про розгляд скарги повідомлені належним чином, від представника заявника ОСОБА_3 до суду надійшла заява про розгляд скарги без їх участі, у якій вказано, що заявник скаргу підтримує та просить задовольнити.
Представник Богунського відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі у судове засідання не з'явився, про розгляд скарги повідомлений належним чином, у відзиві начальник відділу Н. Савіна просить розгляд скарги здійснювати без участі представника відділу.
Представник АТ «Райффайзен банк» у судове засідання не з'явився, про розгляд скарги повідомлений належним чином, від представника банку Собчука О.В. до суду надійшла заява про розгляд скарги без його участі.
Інші учасники справи у судове засідання не з'явились, про розгляд скарги повідомлялись належним чином, причини неявки не повідомили.
Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу, яким закінчується розгляд справи, за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується скарга, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 03.06.2011 у справі №2-2625/11 розірвано кредитний договір №14/5550/81/129180 від 13.-2.2008, зобов'язано ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повернути на користь позивача ПАТ "Райффайзен банк Аваль" заборгованість за кредитом 39 036,36 доларів США, заборгованість по відсоткам 29 187,09 доларів США, пеню за прострочення тілу кредиту 17 225,55 доларів США та пеню за прострочення відсотків по кредиту 6 849,93 доларів США, а всього - 75 073,378 доларів США, а в разі неможливості це зробити, стягнуто з відповідачів в солідарному порядку на користь позивача заборгованість за кредитом 311 010,48 грн, заборгованість за відсотками 232 539,38 грн та пеню за прострочення відсотків по кредиту 54 574,81 грн, а всього 598 124, 63 грн; вирішено питання щодо судових витрат.
У довідці від 25.02.2026 про стан кредиту АТ «Райффайзен Банк» повідомив, що 06.05.2019 заборгованість за кредитним договором №014/5550/81/129180 від 13.02.2008 була відступлена на користь нового кредитора - АТ «Оксі Банк».
З листа Богунського відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі від 19.02.2026, який наданий на запит адвоката Бородіна Д.В., вбачається, що на виконанні у відділі перебували матеріали виконавчих проваджень про стягнення коштів з ОСОБА_1 . Зокрема, виконавче провадження №28869451 з примусового виконання виконавчого листа №2-2625/11, виданого 12.07.2011 Богунським районним судом м. Житомира, 23.09.2011 винесено постанови про відкриття виконавчого провадження та про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження. 29.08.2012 винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п. 4 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» (чинному на момент прийняття рішення), у зв'язку з тим, що стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, а саме, не надав відповідь на вимогу державного виконавця від 20.08.2012 №29145/10. У даному листі повідомлено про відсутність законних підстав для скасування арешту майна боржника, який накладено у межах даного виконавчого провадження, оскільки на адресу відділу не надходили підтверджуючі документи від сторін виконавчого провадження про виконання боржником зобов'язань. Додатково Богунський ВДВС у м. Житомирі повідомив, що надати матеріали виконавчого провадження №28869451 немає можливості у зв'язку із їх знищенням.
З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 03.02.2026 №462763352 вбачається, що постановою Богунського відділу ДВС Житомирського МУЮ №28869451 від 23.09.2011, на нерухоме майно ОСОБА_1 накладено арешт та оголошено заборону на його відчуження, реєстраційний номер обтяження 11643778.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» №606-XIV, який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №606-XIV), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно зі статтею 11 Закону №606-XIV державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до статті 25 Закону №606-XIV державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що в разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 47 Закону №606-XIV виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій або не здійснив авансування витрат на організацію та проведення виконавчих дій, авансування яких передбачено цим Законом, незважаючи на попередження державного виконавця про повернення йому виконавчого документа.
Правові підстави для повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, у статті 48 Закону №606-XIV визначались так: виконавчий документ, прийнятий державним виконавцем до виконання, повертається до суду, який його видав, у разі відновлення судом строку для подання апеляційної скарги на рішення, за яким видано виконавчий документ, та прийняття апеляційної скарги до розгляду (крім виконавчих документів, що підлягають негайному виконанню) (частина перша цієї статті); виконавчий документ, прийнятий державним виконавцем до виконання, за яким стягувачем є держава, у випадках, передбачених частиною першою статті 47 цього Закону, повертається до органу, який пред'явив виконавчий документ до виконання (частина друга цієї статті).
У Законі України від 02.06.2016 «Про виконавче провадження» №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII), на відміну від Закону №606-XIV, повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, не визначається як окрема підстава завершення виконавчого провадження, а є правовою підставою для закінчення виконавчого провадження (пункт 10 частини першої статті 39 Закону № 1404-VIII).
Виконавче провадження підлягає закінченню у разі: 1) визнання судом відмови стягувана від примусового виконання рішення суду; 2) визнання судом мирової угоди між стягувачем і боржником у процесі виконання; 3) смерті або оголошення померлим стягувача чи боржника, визнання безвісно відсутнім боржника або стягувана, ліквідації юридичної особи-сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва; 3-1) прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника; 4) скасування рішення суду або іншого органу (посадової особи), на підставі якого виданий виконавчий документ, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; 5) письмової відмови стягувача від одержання предметів, вилучених у боржника під час виконання рішення про передачу їх стягувачу, або знищення речі, що має бути передана стягувачу в натурі; 6) закінчення строку, передбаченого законом для відповідного виду стягнення; 7) визнання боржника банкрутом; 8) фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом; 9) повернення виконавчого документа без виконання на вимогу суду або іншого органу (посадової особи), який видав виконавчий документ; 10) направлення виконавчого документа за належністю до іншого відділу державної виконавчої служби; 11) повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 75 цього Закону; 12) якщо рішення фактично виконано під час виконання рішення Європейського суду з прав людини; 13) непред'явлення виконавчого документа за відновленим виконавчим провадженням у строки, визначені статтею 51 цього Закону; 14) списання згідно із Законом України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» заборгованості, встановленої рішенням суду, яке підлягало виконанню на підставі виконавчого документа. У випадках, передбачених пунктами 1-6, 8, 9, 11-13 частини першої цієї статті, виконавчий документ надсилається до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав (частини перша та друга статті 49 Закону № 606-XIV).
Підстави для закінчення виконавчого провадження на момент розгляду цієї справи в судах визначені у частині першій статті 39 Закону №1404-VIІІ.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 14.05.2025 в справі №2/1522/11652/11 (провадження № 14-137цс24) зазначила, що як закінчення виконавчого провадження, так і повернення виконавчого документа стягувачу є формами завершення виконавчого провадження, проте вони мають різні правові підстави та відповідно різні правові наслідки.
Закінчення виконавчого провадження є стадією виконавчого провадження і передбачає завершення вчинення виконавчих дій щодо примусового виконання рішення в межах відповідного виконавчого провадження. Зміст правових підстав для закінчення виконавчого провадження, визначених частиною першою статті 49 Закону №606-XIV (частиною першою статті 39 Закону №1404-VIII), свідчить про об'єктивну неможливість виконати відповідне рішення у примусовому порядку. На відміну від обставин, що зумовлюють повернення виконавчого документа стягувачу, обставини, які є підставою для закінчення виконавчого провадження, не перестануть існувати в майбутньому.
З наведеного слідує і формування наслідків закінченого виконавчого провадження, зокрема, виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочато знову, крім випадків передбачених законом (частина перша статті 40 Закону №1404-VIІІ).
Водночас частиною п'ятою статті 47 Закону №606-XIV визначено, що повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цією статтею, не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених статтею 22 цього Закону (аналогічна норма міститься в частині п'ятій статті 37 Закону №1404-VIII).
Повернення виконавчого документа стягувачу є процесуальною дією державного (приватного) виконавця, яка вчиняється останнім у випадку, коли внаслідок існування певних обставин або дій чи бездіяльності учасників виконавчого провадження неможливо у примусовому порядку виконати відповідне рішення. Разом з цим повернення виконавчого документа стягувачу не свідчить про неможливість примусового виконання рішення взагалі, а лише про таку неможливість у певний момент. Тобто якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення виконавчого документа стягувачу, то останній може повторно звернутися із заявою про примусове виконання рішення.
Наслідки завершення виконавчого провадження визначені статтею 50 Закону №606-XIV.
Відповідно до положень частин першої, другої статті 50 Закону №606-XIV у разі закінчення виконавчого провадження (крім направлення виконавчого документа за належністю іншому органу державної виконавчої служби, офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, закінчення виконавчого провадження за рішенням суду, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій), повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, арешт, накладений на майно боржника, знімається, скасовуються інші вжиті державним виконавцем заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші дії, необхідні у зв'язку із завершенням виконавчого провадження. Завершене виконавче провадження не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.
У разі якщо у виконавчому провадженні державним виконавцем накладено арешт на майно боржника, у постанові про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, державний виконавець зазначає про зняття арешту, накладеного на майно боржника.
Схожі за змістом норми містяться у частинах першій, другій статті 40 Закону №1404-VIII.
Велика Палата Верховного Суду виснувала, що законодавець чітко передбачив два випадки, коли державний (приватний) виконавець зобов'язаний зняти арешт з майна боржника, та зазначити про це у відповідній постанові, а саме:
- у разі закінчення виконавчого провадження (крім направлення виконавчого документа за належністю іншому органу державної виконавчої служби, офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, закінчення виконавчого провадження за рішенням суду, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій);
- у разі повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав.
Законодавством не передбачено обов'язку державного (приватного) виконавця зняти арешт, накладений на майно боржника, у разі повернення виконавчого документа стягувачу, оскільки таке повернення не свідчить про закінчення виконавчого провадження й у такому випадку стягувач має право повторно звернутися із заявою про примусове виконання рішення суду, яке не виконано, протягом встановлених законом строків.
Водночас, Велика Палата Верховного Суду звернула увагу, що законодавець у Законі №1404-VIII, який набрав чинності з 05.10.2016, передбачив випадки, за яких арешт з майна знімається одночасно із поверненням виконавчого документа стягувачу, а саме: стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа; стягувач відмовився залишити за собою майно боржника, нереалізоване під час виконання рішення, за відсутності іншого майна, на яке можливо звернути стягнення; запроваджено тимчасову адміністрацію банку-боржника, крім рішень немайнового характеру (частина третя статті 37 Закону № 1404-VIII).
Однак суд зауважує, що Велика Палата Верховного Суду висловлює правові висновки у справах з огляду на встановлення судами певних фактичних обставин справи і такі висновки не є універсальними та типовими до всіх справ і фактичних обставин, які можуть бути встановлені судами.
Відповідно до статті 22 Закону №606-XIV виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки: 1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; 2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Згідно із статтею 23 Закону №606-XIV строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються: 1) пред'явленням виконавчого документа до виконання; 2) частковим виконанням рішення боржником; 3) наданням судом, який видав виконавчий документ, відстрочки або розстрочки виконання рішення. Після переривання строку пред'явлення виконавчого документа до виконання перебіг строку поновлюється. Час, що минув до переривання строку, до нового строку не зараховується.
У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення виконавчого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, - з моменту закінчення дії відповідної заборони.
Судом встановлено, що 29.08.2012 державним виконавцем у ВП №28869451 винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пункту 4 частини першої статті 47 Закону №606-XIV.
Повторно виконавчий лист до виконання протягом року після 29.08.2012 не пред'являвся.
Стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено (стаття 371 ЦПК України 2004 року та стаття 433 ЦПК України).
Відповідно до статті 24 Закону №606-XIV державний виконавець відмовляє у прийнятті до провадження виконавчого документа, строк пред'явлення для примусового виконання якого закінчився, про що виносить відповідну постанову. Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення строку пред'явлення до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання. Суд розглядає таку заяву в десятиденний строк, якщо інше не передбачено законом. Для інших виконавчих документів пропущений строк поновленню не підлягає.
Аналогічні положення містить частина шоста статті 12 Закону №1404-VIII.
Доказів про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання після його повернення 29.08.2012 матеріали справи не містять.
Отже, строк пред'явлення до виконання виконавчого листа №2-2625/11, виданого 12.07.2011Богунським районним судом м. Житомира, сплив та не був поновлений судом.
Проте майно ОСОБА_1 залишається під арештом на підставі постанови державного виконавця від 23.09.2011.
Суд зауважує, що застосування арешту майна боржника як обмежувального заходу не повинно призводити до порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), що свідчить про необхідність його застосування виключно у випадках та за наявності підстав, визначених законом.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно з положеннями статті 41 Конституції України та статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу.
Указані норми визначають непорушність права власності (зокрема приватної) та неможливість позбавлення чи обмеження особи у здійсненні нею права власності.
Зазначені приписи покладають на державу позитивні зобов'язання забезпечити непорушність права приватної власності та контроль за виключними випадками позбавлення особи права власності не тільки на законодавчому рівні, а й під час здійснення суб'єктами суспільних відносин правореалізаційної та правозастосовчої діяльності. Обмеження позитивних зобов'язань держави лише законодавчим врегулюванням відносин власності без належного контролю за їх здійсненням здатне унеможливити реалізацію власниками належних їм прав, що буде суперечити нормам Конституції України та Конвенції.
У постановах Верховного Суду від 18.01.2023 в справі №127/1547/14-ц, від 09.01.2023 в справі №2-3600/09, від 07.08.2024 в справі №14-7238/2009, сформульовано правовий висновок про те, що наявність протягом тривалого часу нескасованого арешту на майно боржника, за умови відсутності виконавчого провадження та майнових претензій з боку стягувача, є невиправданим втручанням у право особи на мирне володіння своїм майном.
У цій справі судове рішення, на виконання якого накладався арешт на майно ОСОБА_1 в межах виконавчого провадження №28869451, не перебуває на примусовому виконанні майже п'ятнадцять років, строк пред'явлення до виконання виконавчого листа сплив та не був поновлений.
Відповідно до статті 451 ЦПК України, за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд скасовує оскаржувані рішення та визнає оскаржувані дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
Подальше накладення арешту на майно боржника є невиправданим втручанням у право на мирне володіння майном та обмежує права ОСОБА_1 , позбавляє її можливості вільно користуватися та розпоряджатися належним на праві власності майном, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення скарги.
Керуючись статтями 258-260, 352-354, 447, 451 ЦПК України, суд, -
Скаргу задовольнити.
Визнати бездіяльність посадових осіб Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо незняття арешту з нерухомого майна ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), накладеного в межах виконавчого провадження №28869451, неправомірною.
Зобов'язати Богунський відділ державної виконавчої служби у місті Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України зняти арешт з усього нерухомого майна ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), накладений постановою Богунського відділу ДВС Житомирського МУЮ №28869451 від 23.09.2011 про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, реєстраційний номер обтяження 11643778.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Т.А. Воробйова