Постанова від 08.04.2026 по справі 619/1696/26

справа № 619/1696/26

провадження № 3/619/629/26

ПОСТАНОВА

іменем України

08 квітня 2026 року м. Дергачі

Дергачівський районний суд Харківської області, у складі судді Овсянніков В.С., за участі секретаря судового засідання Кісіль А.О., прокурора Сапітона Д.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, які надійшли від 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянка України, працюючого майстром лісу майстерського обходу №3 Дергачіського лісництва Державного підприємства «Харківська лісова науково-дослідна станція», місце проживання зареєстровано та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією діяння не притягувався,-

-у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи будучи майстром лісу майстерського обходу №3 Дергачівського лісництва Державного підприємства «Харківська лісова науково-дослідна станція», являючись при цьому згідно з п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 26.02.2026 о 13:03 години, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вимоги п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи будучи майстром лісу майстерського обходу №3 Дергачівського лісництва Державного підприємства «Харківська лісова науково-дослідна станція», являючись при цьому згідно з п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 26.02.2026 о 13:18 години, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вимоги п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», чим вчини адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

Разом з цим, ОСОБА_1 , будучи будучи майстром лісу майстерського обходу №3 Дергачівського лісництва Державного підприємства «Харківська лісова науково-дослідна станція», являючись при цьому згідно з п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 26.02.2026 о 13:25 години, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вимоги п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», чим вчини адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

Також, ОСОБА_1 , будучи будучи майстром лісу майстерського обходу №3 Дергачівського лісництва Державного підприємства «Харківська лісова науково-дослідна станція», являючись при цьому згідно з п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 26.02.2026 о 13:33 години, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2024 рік.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вимоги п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», чим вчини адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

Постановою суду від 19.03.2026 вказані матеріали об'єднані в одне провадження.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав, щиро розкаявся.

Пояснив, що обіймає посаду майстра лісу майстерського обходу №3 Дергачівського лісництва Державного підприємства «Харківська лісова науково-дослідна станція» Державного агенства лісових ресурсів України УкрНДІЛГА ім. Г.М. Висоцького з 05.08.2020 року. Про необхідність подавати щорічні декларації за 2022-2023 роки у строк не пізніше 31.01.2024 року, а за 2023 - до 01.04.2024, за 2024 - до 01.04.2025 він знав, але не зміг через військові події у країні.

Прокурор у судовому засіданні зазначив, що є усі підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Також прокурором наданий висновок щодо ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши прокурора та особу, яка притягається до відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Частиною 1 статті 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з положеннями ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП особа притягається до адміністративної відповідальності за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

З примітки до ст. 172-6 КУпАП вбачається, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, зі змісту статті слідує, що диспозиція вказаної норми є бланкетною, оскільки вказує склад правопорушення, але для визначення його ознак відсилає до норм іншої галузі права або нормативних (підзаконних) актів, правил, положень, інструкцій.

Згідно ст. 2 Закону України «Про запобігання корупції», відносини, що виникають у сфері запобігання корупції, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, цим та іншими законами, а також прийнятими на їх виконання іншими нормативно-правовими актами, що визначено як законодавство у сфері запобігання корупції.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1, п-п. «а», та «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у ч. 4-14 ст. 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені ч. 7-14 ст. 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Відповідно до п. 1.1 ст. 1, п. 3.3.2 ст. 3, п. 4.1 ст. 4 Статуту Державного підприємства «Харківська лісова науково-дослідна станція» Підприємство є державним науково-дослідним лісогосподарським підприємством, засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України (далі Орган управління майном). Основним напрямками та видами діяльності Підприємства є ведення лісового, мисливського та сільського господарства, зокрема: охорона і захист лісу. Підприємство є державним комерційним підприємством юридичною особою публічного права та суб'єктом господарювання державного сектору економіки. Права і обов'язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації.

Наказом т.в.о. директора Державного підприємства від 20.08.2020 № 94-к ОСОБА_1 з 25.08.2020 призначено на посаду майстра лісу майстерського обходу № 3 Дергачівського лісництва вказаного підприємства.

Відповідно до п. 1.6 р. 1 Посадової інструкції на майстра лісу майстер лісу входить до складу державної лісової охорони, носить формений одяг встановленого зразка.

Згідно з п. 5 Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших постійних лісокористувачів та власників лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 № 976, до посадових осіб держлісоохорони належать посадові особи Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства, згідно з додатком.

Відповідно до додатку до вказаного Положення майстра лісу віднесено до посадових осіб державної лісової охорони.

Згідно з п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові та службові особи органів державної лісової охорони є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою органів державної лісової охорони, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується належними та допустимими доказами у відповідності до ст. 251 КУпАП, а саме:

- протоколами про адміністративні правопорушення №188, №189, №190, №191 від 12.03.2026 які відповідають вимогам ст. 256 КУпАП та якими зафіксовано час, місце та обставини вчинення правопорушень;

- Наказом т.в.о. директора Державного підприємства від 20.08.2020 № 94-к ОСОБА_1 з 25.08.2020 призначено на посаду майстра лісу майстерського обходу № 3 Дергачівського лісництва вказаного підприємства;

- даними з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування на офіційному вебсайті Національного агенства з питань запобігання корупції.

За змістом ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

З урахуванням викладеного, вважаю, що винуватість ОСОБА_1 підтверджена належними та допустимими доказами, які узгоджуються між собою. Ці докази є достатніми, оскільки у сукупності, у повній мірі, поза розумним сумнівом, доводять його вину у вчинені адміністративних правопорушень.

Положення Кодексу України про адміністративні правопорушення відображають принцип індивідуалізації адміністративної відповідальності, який означає відповідність заходу впливу, який обирається для порушника, меті адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Статтею 36 КУпАП передбачено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи характер та обставини вчинених правопорушень, особу порушниці, яка вперше притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини та майновий стан, беручи до уваги відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, вважаю за доцільне призначити адміністративне стягнення в межах санкції, визначеної ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу у мінімальному розмірі та призначити остаточне стягнення - у виді штрафу, який необхідно визначити у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таке покарання за своїм видом та мірою відповідає завданню та меті накладення адміністративного стягнення і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, стягнути з нього судовий збір на користь держави.

Керуючись Законом України № 1700-VII «Про запобігання корупції», ст. 27, 33-38, 40-1, ч.1 ст. 172-6, ст. 276, ст. 283-285, 287-291, 294 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , у дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок на користь держави.

Реквізити для сплати адміністративного штрафу:

р/р UA168999980314060542000020599, Банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.), КОД ЄДРПОУ 37874947, отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Дергачі/21081100.

Реквізити по сплаті судового збору:

Отримувач коштів ГУК у м. Києві/ м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір» Дергачівський районний суд Харківської області.

Постанова може бути оскаржена особою, притягнутою до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником шляхом подання апеляційної скарги на протязі 10 днів з дня винесення постанови безпосередньо до Харківського апеляційного суду.

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня вручення йому цієї постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Строк пред'явлення постанови до виконання - 3 місяці.

Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.

Суддя В. С. Овсянніков