Ухвала від 09.02.2026 по справі 757/16940/23-к

печерський районний суд міста києва

757/16940/23-к

1-в-288/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року м. Київ

Печерський районний суд м. Києва в складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про роз'яснення судового рішення,

УСТАНОВИВ:

Короткий виклад вимог заяви

У провадження Печерського районного суду м. Києва надійшла заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про роз'яснення ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 28.04.2023 у справі № 757/16940/23-к про накладення арешту на майно, а саме в частині права (дозволу) декларування/реєстрації місця проживання (перебування) помічнику начальника чергової зміни з питань Оперативно-диспетчерської служби Оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області лейтенанту служби цивільного захисту ОСОБА_3 та її сім'ї у складі трьох осіб (вона, чоловік ОСОБА_4 1990 р.н., син ОСОБА_5 2017 р.н.) в квартирі, на яку накладено арешт: реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603634032140 за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_6 , підполковнику служби цивільного захисту, начальнику Центру оперативного зв'язку, електронних комунікацій та інформаційних технологій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області у складі сім'ї 4 особи в квартирі, на яку накладено арешт: реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603666532140 за адресою: АДРЕСА_2 - без права приватизації та відчуження до прийняття відповідного рішення щодо скасування арешту у встановленому КПК України порядку.

Позиція учасника кримінального провадження

Від представника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області та Київської ОСОБА_7 надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Від прокурора Київської обласної прокуратури ОСОБА_8 надійшла заява про розгляд справи без її участі. Незаперечувала проти роз'яснення рішення в частині реєстрації місця проижвання ОСОБА_3 та ОСОБА_6 . В іншій частині заяви просила відмовити.

Вимогами ч. 2 ст. 380 КПК України передбачено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви про роз'яснення рішення.

Відповідно до положень ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.

Враховуючи принцип диспозитивності, слідчий суддя визнав за можливе прийняти рішення по суті заяви у відсутність осіб, які не з'явились, на підставі наданих доказів.

Згідно з нормами ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду заяви слідчим суддею не здійснювалась.

Норми права, які підлягають до застосування, та мотиви слідчого судді

Вивчивши заяву про роз'яснення судового рішення, суд дійшов до наступних висновків.

Частиною 1 статті 380 КПК України передбачено, що у випадку, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою учасника судового провадження чи органу виконання судового рішення, приватного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його зміст.

Роз'яснення рішення - це викладення рішення у більш ясній і зрозумілій формі. Здійснюючи роз'яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз'яснення мотивів прийняття рішення, суд відмовляє в роз'ясненні рішення. У ході роз'яснення рішення суд повинен тлумачити юридичні терміни, а не загальновживані слова.

На розгляді у слідчого судді перебувало клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_9 від 27.04.2023 у кримінальному провадженню за № 62021100020000358 від 24.09.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України, про арешт майна.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 28.04.2023 клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_9 про накладення арешту на майно задоволено, накладено арешт на майно в рамках кримінального провадження № 62021100020000358 від 24.09.2021, із забороною відчуження наступних об'єктів нерухомості, а саме:

1) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2602972532140 за адресою: АДРЕСА_3 .

2) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603040632140 за адресою: АДРЕСА_4 .

3) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603054632140 за адресою: АДРЕСА_5 .

4) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603090632140 за адресою: АДРЕСА_6 .

5) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603167432140 за адресою: АДРЕСА_7 .

6) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603192532140 за адресою: АДРЕСА_8 .

7) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603210132140 за адресою: АДРЕСА_9 .

8) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603219132140 за адресою: АДРЕСА_10 .

9) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603237432140 за адресою: АДРЕСА_11 .

10) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603255132140 за адресою: АДРЕСА_12 .

11) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603442832140 за адресою: АДРЕСА_13 .

12) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603499932140 за адресою: АДРЕСА_14 .

13) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603531132140 за адресою: АДРЕСА_15 .

14) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603634032140 за адресою: АДРЕСА_1 .

15) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603658132140 за адресою: АДРЕСА_16 .

16) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 26036492321140 за адресою: АДРЕСА_17 .

17) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603666532140 за адресою: АДРЕСА_2 .

18) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603675832140 за адресою: АДРЕСА_18 .

19) реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603690732140 за адресою: АДРЕСА_19 .

Заборонено здійснення будь-яких реєстраційних дій відносно вказаних об'єктів нерухомості, на які накладено арешт, до прийняття відповідного рішення щодо його скасування у встановленому КПК України порядку.

У свої заяві Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області просить роз'яснить вищевказане судове рішення в частині права (дозволу) декларування/реєстрації місця проживання (перебування) помічнику начальника чергової зміни з питань Оперативно-диспетчерської служби Оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області лейтенанту служби цивільного захисту ОСОБА_3 та її сім'ї у складі трьох осіб (вона, чоловік ОСОБА_4 1990 р.н., син ОСОБА_5 2017 р.н.) у квартирі, на яку накладено арешт: реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603634032140 за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_6 , підполковнику служби цивільного захисту, начальнику Центру оперативного зв'язку, електронних комунікацій та інформаційних технологій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області у складі сім'ї 4 особи у квартирі, на яку накладено арешт: реєстраційний номер об'єкта нерухомості 2603666532140 за адресою: АДРЕСА_2 - без права приватизації та відчуження до прийняття відповідного рішення щодо скасування арешту у встановленому КПК України порядку.

