Справа № 342/1090/25
Провадження № 2-о/342/28/2026
07 квітня 2026 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Федів Л.М.
секретаря судового засідання Москалюк А.Р.
представника заявника - ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявоюОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - проживання однією сім'єю (заінтересована особа - НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби (в/ч НОМЕР_2 ), -
Заявник ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , подала до суду заяву, в якій просить постановити судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення - проживання однією сім'єю заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , навіть після розірвання їхнього шлюбу судом 19.12.2014.
Ухвалою від 06 листопада 2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення проживання однією сім'єю (заінтересована особа НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби (в/ч НОМЕР_2 ). Справу постановлено розглядати в порядку окремого провадження. Розгляд справи призначено на 04.12.2025.
Ухвалою суду від 06 листопада 2025 року задоволено клопотання представника заінтересованої особи НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби (в/ч НОМЕР_2 ) про участь у судовому засіданні в режимі відео конференції поза межами приміщення суду з використання власних технічних засобів та електронно-цифрового підпису, згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему за допомогою ВКЗ.
04.12.2025 судове засідання відкладено, у зв'язку з неявкою усіх учасників в судове засідання.
Ухвалою суду 23.12.2025 визнано обов'язковою явку та участь заявниці ОСОБА_1 по даній цивільній справі в судовому засіданні 22.01.2026 о 11 год 00 хв. для дачі особистих пояснень по суті справи. Судове засідання відкладено до 22.01.2026.
08.01.2026 представником заінтересованої особи НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби (в/ч НОМЕР_2 ) ОСОБА_3 через систему «Електронний суд» подано клопотання про розгляд справи без участі представника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби (в/ч НОМЕР_2 ).
20.01.2026 від представника заінтересованої особи НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби (в/ч НОМЕР_2 ) ОСОБА_3 через систему «Електронний суд» подано клопотання про залучення до участі у справі у якості зацікавленої особи ОСОБА_4 . У поданому клопотанні представник вказує на те, що як відомо військовій частині НОМЕР_2 у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є син ОСОБА_4 (адреса для листування: АДРЕСА_2 , контактний номер телефону: НОМЕР_5 ). Наразі ОСОБА_4 , як сину військовослужбовця, який зник безвісти виплачується частина належного ОСОБА_5 грошового забезпечення. Оскільки, встановлення факту, що має юридичне значення - проживання однією сім'єю заявниці ОСОБА_1 та ОСОБА_2 навіть після розірвання їхнього шлюбу, може в майбутньому вплинути на майнові права ОСОБА_4 , то слід залучити до участі до справи ОСОБА_4 , в якості зацікавленої особи.
22.01.2026 заявницею ОСОБА_1 подано заяву згідно якої вона уточнила заявлені вимоги, зокрема просила вимоги заяви читати: постановити судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення - проживання однією сім'єю заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , навіть після розірвання їхнього шлюбу судом 18.12.2014 (рішення в справі 342/1475/14-ц), що триває.
22.01.2026 в судовому засіданні задоволено клопотання заявниці про виклик свідків та відкладення судового засідання для надання можливості заявниці скористатись правовою допомогою.
Ухвалою суду від 29.01.2026 задоволено клопотання представника завниці-адвоката Малетин Андрія Ярославовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду по даній справі.
12.02.2026 в судовому засіданні за клопотанням представника заявниці оголошено перерву.
04.03.2026 судове засідання відкладено у зв'язку з тим, що представник заявниці не вийшов на зв'язок у режимі відео конференції.
24.03.2026 судове засідання відкладено для надання можливості представнику заявниці долучити додаткові докази.
У судовому засіданні 07.04.2026 представник заявниці щодо залучення в якості заінтересованої особи сина заявниці ОСОБА_6 зазначив, що немає необхідності залучати його до участі в справі, так як дане рішення не вплине на його права.
Представник заінтересованої особи НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби (в/ч НОМЕР_2 ) ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився. У поданому раніше клопотанні просив розгляд справи проводити без участі представника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби (в/ч НОМЕР_2 ).
Суд, взявши до уваги письмове пояснення представника заінтересованої особи, що викладені у клопотанні та надані пояснення в судових засіданнях представника заявниці - адвоката ОСОБА_7 приходить до наступного.
Згідно з роз'ясненнями, які містяться в п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов'язаний провести підготовчі дії, зокрема, з'ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.
Частиною третьою статті 42 ЦПК України визначено, що у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний роз'яснити учасникам справи їхні права та обов'язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
З метою з'ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб. До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав (постанова Верховного Суду у справі № 638/4/19 від 07 квітня 2020 року, провадження № 61-18132св19).
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.
Для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, які мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суд, залежно від мети встановлення юридичного факту, зобов'язаний з'ясувати, які фізичні особи чи органи державної влади можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи.
Залучення до участі у справі окремого провадження всіх заінтересованих осіб має важливе значення, оскільки допомагає суду уникнути ухвалення незаконного рішення та виключити можливість появи в майбутньому конкуруючого рішення з іншою заінтересованою особою, а також має на меті повно і всебічно дослідити всі обставини справи.
Вирішуючи питання про те, яка саме заінтересована особа повинна бути притягнута до участі у справі окремого провадження, крім вищезазначеного, слід також враховувати і взаємовідносини із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх інтереси та (або) обов'язки (постанова Верховного суду від 10 січня 2024 року по справі № 686/11198/22 провадження № 61-11564св23).
Частиною 9 статті 10 ЦПК України, передбачено, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Питання вступу заінтересованої особи у справу окремого провадження Цивільним процесуальним кодексом України не врегульоване, однак у контексті положень частини дев'ятої статті 10 ЦПК України суд вважає за можливе у розглядуваному випадку застосувати відповідні норми, що регламентують вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, положення статті 53 ЦПК України.
Згідно з ч.3 ст.53 ЦПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов'язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Вирішуючи питання про те, яка саме заінтересована особа повинна бути притягнута до участі у даній справі, суд вважає за доцільне зазначити.
Як слідує із змісту заяви ОСОБА_1 про встановлення фактів, що має юридичне значення, зокрема: проживання однією сім'єю заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , навіть після розірвання їхнього шлюбу судом 18.12.2014 (рішення в справі 342/1475/14-ц), що триває, метою даної заяви - за результатом її вирішення є: право отримувати відповідно до приписів Закону України « Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 50% зарплати фактичного чоловіка військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , поділеної на рівні частини, що розподіляються між представниками його родини першої черги (між дружиною/чоловіком, неповнолітніми дітьми, дітьми з інвалідністю з дитинства та батьками військовослужбовця). При цьому, заявницею зазначено, що у ОСОБА_2 , на даний час, немає: батьків, дорослих дітей з інвалідністю з дитинства, малолітніх чи неповнолітніх дітей, а є лише їхній спільний повнолітній син, який створив свою власну сім'ю.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 виданого 17.05.2003 відділом реєстрації актів громадянського стану Городенківського районного управління юстиції ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 17 травня 2003 року зроблено відповідний запис №31. Його батьками є: батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_1 .
У поданому клопотанні представник заінтересованої особи НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби (в/ч НОМЕР_2 ) ОСОБА_3 вказав, що як відомо військовій частині НОМЕР_2 у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є син ОСОБА_4 . Наразі ОСОБА_4 , як сину військовослужбовця, який зник безвісти виплачується частина належного ОСОБА_5 грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 9 Закону України ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч. 6 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» за військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або зниклими безвісти, зберігається виплата грошового забезпечення.
Військовослужбовець має право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти про виплату належного йому грошового забезпечення особі (особам) за його вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках (далі - особисте розпорядження на випадок полону).
Порядок підтвердження справжності підпису військовослужбовця на особистому розпорядженні на випадок полону, оформлення та зберігання такого розпорядження та його скасування здійснюються у порядку, передбаченому пунктом 4 статті 16 цього Закону.
У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону грошове забезпечення виплачується дружині (чоловіку), законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей, дітям з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законним представникам та батькам військовослужбовців (крім тих із зазначених осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені). Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 50 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.
У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону та осіб, зазначених в абзаці четвертому цього пункту, грошове забезпечення виплачується повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець. Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 20 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.
Таким чином, оскільки, визначальною обставиною при розгляді заяви при встановленні певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов'язане з наступним вирішенням спору про право, то суд приходить до висновку, що до участі в цій справі слід залучити сина ОСОБА_2 - ОСОБА_6 , який може мати право на отримання частини грошового забезпечення, як син військовослужбовця, який зник безвісти, а тому є заінтересованою особою у даній справі.
Керуючись ст.ст. 42, 53, 223, 294 ЦПК України, суд,
Залучити до участі у справі №342/1090/25 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - проживання однією сім'єю (заінтересована особа - НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби (в/ч НОМЕР_2 ), в якості заінтересованої особи ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , (адреса для листування: АДРЕСА_2 ).
Судове засідання у справі відкласти на 06.05.2026 о 11 год. 00 хв.
Направити заінтересованій особі копію заяви з копіями доданих до неї документів та копію цієї ухвали.
Повідомити заінтересовану особу про їх право подати суду у строк до 06.05.2026 письмові пояснення щодо заяви про встановлення факту, що має юридичне значення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складений 08.04.2026.
Суддя: Федів Л. М.