Рішення від 08.04.2026 по справі 340/8112/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/8112/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» (надалі - позивач), звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (надалі - відповідач 1), Державної податкової служби України (надалі - відповідач 2), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24 липня 2025 року №13107861/45820990;

- зобов'язати Державну податкову службу України (ідентифікаційний код в ЄДР 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» (ідентифікаційний код в ЄДР 45820990) податкову накладну №20 від 30 червня 2025 року датою її подання на реєстрацію - 18 липня 2025 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» здійснює господарську діяльність з надання послуг по прибиранню.

На виконання умов договору про надання послуг від 01.06.2025 №ДФ/19 ТОВ “Династіон річ» надало Товариству з обмеженою відповідальністю №ДФ/19 комплекс послуг по щоденному прибиранню об'єкта замовника за адресою: м. Київ, Печерська площа, 1.

Вказує, що на виконання вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України Товариством була складена та подана на реєстрацію податкова накладна від 30.06.2025 №20 на суму 19072,80 грн 80 у т.ч. ПДВ 3178,80 грн. Проте контролюючим органом зупинено її реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України з підстав того, що така податкова накладна складена платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Відповідачем 1 запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач зазначає, що ним було надано з поясненнями усі необхідні документи, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій по вказаній податковій накладній. Однак, такі документи не взяті до уваги відповідачем 1 та прийнято спірне рішення.

Зауважує, що оскаржив вказане рішення в адміністративному порядку до ДПС України, однак рішенням від 14.08.2025 №32912/45820990/2 скаргу було залишено без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

Вважає рішення відповідача 1 про відмову у реєстрації податкової накладної протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідачі надали суду відзиви на позовну заяву, у яких заперечили проти задоволення позовних вимог.

На обґрунтування заперечень зазначили, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» подало на реєстрацію податкову накладну від 30.06.2025 №20 за номенклатурою послуг з щоденного прибирання приміщень. Реєстрацію вказаної накладної було зупинено.

Позивачем подано до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено із додатками.

За результатами надісланого повідомлення встановлено відсутність: копій платіжних документів за надані послуги прибирання (платіжні інструкції, банківські виписки, оборотно - сальдові відомості, акти звірок взаєморозрахунків з замовником тощо), підтверджуючі документи щодо відрядження працівників на виконання ремонтних робіт (накази на відрядження, належним чином оформлені посвідчення про відрядження, документи на проживання у відрядженні тощо); недостатність трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності в обсягах задекларованих платником. Згідно відомостей інформаційно-аналітичних систем ДПС України встановлено, що у орендодавців ТОВ “Дектанс гроум», ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 відсутні основні засоби у задекларованих об'єктах оподаткування. Крім того, платника включено до переліку платників, які мають ознаки ризиковості та відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 “Про запровадження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». На момент розгляду повідомлення, відповідно до даних баз ДПС інформація про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність відповідно до форми 20-ОПП платником задекларовано: склад та офіс.

Враховуючи викладене, комісією 24.07.2025 прийнято спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.06.2025 №20.

Вважають таке рішення законним та обгрунтованим. З цих підстав просять відмовити у задоволенні позову.

25.12.2025 до суду надійшла відповідь на відзив позивача, у якій більш детально представник конкретизує доводи та обґрунтування, зазначені у позовній заяві, а також наводить свої аргументи на спростування тверджень відзиву відповідача. Додатково зазначає, що за умовами укладеного із ТОВ «Реал Славутич 2» Договору Договір №ДФ/19 від 01.06.2025 оплата за надані послуги здійснюється щомісяця до 25-го числа наступного за місяцем, в якому надавались послуги, на підставі Акту приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), за умови реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 2.3 Договору). Натомість, на момент звернення до суду надані позивачем послуги були оплачені контрагентом-замовником в повному обсязі, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією оборотно-сальдової виписки по рахунку 361.

19.12.2025 від представника Головного управління ДПС у Кіровоградській області надійшло клопотання про розгляд справи у загальному позовному провадженні.

Будь-яких інших заяв чи клопотань від учасників справи не надходило.

21.11.2025 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).

02.12.2025 ухвалою суду роз'єднані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень.