Посилаючись, що відповідно до ч. 1, 2 ст. 119 Кодексу цивільного захисту України особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та члени їхніх сімей забезпечуються жилими приміщеннями за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. Жила площа особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, які потребують поліпшення житлових умов, надається державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування у першочерговому порядку.

Відповідно до ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Відповідно до Витягу з протоколу від 26.07.2023 № 4 засідання житлової комісії Головного управління ДСНС України у Київській області постановлено надати помічнику начальника чергової зміни з питань ОДС ОКЦ Головного управління лейтенанту служби цивільного захисту ОСОБА_10 та її сім'ї у складі трьох осіб (вона, чоловік ОСОБА_4 1990 р.н., син ОСОБА_5 2017 р.н.) службову двокімнатну квартиру АДРЕСА_20 на період трудових відносин з ГУ ДСНС України у Київській області.

Відповідно до Витягу з протоколу від 02.10.2024 № 5 засідання житлової комісії Головного управління ДСНС України у Київській області постановлено надати службову квартиру ОСОБА_6 , підполковнику служби цивільного захисту, начальнику Центру оперативного зв'язку, електронних комунікацій та інформаційних технологій, склад сім'ї 4 особи, в контрольних списках з 24.01.2006 року, двох кімнатну квартиру загальна площа 67,3 (кв.м) житлова площа 34,9 (кв.м) за адресою: АДРЕСА_2 , яка знаходиться на 9 (дев'ятому) поверсі (потребує ремонту).

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомості (квартир) за адресою: АДРЕСА_1 та квартира 113 накладено арешт: "Обтяжувач: Печерський районний суд міста Києва, код ЄДРПОУ: 02896745, країна реєстрації: Україна; особа, в інтересах якої встановлено обтяження: Київська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ: 02909996, країна реєстрації: Україна".

Також, заявник зазначає, що наявність арешту на майно із забороною відчуження та здійснення будь-яких реєстраційних дій створює перешкоди особам, яким надано службові квартири, в частині декларуванні/реєстрації місця проживання (перебування) у цих квартирах.

Верховний Суд у постанові від 19.02.2021 по справі № 643/12369/19 роз'яснив, що арешт майна - це накладення заборони на право розпоряджатися майном з метою його збереження до визначення подальшої долі цього майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 316 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Правомочність володіння розуміють як передбачену законом (тобто юридично забезпечену) можливість мати (утримувати) в себе певне майно (фактично панувати над ним, зараховувати на свій баланс і под.).

Правомочність користування означає передбачену законом можливість використовувати, експлуатувати майно, отримувати від нього корисні властивості, його споживання.

Правомочність розпорядження означає юридично забезпечену можливість визначення і вирішення юридичної долі майна шляхом зміни його належності, стану або призначення (відчуження за договором, передача у спадщину, знищення, переробка і т. ін.).

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» реєстраційна дія - внесення органом реєстрації до реєстру територіальної громади відомостей про зареєстроване місце проживання (перебування), зняте з реєстрації місце проживання, задеклароване місце проживання/виключення з реєстру територіальної громади інформації про задеклароване місце проживання, скасування реєстрації місця проживання/зняття з реєстрації місця проживання (перебування)/ задекларованого місця проживання/зміненого місця проживання (перебування) з подальшою передачею таких відомостей до відомчої інформаційної системи. Реєстраційна дія є завершеною після отримання органом реєстрації підтвердження про внесення відповідної інформації до відомчої інформаційної системи.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Тобто, після накладення арешту на нерухомість відповідно до Кримінальний процесуальний кодекс України забороняється здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо такого майна до скасування арешту у встановленому порядку. Це означає, що не можна перереєстровувати право власності (продавати, дарувати, обмінювати чи оформлювати спадщину), реєструвати обтяження (іпотеку, заставу, сервітут), ділити або об'єднувати об'єкти нерухомості, змінювати їхні технічні чи реєстраційні характеристики (адресу, площу, цільове призначення), а також вносити будь-які інші зміни до державних реєстрів, які стосуються прав на це майно або його статусу, - усі такі дії є забороненими до моменту офіційного скасування арешту.

Отже, накладений ухвалою суду арешт на майно стосується заборони відчуження та здійснення реєстраційних дій в порядку Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а не Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», заборони декларування або реєстрації місця проживання (перебування).

Арешт майна за Кримінальний процесуальний кодекс України обмежує саме реєстраційні дії щодо речових прав на нерухомість (тобто право власності, іпотеку, обтяження тощо), які вносяться до Державного реєстру речових прав. Натомість декларування або реєстрація місця проживання регулюється іншим актом - Закон України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» - і є адміністративною процедурою обліку особи, а не дією щодо набуття чи зміни прав на нерухомість.

Враховуючи викладене вище заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про роз'яснення ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 28.04.2023 у справі № 757/16940/23-к про накладення арешту на майно підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. 369, 376, 380 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Заяву - задовольнити частково.

Роз'яснити Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 28.04.2023 у справі № 757/16940/23-к, що накладений арешт на майно в рамках кримінального провадження № 62021100020000358 від 24.09.2021 року стосується заборони відчуження об'єктів нерухомості та обмежує реєстраційні дії щодо речових прав на нерухомість.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1