Справа № 420/6/26
08 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Одеського окружного адміністративного суду 01.01.2016 року надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягає у не розгляді звернення з доданими документами ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , через його представника - адвоката Резнічука Сергія Валерійовича, № 022/25 від 09.10.2025 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та його виключення з військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути звернення з доданими документами ОСОБА_1 № 022/25 від 09.10.2025, подане через його представника - адвоката Резнічука Сергія Валерійовича, щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність до військової служби ОСОБА_1 та його виключення з військового обліку.
Даний позов надіслано до суду через систему «Електронний суд» 31.12.2025 року.
Ухвалою судді від 06.01.2026 року позов залишено без руху.
12.01.2026 року від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків разом із доказами сплати судового збору та позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у не розгляді звернення з доданими документами ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , через його представника адвоката Резнічука Сергія Валерійовича, № 022/25 від 09.10.2025 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та його виключення з військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути звернення з доданими документами ОСОБА_1 № 022/25 від 09.10.2025, подане через його представника адвоката Резнічука Сергія Валерійовича, щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність до військової служби ОСОБА_1 та його виключення з військового обліку.
Ухвалою від 20 січня 2026 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог в позивній заяві зазначено, що 15.01.2020 року ОСОБА_1 , був визнаний військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 54-а гр. ІІ Наказу МОН №402, про що зроблено відповідний запис на ст. 16 військового квитка серії НОМЕР_2 . Однак, оглянувши дані Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 виявив, що у зазначеному реєстрі він перебуває на обліку у категорії обліку як «військовозобов'язаний», що не відповідає його дійсному статусу. Зважаючи на вищенаведені обставини, позивач звернувся через свого представника, адвоката Резнічука Сергія Валерійовича, до ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою № 022/25 від 09.10.2025, в якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання непридатним до військової служби та включення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , з військового обліку, як особу, яку помилково поновили на військовому обліку всупереч приписам закону. Вказану заяву направлено засобами поштового зв'язку, 09.10.2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення, 10.10.2025 року, поштового відправлення та описом вкладення. На вищезазначене звернення відповідач жодним чином не відреагував. Відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесені не були та жодної відповіді на заяву позивача відповідачем надано не було. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, у вигляді порушення його права на розгляд звернення та внесення належної інформації до державного реєстру, позивач звертається до суду із даним позовом.
Адміністративний позов з додатками направлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено квитанцією «Поштової служби «Е-Пост» №1889597 від 31.12.2025 та описом вкладень від 31.12.2025 (а.с. 33-34).
Позовна заява (уточнена), направлена до ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджено квитанцією «Поштової служби «Е-Пост» №1897382 від 10.01.2026 та описом вкладень від 10.01.2026 (а.с. 49-50).
Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження від 20.01.2026 року по справі № 420/6/26 надіслана ІНФОРМАЦІЯ_5 поштовим зв'язком, та отримано відповідачем 28.01.2026 що підтверджено накладною Укрпошти (а.с.57).
Відповідач не скористався процесуальним правом надати відзив на позовну заяву.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджено паспортом громадянина України від 02.08.2001 року (а.с.21-24).
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААБ №728413, виданої 20 травня 2020 року, Київською міжрайонною медико-соціальною експертною комісією м. Одеса, оглянутий 20.05.2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та при повторному огляді встановлена третя група інвалідності загальне захворювання безстроково (а.с.9).
У військовому квитку серії НОМЕР_2 від 08.12.1986 року, виданому ІНФОРМАЦІЯ_6 зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 15.01.2022 р. ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 , визнаний непридатним до в/служби з виключенням з в/обліку за ст. ст. 54-а гр. ІІ наказу МОУ №402 2008 р., (розд. V військового квитка), (а.с.10-20).
Згідно облікових даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформованих 23.09.2025 року відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зазначено, що він є військовозобов'язаним: ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_8 (Сарата); дата взяття на облік 14.11.1988. В розділі відомості про інвалідність: «Дані в цьому реєстрі відсутні» (а.с.26-30).
09 жовтня 2025 року адвокат Резнічук С.В. в інтересах ОСОБА_1 поштовим зв'язком (а.с. 31-32) направив начальнику ІНФОРМАЦІЯ_9 заяву від 09.10.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 непридатним до військової служби та про включення його з військового обліку за ст. 54-а гр. ІІ наказу МОУ №402 від 14.08.2008 р. дата ВЛК 15.01.2020 (а.с. 5-6).
Заява представника позивача від 09.10.2025 року отримана відповідачем 10.10.2025 року (а.с. 31) та була проігнорована ІНФОРМАЦІЯ_5 так як доказів розгляду заяви представника позивача до суду не надано.
Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо розгляду звернення адвоката Резнічука Сергія Валерійовича з доданими документами ОСОБА_1 , № 022/25 від 09.10.2025 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та його виключення з військового обліку, представник позивача 31.12.2025 року звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Приписами п.20 ч.1 ст.106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
В Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ), визначені правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Згідно зі ст. 1 Закону № 3543-XII, мобілізація це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
В ст. 22 Закону № 3543-XII зазначено, що громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду (ч.1). Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України (ч.5).
Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ), визначено правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
В статті 1 Закону №2232-ХІІ зазначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч.2). Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч.3). Громадяни України мають право на заміну виконання військового обов'язку альтернативною (невійськовою) службою згідно з Конституцією України та Законом України "Про альтернативну (невійськову) службу" (ч.4). Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5).
Відповідно до «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (п.1). Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства (п.8). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів,; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», “Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, зокрема із застосуванням системи електронної черги (у порядку, визначеному Міноборони), видають необхідні довідки та інші документи (п. 9). Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони (п.10).
У відповідності до ч. 1 ст. 33 Закону № 2232-XII військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч.3). Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний (ч.4). Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5).
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі Порядок №1487)
Відповідно до п.20 Порядку № 1487, для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
В п. 22 Порядку №1487 зазначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до п. 79 Порядку №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулювання відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць визначено в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).
В ст. 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. (ч.8). Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.9).
Таким чином, відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_10 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Приписами ст. 6 Закону № 1951-VIII визначено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1).
В ст. 7 Закону № 1951-VIII зазначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (п.17); відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (п.17-1);
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає зокрема: внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.
Приписами ч.3 ст. 14 Закону № 1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
В п. 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (в редакції на час виниклих правовідносин) (далі Порядок № 559) передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у військово-обліковому документі у паперовій формі (зокрема відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу), відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовник, військовозобов'язаний або резервіст, який перебуває на військовому обліку, або громадянин України, який був виключений з військового обліку (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів або громадян України, звільнених у відставку із зазначених органів), повинен сформувати військово-обліковий документ в електронній формі відповідно до пункту 6 цього Порядку. Зміни у військово-облікові документи у паперовій формі зазначених громадян України не вносяться, а військово-облікові документи у паперовій формі, відомості в яких не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, вважаються недійсними (абз. 3).
За змістом п. 5 Порядку № 559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Відповідно до положень ст. 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру (п. 2 ч. 1). Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру (ч.2).
З досліджених матеріалів справи, судом встановлено, що 09 жовтня 2025 року представник позивача направив поштовим зв'язком (а.с. 31-32) до ІНФОРМАЦІЯ_9 , заяву про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку за ст. 54-а гр. ІІ Наказу МОУ № 402 від 14.08.2008, дата ВЛК 15.01.2000 року (а.с. 5-6).
В довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААБ №728413, виданої 20 травня 2020 року зазначено, що Київською міжрайонною медико-соціальною експертною комісією м. Одеса, оглянутий 20.05.2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та при повторному огляді встановлена третя група інвалідності загальне захворювання безстроково (а.с.9).
У військовому квитку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серії НОМЕР_2 від 08.12.1986 року, виданому ІНФОРМАЦІЯ_6 зазначено, що, 15.01.2022 р. ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 визнаний непридатним до в/служби з виключенням з в/обліку за ст. ст. 54-а гр. ІІ наказу МОУ №402 2008 р., (розд. V військового квитка), (а.с.10-20).
Проте в Розширених даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформованих 23.09.2025 року відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зазначено, що він є військовозобов'язаним: ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_8 (Сарата); дата взяття на облік 14.11.1988. В розділі відомості про інвалідність: «Дані в цьому реєстрі відсутні» (а.с.26-30).
ІНФОРМАЦІЯ_11 не надав до суду належні та допустимі докази, щодо розгляду заяви представника позивача від 09.10.2025 року №022/25.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам про визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду звернення представника позивача № 022/25 від 09.10.2025 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та його виключення з військового обліку та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_9 , розглянути звернення № 022/25 від 09.10.2025 з доданими документами ОСОБА_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність до військової служби ОСОБА_1 та його виключення з військового обліку, суд зазначає таке.
Приписами п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки передбачено, що Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
В абз. 3 п. 7 розділу «Загальні питання» Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зазначено, що з метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Загальні вимоги до документування управлінської інформації та організації роботи з документами, створеними в паперовій та електронній формі зокрема і в органах військового управління, включаючи їх підготовку, реєстрацію, облік, зберігання і контроль за виконанням встановлені в Інструкції з діловодства у Збройних Силах України затвердженій Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 31 січня 2024 № 40 (далі Інструкція № 40).
В п. 1.4 Інструкції № 40 зазначено, що заяви, пропозиції і скарги, що надходять на адресу установи за зверненнями громадян, опрацьовуються відповідно до розпорядчих документів з організації розгляду звернень громадян у Збройних Силах України. Діловодство за зверненнями громадян ведеться окремо.
Положеннями Інструкції № 40 передбачено, що усі документи, що надходять до установи, приймаються в уповноваженому органі у сфері діловодства установи (п.3.7.1). Документ повертається відправникові без розгляду у разі його надходження не за адресою, надходження паперового примірника документа, який вже надійшов в електронній формі через СЕДО, або надходження документа в паперовій формі без наявних на те підстав, які визнаються обґрунтованими для створення документів у паперовій формі (п.3.7.4). Документи, адресовані керівникам установ, а також такі, в яких не зазначено конкретної посадової особи або підрозділу установи як адресата, підлягають попередньому розгляду в службах діловодства установи (п.3.8.1). Під час попереднього розгляду документів враховуються повноваження суб'єктів розгляду кореспонденції, передбачені в положеннях (статутах) про підрозділи та установи, розпорядчих документах про розподіл обов'язків між командиром, начальником штабу та заступниками, посадових інструкціях, а також номенклатура справ, схеми проходження документів. Під час попереднього розгляду документів визначається: чи має документ бути допущений до реєстрації; чи потребує розгляду керівництвом установи установи або надсилання після реєстрації за належністю до структурного підрозділу або структурних підрозділів відповідно до функціонального розподілу обов'язків в установі; чи належить до документів термінового розгляду (опрацювання). На стадії попереднього розгляду здійснюється відбір документів, що не підлягають реєстрації в уповноваженому органі у сфері діловодства (додаток 33), а також таких, що передаються для реєстрації структурним підрозділам (п.3.8.4).
Відповідно до приписів п. 3.9.2. Інструкції № 40, заяви, що надходять на адресу установи, реєструються і опрацьовуються у підрозділі установи, який за функціональним призначенням відповідає за розгляд звернень громадян, та передаються на розгляд встановленим порядком.
Згідно п. 3.10.10 Інструкції № 40, відповідальність за виконання документа несуть особи, зазначені в розпорядчому документі, резолюції командира (керівника), та працівники, яким безпосередньо доручено його виконання.
В п. 3.13.1 Інструкції № 40 вказано, що вихідні документи надсилаються службою діловодства установи адресатам із використанням засобів поштового зв'язку і технічних засобів зв'язку, кур'єрською та фельд'єгерською службою, а також із використанням системи електронної взаємодії органів виконавчої влади.
При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, які суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в цьому випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви представника позивача від 09.10.2025 року.
З досліджених матеріалів справи вбачається, що заява представника позивача від 09.10.2025 року (а.с. 5-6) отримана ІНФОРМАЦІЯ_12 10.10.2025 року (а.с. 31-32), однак доказів розгляду та надання відповіді представнику позивача на заяву від 09.10.2025 року №022/25, до суду не надано, що свідчить про протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 .
З урахуванням встановлених обставин справи щодо не розгляду ІНФОРМАЦІЯ_11 заяви представника ОСОБА_1 від 09.10.2025 року, суд дійшов висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_11 допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви представника ОСОБА_1 від 09.10.2025 року №022/25 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про його виключення з військового обліку.
Отже, для захисту порушеного права позивача враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути заяву представника ОСОБА_1 № 022/25 від 09.10.2025, щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність до військової служби та про виключення з військового обліку ОСОБА_1 .
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості
Положеннями ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч.1). В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
У відповідності до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час розгляду справи судом не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження зазначених обставин.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 968.96 грн. (а.с. 42) підлягає стягненню на користь позивача з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви представника ОСОБА_1 від 09.10.2025 року №022/25 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про його виключення з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_10 розглянути заяву представника ОСОБА_1 № 022/25 від 09.10.2025, щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність до військової служби та про виключення з військового обліку ОСОБА_1 .
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_10 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_10 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
Суддя O.A. Вовченко