03.12.2025 ухвалою суду прийнято до провадження матеріали справи №340/8112/25 із наступними позовними вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24 липня 2025 року №13107861/45820990;

- зобов'язати Державну податкову службу України (ідентифікаційний код в ЄДР 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» (ідентифікаційний код в ЄДР 45820990) податкову накладну №20 від 30 червня 2025 року датою її подання на реєстрацію - 18 липня 2025 року.

25.12.2025 ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Кіровоградській області про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку за адресою: Україна, 25006, Кіровоградська обл., місто Кропивницький, вул. Соборна, будинок 4, з такими видами господарської діяльності: 81.21 Загальне прибирання будинків (основний); 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 81.22 Інша діяльність із прибирання об'єктів будинків і промислових; 81.29 Інші види діяльності із прибирання. Є платником на додану вартість (т.1 а.с. 28-30).

Для забезпечення здійснення господарської діяльності (розміщення офісу) 24.05.2025 між позивачем та ТОВ "Дектанс Гроум" укладено договір суборенди №24/05/25 нежилого приміщення площею 10 кв.м. за адресою: м. Кропивницький, вул. Соборна, 4 (т.1 а.с. 31-33).

01.06.2025 між Товариством з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Реал Славутич 2» був укладений договір №ДФ/19 про надання послуг по щоденному прибиранню об'єкта замовника за адресою: м. Київ, Печерська площа, 1 (т.1 а.с. 48-61);

Розділом 1 “Предмет договору» вказаного договору про надання послуг сторонами узгоджено, що Виконавець бере на себе зобов'язання надавати комплекс послуг по щоденному прибиранню об'єкту Замовника, адреса якого зазначено в Додатку №1 до цього Договору, а Замовник зобов'язується приймати та оплачувати надані Послуги.

Перелік Послуг, обсяг та період надання Послуг, адреси об'єктів Замовника зазначаються у відповідних Додатках до Договору, які з моменту підписання є його невід'ємними частинами.

Сторони домовились, що у виняткових випадках, в разі необхідності оперативного разового/несистематичного надання Послуг з прибирання приміщень і територій у разі надзвичайних або нетипових обставин: прибирання, видалення води та ін. різних забруднень при проривах, спрацьовуванні різних систем, стихійних лихах, при необхідності залучення додаткового персоналу та інше, Замовник за окремим замовленням має право замовити такі послуги у Виконавця та оплатити їх на підставі підписаних обома Сторонами актів виконаних робіт в строки, передбачені даним Договором. В цьому разі, в Актах виконаних робіт (наданих послуг) обов'язково вказуються реквізити замовлення, місце виконання робіт/надання послуг, обсяги виконаних робіт, їх вартість, та загальна сума по Акту виконаних робіт (наданих послуг).

Також на умовах цього Договору Виконавець надає Замовнику брудопоглинаюче покриття для підлоги (далі - Покриття), та послуги по чищенню та заміні Покриття з брудного на чисте. Послуги в відповідності до цього пункту Договору надаються в порядку та на умовах, встановлених в Додатку №7.

Вартість послуг та порядок розрахунків визначено у Розділі ІІ відповідного договору. У вартість Послуг включається вартість по розміщенню, чищенню та заміні Покриття (Додаток №7).

У вартість Послуг, згідно п. 2.1. Договору, входять всі витрати Виконавця при наданні комплексу Послуг, включаючи всі необхідні витратні матеріали для прибирання, за винятком вказаних в Додатку №6 даного Договору, інвентар та запчастини для підлогомиючої техніки.

Оплата наданих Послуг здійснюється Замовником щомісяця до 25 (двадцять п'ятого) числа місяця наступного за місяцем в якому надавались Послуги, на підставі Акту приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) - надалі - Акт, підписаного Сторонами, за умови реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. До реєстрації Виконавцем податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних Замовник має право не здійснювати оплату наданих послуг без застосування до нього майнової відповідальності згідно з умовами Договору та нормами законодавства України.

Замовник має право зменшити вартість наданих Послуг в залежності від щоденної оцінки контролю якості наданих Послуг у відповідності до Додатку № 3 до Договору. В цьому випадку остаточна вартість Послуг на підставі щоденних оцінок за відповідний місяць зазначається в Акті.

У випадку надання Виконавцем за дорученням Замовника Послуг, не передбачених Договором та Додатками до нього, Замовник оплачує такі додаткові Послуги на підставі підписаних Сторонами Актів виконаних робіт.

Для виконання зобов'язань за наведеним вище договором про надання послуг позивач уклав наступні договори:

1) із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 договір оренди № 0106/25-23 від 01.06.2025, предметом якого є морський контейнер типу TEU № 18 (20143) загальною площею 15,00 м. кв. (±1 м.кв), що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська 21, для тимчасового розміщення (складування) речей (т.1 а.с. 34-37);

2) із фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 договір оренди обладнання №1 від 01.06.2025, згідно якого позивачу передано у користування обладнання: підлогомийні машини Tennant 5100C (7 шт.); підлогомийні машини Hako B45 (14 шт.); акумуляторні підлогомийні машини SCRUBBER DRYER T45/50B GREEN (7шт.) (т.1 а.с. 38-40);

3) із ТОВ “Фланель торг» договір поставки №090601 від 09.06.2025, згідно якого здійснено постачання товарів: Поліроль 750ml, мило, рідке мило (т.1 а.с. 68-90);

4) із ТОВ “Реновації України» договір поставки №17 від 29.05.2025, згідно якого ТОВ “Династіон річ» здійснено поставку рушників для клінінгу (т.1 а.с. 91-93);

5) із Приватним підприємством “Полінео» договір поставки №27-1 від 27.05.2025, згідно якого позивачу поставлено товари згідно оформлених між сторонами видаткових накладних (т.21 а.с. 94-102);

6) із ТОВ “Північ спецодяг» договір поставки №182 від 02.06.2025, згідно якого позивачу здійснено поставку спецодягу (т.1 а.с. 103-109);

7) із ТОВ “Олтранс компані» договір транспортного експедирування №11/05/25 від 26.05.2025, предметом якого є забезпечення доставки вантажів автомобільним транспортом по території України згідно заявок Клієнта (т.1 а.с. 110-120).

У межах укладеного 01.06.2026 із ТОВ «Реал Славутич 2» договору про надання послуг №ДФ/19 ТОВ “Династіон річ» у червні 2025 року надало послуги зі щоденного прибирання приміщень, про що 30.06.2025 складено акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) №20 на суму 19072,80 грн у т.ч. ПДВ 3178,80 грн (т.1 а.с. 62).

30.06.2025 позивач оформив та направив до ТОВ «Реал Славутич 2» рахунок на оплату: №20 на суму 19072,80 грн у т.ч. ПДВ 3178,80 грн (т.1 а.с. 63).

Відтак, у відповідності до вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України Товариство з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» за настанням першої події (надання послуг) 30.06.2025 склало та відправило на реєстрацію податкову накладну №20 на суму 19072,80 грн у т.ч. ПДВ 3178,80 грн (т.1 а.с. 42).

Відповідно до одержаної позивачем квитанції від 18.07.2025 реєстрацію податкової накладної від 30.06.2025 №20 зупинено з підстави, що така складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено, що показник “D»=0000% “Рпоточ»=0. Запропоновано надати копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання // придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі (т.1 а.с. 43).

22.07.2025 позивачем надіслано до контролюючого органу пояснення щодо податкової накладної №20 від 30.06.2025 реєстрацію якої зупинено та копії підтверджуючих документів (т.1 а.с. 44).

24.07.2025 за результатами розгляду вказаних пояснень відповідач 1 прийняв рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних: №13107861/45820990 про відмову в реєстрації податкової накладної №20 від 30.06.2025 (т.1 а.с. 45).

