Справа № 523/6775/26
Провадження №2-о/523/282/26
"06" квітня 2026 р. м.Одеса
Пересипський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Кисельова В.К.
за участю секретаря - Дзюба Г.І.
за участю заявниці - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 ) Пересипський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ: 37947480, місцезнаходження: вул. Десантний бульвар, буд.14, м.Одеса), про встановлення факту народження осіб на тимчасово окупованій території України,-
До Пересипського районного суду міста Одеси через систему «Електронний суд» 03.04.2026р. звернувся ОСОБА_2 , від імені та в інтересах якої діє ОСОБА_4 , про встановлення факту народження: дитини - ОСОБА_5 , жіночої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території, а саме в м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим, Україна, від батьків: - мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка РФ, та - батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України; дитини ОСОБА_6 , чоловічої статі, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території, а саме в м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим, Україна, від батьків: - мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка Російської Федерації, та - батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України. Встановлення вказаного факту необхідно заявнику для подальшої реєстрації цього факту в органах ДРАЦС та отримання відповідного свідоцтва про народження, тому що оскільки документи видані на території, не підконтрольній державним органам України, що унеможливлює подальше оформлення закордонних паспортів на дітей.
В судове засідання заявник не з'явився, у поданій заяві просив справу розглянути у його відсутність.
Представники Пересипського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України в судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення заявниці, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Так судом встановлено, що між ОСОБА_2 , громадянином України та ОСОБА_3 , громадянкою України було зареєстровано шлюб 18 серпня 2020р., який зареєстровано на окупованій території Автономної Республіки Крим Україна.
ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 народилась дочка - ОСОБА_5 , місце народження: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь.
Вищевказаний факт підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_2 , яке було видано 20.07.2022р. органами реєстрації цивільного стану на окупованій території.
ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 народився син - ОСОБА_6 , місце народження: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь.
Вищевказаний факт підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_3 , яке було видано 20.07.2022р. органами реєстрації цивільного стану на окупованій території.
Заявник позбавлений можливості реєстрації в законному порядку факту народження дітей, оскільки свідоцтво про народження видане на окупованій території та є таким, що не відповідає умовам чинного законодавства України і не має ніякої юридичної сили.
Підстави ухваленого рішення.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (надалі по тексту - Закон №1207-УІІ) тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права (ч. 2 ст. 1 Закону № 1207-VII).
Згідно частин 1-2 ст. 9 Закону № 1207-VII державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Частиною 3 статті 9 Закону № 1207-VII будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Згідно ч.2 ст. 1 Закону № 1207-VII Автономна Республіка Крим та місто Сімферополь є тимчасово окупованими російською федерацією з 20 лютого 2014 року.
Частинами третьою-четвертою статті 49 ЦК України передбачено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (у редакції, чинній на час звернення заявників до суду) будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану..
Статтями 3, 8, 9 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Питання про окуповані території у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані як "намібійські винятки": документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року "Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії" зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але "у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів".
У практиці Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвинений принцип узгодженості спірного питання, зокрема, якщо у справі "Лоізіду проти Туреччини"
(Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах
"Кіпр проти Туреччини" (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики.
При цьому ЄСПЛ констатував, що "Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] є далеким від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до вказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, у тому числі й цим. Вирішити інакше, означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать" (Cyprus v. Turkey, 10 травня 2021 року, §96). При цьому, за змістом цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10 травня 2021 року, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі "Мозер проти Республіки Молдови та росії" наголосив, що "першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)" (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23 лютого 2016 року, §142).
Таким чином, суд може застосувати названі загальні принципи ("намібійські винятки"), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та ЄСПЛ, у контексті як мінімум "реєстрація народжень, смертей і шлюбів", виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, у сукупності з іншими доказами, як встановлення можливих фактів, оскільки встановлення цих фактів має істотне значення для реалізації низки прав людини (громадянина України).
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 235/2357/17, від 08 лютого 2023 року у справі № 369/7885/21.
Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема щодо розірвання та реєстрації шлюбу, з метою захисту прав і свобод громадян України на тимчасово окупованих територіях, ніяким чином не легітимізує таку владу.
Розгляд державними органами таких документів не означає автоматичного визнання окупаційної влади. У той же час держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.
Документи, видані органами та установами (зокрема, закладами реєстрації актів цивільного стану), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток, можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема, під час розгляду справ у порядку статті 315 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частинами 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану.
Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану. Суд розглядає справи про встановлення факту реєстрації шлюбу за таких умов: якщо відповідний запис в органах РАЦС не зберігся (відсутність архіву або відповідної книги реєстрації, а також за наявності книги та за відсутності запису в ній); якщо у поновленні такого запису органи РАЦС відмовили у встановленому законом порядку; запис може бути поновлено лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації шлюбу. Із заявою про порушення справи можуть звернутись особи, для яких наявність факту реєстрації шлюбу може продовжувати юридичні наслідки.
Висновки суду.
На підставі викладеного, заявлені вимоги підлягають задоволенню, та необхідно встановити факту народження ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 народилась дочка - ОСОБА_5 , місце народження: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь та факту народження ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 народився син - ОСОБА_6 , місце народження: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь.
Керуючись ст. ст. 2,5,10,12,258,259,263-265,268, 293-294,315-319 ЦПК України, суд, -
1. Заяву ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 ) Пересипський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ: 37947480, місцезнаходження: вул. Десантний бульвар, буд.14, м.Одеса), про встановлення факту народження осіб на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
2. Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У актовому записі про народження дитини у графі «відомості про дитину» записати прізвище, ім'я та по-батькові дитини: ОСОБА_5 , Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_4 , Місце народження: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, громадянство Україна.
У графі «відомості про батька» записати: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце проживання АДРЕСА_1 .
У графі «відомості про батька» записати: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка Російської Федерації, місце проживання АДРЕСА_2 .
Підстава для внесення запису: ч. 1 ст. 122 СК України.
3. Встановити факт народження дитини чоловічої статі- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У актовому записі про народження дитини у графі «відомості про дитину» записати прізвище, ім'я та по-батькові дитини: ОСОБА_6 , Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_4 , Місце народження: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, громадянство Україна.
У графі «відомості про батька» записати: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце проживання АДРЕСА_1 .
У графі «відомості про батька» записати: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка Російської Федерації, місце проживання АДРЕСА_2 .
Підстава для внесення запису: ч. 1 ст. 122 СК України.
4. Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його дію.
Копію рішення суду направити до виконання до Пересипського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня складення тексту рішення.
Суддя: В.К. Кисельов
Складено та підписано 06.04.2026