ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/3065/26
провадження № 1-кс/753/934/26
"30" березня 2026 р. Слідчий суддя Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого СВ Дарницького УП ГУНП в м. Києві капітана поліції ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_7 , про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади заступника директора з економічних питань Комунального підприємства «Дарницьке лісопаркове господарство» підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 12025100020004485 від 12.12.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,-
До слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва звернувся старший слідчий СВ Дарницького УП ГУНП в м. Києві капітана поліції ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_7 , з клопотанням про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади заступника директора з економічних питань Комунального підприємства «Дарницьке лісопаркове господарство» підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 12025100020004485 від 12.12.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначив, що досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до статуту КП «Дарницьке лісопаркове господарство» підприємство створене з метою ведення лісогосподарської діяльності на закріпленій за підприємством території, охорони і захисту лісу від самовільних рубок, пожеж, хвороб і шкідників, утримання його в належному санітарному стані згідно з чиним лісовим та природоохоронним законодавством України.
Згідно п. 4.3. Статуту, підприємство забезпечує раціональне використання бюджетних коштів за призначенням.
Проведення заходів щодо підвищення рівня рентабельності, ефективності використання основних і оборотних коштів, прибутку, матеріально-технічних ресурсів та їх належного зберігання.
Встановлено, що на підставі наказу № 198/К/ТР від 30.09.2022 ОСОБА_4 призначено на посаду заступника директора з економічних питань КП «Дарницьке лісопаркове господарство».
Згідно п. 1.1. посадової інструкції заступника директора з економічних питань КП «Дарницьке лісопаркове господарство» від 01.03.2024 посада заступника директора з економічних питань належить до професійної категорії «Керівники».
Відповідно до посадової інструкції, заступник директора з економічних питань:
2.1. Здійснює аналіз планування, реалізації та ефективності фінансово-економічної діяльності підприємства.
2.2. Організовує і контролює роботу з економічного планування на підприємстві, координує підготовку проектів стратегічного, перспективних річних планів діяльності підприємств, а також обґрунтувань і розрахунків по них.
2.5. Забезпечує проведення робіт з підвищення наукового обґрунтування планів, комплексного економічного аналізу всіх видів діяльності підприємства і своєчасне розроблення заходів щодо ефективного використання матеріальних, трудових та фінансових ресурсів, прискорення темпів зростання продуктивності праці, зниження собівартості продукції, підвищення рентабельності виробництва, збільшення фондовіддачі та прибутку, усунення збитків та нераціональних витрат.
2.9. Доручає виконання окремих організаційно-господарських функцій в межах наданих йому прав іншим посадовим особам: головним спеціалістам, керуючим підрозділами, начальникам відділів, інженерно-технічним працівникам.
2.11. Контролює роботу керівників структурних підрозділів, планує їхню діяльність щодо виконання завдань, покладених на виробництво підприємства, аналізує та надає пропозиції директору підприємства щодо вдосконалення структури підрозділів, підвищення якості та ефективності їх використання.
Відповідно до п. 4.5. заступник директора з економічних питань несе відповідальність за неправомірне використання наданих службових обов'язків та використання їх в особистих цілях.
Відповідно до п. 5.5. заступник директора з економічних питань повинен знати економіку, організацію виробництва, праці і управління, напрямки та менеджменту, маркетингу, комерційної діяльності, податкової справи.
Відповідно до п. 7.1. посадової інструкції, для виконання обов'язків та реалізації прав заступник директора з економічних питань взаємодіє: з головними спеціалістами підприємства з питань отримання планових показників виробничої та фінансової діяльності підприємства та інших поточних питань стосовно фінансово-господарської діяльності підприємства, з керівниками всіх структурних підрозділів та спеціалістів підприємства з питань фінансово-економічної діяльності.
Поряд із цим, досудовим розслідуванням встановлено, що згідно наказу керівника КП «Дарницьке лісопаркове господарство» № 59 від 05.10.2022 року ОСОБА_4 , призначено уповноваженою особою із проведення закупівель.
Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2013 № 922-VIII (надалі - Закону) уповноважена особа - це службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Відповідно до ст. 11 вказаного Закону, відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа. Уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника. Уповноважена особа:
1) планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель;
2) здійснює вибір процедури закупівлі;
3) проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі;
3-1) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, у випадку здійснення закупівель відповідно до частини сьомої статті 3 цього Закону;
4) забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
5) забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом;
6) забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону;
7) здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Для підготовки тендерної документації та/або оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі за рішенням замовника уповноважена особа може залучати інших працівників замовника.
Відповідно до п. 3.9. положення «Про уповноважену особу комунального підприємства «Дарницьке лісопаркове господарство», відповідальну за організацію та проведення процедур публічних закупівель», затвердженого наказом директора КП «Дарницьке ЛПГ» № 34 від 25.03.2024, до основних завдань уповноваженої особи належать:
3.9.1. планування закупівель та формування річного плану закупівель електронній системі закупівель;
3.9.2. проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку;
3.9.3. здійснення вибору процедури закупівлі;
3.9.4. проведення процедур публічних закупівель.
Відповідно до п, 4.2. Положення Уповноважена особа зобов'язана:
4.2.1. дотримуватись положень чинного законодавства України у сфері чинних закупівель та цього Положення, принципів здійснення публічних закупівель та недискримінації учасників.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 закону України «Про публічні закупівлі» одним з принципів здійснення публічних закупівель є максимальна економія ефективність та пропорційність.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Враховуючи викладене, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника директора з економічних питань КП «Дарницьке лісопаркове господарство», будучи уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель та закупівлю товарів, робіт і послуг являється особою, яка обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто, згідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.
Так, 18.10.2024 уповноваженою особою ОСОБА_4 на веб-порталі електронної система публічних закупівель «Ргодопо» було розміщено оголошення UA-2024-10-18-005239-а про проведення відкритих торгів по процедурі закупівлі по предмету Код ДК 021:2015 - 09130000-9 Нафта і дистиляти Бензин марки А-95-Євро5-Е5 (або еквівалент) та паливо дизельне ДП-Євро5-ВО літнє а зимове (або еквівалент)), а також розміщено тендерні вимоги до предмету закупівлі.
Очікувана вартість предмета закупівлі визначається на підставі аналізу та порівняння цін на ринках відповідних товарів, робіт і послуг з урахуванням примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої Уповноваженим органом у сфері публічних закупівель.
В подальшому ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника директора з економічних питань КП «Дарницьке лісопаркове господарство», підписав протокол щодо прийняття рішення Уповноваженою особою Комунального підприємства «Дарницьке лісопаркове господарство» № 60 від 04 листопада 2024 року, відповідно до якого «Визнати ТОВ «ВЄНТУС РЕСУРС» переможцем процедури закупівлі відкритих торгів на закупівлю за предметом Код ДК 021:2015 - 09130000-9 Нафта і дистиляти Бензин марки А-95-Євро5-Е5 (або еквівалент) та паливо дизельне ДП-Євро5-ВО літнє а зимове (або еквівалент)), номер оголошення в електронній системі закупівель UA-2024-10-18-005239-а. Прийняти рішення і висловити намір укласти договір з ТОВ «ВЄНТУС РЕСУРС», по процедурі закупівлі по предмету Код ДК 021:2015 - 09130000-9 Нафта і дистиляти Бензин марки А-95-Євро5-Е5 (або еквівалент) та паливо дизельне ДП-Євро5-ВО літнє а зимове (або еквівалент)), номер оголошення в електронній системі закупівель UA-2024-10-18-005239-а, та оприлюднити його в електронній системі закупівель у порядку, визначеному Законом.
Надалі, за результатами проведення тендерної процедури UA-2024-10-18-005239-а між Комунальним підприємством «Дарницьке лісопаркове господарство», код 03359635 та ТОВ «ВЄНТУС РЕСУРС» укладено договір поставки № 24111402 від 14.11.2024 по процедурі закупівлі по предмету Код ДК 021:2015 - 09130000-9 Нафта і дистиляти Бензин марки А-95-Євро5-Е5 (або еквівалент) та паливо дизельне ДП-Євро5-ВО літнє та зимове (або еквівалент)) на суму 3 088 392,00 грн.
Специфікацією до договору поставки № 24111402 від 14.11.2024, яка є його додатком № 1 та додатковою угодою № 1 від 15.11.2024, визначено назву, кількість та вартість предметів закупівлі, серед яких Бензин А-95-Євро5-Е5 в кількості 12 600 літрів вартістю 599 760,00 грн. без ПДВ, паливо дизельне ДП-Євро5-ВО літнє та зимове в кількості 42 500 літрів вартістю 1 914 625,00 грн. без ПДВ, загальною вартістю без ПДВ 2 514 385,00 грн. без ПДВ.
30.11.2024 та 14.12.2024 року Комунальне підприємство «Дарницьке лісопаркове господарство», код 03359635 здійснило оплату за договором в повному обсязі.
Так відповідно до висновку експерта, середня гуртова ринкова вартість за 1 літр дизельного палива ДП-Євро5-ВО літнє та зимове в м. Києві станом на листопад 2024 року з урахуванням умов договору поставки № 24111402 від 14.11.2024 та додатковою угодою № 1 від 15.11.2024 може становити 48,12 грн. з ПДВ та 40,10 грн без ПДВ.
Середня гуртова ринкова вартість за 1 літр бензину А-95-Євро5-Е5 в м. Києві станом на листопад 2024 року з урахуванням умов договору поставки № 24111402 від 14.11.2024 та додатковою угодою № 1 від 15.11.2024 може становити 49,80 грн з ПДВ та 41,50 грн без ПДВ.
Різниця між визначеною ринковою вартістю палива станом на травень 2024 року та вартістю, зазначеною у договорі поставки № 24111402 від 14.11.2024 та додатковою угодою № 1 від 15.11.2024 становить 344 561,00 грн з урахуванням ПДВ та 287 134,17 грн без урахування ПДВ.
Таким чином, розмір збитків завданий укладення договору № 24111402 від 14.11.2024, за Бензин А-95-Євро5-Е5 в кількості 12 600 літрів, Паливо дизельне ДП-Євро5-ВО літнє та зимове в кількості 42 500 літрів становить 287 134,17 грн без урахування ПДВ.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника директора з економічних питань КП «Дарницьке лісопаркове господарство», будучи уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель та закупівлю товарів, робіт і послуг, будучи заступником директора з економічних питань, до компетенції якого відноситься забезпечення економічної ефективності підприємства, через неналежне виконання своїх службових обов'язків внаслідок несумлінного ставлення до них, всупереч інтересам територіальної громади міста Києва, у порушення вимог посадових обов'язків, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 18 жовтня 2024 року, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, здійснив організацію та проведення процедури відкритих торгів по процедурі закупівлі по предмету Код ДК 021:2015 - 09130000-9 Нафта і дистиляти Бензин марки А-95-Євро5-Е5 (або еквівалент) та паливо дизельне ДП-Євро5-ВО літнє а зимове (або еквівалент)) UA-2024-10-18-005239-а на всіх її етапах, не організувавши її належним чином, особисто не вжив реальних заходів з належного вивчення середньо ринкових цін на відповідні товари, пошук інших заходів, спрямованих на ефективність використання бюджетних коштів та їх економію, всупереч встановлених ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» принципів (максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням) та визначив переможцем ТОВ «ВЄНТУС РЕСУРС», код 38927250, тим самим, маючи достатній досвід роботи на підприємстві, розуміючи порядок їх проведення, неналежним чином провів процедуру вказаних відкритих торгів, та не вжив реальних заходів з належного вивчення середньо ринкових гуртових цін на відповідні товари, пошук інших заходів, спрямованих на ефективність використання бюджетних коштів та їх економію, не вжив жодних заходів, направлених на отримання цінових пропозицій на гуртові ціни, внаслідок чого, завдано матеріальної школи державним інтересам на загальну суму 287 134 грн. 17 коп. без урахування ПДВ.
Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило істотну шкоду інтересам держави, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованого злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: - документами щодо укладення та виконання умов договору; - висновком товарознавчої експертизи; - іншими матеріалами досудового розслідування в їх сукупності.
Так, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні нетяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, за яке передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк до трьох років.
У ході досудового розслідування виникла необхідність у вирішенні питання про відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади заступника директора з економічних питань КП «Дарницьке лісопаркове господарство» код 03359635.
