Справа №522/578/26
Провадження №1-кп/522/2358/26
07 квітня 2026 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні обвинувальний акт у кримінальному провадженні №62026150020000135 від 14.01.2026 року відносно
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Смотрич Дунаєвецького району Хмельницької області, з вищою освітою, одруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , який на момент вчинення кримінального правопорушення перебував на посаді лікаря хірурга - члена позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , у військовому званні «матрос», раніше не судимого,
обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 ,
представника трудового колективу - ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
обвинуваченого ОСОБА_3
Органом досудового розслідування ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення за таких обставин.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією проти України в Україні введено воєнний стан, правовий режим якого триває по теперішній час. У зв'язку з чим, 24.02.2022 року Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 у зв'язку з військовою агресією проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено загальну мобілізацію, яка триває по теперішній час.
Згідно ст. ст. 6, 20 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.
Відповідно до «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022, (далі - Положення), ТЦК та СП є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Відповідно до п. 8 Положення, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є, зокрема, виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Згідно п. 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань окрім іншого: здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; розробляють плани проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів, удосконалення системи оповіщення, збору та поставки зазначених мобілізаційних ресурсів на відповідній території; здійснюють контроль за проведенням на підприємствах, у закладах освіти роботи з ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; виконують інші функції відповідно до законодавства.
Статтею 18 КК України встановлено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом, тобто члени військово-лікарської комісії (ВЛК) є службовими особами відповідно до ст. 18 Кримінального кодексу України, оскільки вони здійснюють владні управлінські функції в межах повноважень, делегованих державою на підставі Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МО України № 402 від 14.08.2008 року.
Згідно Примітки до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, якими особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Наказом головного лікаря КНП «Міська лікарня № 5» ОМР № 85-К від 16.06.2006 ОСОБА_3 призначено на посаду лікаря хірурга - члена позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно розпорядження Приморської районної адміністрації Одеської міської ради № 953 від 27.12.2024 - ОСОБА_3 входить до складу позаштатної військово-+лікарської медичної комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до посадової інструкції від 01.01.2025 № 1 - ОСОБА_3 зобов'язаний:
-проводити медичний огляд призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, осіб, звільнених з військової служби;
-визначати ступень придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
-встановлювати причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби;
-проводити аналізи результатів медичного огляду та розробку заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я;
-здійснювати контроль і організацію і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконаленням цієї роботи;
-надавати практичну допомогу з питань військово-лікарської експертизи медичним комісіям, закладам охорони здоров'я (установам);
-визначати ступень придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням;
-формувати висновки про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації;
-вести лікарську документацію;
-постійно систематично підвищувати свій теоретичний рівень, удосконалювати практичну кваліфікацію та у визначені законодавством строки проходити курси підвищення кваліфікації та атестацію.
Відповідно до посадової інструкції від 01.01.2025 № 1 - ОСОБА_3 несе відповідальність:
- за невиконання та неналежне виконання своїх посадових обов'язків, передбачених даною посадовою інструкцією, у межах визначених чинним законодавством України про працю;
- за заподіяння матеріальної шкоди підприємству - у межах, визначених діючим адміністративним, кримінальним і цивільним законодавством України;
- за порядок ведення облікової та звітної документації, обробки медичної статистичної інформації;
- за виконання вимог основних законів України про охорону здоров'я;
- за виконання вимог Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових документів щодо соціального захисту працівників.
Положення про військову-лікарську експертизу Збройних сил України №402 від 14.08.2008 поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та членів їх сімей, громадян, які добровільно вступають на військову службу (навчання) за контрактом у Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, та осіб, звільнених з військової служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, для яких військово-лікарська експертиза проводиться військово-лікарськими комісіями, утвореними в закладах охорони здоров'я Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України та при закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
Згідно з вказаним положенням військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до вказаного Положення військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби.
Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.
