Рішення від 07.04.2026 по справі 140/2278/26

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/2278/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (далі - в/ч НОМЕР_1 , відповідач) про визнання протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо неприйняття відповідного наказу з питань нарахування додаткової винагороди у розмірі до 30000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань згідно з бойовими розпорядженнями командира ЗТУ НГУ від 13.12.2022 №50/2/1/3-3530т-Е щодо охорони та оборони об'єктів, зокрема, логістичних польових складів ЗСУ, тобто, завдань, що визначені п. 4 Наказу МВС №729 та виконуються в межах областей України, що межують з українсько-російською, українсько- білоруською ділянками державного кордону в період з 01.06.2023 по 14.03.2024; зобов'язання нарахувати та виплатити додаткову винагороду, передбачену Наказом Міністерства внутрішніх справ України №729, за виконання ОСОБА_1 бойових (спеціальних) завдань згідно з бойовими розпорядженнями командира ЗТУ НГУ від 13.12.2022 №50/2/1/3-3530т-Е щодо охорони та оборони об'єктів, зокрема, логістичних польових складів ЗСУ, тобто, завдань, що визначені п. 4 Наказу МВС №729 та виконуються в межах областей України, що межують з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону в період з 01.06.2023 по 14.03.2024 у розмірі до 30000 грн пропорційно в розрахунку за місяць, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 з 18.01.2023 по 02.12.2025 проходив військову службу по мобілізації та перебував на грошовому забезпеченні у в/ч НОМЕР_1 .

Позивач стверджує, що в період з 01.06.2023 по 14.03.2024 додаткова винагорода у розмірі 30000 грн у розрахунку на місяць йому не виплачувалася, хоча ОСОБА_1 мав право на її нарахування та виплату, оскільки брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, тобто виконував бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовим розпорядженнями командира ЗТУ НГУ від 13.12.2022 №50/2/1/3-3530т-Е щодо охорони та оборони об'єктів (логістичних польових складів ЗСУ в н/п Рожище).

На звернення представника позивача з адвокатським запитом до в/ч НОМЕР_1 НГУ щодо надання інформації про нарахування та виплату позивачу додаткової винагороди в розмірі до 30000 грн за спірний період, а у випадку не нарахування та невиплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 грн пропорційно в розрахунку на місяць згідно Постанови КМУ від 28.02.2022 №168 (зі змінами) та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 09.09.2023 №729, нарахувати та виплатити позивачу в повному розмірі за період з липня 2023 року по березень 2024 року, додаткову винагороду в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць за участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, з урахуванням фактично виплачених сум., відповідач листом від 08.01.2026 №50/141/13-Г-6-А зазначив, що під час проходження служби позивач залучався до відповідних заходів, як наслідок додаткова винагорода виплачувалася встановленим порядком, зокрема за період з 18.01.2023 по березень 2024 виплачено 133548,39 грн. Також зазначено, що під час проходження служби позивач не залучався до виконання завдань на території Волинської області, котрі підпадають під дію вимог наказу МВС від 09.09.2023 №729 та передбачають нарахування та виплату додаткової винагороди.

Проте, доказів того, що позивачу нараховувалася та виплачувалася у період з 01.06.2023 по 14.03.2024 додаткова грошова винагорода в розмірі 30000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань, відповідачем у відповіді на запит не надано. У зв'язку із чим, позивач вважає, що має право на виплату додаткової грошової винагороди в розмірі 30000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань, тому просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Також вказаною ухвалою витребувано від в/ч НОМЕР_1 належним чином засвідчені копії інформації стосовно того де проходив локаційно службу ОСОБА_1 у період з 01.06.2023 по 14.03.2024, які завдання ним виконувалися згідно журналів, донесень, відомостей, довідок, що велися у вказаний період; копії наказів, бойового розпорядження командира ЗТУ НГУ від 13.12.2022 №50/2/1/3-3530т-Е щодо виконання бойових(спеціальних) завдань, що стосуються охорони та оборони логістичних польових складів ЗСУ та виданих на його виконання командиром в/ч НОМЕР_1 НГУ наказів, що стосуються охорони та оборони логістичних польових складів ЗСУ в н/п Рожище; копії бойових наказів (розпоряджень) командира військової частини НОМЕР_1 НГУ, що стосуються охорони та оборони логістичних польових складів ЗСУ; копії службових завдань групи на виконання бойових(спеціальних) завдань, що стосуються охорони та оборони логістичних польових складів ЗСУ; копії рапортів (донесення) командира підрозділу про участь ОСОБА_1 у виконанні бойових(спеціальних) завдань, що стосуються охорони та оборони логістичних польових складів ЗСУ; копії відомостей, журналів, довідок, що містять інформацію про участь ОСОБА_1 у виконанні бойових(спеціальних) завдань згідно з бойовим розпорядженням командира ЗТУ НГУ від 13.12.2022 №50/2/1/3-3530т-Е у період з 01.06.2023 по 14.03.2024, що стосуються охорони та оборони логістичних польових складів ЗСУ в н/п Рожище.