У межах досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що перебування ОСОБА_4 на своїй посаді несе у собі суттєвий ризик того, що він, як особа, яка наділена правом керування діяльністю підприємства, має доступ до усіх документів, які складаються та зберігаються у ньому. Таким чином, з метою уникнення кримінальної відповідальності, ОСОБА_4 може здійснити дії, чи, використовуючи свої владні повноваження, впливати на інших підлеглих працівників з метою приховання чи викривлення відомостей, які містяться в документації КП «Дарницьке лісопаркове господарство» код 03359635
Таким чином, існують усі достатні підстави вважати, що перебування ОСОБА_4 на посаді заступника директора з економічних питань КП «Дарницьке лісопаркове господарство» код 03359635 несе у собі ризик того, що використовуючи можливість знаходження на своєму робочому місці може знищити чи підробити документи, приховати речі чи інші документи, які мають з суттєве значення для досудового розслідування, впливатиме на підлеглих - працівників, а також іншими незаконними засобами впливатиме чи ш протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню.
Просить слідчого суддю застосувати захід забезпечення у кримінальному проваджені щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді відсторонення від посади заступника директора з економічних питань КП «Дарницьке лісопаркове господарство» строком на 2 місяці.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 підтримав клопотання з підстав викладених в ньому.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник - адвокат ОСОБА_5 заперечували проти задоволення клопотання та зазначили, що воно є необґрунтованим. Зокрема, сторона захисту вказала, що займанa ОСОБА_4 посада жодним чином не пов'язана з проведенням електронних закупівель, а відтак відсутні підстави вважати, що він може впливати на відповідні процеси, інших працівників підприємства. Крім того, зазначено, що це єдине місце роботи підозрюваного, тому у разі задоволення клопотання слідчого він фактично буде позбавлений свого основного джерела доходу. Також захисник звернув увагу слідчого судді на те, що подане клопотання не відповідає вимогам кримінального процесуального законодавства.
Заслухавши учасників справи, дослідивши клопотання та матеріали додані до нього, документи, що долучені захисником у судовому засіданні дійшов до такого висновку.
23.03.2026 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України тобто у службовій недбалості, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб (а.с. 73-76).
Згідно ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Згідно ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Згідно ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
У цьому аспекті слід зазначити, що застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, з метою запобігання вказаним ризикам, передбачає доведення у сукупності фактів, які свідчать про існування таких ризиків та наявності у підозрюваного можливості здійснення протиправних дій шляхом використання займаної посади.
При прийнятті рішення про відсторонення підозрюваної особи від займаної посади слідчим суддею повинні належним чином досліджуватись мотиви, наведені в клопотанні, правова підстава, а також оцінюватись ефективність застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження поряд із наслідками такого застосування для інших осіб.
Будь-яких доказів того, що саме подальше перебування на цій посаді ОСОБА_4 надасть змогу останньому впливати на підлеглих працівників та інших учасників кримінального провадження, може знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування, слідчому судді не надано.
Відповідно до пункту 3 розділу 2.4 Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження ВССУ від 07.02.2014 року підставами для відмови у задоволенні клопотання про відсторонення підозрюваної особи від займаної посади є, здебільшого недостатність підстав для відсторонення підозрюваної особи від займаної посади, а також недоведеність існування обґрунтованої підозри у вчиненні злочину такого ступеня тяжкості, за умови вчинення якого може бути здійснено відсторонення від посади, а також недоведеність того, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання в права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні прокурора.
На підставі викладеного, слідчий суддя приходить висновку, що слідчий не довів наявність підстав вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 може негативно впливати на хід досудового розслідування, незаконним засобом впливати на підлеглих у кримінальному провадженні та інших учасників, знищити документи та протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Органом досудового розслідування не доведено, що без відсторонення підозрюваного від займаної посади неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, і такі потреби досудового розслідування виправдовують обмеження гарантованого ст. 43 Конституції України права на працю підозрюваного, а тому в задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 219, 294, 295, 2951, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Дарницького УП ГУНП в м. Києві капітана поліції ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_7 , про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади заступника директора з економічних питань Комунального підприємства «Дарницьке лісопаркове господарство» підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 12025100020004485 від 12.12.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня проголошення.
Повний текст ухвали складено та проголошено 06.04.2026 року о 12 год. 00 хв.
Слідчий суддя: ОСОБА_1