Підставою для прийняття вказаного рішення Головне управління ДПС у Кіровоградській області визначило: “надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства». Додатково вказано: “Встановлено відсутність копій платіжних документів за надані послуги прибирання (платіжні інструкції, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти звірок взаєморозрахунків з замовником тощо), також відсутні підтверджуючі документи щодо відрядження працівників на виконання ремонтних робіт (накази на відрядження, належним чином оформлені посвідчення про відрядження, документи на проживання у відрядженні тощо); встановлено недостатність трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності в обсягах задекларованих платником. Згідно відомостей інформаційно-аналітичних систем ДПС України встановлено, що у орендодавців ТОВ “Дектанс гроум» (код ЄДРПОУ 45550789), ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та ФОП ОСОБА_2 ( РНОКПП НОМЕР_2 ) відсутні основні засоби у задекларованих об'єктах оподаткування. Крім того, платника включено до переліку платників, які мають ознаки ризиковості та відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 “Про запровадження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Згідно наявної у матеріалах справи оборотно-сальдової відомості по рахунку №361 за період з 01.06.2025 по 24.07.2025 підтверджується факт оплати ТОВ “Династіон річ» виконаних робіт по укладеному із ТОВ «Реал Славутич 2» договору №ДФ/19 від 01.06.2025 у сумі 19072,80 грн (т.1 а.с. 67).

Позивачем було подано скаргу на вказане рішення до Державної податкової служби України, однак рішенням від 14.08.2025 №32912/45820990/2 скарга була залишена без задоволення, а рішення про відмову у реєстрації податкової накладної без змін (т.1 а.с. 46).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 (далі - ПК України).

За правилами пункту 185.1 статті 185 ПК України операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. №557.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, який набрав чинності з 01.02.2020 (далі - порядок №1165).

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну / розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів "б" і "в" підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування (крім податкової накладної / розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 192 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність") встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. №520.

Оцінюючи наведені у квитанції №9213226433 від 18.07.2025 про зупинення реєстрації податкової накладної №20 від 30.06.2025 підстави, суд зазначає, що її зупинено з підстав відповідності позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банку / небанківського надавача платіжних послуг, крім рахунків у Казначействі (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Кодексу, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Водночас, з наданої суду копії квитанції про зупинення податкової накладної вбачається, що контролюючим органом наведено жодної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з посиланнями на відповідні документи, які б могли бути підставою для зупинення реєстрації поданої позивачем податкової накладної та необхідності надання первинних документів щодо операції за цією накладною.

У свою чергу, віднесення платника податків до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, є передумовою зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Після цього платником податків надаються пояснення та копії документів, необхідних для реєстрації податкових накладних.

Водночас судом встановлено, що отримана позивачем квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної містить загальну інформацію про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Зазначена у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної пропозиція надання документів сформована з недостатньою чіткістю, необхідною для розуміння платником податків, які саме документи від нього вимагаються контролюючим органом. Як наслідок позивач був змушений самостійно вирішувати, які саме документи він має надати податковому органу.

Зупинення реєстрації податкової накладної без чіткого переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної не надало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків та переліку необхідних документів.

Вживання податковим органом загального посилання на п. 8 Критеріїв, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Разом з тим, 22.07.2025 позивачем надіслано до контролюючого органу письмові пояснення та копії підтверджуючих документів. Надходження цих документів до контролюючого органу відповідачами не заперечується.

Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Наведена норма визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку.

Тобто, наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета розгляду господарської операції, згідно якої оформлено податкову накладну.

Пунктом 6 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно із пунктом 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач надав повідомлення про подання пояснень та копії документів на підтвердження реальності господарських операцій.

Згідно оспореного рішення підставою для його винесення податковим органом зазначено надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі додаткова інформація зазначено: "встановлено відсутність копій платіжних документів за надані послуги прибирання (платіжні інструкції, банківські виписки, оборотно сальдові відомості, акти звірок взаєморозрахунків з замовником тощо), також відсутні підтверджуючі документи щодо відрядження працівників на виконания ремонтних робіт (накази на відрядження, належним чином оформлені посвідчення про відрядження, документи на проживання у відрядженні тощо); встановлено недостатність трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності в обсягах задекларованих платником. Згідно відомостей інформаційно-аналітичних систем ДПС України встановлено, що у орендодавців ТОВ “Дектанс гроум» (код ЄДРПОУ 45550789), ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) відсутні основні засоби у задекларованих об'єктах оподаткування. Крім того, платника включено до переліку платників, які мають ознаки ризиковості та відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 “Про запровадження порядків з питань зупинення ресстрації податкової пакладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

Водночас, ні в оскаржуваному рішенні, ні у відзивах на позовну заяву відповідачами не зазначено, які саме документи з числа поданих позивачем до податкового органу складені останнім з порушенням законодавства, у чому саме полягають такі порушення, та чому подані позивачем документи не є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної.

