Єдиний унікальний номер справи 175/5097/26
Номер провадження 3/175/2104/26
06 квітня 2026 року селище Слобожанське
Суддя Дніпровського районного суду Дніпропетровської області Качаленко Є.В., участю секретаря Савченко О.О., прокурора Надежденка С.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , та його захисника - адвоката Хорошої К.Г., розглянув матеріали, що надійшли з Донецького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м.Краматорськ Донецької області, поліцейський відділення №2 взводу №2 роти №2 батальйону конвойної служби, зареєстрований та проживає АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді поліцейського відділення №2 взводу №2 роти №2 БКС ГУНП в Донецькій області у званні капрал поліції, будучи згідно з п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45, п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин несвоєчасно 10.01.2026 о 15:58 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2022 рік (щорічну), тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за що передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді поліцейського відділення №2 взводу №2 роти №2 БКС ГУНП в Донецькій області у званні капрал поліції, будучи згідно з п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45, п.п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин несвоєчасно 06.01.2026 о 18:57 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, з 01.01.2022 по 18.07.2022 (при звільнені), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Враховуючи, що вказані вище адміністративні матеріали за вчинення адміністративних правопорушень складені відносно однієї й тієї ж особи, ці справи розглядаються одним і тим же органом, тому суд доходить висновку про необхідність розглядати справи одночасно, для чого їх слід об'єднати в одне провадження під №175/5097/26.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, зазначив, що був звільнений у липні 2022 року, декларацію за типом при звільнені подав у 2026 році. Умислу на несвоєчасну подачу не мав, вчасно не подав, оскільки не було фізичного доступу до комп'ютеру. Водночас умислу на укриття доходів не мав, оскільки подавав декларації як кандидат в 2023 та 2024 роках. 25.03.2026 поновився на службі. Просив справу закрити за відсутністю складу.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Хороша К.Г. просила закрити провадження у справі, у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності та через відсутність події або складу адміністративного правопорушення. Зазначила, що у протоколі вказано 06.01.2026 о 18 год 57 хв - дата та час вчинення правопорушення, 19.03.2026 - дата виявлення правопорушення, та місце вчинення правопорушення - м.Краматорськ, вул. Академічна 25, суб'єкт відповідальності на момент вчинення (тобто на 06.01.2026 ) - ОСОБА_1 на посаді поліцейського відділення №2 взводу № 2 роти БКС ГУНП в Донецькій області. 10.01.2026 року о 15 год 58 хв - дата та час вчинення правопорушення, 19.03.2026 року - дата виявлення правопорушення, та місце вчинення правопорушення - АДРЕСА_2 , суб'єкт відповідальності на момент вчинення (тобто на 10.01.2026 року) - ОСОБА_1 на посаді поліцейського відділення №2 взводу № 2 роти БКС ГУНП в Донецькій області. Однак за законом ці декларації мали бути подані до 31.01.2024, тобто з цієї дати мають рахуватись строки за ст.38. Тобто строки притягнення на момент складання протоколи спливли 31.01.2026. Крім того, відсутній суб'єкт адміністративного правопорушення; відсутня суб'єктивна сторона, тобто відсутній умисел, оскільки ОСОБА_1 подавав декларації про майновий стан і в 2023 році, і в 2024 році, і в 2025 році, як кандидат на посаду; при звільненні ОСОБА_1 державний реєстр декларування держслужбовців не працював у зв'язку з початком озброєної агресії російської федерації та оголошенням військового стану в Україні з 24.02.2022 року, що на думку захисника може бути поважною причиною невчасного подання декларації, тобто відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення.
Прокурор вважав за необхідне визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, оскільки останній без поважних причин подав декларації несвоєчасно та без поважних причин за період неохоплений раніше поданими деклараціями 06.01.2026, та декларацію після звільнення - 31.01.2024, накласти стягнення у виді штрафу.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд доходить наступного висновку.
Відповідно до диспозиції ч.1 ст.172-6 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Примітки до зазначеної статті, суб'єктами правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При цьому, ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) визначено поняття правопорушення, пов'язаного із корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно наказу ГУНП в Донецькій області №409-о/с від 22.07.2021 року ОСОБА_1 призначено поліцейським відділення №2 взводу №2 роти №2 батальйону конвойної служби ГУНП в Донецькій області з 22.07.2021 року. 22.07.2021 ОСОБА_1 прийняв присягу на вірність Українського народові. Згідно наказу ГУНП в Донецькій області №409 о/с від 22.07.2021 року ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «рядовий поліції». Згідно наказу ГУНП в Донецькій області №58 о/с від 31.01.2022 року ОСОБА_1 присвоєно чергове спеціальне звання «капрал поліції».
Відповідно до наказу ГУНП в Донецькій області № 308 о/с від 18.07.2022 ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за власним бажанням.
Відповідно до п.п. «3» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейських віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду поліцейського ГУНП в Донецькій області, згідно з п.п. «3» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону був суб'єктом декларування згідно зі ст. 1 Закону.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 08 листопада 2023 року № 252/23, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 р. за № 1965/41021 затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).
Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.
Після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.
Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
Суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.
Так, згідно п. 2 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, за період неохоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2022 по 18.07.2022 (при звільнені) лише 06.01.2026 о 18:57; декларацію особи, яка припинила діяльність за минулий 2022 рік подав лише 10.01.2026 о 15:58.
Обставини правопорушення підтверджуються: протоколами про адміністративне правопорушення №28-2026 від 19.03.2026, №27-2026 від 19.03.2026, наказом №409 о/с від 22.07.2021 про прийняття ОСОБА_1 на службу в поліції, наказом №308 о/с від 18.07.2022 про звільнення ОСОБА_1 , листом НАЗК від 21.01.2026, роздруківка декларації ОСОБА_1 з реєстру НАЗК від 06.01.2026 та 10.01.2026.
Датою виявлення правопорушень за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є дата складення протоколів тобто 19.03.2026.
Датою вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, є день несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 06.01.2026 та 10.01.2026.
Відповідно до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбаченихстаттями 51,212-15,212-21цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Таким чином, строк для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП не сплив, а тому підстав для застосування ст. 38 КУпАП не встановлено.
Оскільки ОСОБА_1 порушив строки подання декларацій, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи, суд доходить висновку, що він винний у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
При визначені виду та міри стягнення, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь провини ОСОБА_1 , відомості про особу, офіційно працевлаштований, протягом року до адміністративної відповідальності не притягався.
З урахуванням обставин справи та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає необхідним застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, що буде достатнім і необхідним для виправлення особи та запобігання вчинення ним нових правопорушень.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП слід стягнути судовий збір.
Керуючись ч.1 ст.172-6, ст. 36, ст.ст. 276-280, 307 КУпАП,-
Справи: №175/5097/26 (провадження 3/175/2104/26), №175/5099/26 (провадження 3/175/2106/26) об'єднати в одне провадження під №175/5097/26.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665 гривень 60 коп.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/ТГсмтСлобож/ ЄДРПОУ: 37988155; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA098999980313060106000004457; код класифікації доходів бюджету: 21081100; призначення: "Адміністративні штрафи та інші санкції".
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача - UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу постанова надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Дніпровський районний суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з моменту винесення постанови.
Суддя Є.В.Качаленко