Ухвала від 08.04.2026 по справі 420/23702/25

Справа № 420/23702/25

УХВАЛА

08 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Бойко О.Я., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів,-

ВСТАНОВИВ:

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 31.10.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 задовольнив, а саме вирішив:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат за період з 29.01.2020 до 20.10.2020 у повному обсязі, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат за період з 29.01.2020 до 20.10.2020 у повному обсязі, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159;

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат за період з 27.02.2022 до 19.05.2023 у повному обсязі, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат за період з 27.02.2022 до 19.05.2023 у повному обсязі, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159.

Рішення суду набрало законної сили 17.12.2025.

05.02.2026 від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у якій він просить:

- встановити судовий контроль шляхом зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі № 420/23702/25.

Ухвалою суду від 20.02.2026 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання рішення суду від 31.10.2025 у справі № 420/23702/25 - задоволено частково; зобов'язано військову частину НОМЕР_1 подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 31.10.2025 у справі № 420/23702/25 у місячний строк з моменту отримання відповідної ухвали.

20.03.2026 від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду.

Даний звіт обґрунтований, зокрема:

- після отримання ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2025 року по справі №420/23702/25 про відмову військовій частині НОМЕР_1 в задоволенні клопотання про відстрочення від сплати судового збору, командування військової частини НОМЕР_1 негайно почало вживати заходів на виконання рішення суду по справі №420/23702/25. Командиром військової частини НОМЕР_1 за участю начальника фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 було направлено на забезпечувальний фінансовий орган заявку-розрахунок на фінансування військової частини НОМЕР_1 на січень 2026 року за вих. №2/18 від 12.01.2026 року, заявку-розрахунок а фінансування військової частини НОМЕР_1 на лютий 2026 року за вих. №2/146 від 10.02.2026 року та заявку-розрахунок а фінансування військової частини НОМЕР_1 на березень 2026 року за вих. №2/236 від 10.03.2026 року (згідно наказу головнокомандувача збройних сил України №497 від 11.10.2025 року зазначені документи мають гриф обмеженого доступу);

- відповідно до вимог статті 48 Бюджетного Кодексу України військова частина - НОМЕР_1 є лише розпорядником бюджетних коштів, яка бере бюджетні зобов'язання на підставі затвердженого розпорядником бюджетних коштів вищого рівня кошторису, платежі за дорученням розпорядника бюджетних коштів здійснює орган Державного казначейства України в разі наявності у розпорядників невикористаних бюджетних асигнувань, відповідності намірів витрачання бюджетному асигнуванню і наявності бюджетного зобов'язання для платежу. Згідно із підпунктом 1.4 пункту 1 Положення про фінансове господарство військової частини Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України №590 від 12.11.2010 року, командир військової частини є розпорядником бюджетних коштів за кошторисом Міністерства оборони України третього ступеня. Військова частина НОМЕР_1 отримує відкриті асигнування від розпорядників коштів другого ступеня. Отже, військова частина НОМЕР_1 є бюджетною установою, виконує функції оборони держави, фінансується виключно з державного бюджету, здійснює оплату за наявності бюджетних асигнувань, та за відповідними кодами економічної класифікації видатків бюджету. Військова частина НОМЕР_1 не здійснює прибуткової господарської діяльності, тому не має альтернативних джерел фінансування, кошти у спецфонді не передбачені;

- незважаючи на дуже важке фінансове становище і обмежене фінансування, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.08.2025 по справі №420/23702/25 платіжною інструкцією №184 від 03.02.2026 згідно розрахунково платіжної відомості №59 від 03.02.2026 позивачу було перераховано грошові кошти в сумі в сумі 2 773,90 (дві тисячі сімсот сімдесят три гривні 90 коп.) грн. Зазначені кошти перераховано з врахуванням податків. Вчинені військовою частиною НОМЕР_1 дії, спрямовані на фактичне виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року. В черговий раз акцентуємо увагу, що грошові кошти у вигляді заборгованості, які належать позивачу, не є власністю в/ч НОМЕР_1 , не знаходяться на його рахунках. Фактично, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України, після отримання їх від головного розпорядника коштів, розпорядником нижчого рівня - в/ч НОМЕР_1 .

- таким чином, часткове невиконання військовою частиною НОМЕР_1 рішення суду у цій справі обумовлюється об'єктивними причинами, і відсутністю намірів суб'єкта владних повноважень ухилитися від виконання судового рішення.

23.03.2026 від позивача надійшла заява, в якій він просив:

- відмовити у прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду 31.10.2025 у справі № 420/23702/25;

- витребувати у Військової частини НОМЕР_1 належним чином засвідчений розрахунок: компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат за період з 29.01.2020 до 20.10.2020 у повному обсязі, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159; компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат за період з 27.02.2022 до 19.05.2023 у повному обсязі, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159;

- накласти на ОСОБА_2 , командира військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 , штраф у сумі двадцять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, половину якого стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 ), а іншу половину - до Державного бюджету України;

- встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі № 420/23702/25.

Розглянувши матеріали заяви, звіт щодо виконання судового рішення та заяву позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно ч.ч. 1-3 ст. 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Статтею 382-2 КАС України передбачено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.ч. 1-6 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Таким чином, головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто, чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Щодо факту виконання рішення суду у даній справі, суд встановив наступне.

Так, рішенням суду у вказаній адміністративній справі встановлено право позивача на нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат за період з 29.01.2020 до 20.10.2020 у повному обсязі, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159, а також на нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат за період з 27.02.2022 до 19.05.2023 у повному обсязі, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159.

У поданому звіті про виконання рішення суду у даній справі представник відповідача повідомив, що згідно з розрахунково-платіжної відомості №59 від 03.02.2026 позивачу було перераховано грошові кошти в сумі в сумі 2 773,90 (дві тисячі сімсот сімдесят три гривні 90 коп.) грн. При цьому, представник зауважив, що з урахуванням виплаченої суми рішення суду залишається виконаним частково.

Розглянувши вказані доводи та докази на їх підтвердження, суд встановив, що в матеріалах справи відсутній розрахунок нарахованої компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат. При цьому, суд зазначає, що відсутність вказаного розрахунку позбавляє суд перевірити його правильність та встановити факт виконання рішення суду у вказаній справі.

Таким чином, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача належним чином засвідчений розрахунок компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат за періоди з 29.01.2020 до 20.10.2020 та з 27.02.2022 до 19.05.2023 у повному обсязі, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159, який здійснений на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі № 420/23702/25 з метою перевірки правильності відповідних донарахувань.

Суд зазначає, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб'єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.

При цьому, визначальним фактором є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач може ухилятися від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.

Суд враховує постанову Верховного Суду від 10 лютого 2022 року у справі № 160/13013/19, у якій, з посиланням на постанову від 31.10.2018 у справі № 704/1547/17, ВС вказано про те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту, тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту.

Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає за необхідне визнати поданий звіт військової частини НОМЕР_1 таким, що не підтверджує виконання рішення суду у частині нарахування та виплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат за періоди з 29.01.2020 до 20.10.2020 та з 27.02.2022 до 19.05.2023 у повному обсязі та встановити новий строк для подання військовою частиною НОМЕР_1 звіту про виконання судового рішення у даній справі.

При цьому, з урахуванням зазначених обставин, суд вважає вирішення питання щодо накладення штрафу на ОСОБА_2 , командира військової частини НОМЕР_1 , передчасним.

Керуючись ст. ст. 243, 382 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

1.Заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.

2.У задоволенні заяви Військової частини НОМЕР_1 про прийняття звіту по справі № 420/23702/25 - відмовити.

3.Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати протягом 3 (трьох) місяців з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі № 420/23702/25.

4.Витребувати у Військової частини НОМЕР_1 належним чином засвідчений розрахунок компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення та інших виплат за періоди з 29.01.2020 до 20.10.2020 та з 27.02.2022 до 19.05.2023 у повному обсязі, відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2011 року № 159, який здійснений на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі № 420/23702/25.

5.У задоволенні решти вимог заяви ОСОБА_1 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.

Суддя Оксана БОЙКО