Суд зазначає, що суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму.

Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності. При цьому, допущені державним органом помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються, як і не можуть покладати на таких осіб тягар відповідальності.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 17.11.2023 у справі №420/3798/20, від 03.10.2023 у справі №380/4146/22, від 20.09.2023 у справі №260/2595/21, від 29.06.2023 у справі №500/2655/22, від 21.02.2023 у справі №2240/3271/18.

Верховний Суд у постанові від 03.11.2021 у справі №360/2460/20 за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності. Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 17.11.2023 у справі № 420/3798/20, від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 20.09.2023 у справі № 260/2595/21, від 29.06.2023 у справі № 500/2655/22, від 21.02.2023 у справі № 2240/3271/18.

При цьому, Верховний Суд у постанові від 05.01.2021 у справі № 640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком №1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності критеріям ризиковості, не скасовує обов'язок податкового органу у доказуванні, передбачений частиною 2 статті 77 КАС України.

Встановлені в ході розгляду обставини справи дають підстави для висновку, що не наведення відповідачами доводів та ненадання доказів того, що документи, подані позивачем для реєстрації спірної податкової накладної, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність рішення контролюючого органу.

Суд вважає, що обсяг наданих позивачем разом із повідомленням документів, підтверджує наявність підстав для реєстрації податкової накладної №20 від 30.06.2025. При цьому, безпідставне неврахування податковим органом наданих позивачем документів, які підтверджують реальність господарської операції щодо надання послуг прибирання для ТОВ "Фудком" вплинули на обґрунтованість та вмотивованість оскаржуваних рішень.

Поряд з цим, відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.

Варто зазначити, що відповідно до штатного розпису ТОВ «Реал Славутич 2» станом на 01.06.2026 значиться 19 штатних одиниць, у тому числі 15 чистильників приміщень (клінерів) з місячним фондом заробітної плати в розмірі 175000,00 грн (т.1 а.с. 41). У спірному рішенні від 24.07.2025 №13107861/45820990 та Витязі з протоколу засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.07.2025 №123 жодним чином не обгрунтовано, чому така кількість штатних працівників не взмозі забезпечити надання послуг прибирання контрагенту позивача. Не наведеного будь-яких математичних розрахунків необхідної за позиції контролюючого органу кількості працівників.

Разом з тим, суд зазначає, що відсутність трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання ним господарської операції, оскільки залучення працівників є можливим за договорами цивільно-правового характеру, аутсорсингу та аутстафінгу (оренда персоналу), однак вказана обставина залишилась поза увагою податкового органу.

Стосовно ненадання позивачем документів щодо відрядження працівників на виконання ремонтних робіт та платіжних документів за надані послуги прибирання, то суд вважає, що їх відсутнісь не може бути підставою обґрунтованості рішення, оскільки підстави для зупинення реєстрації податкових накладних не передбачали такої інформації.

Поряд з цим, умовами договору про надання послуг прибирання ТОВ «Реал Славутич 2» визначено, що оплата за надані послуги здійснюється щомісяця до 25-го числа наступного за місяцем, в якому надавались послуги, на підставі Акту приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), за умови реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 2.3 Договору). Отже, сторонами було узгоджено порядок здійснення розрахунків за надані послуги та визначено однією з умов реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Оскільки станом на дату прийняття податковим органом рішення від 24.07.2025 №13107861/45820990 реєстрація податкової накладної від 30.06.2025 №20 була зупинена, у ТОВ «Реал Славутич 2» був відсутній обов'язок з оплати отриманих від позивача послуг.

Натомість згідно оборотно-сальдової відомості по рахунку №361 за період з 01.06.2025 по 24.07.2025 надані ТОВ “Династіон річ» послуги по укладеному із ТОВ «Реал Славутич 2» договору №ДФ/19 від 01.06.2025 оплачені у сумі 19072,80 грн

Суд наголошує, що відповідно до пункту 9 Порядку №520, податковий орган за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів вправі надіслати повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Відтак, у разі недостатності наданих платником податків документів, неможливості встановити дійсний зміст господарської операцій податковий орган вправі направити такому платнику повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів. Водночас, відомостей щодо направлення зазначених повідомлень позивачу матеріали справи не містять.

Саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Отже, відповідачами ґрунтовних недоліків щодо поданих позивачем документів не встановлено та не вказано у спірному рішенні, а відмова у реєстрації податкової накладної є немотивованою.

Також суд звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Висновки аналогічного змісту викладено у постановах Верховного Суду від 16.02.2023 у справі №380/7648/22, від 01.02.2023 у справі №140/506/22, від 07.12.2022 у справі №500/2237/20.

Таким чином, контролюючий орган під час виконання повноважень щодо моніторингу податкових накладних має аналізувати первинні документи у взаємозв'язку з відомостями податкової накладної та іншими джерелами (державними реєстрами, електронними документами) лише за зовнішніми (формальними, очевидними) критеріями. Натомість податковий орган під час вирішення питання про реєстрацію податкової накладної чи відмову у її реєстрації не має права здійснювати аналіз господарських операцій платника податків на предмет її реальності (нереальності) та не повинен надавати оцінку, серед іншого, наявності основних засобів (спецтехніки), складських приміщень, трудових ресурсів тощо у платника податків. Така оцінка може надаватись контролюючим органом виключно у межах проведення відповідної документальної перевірки платника податків.

Викладене узгоджується із правовим висновком Верховного Суду наведеним у постанові від 06.07.2023 у справі №140/1986/22.

З урахуванням наведеного доводи відповідачів щодо відсутності у орендодавців ТОВ “Дектанс гроум», ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 основних засобів або неподання звітності форми №20-ОПП не підтверджують нереальність господарських операцій між ТОВ “Династіон річ» та ТОВ «Реал Славутич 2». Такі висновки ґрунтуються на припущеннях і не доведені належними доказами. Натомість, позивачем надано достатнього документів, у тому числі первинних, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій.

Відтак не надання відповідачами доказів того, що документи, подані позивачем, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність рішення суб'єкта владних повноважень, у зв'язку з чим, рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.07.2025 №13107861/45820990 про відмову в реєстрації податкової накладної №20 від 30.06.2025 датою її подання на реєстрацію, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

За приписами підпункту14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Судом враховано, що ПК України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних, у свою чергу, є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

Таким чином, відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.

З огляду на це, правовідносини щодо реєстрації податкових накладних у Єдиному державному реєстрі податкових накладних і, зокрема, щодо безпідставного неприйняття податкових накладних для їх реєстрації, є предметом розгляду в адміністративних судах.

Разом з тим, визначаючи дату, якою слід зареєструвати спірну податкову накладну, суд керується вимогами пунктів 19 та 20 Порядку №1246, згідно з якими у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, з метою повного та належного захисту порушеного права позивача та задля недопущення порушення прав контрагента позивача, який на підставі вказаної податкової накладної, має право сформувати податковий кредит, та інших контрагентів по ланцюгу господарських операцій, слід зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 30.06.2025 №20 днем надсилання її на реєстрацію.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем1 під час розгляду справи не доведено правомірність винесення спірного рішення від 24.07.2025 №13107861/45820990 про відмову у реєстрації податкової накладної №20 від 30.06.2025, у зв'язку з чим останнє підлягає скасуванню.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом повного задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судовий збір у сумі 3028,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1.

Керуючись статтями 241 - 246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.07.2025 №13107861/45820990.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Товариством з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» податкову накладну від 30.06.2025 №20 датою її подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43995486, вулиця Велика Перспективна, 55, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25006) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» (код ЄДРПОУ 45820990, вулиця Соборна, будинок 4, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25006) судовий збір у сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 08 квітня 2025 року.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Династіон річ» (код ЄДРПОУ 45820990, вулиця Соборна, будинок 4, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25006).

Відповідач1 - Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43995486, вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006).

Відповідач2 - Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК