Рішення від 08.04.2026 по справі 440/8497/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/8497/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Укрбудсервіс-ДВМ" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

28 липня 2021 року Приватне підприємство "Укрбудсервіс-ДВМ" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу голови Державної служби геології та надр України від 15.07.2021 №525 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів", в частині пункту 8 додатку 2 до наказу, щодо зупинення дії Спеціального дозволу №3866 виданого 09.06.2006 ПП "Укрбудсервіс-ДВМ".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі 440/8497/21. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2021 року провадження у справі №440/8497/21 за адміністративним позовом Приватного підприємства "Укрбудсервіс-ДВМ" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу зупинити до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №440/8826/21 за позовом Приватного підприємства "Укрбудсервіс-ДВМ" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування припису.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2026 року поновлено провадження. Призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду на 10:30 10 березня 2026 року

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 березня 2026 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 31 березня 2026 на 11 год. 00хв.

Представник позивача засобами електронного зв'язку подав до суду заяву, у якій просив розгляд справи здійснювати без його участі.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що робочою групою з питань надрокористування (протокол від 14.07.2021 № 14-РГ/2021) видано наказ № 525 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" від 15.07.2021. Пунктом 2 вказаного вище наказу зазначено про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 2 до цього наказу, зокрема, Спеціального дозволу на користування надрами, реєстраційний № 3866, виданого Державною службою геології та надр України 09.06.2006 ПП "Укрбудсервіс-ДВМ" на підставі підпункту 1, 3 пункту 21 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615. Як зазначає позивач ані в оскаржуваному наказі, ані в додатках до нього не зазначено які саме умови користування надрами передбачені Спеціальним дозволом на користування надрами, реєстраційний № 3866, виданим Державною службою геології та надр України 09.06.2006 року порушено позивачем, відповідно до якої мало би місце припинення спеціальних дозволів на користування надрами.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що позивачу було надано строк для усунення низки порушень законодавства у сфері надрокористування. Проте, позивачем порушення не усунуто, з огляду на що відповідачем зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами.

Відповідач у судове засідання не прибув, клопотань до суду не заявляв.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

Приватне підприємство "Укрбудсервіс-ДВМ" у встановленому законом порядку зареєстроване, як юридична особа та має спеціальний дозвіл на користування надрами № 3866 від 09.06.2019 року.

Державною службою геології та надр України відповідно до 21 та 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (в редакції згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 124), у зв'язку із наявністю підстав для поновлення дії, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами та враховуючи пропозиції Робочої групи з питань надрокористування (протокол від 14.07.2021 № 14-РГ/2021) видано наказ № 525 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" від 15.07.2021.

Пунктом 2 вказаного вище наказу зазначено про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 2 до цього наказу, зокрема, Спеціального дозволу на користування надрами, реєстраційний № 3866, виданого Державною службою геології та надр України 09.06.2006 ПП "Укрбудсервіс-ДВМ" на підставі підпункту 1, 3 пункту 21 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615.

Про існування вказаного наказу ПП "Укрбудсервіс-ДВМ" стало відомо з інтернет-ресурсу Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП "Геоінформ України").

ПП "Укрбудсервіс-ДВМ" є добросовісним надрокористувачем і ні умов спеціального дозволу на користування надрами № 3866 від 09.06.2006 р., ні умов угоди про умови користування ділянкою надр, ні вимог чинного законодавства України не порушував, а тому підстав до зупинення Спеціального дозволу на користування надрами, реєстраційний № 3866 від 09.06.2006 не вбачає.

Із зазначеними наказом про зупинення дії спецдозволу позивач не погодився, вважає його таким, що постановлений з порушенням норм чинного законодавства, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем, суд враховує наступні обставини справи та приписи законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Відповідно до частини першої статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Згідно зі статтею 15 Кодексу України про надра надаються у постійне або тимчасове користування.

Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку.

Згідно з частиною другою статті 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини восьмої статті 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Згідно із частиною першою статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Згідно Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі - Положення №1174), центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується на реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, є Держгеонадра України (п. 1), який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п.7).

Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, видає в установленому порядок спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), здійснює державну реєстрацію та веде облік робіт і досліджень, пов'язаних з геологічним вивченням надр ( п.4 Положення №1174).

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615).

Згідно абз. 5 п. 17 Порядку надання спеціальних дозволів № 615, внесення змін до дозволу здійснюється на підставі заяви та поданих надрокористувачем документів у разі, зокрема, виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів.

Необхідно відмітити, що п.4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1174, передбачено виключний перелік завдань, покладених на Державну службу геології та надр України. Згідно вказаного переліку останній зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами.

Вирішуючи питання про зупинення права користування надрами орган державної влади, що видав дозвіл, повинен переконатися у дійсності наявних порушень у користуванні надрами та підстав для такого зупинення. В іншому випадку, за відсутності підстав для зупинення права користування надрами буде незаконним та порушуватиме права користувачів.

Пунктом 25 Порядку надання спеціальних дозволів передбачено, що накази органу з питань надання дозволу про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Позивач здійснює свою діяльність на підставі законодавства України, зокрема в сфері виробництва цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини (Код КВЕД 23.32).

З метою забезпечення передбаченої статутом господарської діяльності ПП "Укрбудсервіс-ДВМ", у відповідності до вимог чинного законодавства України, видано Спеціальний дозвіл на користування надрами № 3866 від 09.06.2006 року терміном дії 10 років, а саме: на видобування суглинків, придатних в якості сировини для виробництва цегли керамічної повнотілої марки "125" об'єкт надрокористування: Гадяцьке -4 родовище.

Для ефективного та законного здійснення господарської діяльності наявні наступні дозвільні документи: договір оренди землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, акт про надання гірничого відводу, Угода про умови використання надрами з метою видобування корисних копалин.

Зупинення дії спеціального дозволу, призведе до негативних економічних наслідків у вигляді припинення видобування корисних копалин - суглинку.

У відповідності до п.7.3 Угоди про умови використання надрами з метою видобування корисних копалин № 3866 Держгеонадра зобов'язана своєчасно інформувати Надрокористувача з питань, які віднесені до його компетенції і виникають стосовно виконання умов Дозволу та положень цієї угоди. Втім, в порушення вказаних норм, Держгеонадра не повідомлено в законодавчо визначеному порядку про зупинення дії Спеціального дозволу на користування надрами. Вказане свідчить, про наявність протиправних та неправомірних дій з боку Державної служби геології та надр України.

Станом на день подачі позову, позивач не був обізнаний в законодавчо визначеному порядку з наказом про зупинення дії спеціального дозволу, оскільки відповідачем жодного повідомлення про зупинення дії спеціального дозволу не надходило.

Вказаним наказом надано термін 30 календарних днів для усунення порушень. Тобто, звернувшись з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу голови Державної служби геології та надр України від 15.07.2021 року № 525 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів», в частині пункту 8 додатку 2 до наказу (переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дію яких зупинено), щодо зупинення дії Спеціального дозволу №3866 виданого 09.06.2006 року ПП "Укрбудсервіс-ДВМ", останній досить обмежений в часовому проміжку для встановлення істини по справі.

Разом з тим, зупинення вказаного вище дозволу свідчить про неправомірність дій Державної служби геології та надр України, з огляду на наступне:

посадовими особами Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведена перевірка дотримання ПП "Укрбудсервіс-ДВМ" вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, за результатами якої було складено акт №11/3866 від 06.05.2021.

За результатами планової перевірки та згідно з актом перевірки від 06.05.2021 № 11/3866 Північним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України видано припис від 06.05.2021 №11/3866, в якому зазначено про порушення позивачем наступних вимог чинного законодавства: ст, 51 Кодексу України про надра, а саме робочий проект "Розробка Гадяцького-4 родовища суглинків", розробленого науково-виробничим ТОВ "Інтерагроцентр", м. Полтава 2017 не погоджено Державної службою з питань геології та надр України.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Статтею 14 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін, регулюються Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок №615)

Статтею 15 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено. Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.

Приватному підприємству "Укрбудсервіс-ДВМ" Відповідачем видано 09.06.2006 року Спеціальний дозвіл на користування надрами № 3866 строком дії до 09.06.2026 року.

Відповідно до частини першої статті 45 Кодексу України про надра для визначення промислової цінності родовищ і оцінки запасів корисних копалин по кожному родовищу встановлюються кондиції на мінеральну сировину, щостановлять сукупність вимог до якості і кількості корисних копалин, гірничо-геологічних та інших умов розробки родовища. Запаси корисних копалин розвіданих родовищ, а також запаси корисних копалин, додатково розвіданих у процесі розробки родовищ, підлягають експертизі та оцінюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно вимог статті 51 Кодексу України про надра розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр. Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.

Державною службою геології та надр України проведено перевірку позивача 27.02.2014 року про що складено акт № 14/3866. На підставі акту перевірки винесено припис від 28.02.2014 року№ 33/14/3866.

Пунктом 4 вказаного припису зобов'язано ПП "Укрбудсервіс ДВМ" усунути порушення, а саме « недотримання показників проекту розробки родовища.

Пунктом 1.3. Акту перевірки також зазначено про наявність на підприємстві Проекту розробки родовища корисних копалин, який затверджено та погоджено у встановленому законом порядку.

Вказане вище свідчить, що проект розробки існує, а Державною службою геології та надр України не наведено обґрунтованих вимог щодо необхідності затвердження і розробки іншого проекту.

Таким чином, під час проведення перевірки в 2014 році, Державною службою геології та надр України не встановлено порушення стосовно не погодження Проекту розробки родовища корисних копалин останнім.

Законодавством про надра не передбачено повторного розроблення, погодження і затвердження технічного проекту розробки одного і того ж родовища корисних копалин.

Слід зазначити, що враховуючи позитивний висновок експертизи № 53.-01.-02.0047.17 про відповідність проектної документації нормативно-правовим актам з охорони праці та промислової безпеки по робочому проекту "Розробка Гадяцького-4 родовища суглинків", який опрацьовано Науково-виробничим ТОВ "Інтерагроцентр" в 2017 році, Управлінням Держпраці у Полтавській області погоджено проектну робочу документацію (лист від 22.08.2017 №09-12/4195).

Відповідно до статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.

У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Таким чином, об'єднуючою ознакою цих випадків є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт тощо.

Відповідно до частини третьої статті 26 зазначеного Кодексу законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України від 5 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Отже, вказаний Закон прямо передбачає необхідність підтвердження судом обґрунтованості вжиття органом державного нагляду (контролю) заходів у виді зупинення виконання робіт.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі №802/4846/13-а.

Зокрема, у своїх правових висновках Верховний Суд зазначав, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або в судовому порядку. Тому, відповідач під час прийняття оскаржуваного наказу про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, повинен був звернутись до адміністративного суду для підтвердження обґрунтованості його застосування.

На момент розгляду справи не надано доказів на підтвердження того, що Державна служба геології та надр України зверталася до суду з позовом про вжиття заходів реагування - зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами.

Відтак, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про протиправність спірного наказу від 15.07.2021 №525 та наявності правових підстав щодо його скасування

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Рисовський проти України" (№ 29979/04) підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з пунктом 71 вказаного рішення державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі "Hasan and Chaush v. Bulgaria" № 30985/96).

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наведених обставин у сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог позову.

Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Укрбудсервіс-ДВМ" (вул. Гагаріна, 55,Гадяч,Гадяцький район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 36249683) до Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м.Київ, код ЄДРПОУ 37536031) про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 15.07.2021 №525 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів", в частині пункту 8 додатку 2 до наказу, щодо зупинення дії Спеціального дозволу №3866 виданого 09.06.2006 ПП "Укрбудсервіс-ДВМ"

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м.Київ, код ЄДРПОУ 37536031) на користь Приватного підприємства "Укрбудсервіс-ДВМ" (вул. Гагаріна, 55,Гадяч,Гадяцький район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 36249683) витрати зі сплати судового збору у розмірі 4540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко