Рішення від 08.04.2026 по справі 440/8289/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/8289/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/8289/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

16.06.2025 адвокат Салашний Михайло Олексійович, здійснюючи на підставі ордера (серія ВІ №1307995 від 16.06.2025) представництво інтересів ОСОБА_1 , звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України (надалі - в/ч НОМЕР_1 ), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, оформлене листом №11781/19822 від 28.04.2025, про відсутність підстав для звільнення ОСОБА_1 з військової служби на підставі підпункту "г" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов?язок і військову службу";

- зобов?язати в/ч НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення старшого сержанта ОСОБА_1 за підпунктом "г" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов?язок і військову службу" як військовослужбовця, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації під час воєнного стану, за сімейними обставинами у зв?язку з наявністю у позивача матері, ОСОБА_2 , із числа осіб з інвалідністю І групи.

Позовні вимоги мотивує обставинами протиправності дій відповідача, який незважаючи на волевиявлення позивача щодо звільнення з військової служби у запас у зв'язку з сімейними обставинами надав правовий висновок щодо відсутності підстав для звільнення, оскільки військовослужбовцем не додано до рапорту документів, що підтверджують обставини відсутності інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати, а саме - акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затверджений керівником ТЦКСП. Повідомляє, що під час проходження військової служби позивачу від його матері, ОСОБА_2 , стало відомо про те, що 06.12.2024 його брат, ОСОБА_3 , перестав здійснювати догляд за матір'ю та оформив її до будинку пристарілих людей "Довіра". Вказана обставина підтверджується копією довідки від 06.06.2025, яка видана будинком пристарілих людей "Довіра", згідно з якою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувала на проживанні в будинку для людей похилого віку "Довіра" з 06.12.2024 по 13.05.2025 на підставі договору №54 від 06.12.2024. Через деякий час брат позивача, ОСОБА_3 , взагалі відмовився від здійснення догляду за їх непрацездатною матір'ю, яка потребує постійного стороннього догляду. Вказана обставина підтверджується нотаріально посвідченою заявою ОСОБА_3 від 11.04.2025. У зв'язку з цим ОСОБА_2 нотаріально посвідчила заяву від 09.05.2025, відповідно до якої вона обрала старшого сина, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особу для її утримання (догляду) з числа членів його сім'ї першого ступеня споріднення.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду Слободянюк Н.І. від 18.06.2025 позовну заяву було залишено без руху.

Після усунення позивачем недоліків, ухвалою від 20.06.2025 підстави пропуску строку звернення до суду із цим позовом визнано поважними та поновлено такий строк, а позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У подальшому, у зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_4 у відставку, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №440/8289/25 відповідно до розпорядження керівника апарату №376 від 28.10.2025 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ".

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №440/8289/25 28.10.2025 передано на розгляд судді Супруну Є.Б., ухвалою якого від 31.10.2025 адміністративну справу прийнято до провадження, продовжено розгляд справи у порядку, визначеному ухвалою від 20.06.2025.

У відзиві на позовну заяву (а.с. 42-44) представник відповідача просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, посилаючись на обставини того, що за результатами розгляду рапорту ОСОБА_1 щодо звільнення з військової служби в порядку пп. "г" п. 3 ч. 5 та п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" встановлено, що до рапорту ОСОБА_1 не було додано акту обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, іншого документу, що підтверджує відсутність у матері позивача інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення. Навпаки, з доданих до рапорту документів вбачається, що у матері ОСОБА_1 є інший син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який належить до членів сім'ї першого ступеня споріднення, що підтверджується копією Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 14.11.1985, заявою ОСОБА_3 від 11.04.2025, посвідченою 11.04.2025 приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Дідок С.І., зареєстрованою в реєстрі за №343. Звільнення з військової служби за абзацом 13 пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" з підстави необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків, який є особою з інвалідністю I чи II групи, за наявності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи допускається лише за умови, якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Позивачем на надано жодних доказів того, що його брат ОСОБА_3 потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Таким чином, у позивача відсутні підстави для звільнення з військової служби, передбачені абзацом 13 пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", про що його повідомлено шляхом надання письмової відповіді за №1781/19822 від 28.04.2025. Доданий ОСОБА_1 до позовної заяви акт обстеження сімейного стану від 23.05.2025 не підтверджує наявність вищевказаних підстав для його звільнення з військової служби, оскільки містить інформацію про наявність у ОСОБА_2 іншого члена сім'ї першого ступеня споріднення - сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Правом на надання відповіді на відзив ні позивач, ні його представник не скористалися.

Розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 02.09.2022 проходить військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період у складі в/ч НОМЕР_3 , як це видно з довідки відповідача від 13.01.2025 №1964 (зворот а.с. 17).

Як повідомляє представник позивача у позовній заяві, під час проходження військової служби ОСОБА_1 від матері, ОСОБА_2 , стало відомо про те, що 06.12.2024 його брат, ОСОБА_3 , перестав здійснювати догляд за матір'ю (особою з інвалідністю І групи) та оформив її до будинку для людей похилого віку "Довіра", факт чого підтверджується копією довідки будинку для людей похилого віку "Довіра" від 06.06.2025, згідно з якою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувала на проживанні в будинку для людей похилого віку "Довіра" з 06.12.2024 по 13.05.2025 на підставі договору № 54 від 06.12.2024 (а.с. 18). Через деякий час брат позивача, ОСОБА_3 , взагалі відмовився від здійснення догляду за їх непрацездатною матір'ю, про що той надав нотаріально посвідчену заяву ОСОБА_3 від 11.04.2025, яка зареєстрована в реєстрі за №343 (зворот а.с. 24). У зв'язку з цим мати позивача, ОСОБА_2 , нотаріально посвідчила заяву від 09.05.2025 (а.с. 26), відповідно до якої вона обрала старшого сина, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особу для її утримання (догляду) з числа членів його сім'ї першого ступеня споріднення.

18.04.2025 ОСОБА_1 звернувся до командира роти наземних роботизованих комплексів в/ч НОМЕР_1 з рапортом щодо клопотання перед вищим командуванням про звільнення його з військової служби та лав Збройних Сил України у зв'язку з необхідністю постійного догляду за матір'ю, ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю І групи, та відсутністю інших членів сім'ї першого чи другого споріднення (зворот а.с. 16).

До рапорту позивач додав: копію паспорта, власний РНОКПП, копію власного свідоцтва про народження, паспорта, РНОКПП ОСОБА_2 , копію довідки МСЕК, видану на ім'я ОСОБА_2 , копію заяви ОСОБА_2 , копію виписки з медичної картки амбулаторного хворого №7714, копію висновку про наявність порушень організму про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі; копію свідоцтва про смерть ОСОБА_5 , заяву ОСОБА_3 про відмову від здійснення догляду та підтвердження відсутності інших осіб, які б мали змогу здійснювати догляд.

За наслідками розгляду рапорту відповідач листом №1781/19822 від 28.04.2025 (зворот а.с. 53 - а.с. 54) повідомив позивача про відсутність необхідних підстав для його задоволення, оскільки до рапорту не додано акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затверджений керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, іншого документу, що підтверджує відсутність у матері позивача інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення. Навпаки, з доданих до рапорту документів вбачається, що у матері ОСОБА_1 є інший син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який належить до членів сім'ї першого ступеня споріднення, що підтверджується копією Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 14.11.1985, заявою ОСОБА_3 від 11.04.2025, посвідченою 11.04.2025 приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Дідок С.І., зареєстрованою в реєстрі за № 343.

У подальшому, 26.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 був складений акт обстеження сімейного стану від 23.05.2025 (а.с. 25), який складено на запит в/ч НОМЕР_1 від 22.04.2025 вих.№1781/18897 (зворот а.с. 25). Згідно з цим актом, комісія констатувала, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 11.04.2025, зареєстрованої в реєстрі під номером №343, останній відмовляється від догляду за матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки не може здійснювати такий догляд. На час обстеження сімейного стану у АДРЕСА_2 не проживає (а.с. 25).

Позивач, вважаючи протиправним рішення відповідача щодо відмови у звільненні ОСОБА_1 з військової служби, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок та військову службу" (надалі - Закон №2232-XII в редакції, чинній на час подання позивачем рапорту про звільнення з військової служби).

Статтею 2 Закону №2232-XII визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і триває дотепер.

Пунктом 2 цього ж Указу військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 12.05.2015 №389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (надалі - Закон №389-VIII в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" оголошено загальну мобілізацію.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону №2232-ХІІ).

Підстави звільнення з військової служби визначає стаття 26 Закону №2232-ХІІ.

Так, підпунктом "г" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону №2232-XII визначено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах, під час дії воєнного стану, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).

Згідно з абзацом 13 пункту 3 частини 12 статті 26 Закону №2232-XII, військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах під час дії воєнного стану: необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Відповідно до частини сьомої статті 26 Закону №2232-XII, звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України врегульований Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджений Указом Президента України від 10.12.2008 №1153 (надалі - Положення №1153 в редакції, чинній на момент подання позивачем рапорту про звільнення).

Пунктом 233 розділу ХІІ Положення №1153 закріплено, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються:

підстави звільнення з військової служби;

думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

Наказом Міністерства оборони України від 10.04.2009 №170 затверджено Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (в редакції, чинній на момент подання рапорту), у пункті 26 Додатку 19 (Перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби) якої зазначено, що у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я:

документи, які підтверджують відповідні родинні зв'язки з цією особою (особами);

один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді.

Тож дійсно, як і стверджує представник відповідача у відзиві, до рапорту про звільнення, за обставин цієї справи, з боку військовослужбовця має надаватися акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати догляд, затверджений керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Як слідує з матеріалів справи, позивач акту обстеження сімейного стану, затвердженого керівником ТЦКСП, звертаючись до командування військової частини з рапортом від 18.04.2025 вх. №21462/р, не надавав, натомість надав такий лише до суду, звертаючись з цим позовом.

Суд звертає увагу позивача на те, що акт обстеження сімейного стану від 23.05.2025, складений на запит в/ч НОМЕР_1 від 22.04.2025 №1781/18897, не був предметом оцінки відповідачем при розгляді рапорту позивача, а тому до уваги судом братися не може.

Враховуючи факт ненадання позивачем з рапортом про звільнення акту обстеження сімейного стану військовослужбовця, суд доходить висновку про те, що відповідач за відсутності обставин, доведення яких здійснюється у визначений законом спосіб, не мав підстав для звільнення позивача з військової служби та обґрунтовано оформив за наслідками розгляду рапорту ОСОБА_1 відмову у звільненні останнього з військової служби у формі листа від 28.04.2025 №1781/19822.

Водночас суд звертає увагу позивача на те, що той не позбавлений можливості повторного звернення з таким рапортом, до якого слід додати акт обстеження сімейного стану від 23.05.2025 для належної оцінки наведених у ньому обставин відповідачем.

За таких обставин підстави для задоволення позову відсутні.

Позивач судових витрат не поніс, тож підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/8289/25 - залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ; АДРЕСА_3 ).

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ; АДРЕСА_4 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун