Рішення від 08.04.2026 по справі 420/31779/25

Справа № 420/31779/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Радчука А.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила військового обліку;

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно направлення звернення до Одеського районного управління поліції №1 головного управління національної поліції в Одеській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 направити до Одеського районного управління поліції №1 головного управління національної поліції в Одеській області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 як такого, що вчинив адміністративне правопорушення за статтями 210, 210-1 КУпАП;

стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 понесені ним судові витрати на правову допомогу у розмірі 20 000 гривень.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 02.09.2025 року на території Приморського району м. Одеси позивача зупинила група оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_4 , поліцейський після перевірки посвідчення особи та військово-облікового документу повідомив, що останній перебуває у «розшуку» ІНФОРМАЦІЯ_5 на підставі його звернення в порядку ст.259 КУпАП та повідомили позивача про те, що він підлягає адміністративному затриманню та доставленню ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою складання адміністративного протоколу за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП. Дана інформація міститься в інформаційно-комунікаційній системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (надалі - ІПНП). Відповідно до інформації ІПНП, начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» звернувся зі зверненням №E3371223 від 24.08.2025 року до ОРУП №1 ГУНП в Одеській області стосовно адміністративного затримання та доставлення правопорушника громадянина України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою складання адміністративного протоколу за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП. Зі змісту роздруківки військово-облікового документу, сформованого 02.08.2025 року, вбачається, що у позивача наявний розшук з підстав не проходження (відмови від проходження) ВЛК.

Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також встановлених правил військового обліку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

У своїх доводах позивач посилається на те, що він віднесений до категорії осіб, які не зобов'язані проходити ВЛК, а саме рішенням Медико-соціальної експертної комісії №2 Комунальної установи “Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» від 30.07.2024 року ОСОБА_1 визнаний інвалідом з дитинства ІІ-ї групи, про що видано відповідну довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії:12ААД №073736. Термін інвалідності позивачу продовжено до 01.08.2026 року. Відповідно до п.2 розділу II "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України від 21.03.2024 №3621-IX та п.69 постанови КМУ 560, особи, визнані в установленому порядку інвалідами, на час дії інвалідності звільняються від обов'язку проходження медичного огляду з метою визначення їх придатності до військової служби тобто ВЛК.

Щодо направлення звернення до органів національної поліції позивач зазначив, зокрема, що зміст ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не містить положень про звернення ІНФОРМАЦІЯ_4 про доставлення органами Національної поліції правопорушника для складання адміністративного протоколу та притягнення його до відповідальності за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП.

Також позивач зазначив, що відповідач протиправно вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення військового обліку щодо позивача, оскільки його не було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП. Оскільки факту притягнення до відповідальності не було, протокол та/або постанова по КУпАП відносно позивача не склалися, а тому відомості до Реєстру внесені безпідставно.

Ухвалою суду від 19.09.2025 року позовну заяву передано за підсудністю до Київського районного суду м. Одеса.

Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 24.10.2025 року адміністративну справу №420/31779/25 прийнято до розгляду і відкрито провадження у справі.

Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 11.12.2025 року адміністративну справу №420/31779/25 передано за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.

13.01.2026 року справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та за результатами автоматичного розподілу справ між суддями була передана для розгляду судді Радчуку А.А.

Ухвалою суду від 26.01.2026 року прийнято до провадження справу №420/31779/25 та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

09.02.2026 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.

Відповідно до відзиву відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне.

Відповідач зазначив, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 та з 24.08.2025року знаходиться у розшуку за порушення правил військового обліку. Повідомлення щодо розшуку згенеровано автоматично Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до алгоритму за наявною інформацією в Реєстрі та надсилається автоматично в електронній формі до органів Національної поліції. Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, даних облікової картки військовозобов'язаного, позивач востаннє пройшов військово-лікарську комісію 14.07.2020 року, за результатами якої був визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", громадяни України чоловічої статі у віці від 18 до 60 років, окрім офіцерського складу, які не визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку є військовозобов'язаними, тому зобов'язані дотримуватись правил військового обліку. Група інвалідності не є підставою для звільнення особи від військового обов'язку. Такою підставою є ухвалення рішення про визнання особи непридатною з виключенням з військового обліку. Натомість особи з інвалідністю, відповідно до ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" мають відстрочку від мобілізації. Рішення про придатність до військової служби приймає виключно Військово-лікарська комісія при ТЦК та СП. Постанова ВЛК при ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби, прийнята у мирний час дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду. Отже, відповідач вказує, що позивач не виконав обов'язок щодо проходження ВЛК.

23.02.2026 року представником позивача подано відповідь на відзив, де зазначено, що поданий відповідачем відзив не спростовує доводів позову, не доводить фактів порушення позивачем правил військового обліку, а отже не підтверджує наявність правових підстав для ініціювання розшуку позивача.

Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались, додаткові докази не надходили.

З огляду на заявлені позивачем вимоги, справу розглянуто у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_3 , та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується даними з електронного військово-облікового документу Резерв+.

Згідно Довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААД №073736 від 30.07.2024, виданої КУ «Одеська обласна медико-соціальна експертна комісія №2», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за результатами повторного огляду 30.07.2024 року встановлено другу групу інвалідності на строк до 01.08.2026 року, дата чергового переогляду 28.07.2026 року; причина інвалідності: інвалідність з дитинства.

Відповідно до електронного військово-облікового документу із мобільного застосунку Резерв+, сформованого позивачем 03.06.2025 року, ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, має відстрочку до завершення мобілізації, тип відстрочки: п. 2 ч. 1 ст. 23 (Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»); з військового обліку не виключений; постанова ВЛК: Непридатний у мирний час, обмежено придатний у воєнний час, дата ВЛК: 14.07.2020, інвалідність 2-ої групи діє до 01.08.2026, причина: внаслідок інвалідності з дитинства.

Як зазначає позивач у позові, 02.09.2025 року на території Приморського району м. Одеси його зупинила група оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_4 та поліцейський після перевірки посвідчення особи та військово-облікового документу повідомив, що він перебуває у розшуку.

У електронному військово-обліковому документі Резерв+ станом на 02.09.2025 року наявна інформація «Розшукує ТЦК та СП: порушення військового обліку», Причина розшуку: не пройшли (відмовились від проходження) ВЛК; Дата початку розшуку: 24.08.2025 року.

04.09.2025 року в інтересах позивача направлений адвокатський запит до Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області з проханням повідомити чи направлялося у серпні 2025 року звернення начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 до Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, щодо порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП: НОМЕР_1 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, правил військового обліку. Надати копію звернення начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 направлену до Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП: НОМЕР_1 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлених правил військового обліку, на підставі якого ОСОБА_1 було оголошено у розшук ТЦК.

Листом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 08.09.2025 року надано відповідь на адвокатський запит та повідомлено, що станом на 08.09.2025 за даними системи ІПНП наявне звернення ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - ТЦК та СП) м. Одеси щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення ТЦК та СП від 24.08.2025 року № Е 3371223 зареєстровано до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП Одеського РУП № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 24.08.2025 року за № 34313. … інформація відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надійшла до Одеського РУП № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області в електронному вигляді відповідно до пункту 56 Порядку шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС.

Також у листі повідомлено, що облік адміністративних протоколів та постанов за статтями 210, 210-1 та 211 КУпАП в інформаційних ресурсах системи «ІПНП» не ведеться.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку та звернення до органів Національної поліції щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України» на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введений воєнний стан, згодом строк дії воєнного стану в Україні продовжений.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон України № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з ч. 2 ст. 1 України № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно з ч. 3 ст. 1 Закону України № 2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно із ч. 8 ст. 2 Закону України № 2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходження зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Відповідно до ч. 14 ст. 2 Закону України № 2232-XII виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актам.

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України № 2232-XII, у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

Відповідно до ст. 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та розвідувальних органів України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами (підрозділами) Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, розвідувальними органами України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За правилами ч. 1 ст. 34 Закону №2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 затверджене Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, пунктом 1 якого визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Згідно із п. 2 Положення № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно пункту 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:

фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;

здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;

подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 3 Порядку №1487 визначено, що військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

За нормами п.15 Порядку №1487 за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»:

- взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу.

Пункт 79 Порядку №1487 передбачає, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

письмово повідомляють державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям про осіб, які не виконали наказ (розпорядження) керівника зазначених органів, підприємств, установ та організацій та не прибули за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів);

повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (додаток 19);

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;

повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 56 Порядку №1487 передбачено, що Національна поліція: за повідомленнями районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів (додаток 19) здійснює досудове розслідування стосовно осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, передбачені статтями 335, 336, 337 Кримінального кодексу України; за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20); за вимогою територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки подає у десятиденний строк відомості стосовно відсутності (наявності) судимості у призовників.

Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Також системний аналіз вказаних норм права доводить, що повноваження органів ТЦК та СП щодо звернення до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку, чітко передбачено Порядком № 1487.

Вказаним Порядком №1487 також визначено Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку, далі - Правила) відповідно до яких, в редакції чинної на дату виникнення спірних правовідносин, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, в тому числі:

1) перебувати на військовому обліку:

за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1частини першої статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів.

Повертаючись до обставин цієї справи, суд зазначає, що відповідно до електронного військово-облікового документу із мобільного застосунку Резерв+, сформованого позивачем 03.06.2025 року, ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, має відстрочку до завершення мобілізації, тип відстрочки: п. 2 ч. 1 ст. 23 (Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»); з військового обліку не виключений; постанова ВЛК: Непридатний у мирний час, обмежено придатний у воєнний час, дата ВЛК: 14.07.2020, інвалідність 2-ої групи діє до 01.08.2026, причина: внаслідок інвалідності з дитинства.

Відповідач надав до суду копію облікової картки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до якої внесено записи про медичні огляди:

05.04.2025 року комісією при Київському РВК визнаний обмежено придатним по гр. І розпису хвороб 80в;

14.07.2020 року комісією при Київському РВК визнаний непридатним ІОЗ по гр. ІІ розпису хвороб 38г, 80в наказу МОУ №402. З повторним переоглядом у липні 2025 року.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач вказує, що оскільки він є особою з інвалідністю згідно довідки МСЕК серії 12 ААД №073736 від 30.07.2024, то на нього не поширюється обов'язок щодо повторного медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Отже, змістом спірних правовідносин є правомірність дій відповідача у розшуку позивача з 24.08.2025 року через не проходження повторного медичного огляду ВЛК.

Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін, суд виходить з наступного.

04.05.2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 № 3621-IX.

Пунктом 2 розділу II вказаного Закону № 3621-IX установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Згідно з пунктом 3.8 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, постанова ВЛК при ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби, прийнята у мирний час під час визначення призначення військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ), дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.

Згідно даних облікової картки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 14.07.2020 року комісією при ІНФОРМАЦІЯ_8 позивач визнаний непридатним по гр. ІІ розпису хвороб 38г, 80в наказу МОУ №402, з повторним переоглядом у липні 2025 року.

У матеріалах справи відсутні докази проходження позивачем ВЛК у 2025 році, що суперечить пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402.

Судом встановлено, що згідно Довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААД №073736 від 30.07.2024, виданої КУ «Одеська обласна медико-соціальна експертна комісія №2», за результатами повторного огляду 30.07.2024 року позивачу встановлено другу групу інвалідності на строк до 01.08.2026 року, дата чергового переогляду 28.07.2026 року; причина інвалідності: інвалідність з дитинства.

Тобто, позивач є особою з інвалідністю та станом 24.08.2025 року (дата оголошення у розшук) встановлена інвалідність діяла.

Також, вирішуючи спір, судом встановлено, що позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про видачу довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації в порядку постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року на підставі довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААД №073736 від 30.07.2024 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 року у справі №420/27637/24 визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_1 про видачу довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 12.08.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та прийняти відповідне рішення.

Відповідно до електронного військово-облікового документу із мобільного застосунку Резерв+, сформованого позивачем станом на 03.06.2025 року та 02.09.2025 року, позивач має відстрочку до завершення мобілізації, тип відстрочки: п. 2 ч. 1 ст. 23; з військового обліку не виключений; постанова ВЛК: Непридатний у мирний час, обмежено придатний у воєнний час, дата ВЛК: 14.07.2020.

Тобто, підставою відстрочки позивача є постанова ВЛК від 14.07.2020 року, а не Довідка до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААД №073736 від 30.07.2024 року.

При цьому, у відповідності з приписами Положення №402, саме військово-лікарська експертиза, яка проводиться військово-лікарськими комісіями, визначає придатність за станом здоров'я до військової служби.

Так, згідно пункту 1.2 глави 1 розділу I Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Отже, враховуючи, що позивач не пройшов переогляд ВЛК на придатність до військової служби у липні 2025 року, то відповідно порушив правила військового обліку

Внаслідок такого порушення у військово-обліковому документі позивача наявні відомості про порушення правил військового обліку, оскільки позивач не пройшов ВЛК.

При цьому, суд звертає увагу, що самі по собі відомості про порушення правил військового обліку не є тотожними відомостями про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідачем не вносилися відомості про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Водночас, чинне законодавство пов'язує обов'язок територіального центру комплектування та соціальної підтримки здійснювати фіксацію та актуалізацію облікових відомостей не лише з фактом винесення постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності, а з наявністю інших встановлених обставин, що мають значення для ведення військового обліку.

З урахуванням установлених обставин справи та наведеного правового регулювання суд дійшов висновку, що відповідач, як орган ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, діяв у межах наданих законом повноважень та у спосіб, визначений законодавством, здійснивши фіксацію та актуалізацію відомостей щодо позивача шляхом внесення відомостей про порушення правил військового обліку позивачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Таким чином, станом на дату 24.08.2025 року дії відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку є правомірними, а тому відсутні підстави для задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлених правил військового обліку, а також похідних вимог щодо зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила військового обліку.

Позивач не погоджується із діями відповідача щодо направлення звернення від 24.08.2025 року до Національної поліції щодо оголошення його у розшук посилаючись на те, що відсутні докази порушенням ним правил військового обліку та притягнення його до адміністративної відповідальності за статтею 210 Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Водночас, сама ж по собі наявність з застосунку «Резерв+» примітки «Порушення правил військового обліку» не свідчить про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність, за яке встановлено статтею 210 КУпАП. Вказана примітка свідчить лише про те, що у зв'язку з порушенням вимог закону позивач підлягає примусовому приводу до органів ТЦК та СП з метою складення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення.

У даному випадку суд не надає оцінку наявності підстав для притягнення позивача адміністративної відповідальності за статтею 210 Кодекс України про адміністративні правопорушення, оскільки вказане перебуває поза межами предметної юрисдикції окружного адміністративного суду.

Щодо позовних вимог в частині оскарження дій ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно направлення звернення до Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Суд зазначає, що відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки мають відповідні повноваження, зокрема: звертатись в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку; повідомляти Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

У свою чергу, приписами ч. 3 ст. 38 Закону №2232-ХІІ визначено, що органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З урахуванням викладеного, суд висновує про відсутність підстав для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно направлення звернення до Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 направити до Одеського районного управління поліції №1 головного управління національної поліції в Одеській області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 як такого, що вчинив адміністративне правопорушення за статтями 210, 210-1 КУпАП.

Враховуючи сукупність наведених обставин, суд доходить висновку, що правові підстави для задоволення позову відсутні.

Доводи позивача не знайшли свого підтвердження.

Натомість доводи відповідача щодо порушення позивачем правил військового обліку у зв'язку з не проходженням ВЛК підтверджуються обставинами справи.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З огляду на зазначене, оцінюючи докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.

У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат не здійснюється. Крім того, позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72-77, 90, 139, 242-246, 250, 255-258, 262, 295, 297 КАС України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук

.