Ухвала від 06.04.2026 по справі 340/1325/26

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

06 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/1325/26

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С., розглянувши матеріали у справі

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Маловисківської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, вул. Спортивна,6, м. Мала Виска, Кіровоградська область, 26200

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність Маловисківської міської ради щодо розгляду, в передбачений строк та спосіб, заяви ОСОБА_1 від 06.06.2025 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою в оренду для будівництва та обслуговування будівель громадської забудови за адресою - АДРЕСА_2 ;

2) зобов'язати Маловисківську міську раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 06.06.2025 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою в оренду для будівництва та обслуговування будівель громадської забудови за адресою - АДРЕСА_2 та прийняти рішення по суті звернення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Ухвалою суду від 13.03.2026 року вказану позовну заяву залишено без руху, в зв'язку з її невідповідністю вимогам ст.160 КАС України.

Вказаною ухвалою позивачу запропоновано надати до суду:

- заяву про поновлення строку для звернення до суду.

31.03.2026 року на адресу суду від представника позивача надійшла заява на виправлення недоліків (вх.№9205/26), зокрема надано клопотання про поновлення строку для звернення до суду.

Відповідно до частин 1, 2 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Спеціальним законом, що регулює земельні правовідносини в Україні, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768-III (далі ЗК України).

Так, згідно із статтею 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з частиною першою статті 118 ЗК України, громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

За змістом частини сьомої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Необхідно зазначити, що предметом спірних правовідносин є бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного розгляду заяви позивача від 06.06.2025 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди терміном 25 років, у встановлені законом строки.

Отже, позивач пов'язує предмет спору у справі, що розглядається, саме з недотриманням строків розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди, який, згідно із нормами частини сьомої статті 118 ЗК України, становить один місяць.

За таких умов, за змістом предмета і підстав позову, строк на звернення до суду має становити шість місяців з моменту спливу, встановленого Земельним кодексом України, місячного строку на розгляд відповідної заяви, тобто розпочатися 07.07.2025 і закінчитися 07.01.2026.

Проте позивач звернулась до суду лише 03.03.2026 із порушенням встановленого законом шестимісячного строку на звернення до суду.

В обґрунтування заяви про поновлення строку на звернення до суду, представник позивача вказує, що позивач, самостійно намагалася отримати документально підтверджену інформацію про стан розгляду її заяви, однак відповідні відомості на офіційному сайті відповідача були оприлюдненні зі спливом часу та не містять повної інформації, тобто на сайті відповідача відсутній проект Рішення щодо розгляду заяви позивача. Таким чином, в результаті всього зазначеного, позивач, не маючи змоги самостійно отримати офіційну та документально підтверджену інформацію про стан розгляду своєї заяви, вимушена була подати через адвоката відповідний адвокатський запит від 13.02.2026 року, з метою отримання відповідних документів.

Слід зауважити, що при вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття дізнався та повинен був дізнатись.

Так, під поняттям дізнався необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.

Поняття "повинен був дізнатися" необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).

Отримання листа від уповноваженого органу у відповідь на заяву не змінює час, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить про час, коли особа почала вчиняти активні дії щодо реалізації свого права на отримання компенсації у позасудовому чи судовому порядку. Відповідно з вказаної дати не може розпочинатись відлік строку звернення з позовом до суду

Отже, встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 за №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, наявність яких унеможливило своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Право на звернення до адміністративного суду не є абсолютним та підлягає законним обмеженням.

Таким чином, за відсутності у матеріалах позову обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до суду з даними вимогами та належних доказів, що свідчили б про наявність об'єктивних, непереборних обставин неможливості своєчасного звернення до суду з цим позовом, строк звернення з цим позовом позивачем пропущений без наявності на те поважних причин.

Відповідно до п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

За таких обставин, позовну заяву належить повернути позивачеві.

Слід вернути увагу позивача на те, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (частина 8 статті 169 КАС України).

Керуючись ст.ст. 122, 123,169, 243, 248 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Маловисківської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО