Справа № 521/4992/26
Номер провадження № 2-о/521/252/26
про залишення заяви без руху
06 квітня 2026 року м. Одеса
Суддя Хаджибейського районного суду міста Одеси Леонов О.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 , третя особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення бойових дій або АТО, -
01.04.2026 адвокат Ткаченко Б.Р. який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Хаджибейського районного суду м. Одеси із заявою в порядку окремого провадження, зазначивши третьою особою Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення бойових дій або АТО, і просить суд встановити що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Костянтинівка, Донецької області, громадянин України, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Костянтинівка, Краматорського району, Донецької області, Україна, у віці 44 років, причина с мерті - обстріл FPV дроном, з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть.
Після надходження заяви, головуючого суддю визначено автоматизованою системою документообігу суду, відповідно до ст. 14, 33 ЦПК України.
Судом отримано інформацію, відповідно до ст. 187 ЦПК України про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання заявника.
Ознайомившись із заявою в порядку окремого провадження, суддя дійшов висновку щодо залишення позову без руху, з огляду на наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
В частині 3 ст. 294 ЦПК України зазначено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 28.02.2024 року по справі №506/358/22 Чинний ЦПК України містить чотири процедури, наслідком якої є ухвалення судового рішення, на підставі якого органами Державної реєстрації актів цивільного стану може бути видано свідоцтво про смерть, зокрема:
- Встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першоїстатті 315 ЦПК України);
- Встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першоїстатті 315 ЦПК України);
- Встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України);
- Визнання фізичної особи померлою (статті 305-309 ЦПК України).
Вказані процедури є відмінними між собою та мають певні особливості.
Також Суд звертав увагу, що за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи.
Крім того метою звернення із даною заявою заявниця зазначила зокрема оформлення спадкових прав.
Разом з тим згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Однак заявницею не зазначено про наявність чи відсутність інших осіб які мають право на спадкування після смерті ОСОБА_2 , в тому числі щодо батька ОСОБА_2 , якого не зазначено як учасника по справі.
Так, відповідно до п. 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб. Враховуючи наведене, заявнику необхідно визначитись зі складом учасників процесу.
Зі змісту заяви інші учасники справи, а саме Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління міністерства юстиції України зазначений третьою особою. З огляду на заявлені вимоги відповідно до вищезазначених положень ЦПК України, у даній справі вони вочевидь повинні мати процесуальний статус заінтересованої особи.
Так, правовою підставою для звернення до суду представником заявника адвокатом Ткаченко Б.Р. вказано ст.ст. 315-317 ЦПК України.
Згідно з абз. 2 ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно з положеннями статті 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено:
1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;
2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
3) докази, що підтверджують факт.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути зокрема письмові докази; речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини.
Заявниця не зазначила медичних документів на підтвердження факту смерті (як-то копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть),висновків експертів, фото з місця поховання, інших письмових доказів, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 , не вказано свідків, які можуть підтвердити факт смерті.
Заявницею надано лише копію Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 24.09.2025 року, в якому зазначено, про 23.09.2025 року відбувся ворожий обстріл FPV- дроном по м. Костянтинівка Краматорського району Донецьокї області. А 29.09.2025 року до ЧЧ ВП " 2 надійшло повідомлення, про те, що внаслідок ворожого обстрілу загинув ОСОБА_2 .
Також не долучено до справи відомостей про внесення про ОСОБА_2 до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у порядку, передбаченому Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин».
Разом з тим, в порушення вищенаведених норм процесуального законодавства України заявницею не долучено і не зазначено жодного з перерахованих доказів.
З огляду на викладене, вважаю, що заява не є належним чином оформленою та подана до суду не у відповідності до вимог цивільного процесуального закону, який діє на час подачі заяви.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.11.1950), містить рекомендації щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя №R (81) 7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року.
Судом при винесенні ухвали враховується прецедентна практика Європейського суду з прав людини, яка виходить з того, що реалізуючи п.1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28.10.1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року.
У вказаних Рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
У зв'язку з наведеним, вказані вимоги суду не є порушенням права на справедливий судовий захист та не можуть вважатися обмеженням права доступу до суду.
З огляду на вищенаведене, суддя приходить до висновку, що подана позовна заява не відповідає вимогам, встановленим законодавством та підлягає залишенню позовної заяви без руху, для усунення вказаних недоліків в строк, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії ухвали.
Відповідно до ст.185 ЦПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяв и постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Керуючись ст. 175,177,185 ЦПК України, Хаджибейський районний суд міста Одеси, -
Заяву ОСОБА_1 , третя особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення бойових дій або АТО - залишити без руху.
Повідомити заявнику про необхідність виправити зазначені недоліки заяви в десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Роз'яснити, що якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк, виконає вимоги, визначені статтями 175, 177 ЦПК України, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві (ч.3 ст. 185 ЦПК України).
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху направити позивачу до виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.С. Леонов