Пріоритет службових інтересів - передбачає виявлення абсолютної відданості державним інтересам країни, свідоме підпорядкування власних інтересів суспільним вимогам та державним пріоритетам, обов'язок старанно діяти виключно в інтересах служби (роботи).
Члени ВЛК повинні:
-добросовісно, чесно та професійно виконувати свої обов'язки;
-постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності;
-не ухилятися від прийняття рішень;
-не допускати зловживань та неефективного використання державної власності;
-знати вимоги нормативно-правових актів з питань військово-лікарської експертизи та застосовувати їх під час виконання обов'язків.
Також, вказане положення передбачає, що позаштатні (постійно та тимчасово діючі) військово-лікарські комісії призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу військово-лікарські комісії можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
Вказаним положенням передбачено, що до складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів).
На підставі затвердженого переліку начальник (керівник) закладу охорони здоров'я (установи) своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи.
Забезпечення позаштатних військово-лікарських комісій медичною технікою та майном, медичними приладами, інструментами, медикаментами, господарським інвентарем, меблями, речовим майном і канцелярським приладдям, виділення їм приміщення і забезпечення комунальними послугами покладається на заклади охорони здоров'я (установи), військові частини, в яких ці комісії утворені.
Зокрема, військова-лікарська комісія при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця військова-лікарська комісія проводить медичні огляди.
Як передбачено Положенням, кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року №360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів.
Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Під час огляду військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень здійснюється лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.
Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Лікарі, які включаються до складу військово-лікарської комісії із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Постанова військово-лікарської комісії районних, міських ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Головою військово-лікарської комісії призначається лікар, який пройшов тематичне удосконалення за напрямком військово-лікарської експертизи або має досвід роботи в складі ВЛК не менше року.
Призначення здійснюється наказом керівника відповідного органу (наприклад, районного/міського територіального центру комплектування і соціальної підтримки) після погодження з керівником медзакладу охорони здоров'я та вищої ВЛК регіону.
Відповідно пункту 2.6-2.10 Положення № 402 лікарі-члени ВЛК безпосередньо несуть відповідальність за:
-якість і повноту медичного огляду (обстеження за своїм профілем: терапевт, хірург, невропатолог тощо);
-достовірність результатів діагностики (правильне встановлення діагнозу);
-обґрунтованість свого висновку про придатність за відповідною статтею розкладу хвороб;
-правильність внесених у документи даних (в історію хвороби, акт, довідку, протокол засідання);
-особистий підпис під рішенням ВЛК - це підтвердження особистої відповідальності за висновок;
-збереження медичної таємниці та дотримання професійної етики;
-повідомлення голові про всі виявлені порушення чи сумніви у діагнозі.
Так, ОСОБА_3 , будучи членом позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 як лікар-хірург, тобто службовою особою в розумінні ст. 18 КК України, усвідомлюючи вказані вище положення чинного законодавства України, діючи всупереч обов'язку їх неухильного дотримання, за невстановлених досудовим слідством обставин у достовірно невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 26 березня 2025 року, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини у сфері службової діяльності, діючи в інтересах громадянина ОСОБА_7 , з особистих мотивів, перебуваючи у службовому кабінеті, розташованому за місцем виконання нею своїх службових обов'язків, а саме, за місцем дислокації ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_3 , за фізичної відсутності ОСОБА_7 у приміщенні військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 та без проведення фактичного медичного огляду даного громадянина, вніс до офіційного документа - картки обстеження та медичного огляду (Додаток 13 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України), завідомо неправдиві відомості щодо позитивного проходження 26.03.2025 року ОСОБА_7 обстеження лікарем-хірургом військово-лікарської комісії, під час чого власноручно здійснив запис в розділі 9 «Результати медичного обстеження спеціалістами» в стовпці «Діагноз», графі «Хірург» - «Здоров», чим фактично засвідчив проведення ним медичного огляду, який насправді не здійснювався, надавши завідомо підробленим документам ознаки офіційних, тобто складених, виданих, засвідчених нібито з дотриманням визначених законодавством норм уповноваженою особою, якій законодавством надано право у зв'язку з її професійною чи службовою діяльністю складати, видавати, засвідчувати певні види документів, що підтверджують чи посвідчують певні події, явища або факти і які містять передбачені законодавством реквізити та відомості.
Дії ОСОБА_3 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 1 ст. 366 КК України, за кваліфікуючими ознаками: службове підроблення, тобто внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Водночас захисник обвинуваченого ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_6 надав до суду клопотання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі ст. 47 КК України у зв'язку з передачею обвинуваченого на поруки трудовому колективу. Вказане клопотання обґрунтовано тим, що ОСОБА_3 працює членом позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 з 19.06.2006 року. У 2016, 2024, 2025 роках ОСОБА_3 оголошувалась подяка, нагороджувався Почесними грамотами за сумлінну працю, має виключно позитивні характеристики з боку трудового колективу та керівництва. ОСОБА_3 характеризується колективом як чесна, професійна людина, яка належним чином виконує свої обов?язки багато років, завжди мав і має тільки позитивні характеристики. До кримінальної відповідальності ОСОБА_3 притягується вперше та не заперечує відносно обвинувачення, яке йому пред'явлено. Він глибоко жалкує про те, що сталося, і обіцяє докласти всі свої сили та вміння для бездоганного служіння колективу, суспільству та державі, запевнив трудовий колектив, що неухильно підвищуватиме рівень своїх знань та буде більш уважніше виконувати покладені на нього функціональні обов?язки. З огляду на зазначене захисник обвинуваченого ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_6 просить суд звільнити ОСОБА_3 - лікаря хірурга Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 5» Одеської міської ради від кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, та передати ОСОБА_3 на поруки трудовому колективу Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 5» Одеської міської ради.
У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 , його захисник ОСОБА_6 , представник трудового колективу КНП «Міська лікарня № 5» Одеської міської ради ОСОБА_5 заявлене клопотання підтримали та просили передати обвинуваченого на поруки трудовому колективу, звільнивши його від кримінальної відповідальності.
Прокурор не заперечив щодо задоволення клопотання про звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності та передачі його на поруки трудовому колективу Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 5» Одеської міської ради.
З'ясувавши думку учасників судового провадження з приводу заявленого клопотання, ознайомившись із документами, долученими до нього та наявними в розпорядженні суду матеріалами кримінального провадження, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
За приписами ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 47 КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Інститут звільнення особи від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації можна застосувати лише у разі встановлення усіх обов'язкових для подання відповідного клопотання умов, зокрема: 1) вчинення кримінально караного діяння вперше; 2) таке діяння є кримінальним правопорушенням відповідного ступеню тяжкості; 3) воно не є корупційним та не пов'язане з корупцією, а у разі порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту, вчинене особою, яка керувала транспортними засобами не у стані будь-якого сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів; 4) наявне щире каяття особи.
Встановивши відсутність хоча б однієї із цих передумов, суди не вправі застосовувати ст.47 КК щодо обвинуваченої особи.
Виходячи із положень закону, закріплених у ст. 47 КК України, питання про звільнення від кримінальної відповідальності з передачею особи на поруки є правом, а не обов'язком суду, і є виправданим лише тоді, коли суд дійде висновку про те, що виправлення конкретної особи, котра вчинила злочин, є можливим без фактичного застосування щодо неї заходів кримінально-правової репресії. Крім того, вирішуючи питання про можливість задоволення зазначеного клопотання, суд має ретельно перевірити всі обставини справи й належним чином обґрунтувати ухвалене рішення.
Відповідно до роз'яснень, викладених у п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» особу можна звільнити від кримінальної відповідальності з передачею на поруки (ст. 47 КК (2341-14) за умови, що вона вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості. Підставою такого звільнення є щире розкаяння особи, яке свідчить про її бажання спокутувати провину перед колективом підприємства, установи чи організації та виправити свою поведінку. Особу, яка не визнала себе винною у вчиненні злочину, передавати на поруки не можна. Звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 47 КК (2341-14) можливе лише за клопотанням колективу підприємства, установи чи організації, членом якого є особа, про передачу її на поруки.
Згідно з п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 47 КК (2341-14) має умовний характер, а саме: ця особа протягом року з дня передачі на поруки повинна виправдати довіру колективу, не ухилятися від заходів виховного характеру та не порушувати громадський порядок.
Суд встановив, що обвинувачений ОСОБА_3 вперше притягається до кримінальної відповідальності, щиро розкаявся у вчиненому, активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення, позитивно характеризується за місцем роботи. До клопотання долучено протокол зборів трудового колективу Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 5» Одеської міської ради від 19 лютого 2026 року, згідно якого трудовий колектив погоджується взяти на поруки обвинуваченого ОСОБА_3 .
Відповідно до ст. 12 КК України, злочин, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_3 класифікується як нетяжкий злочин.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає доведеним факт щирого каяття обвинуваченого ОСОБА_3 та приходить до переконання, про наявність усіх правових підстав для звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 366 КК України у зв'язку із передачею його на поруки колективу Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 5» Одеської міської ради, членом якого він є, що є підставою для закриття кримінального провадження.
Запобіжний захід відносно обвинуваченого у даному кримінальному провадженні не обирався.
Відповідно до ст. 124 КПК України, у разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експерта.
Стягнення процесуальних витрат при звільненні обвинуваченого від кримінальної відповідальності КПК України не передбачає.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що документально підтвердженні витрати на залучення експерта для проведення судової почеркознавчої експертизи №2595-34-25 від 31.07.2025 року вартістю 86936,40 (вісімдесят шість тисяч дев?ятсот тридцять шість гривень 40 копійок) та судової почеркознавчої експертизи №4066-2-34-25 від 27.11.2025 року вартістю 33926,40 (тридцять три тисячі дев?ятсот двадцять шість гривень 40 копійок) слід віднести на рахунок держави.
Цивільний позов не заявлявся, потерпілі особи відсутні.
Інформації про речові докази суду не надано.
Керуючись ст. 47 КК України, ст.ст. 124, 284-286, 350, 369-372, 376 КПК України, суд
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_6 про звільнення від кримінальної відповідальності, задовольнити.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 366 КК України на підставі ст. 47 КК України, у зв'язку з передачею його на поруки трудовому колективу Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 5» Одеської міської ради, якщо він протягом року з дня передачі на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62026150020000135 від 14.01.2026 року відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, закрити.
Повідомити трудовий колектив Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 5» Одеської міської ради про передачу їм на поруки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та направити копію ухвали до Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 5» Одеської міської ради.
Роз'яснити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі порушення ним умов передачі на поруки, відповідно до ч. 2 ст. 47 КК України, він буде притягнутий до кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 366 КК України.
Роз'яснити членам трудового колективу Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 5» Одеської міської ради, що відповідно до ч. 1 ст. 289 КПК України, якщо протягом року з дня передачі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на поруки, він не виправдає довіру колективу, ухилятиметься від заходів виховного характеру та порушуватиме громадський порядок, загальні збори колективу можуть прийняти рішення про відмову від поручительства за взяту ними на поруки особу. Відповідне рішення направляється до суду, який прийняв рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Процесуальні витрати за проведення судової почеркознавчої експертизи №2595-34-25 від 31.07.2025 року у розмірі 86936,40 грн. (вісімдесят шість тисяч дев?ятсот тридцять шість гривень 40 копійок) та судової почеркознавчої експертизи №4066-2-34-25 від 27.11.2025 року у розмірі 33926,40 грн. (тридцять три тисячі дев?ятсот двадцять шість гривень 40 копійок), - віднести на рахунок держави.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1