У поданому 05.03.2026 відзиві на позовну заяву представник відповідача позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити. В обґрунтування своїх заперечень вказав, що ОСОБА_1 проходив військову службу за мобілізацією у в/ч НОМЕР_1 у період з 18.01.2023 по 02.12.2025 в одному з підрозділів (стрілецької роти) у пункті тимчасової дислокації. В спірний період (з 01.06.2023 по 14.03.2024) позивач виконував свої повсякденні функціональні обов'язки згідно із вимогами Статуту внутрішньої служби ЗСУ. До заходів, які передбачають виплату додаткової винагороди згідно з Наказом МВС №729 (охорона та оборона важливих державних об'єктів, участь у діючих угрупованнях військ тощо) позивач у цей період не залучався. Крім того зазначає, що твердження позивача про те, що самого лише факту проходження служби у в/ч НОМЕР_1 на території Волинської області (яка межує з білоруською ділянкою державного кордону) достатньо для виплати винагороди, є хибним. Вказує, що наказ №729 чітко визначає, що виплата здійснюється за безпосереднє виконання конкретних завдань (наприклад, бойової служби на блокпостах у складі наряду, безпосередньої оборони об'єктів від вогневих уражень), а не за факт перебування на певній території у пункті постійної чи тимчасової дислокації.

Також зазначає, що відповідно до п. 8 Особливостей виплати додаткової винагороди, затверджених Наказом МВС №729, виплата здійснюється виключно на підставі підтверджуючих документів (витягів з бойових наказів або розпоряджень, донесень командувача, копій службових завдань тощо). За результатами аналізу наказів командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) за вказаний у позові період, відсутні будь-які бойові накази чи розпорядження, які б підтверджували виконання позивачем бойових (спеціальних) завдань, передбачених пунктом 4 Наказу №729.

Щодо копій рапортів (донесень) командира підрозділу про участь ОСОБА_1 у виконанні бойових (спеціальних) завдань та відповідних журналів повідомив, що такі документи щодо Позивача (в контексті підтвердження права на виплату 30 000 грн за вказаний період) не складалися/відсутні, оскільки виконання ним повсякденних обов'язків не відносилося до виконання бойових завдань за Наказом № 729. Наявність розпорядження ЗТУ НГУ від 13.12.2022 стосується загальної організації служби, а не є документом персонального обліку часу виконання бойових завдань конкретним військовослужбовцем.

Також представник в/ч НОМЕР_1 повідомив, що за час повномасштабного вторгнення російської федерації з 24.02.2022 по теперішній час військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України не входила до сил та засобів ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » і будь-яких службово-бойових (бойових) завдань у його складі не виконувала. Крім цього, в Силах оборони України станом на момент подачі даного відзиву такого військового формування як ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не існує. Згідно відкритих джерел мережі інтернет до складу Сухопутних військ Збройних Сил України входить Оперативне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Тому слід звернути увагу, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну гвардію України» НГУ є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від кримінальних та інших протиправних посягань, охорони громадської безпеки і порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами- із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій. Як наслідок за своєю специфікою діяльності в/ч НОМЕР_1 Національної гвардії України не має відношення до Збройних Сил України, адже входить до складу іншого міністерства і повністю підконтрольне та підзвітне йому.

Відповідач вказує, що вимоги наказу МВС № 729 застосовуються з 01.06.2023, що дає підстави вважати, що позивач за час проходження служби у в/ч НОМЕР_1 за період з 01.06.2023 по 14.03.2024 отримував додаткову винагороду пропорційно виконанню завдань, передбачених вимогами наказу МВС №729. Всі решта періоди Позивач за своєю посадою та функціональними обов'язками не залучався до виконання завдань, які передбачають отримання додаткової винагороди. В позовній заяві відсутні конкретні посилання на виконання бойових (спеціальних) завдань за період з 01.06.2023 по 14.03.2024. Тому в/ч звертає увагу суду на те, що позивач отримував додаткову винагороду у періоди, коли вона була передбачена всім військовослужбовцям в/ч НОМЕР_1 . Як насідок з 01.06.2023 особовий склад в/ч НОМЕР_1 такої винагороди не отримує, крім випадків прямо передбачених вимогами наказу МВС №729. Позивач не брав участь у таких завданнях, які б передбачали дану винагороду, участі в охороні важливих державних об'єктів не брав.

Оскільки до позовної заяви доказів невиплати такої допомоги не долучив, конкретно не посилався на вимоги відповідного пункту наказу МВС 729, підстави для нарахування та виплати додаткової винагороди відсутні.

Також відповідач звертає увагу, що абзац 10 пп. 1 п. 4 Наказу МВС №729 застосовується до областей, які або самі є зоною бойових дій, або межують із такими зонами через акваторію чи кордон з РФ/РБ. Сам по собі факт розташування області на кордоні з Білоруссю не дає автоматичного права на виплату. Більше того, м.Рожище знаходиться в тилу, на значній відстані від державного кордону, що повністю виключає факт виконання завдань у прикордонній зоні підвищеного ризику чи під загрозою бойових зіткнень. Охорона логістичних складів у глибокому тилу є виконанням повсякденних службових обов'язків згідно зі Статутом (несення вартової/ патрульної служби). Для застосування норм Наказу №729 на мирній (іншій) території необхідна обов'язкова умова: безпосередня оборона цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу чи звільнення у разі захоплення. Оскільки вогневих уражень чи нападів на об'єкт не було, підстави для виплати відсутні. В/ч НОМЕР_1 є формуванням Національної гвардії України з відповідними правоохоронними функціями, і вона не входила до складу діючих угруповань військ ЗСУ (неіснуючого ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »). Наказ МВС № 729 чітко деталізує, охорона яких саме об'єктів дає право на виплату 30000 грн без включення до складу угруповань військ (наприклад, об'єкти «Укроборонпрому», ядерні установки, критична інфраструктура І категорії). Логістичні польові склади ЗСУ до цього суворого вичерпного переліку не входять. Позивач виконував свої штатні повсякденні обов'язки в тиловому населеному пункті без залучення до активних бойових дій, без вогневого контакту з противником та поза межами охорони визначених Наказом МВС № 729 критичних державних об'єктів.

З наведених підстав просив в задоволенні позову відмовити повністю.

В поданих до суду 05.03.2026 додаткових поясненнях представник відповідача на виконання вимог ухвали суду від 24.02.2026 щодо надання витребовуваних доказів повідомим, що за час проходження служби Позивач не залучався до виконання заходів, передбачених вимогами наказу МВС від 01.09.2023 №729 «Деякі питання виплати військовослужбовцям Національної гвардії України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»». Як наслідок в ході проведення аналізу наказів командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) за вказаний у позовній заяві період, позивач не брав участі у відповідних заходах. Виконував функціональні обов'язки згідно вимог Закону України «Про Статут Внутрішньої служби Збройних Сил України», оскільки проходив службу на посаді головного сержанта одного з підрозділів військової частини НОМЕР_1 . Як наслідок при детальному вивченні позовної заяви стало відомо, що Позивач не долучив будь яких доказів саме про те, що він виконував завдання, передбачені вимогами наказу МВС № 729. Також останній не вказав будь-яких вагомих аргументів, які б підтверджували виконання певного виду завдань, які передбачають нарахування та виплату додаткової винагороди. Тому Відповідач вважає, що факти, викладені у позовній заяві є надуманими та такими, що не знаходять свого підтвердження.

Також відповідно до акту про відібрання і знищення справ журналів служби документального забезпечення військової частини від 19.05.2025 №520/ВН документи щодо залучення особового складу за вказаний період знищені, оскільки строк їх зберігання становить 1 (один) рік.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 18.01.2023 по 02.12.2025 проходив військову службу по мобілізації та перебував на грошовому забезпеченні у в/ч НОМЕР_1 , що підтверджується витягами з наказів командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 19.01.2023 №21, від 02.12.2025 №352, особовими картками на грошове забезпечення.

При ознайомленні з особовими картками про грошове забезпечення за 2023-2025 роки, представником позивача було з'ясовано, зокрема, що з 01.06.2023 по 14.03.2024 додаткова грошова винагорода в розмірі 30000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань, військовослужбовцю ОСОБА_1 не виплачувалася.

На звернення представника позивача з адвокатським запитом до в/ч НОМЕР_1 НГУ щодо надання інформації про нарахування та виплату позивачу додаткової винагороди в розмірі до 30000 грн за спірний період, а у випадку не нарахування та невиплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 грн пропорційно в розрахунку на місяць згідно Постанови КМУ від 28.02.2022 №168 (зі змінами) та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 09.09.2023 №729, нарахувати та виплатити позивачу в повному розмірі за період з липня 2023 року по березень 2024 року, додаткову винагороду в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць за участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, з урахуванням фактично виплачених сум, відповідач листом від 08.01.2026 №50/141/13-Г-6-А повідомив, що під час проходження служби ОСОБА_1 залучався до відповідних заходів, як наслідок додаткова винагорода виплачувалася встановленим порядком, зокрема за період з 18.01.2023 по березень 2024 виплачено 133548,39 грн.

Також під час проходження служби позивач не залучався до виконання завдань на території Волинської області, котрі підпадають під дію вимог наказу МВС від 09.09.2023 №729 та передбачають нарахування та виплату додаткової винагороди.

Спір у цій справі виник щодо виплати позивачу додаткової винагороди відповідно до Постанови №168, Наказу № 729 за період з 01.06.2023 по 14.03.2025.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із частиною шостою статті 21 Закону України «Про Національну гвардію України» від 13.03.2014 № 876-VII грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України здійснюється в порядку та розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення резервістів Національної гвардії України визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 установлено, що: грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 2-1 Постанови №168 установити, що міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають:

порядок, умови і розміри виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пункту 1 цієї постанови;

особливості виплати додаткової винагороди та винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) особам, зазначеним у пункті 1-1 цієї постанови, та додаткової винагороди особам, зазначеним у пунктів 1-2 цієї постанови, у тому числі в частині встановлення переліку бойових (спеціальних) завдань та заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для здійснення такої виплати, з урахуванням завдань, покладених на Збройні Сили, Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки Міністерства оборони, Національну гвардію, Державну прикордонну службу, Управління державної охорони, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, Державну спеціальну службу транспорту;

порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги та одноразової винагороди.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України «Деякі питання виплати військовослужбовцям Національної гвардії України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 01.09.2023 № 729 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.09.2023 за №1544/40600), який набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 01.06.2023, затверджені Особливості виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України (далі - Особливості № 729).

Пунктом 1 Особливостей №729 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ці Особливості визначають процедуру здійснення виплати на період воєнного стану військовослужбовцям Національної гвардії України (далі - військовослужбовці) додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), порядок і умови виплати одноразової винагороди, встановлюють перелік бойових (спеціальних) завдань та заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для здійснення такої виплати, з урахуванням завдань, покладених на Національну гвардію України.

За змістом абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Особливостей №729 на період воєнного стану виплачуються: додаткова винагорода: у розмірі 30000 гривень військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Відповідно до пункту 4 Особливостей № 729 до бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виконання яких передбачає виплату додаткової винагороди, зазначеної в абзаці четвертому підпункту 1 пункту 2 цих Особливостей, належать такі завдання, що виконуються військовослужбовцями:

1) включеними до складу діючих угрупувань військ (сил), які виконують бойові (спеціальні) завдання відповідно до бойових наказів (розпоряджень) командувачів (командирів (начальників):

безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій:

з усебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;

з виявлення та закриття каналів витоку секретної інформації та інструментального контролю захищеності об'єктів інформаційної діяльності;

поза районами ведення воєнних (бойових) дій:

у складі розгорнутих пунктів управління діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (оперативно-стратегічних угруповань військ, оперативних угруповань військ, оперативно-тактичних угруповань військ, угруповань військ) та штабів тактичних груп (зведених підрозділів, прирівняних до них), які здійснюють оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами (у тому числі зведеними), що залучені до виконання бойових (спеціальних) завдань у межах зон відповідальності діючих угруповань військ (сил), тактичних груп (зведених підрозділів, прирівняних до них);

з утримання у складі підрозділу визначених ротних (взводних) опорних пунктів у складі підрозділу;

з контрдиверсійної боротьби, посилення охорони державного кордону України, ведення дій, спрямованих на введення противника в оману, антитерористичних заходів у складі нарядів або призначених підрозділів за межами пунктів постійної дислокації військових частин;

з бойової служби на постах спостереження у складі військового наряду (або призначеного підрозділу);

з авіаперевезення особового складу, матеріальних засобів, аеромедичної евакуації;

з охорони та оборони військових об'єктів (військових містечок, пунктів тимчасової дислокації, базових таборів, місць зосередження сил і засобів, станцій (місць) навантаження (розвантаження) військових вантажів, військово-медичних закладів), у складі внутрішньої варти, чергового підрозділу охорони та оборони, оперативно-чергової служби, патрульного наряду, що виконується в межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону, а на іншій території - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

із забезпечення безперебійного функціонування систем зв'язку, які застосовуються на пунктах управління (в оперативних штабах) для обміну та захисту інформацією в системі управління військами;

з бойової служби на блокпостах у складі військового наряду (або призначеного підрозділу), що виконується у межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону, а на іншій території - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

з протиповітряного прикриття важливих державних об'єктів, органів державної влади, дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, військових об'єктів (військових містечок, пунктів тимчасової дислокації, базових таборів, місць зосередження сил і засобів, станцій (місць) навантаження (розвантаження) військових вантажів, військово-медичних закладів), спеціальних вантажів та інших об'єктів, що підлягають протиповітряному прикриттю Національною гвардією України, у тому числі у складі мобільних (стаціонарних) вогневих груп;

з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів;

з охорони та оборони спеціальних вантажів, у тому числі ядерних матеріалів, під час їх перевезення територією України;

із забезпечення громадської безпеки і порядку, у тому числі під час дотримання встановленої комендантської години, а також участі в забезпеченні проведення масових, профілактичних та пошукових заходів, інших заходів під час запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану в областях України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій;

з охорони та оборони важливих державних об'єктів, органів державної влади, дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, аеропортів (аеродромів) та інших об'єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в областях України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря, а на іншій території України - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

2) без обов'язкової умови включення до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, які виконують бойові (спеціальні) завдання відповідно до бойових наказів (бойових розпоряджень) командувачів (командирів (начальників)):

з перевезення військовополонених ворогів;

з охорони та оборони важливих державних об'єктів, визначених розділом «Державний концерн «Укроборонпром»» Переліку важливих державних об'єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №685-011, об'єктів, визначених пунктами 1, 6, 8, 12-15 Переліку ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об'єктів, що підлягають охороні Національною гвардією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 №628, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника»;

3) без обов'язкової умови включення до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави та наявності бойових наказів (розпоряджень) командувачів (командирів (начальників) з гасіння (локалізації, ліквідації) пожеж, які виникли внаслідок збройного нападу або вогневого ураження противника, у складі пожежних підрозділів.

За приписами пункту 5 Особливостей №729 військовослужбовцям строкової військової служби, які залучаються до виконання завдань, визначених пунктами 3, 4 цих Особливостей, виплачується додаткова винагорода відповідно в розмірах 100000 та 30000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Згідно із підпунктом 2 пункту 8 Особливостей № 729 документами, які підтверджують участь військовослужбовців у виконанні бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначених:

абзацом четвертим підпункту 1 пункту 4 цих Особливостей, є:

витяг з бойового наказу (бойового розпорядження) на виконання бойових (спеціальних) завдань;

витяг з донесення командувача (першого заступника командувача) Національної гвардії України про виконання бойових (спеціальних) завдань у підрозділах Національної гвардії України, які входять до складу розгорнутих оперативно-стратегічних угруповань військ держави;

копія службового завдання групи на виконання бойових (спеціальних) завдань;

копія посвідчення про відрядження військовослужбовця.

За приписами пунктів 12, 13 Особливостей №729 виплата винагород, визначених пунктом 2 цих Особливостей, військовослужбовцям здійснюється на підставі наказів відповідно командувача Національної гвардії України, командирів (начальників) територіальних управлінь, військових частин, вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз, закладів охорони здоров'я, установ Національної гвардії України за місцем проходження військової служби, а їх командирам (начальникам) - на підставі наказів командирів (начальників) вищого рівня. Накази про виплату винагород, визначених пунктом 2 цих Особливостей, видаються щомісяця до 10 числа.

З матеріалів справи видно, що позивач у період з 01.06.2023 по березень 2024 року отримував додаткову винагороду в січня 2023 року - 13548,39 грн, в лютому 2023 року - 30000,00 грн, в березні 2023 року - 30000,00 грн, в квітні 2023 року - 30000,00 грн, в травні 2023 року - 30000,00 грн.

Як стверджує відповідач, в інші періоди проходження служби позивачу не виплачувалася додаткова винагорода, позаяк позивач не залучався до виконання заходів, передбачених вимогами наказу МВС від 09.09.2023 №729, та виконував повсякденні функціональні обов'язки, як і весь особовий склад в/ч НОМЕР_1 (охорона логістичних складів).

Суд звертає увагу, що виплата додаткової винагороди відповідно до абзацу одинадцятого підпункту 1 пункту 4 Особливостей №729 здійснюється на підставі документів, визначених підпунктом 2 пункту 8 Особливостей №729 (а саме: витяг з бойового наказу (бойового розпорядження) на виконання бойових (спеціальних) завдань; витяг з донесення командувача (першого заступника командувача) Національної гвардії України про виконання бойових (спеціальних) завдань у підрозділах Національної гвардії України, які входять до складу розгорнутих оперативно-стратегічних угруповань військ держави; копія службового завдання групи на виконання бойових (спеціальних) завдань; копія посвідчення про відрядження військовослужбовця).

Проте, в/ч НОМЕР_1 повідомила, що позивач за період служби не залучався до виконання заходів, передбачених вимогами Наказу №729.

При цьому, суд відхиляє доводи позивача про те, що одного лише факту проходження в/ч НОМЕР_1 , яка знаходиться у Волинській області, що межує з українсько-білоруськими ділянками державного кордону, згідно із пунктом 4 Наказу № 729 є достатньо для виплати додаткової грошової винагороди, оскільки таке тлумачення Особливостей №729 є помилковим, а у матеріалах справи відсутні передбачені Особливостями № 729 документи, які підтверджують виконання позивачем бойових завдань з бойової служби на блокпостах у складі військового наряду (або призначеного підрозділу), що виконується у межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону.

Таким чином, суд дійшов висновку, що правові та фактичні підстави для виплати позивачу додаткової винагороди відповідно до Постанови № 168, Наказу №729 за період з 01.06.2023 по 14.03.2024 (крім періоду січень - травень 2023 року, у якому позивачу була виплачена додаткова винагорода в розмірі 30000,00 грн пропорційно розрахунку за місяць) відсутні.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, оскільки суд дійшов висновку про те, що під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження доводи позивача про порушення його права на отримання додаткової винагороди за період з 01.06.2023 по 14.03.2024, оскаржувані у цій справі дії відповідача щодо виплати позивачу додаткової винагороди за вказаний період є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, тому у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог належить відмовити.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський