Справа № 572/3753/25
2-а/572/8/26
07 квітня 2026 року м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області в складі -
головуючий суддя Березень Ю.В.,
за участю секретаря судових засідань Тарасюк О.М.,
розглянувши у спрощеному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови, -
15 липня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Державної служби України з безпеки на транспорті з адміністративним позовом, у якому просив скасувати постанову відповідача АВ №00006530 від 27 червня 2025 року у справі про адміністративне правопорушення, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він не допускав порушень правил руху за обставин, зазначених у постанові інспектора. Належний йому на праві власності транспортний засіб - спеціалізований вантажний сідловий тягач VOLVO FH 460, державний номерний знак НОМЕР_1 та спеціалізований напівпричіп STAS S300ZX, державний номерний знак НОМЕР_2 за договором позички від 3 березня 2025 року був переданий у безоплатне користування ТОВ «ТРІУМФ В М» на термін до 31 березня 2030 року, у свідоцтвах про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , СТІ 276709 користувачем транспортних засобів зазначене вказане товариство. Також обставини перевищення загальної маси т/з спростовуються відомостями товарно-транспортної накладної №250626-00000024 від 26 червня 2025 року щодо ваги вантажу. Оскаржувана постанова складена без урахування вимог Інструкції № 512 від 27 вересня 2021 року - не визначені напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, ДНЗ причепу, категорію та тип Т/З .
Ухвалою суду від 27 серпня 2025 року після усунення недоліків позовної заяви відкрите спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Представник відповідача Гоголюк М. В. подав відзив, в якому позову не визнав, просив відмовити у його задоволенні за безпідставністю. Фіксація порушення відбувалась комплексом технічних засобів в автоматичному режимі, які мають змогу вимірювати загальну масу транспортного засобу, визначати кількість осей, вимірювати навантаження, що припадають на кожну вісь транспортного засобу. Система забезпечує автоматизоване формування проекту постанови про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі за допомогою автоматичних пунктів, відповідно до законодавства. Постановою серії АВ № 00006530 від 27.06.2025 встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу марки VOLVO FH 460, державний номерний знак НОМЕР_1 на 5,075% (2.03 тон). Постанова складена щодло належної особи.
Встановивши фактичні обставини, визначивши зміст спірних правовідносин, давши оцінку доказам, на підставі яких встановлені відповідні обставини, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відносно позивача відповідачем в межах повноважень винесена постанова серії АВ № 00006530 від 27.06.2025 року по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.132-1 КУпАП, якою до позивача застосоване адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 8500 грн.
Згідно оскаржуваної постанови відповідальна особа ОСОБА_1 26 червня 2025 року о 21 годині 57 хвилин на автомобільній дорозі Н-25, 207 км + 225 м допустив рух транспортного засобу марки VOLVO FH 460, державний номерний знак НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів, зазначених п. 22.5 ПДР України, загальної маси транспортного засобу на 5,075% (2.03 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.
У постанові зазначені фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт.; спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1- 2: 3670 мм, 2-3: 6030 мм, 3-4: 1280 мм, 4-5: 1320 мм, навантаження на вісь 1 - 8000 кг, 2 - 12850 кг, 3 - 8150 кг, 4 - 9150 кг, 5 - 8550 кг, загальна маса - 46700 кг.; виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу: загальна маса - 42030 кг.
У оскаржуваній постанові міститься посилання в Інтернеті на вебсайт, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом (за наявності) транспортного засобу в момент учинення правопорушення та ідентифікатор доступу.
У постанові зазначається формула розрахунку: % перевищення = ((Хфакт. - Хнорм. - похибка пристрою)/ Хнорм.)*100%, де Хфакт. - фактично зафіксований параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр); Хнорм. - нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр) зазначений відповідно до пункту 22.5 ПДР; Похибка пристрою - регламентовано допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги у відсотках відповідно до ДСТУ OIML R 134-1:2010, помножена на Хфакт. (при розрахунку використовується у натуральних одиницях (тонна або міліметр).
Згідно доводів відповідача при регламентованій допустимій похибці вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги відповідно до ДСТУ OIML R 134-1:2010 (для параметру загальної маси ТЗ - 10% від фактичної маси ТЗ) розрахунок відсоткового перевищення загальної маси виглядає так: ((46 700 - 40 000 - 10% * 46 700) / 40 000) * 100 = 5.075% (2.03 тон).
У постанові зазначений технічний засіб, яким в автоматичному режимі зафіксовано правопорушення, відомості про повірку технічного засобу зі строком дії відповідного свідоцтва до 6 жовтня 2025 року.
Оскаржувана постанова суб'єкта владних повноважень перевірялась судом чи прийнята вона на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України , обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно , з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
У відповідності до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 132-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами та тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Згідно п. 22.5 Правил дорожнього руху України рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри для вантажних двовісних автомобілів (тягачів) з трьохвісним напівпричепом на автомобільних дорогах державного значення не перевищують фактичної маси 40 тон.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначено Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174, згідно якого здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою, зокрема на автомобільному транспорті може здійснюватися, зокрема шляхом встановлення на автомобільних дорогах автоматичних пунктів - комплексу технічних засобів, що здатні в автоматичному режимі, зокрема вимірювати загальну масу транспортного засобу; визначати кількості осей транспортного засобу; вимірювати навантаження, що припадають на кожну вісь транспортного засобу тощо. У подальшому така інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих, які містять інформацію про засоби вимірювальної техніки, місце фіксації, найменування автомобільної дороги, дату і час фіксації здійснення вимірювання тощо, фотографії транспортного засобу, відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт.
Відповідно до статті 229 КУпАП, органи автомобільного транспорту та електротранспорту (тролейбус, трамвай) розглядають справи про адміністративні правопорушення, зв'язані з порушенням правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, правил користування автомобільним транспортом та електротранспортом, зокрема, але не виключно (частини друга, третя статті 132-1 КУпАП).
Від імені органів автомобільного транспорту та електротранспорту розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право на автомобільному транспорті - посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті (частини друга, третя статті 132-1 КУпАП).
Відповідно до статті 14-3 КУпАП, адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Згідно статті 279-5 КУпАП, у разі якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлюють відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.
За запитом уповноваженої на те посадової особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті (у тому числі за умови ідентифікації такої посадової особи за допомогою електронного цифрового підпису),відповідні органи (підрозділи) Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України зобов'язані надавати відомості про належного користувача транспортного засобу, фізичну особу, керівника юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, особу, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи, з обов'язковим дотриманням Закону України «Про захист персональних даних».
Постанова про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, може виноситися без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Положеннями статті 279-7 КУпАП передбачені підстави для звільнення відповідальної особи, зазначеної у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті.
Посилаючись на те, що належний йому на праві власності транспортний засіб - спеціалізований вантажний сідловий тягач VOLVO FH 460, державний номерний знак НОМЕР_1 та спеціалізований напівпричіп STAS S300ZX, державний номерний знак НОМЕР_2 за договором позички від 3 березня 2025 року був переданий у безоплатне користування ТОВ «ТРІУМФ В М» на термін до 31 березня 2030 року, позивач ОСОБА_1 не довів, що відповідальною особою в розумінні ст. 14-3 КУпАП у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів зазначений не позивач, а користувач транспортного засобу.
ОСОБА_1 також не надав документів, визначених ст. 279-7 КУпАП, які б слугували підставою для скасування постанови органом, який її виніс, чи внесення змін щодо визначення суб'єкта правопорушення.
Визначені Інструкцією з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, затвердженою наказом Мінінфраструктури України від 27 вересня 2021 року № 512 особливості складання матеріалів про адміністративне правопорушення не спростовують правильної по суті постанови, у якій відображений склад інкримінованого адміністративного правопорушення.
Судом розцінюється як недопустимий доказ - товарно-транспортна накладна №250626-00000024 від 26 червня 2025 року, яку позивач надав в обґрунтування загальної ваги транспортного засобу при перевезенні шроту негранульованого соєвого, оскільки такий документ є первинним обліковим документом та не стосується параметрів транспортного засобу.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказами в розумінні ст. 72 КАС України є письмові, речові і електронні докази; висновки експертів; показання свідків.
Дослідивши докази на предмет визначення їх належності і допустимості, повноти та достатності в обґрунтування правомірності винесеної постанови, суд встановив, що викладені у оскаржуваній постанові фактичні дані про вчинення позивачем адміністративного правопорушення знайшли своє підтвердження, доводи ж позивача не спростовують обставин вчиненого порушення.
Відповідачем доведена правомірність оскаржуваного рішення допустимими доказами, постанова АВ №00006530 від 27 червня 2025 року судом розцінюється як обґрунтована, прийнята у відповідності до положень процесуального та матеріального права, у задоволенні позову слід відмовити як у заявленому безпідставно.
На підставі наведеного, ст. ст. 251, 280 КУпАП, керуючись ст. ст. 77, 246, 286 КАС України, -
Відмовити у задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_4 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м. Київ, вул. Антоновича, 51, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 39816845) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.
Повне судове рішення складене 7 квітня 2026 року.
Суддя: Ю. В. Березень