Рішення від 07.04.2026 по справі 580/13047/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2026 року справа № 580/13047/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кульчицького С.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської митниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Черкаської митниці (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Черкаської митниці від 04.11.2025 UА 902000202585 та UА 902000202586 прийняті відносно ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 15 липня 2020 року позивачем укладено договір комісії про надання послуг з ТОВ «Ролідас Делівері» відповідно до п. 1.1. якого Комітент ( ОСОБА_1 ) доручає, а Комісіонер (ТОВ «Ролідас Делівері») зобов'язується від свого імені, але за рахунок та в інтересах Комітента здійснити правочини з надання послуг щодо підбору, придбання, перевезення та розмитнення автотранспортного засобу (далі-Товар). Пунктом 2.2.5. Договору комісії визначено, що для проведення декларування та розмитнення товару з подальшим випуском для вільного обігу на митній території України до моменту прибуття товару в порт призначення (ЄС) Комітент сплачує на розрахунковий рахунок Комісіонера 250 (двісті п'ятдесят) доларів США, що сплачуються в національній валюті України за офіційним курсом НБУ на день оплати. 10.09.2020 року ТОВ «Голден-Брокс» (м. Рівне, вул. Поповича, 11) в митному режимі імпорт за митною декларацією ІМ40ДЕ № UA204020/2020/238677 здійснено декларування за кодом 8703 товару 23 90 «автомобіль FORD FUSION» у товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД 33 (ставка ввізного мита пільгова повна - 10%) відповідно до положень Закону момент України здійснення «Про митного митний тариф України» від 04 червня 2020 року № 674-ІХ (чинний на оформлення). Відповідно до гр. 8 зазначеної МД одержувачем товару зазначено ОСОБА_2 . Товар «автомобіль FORD FUSION» (ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_1 ) було ввезено на митну територію України на підставі інвойсу від 13.07.2020 № 9028-2, виставленого іноземним підприємством «Copart» (138 Christian Lane, New Britain, CT 06051) громадянину України ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ), згідно якого зазначений транспортний засіб було продано за ціною 2 773,00 долара США (77 171,48 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 10.09.2020). За результатами проведення документальної невиїзної перевірки в частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, поти нарахування та сплати митних платежів при митному оформленні товару «автомобіль FORD FUSION» за МД від 10.09.2020 UA204020/2020/238677, з урахуванням інформації та документів, зазначених у розділі 2.2 частині II акта перевірки, інформації отриманої від компетентного органу Литовської Республіки листом від 22.02.2022 ТР-08-00367-21, групою з проведення перевірки відповідно до частини дванадцятої статті 354 Митного кодексу України (в редакції, що діяла на момент написання цього акта) прийнято рішення про визначення митної вартості товару «автомобіль FORD FUSION» у розмірі 144 073,84 грн. З матеріалів митного оформлення, наданих на адвокатський запит представника позивача вбачається, що декларантом для проведення митного оформлення окрім інших надано довідку, щодо витрат понесених на транспортування від 10.09.2020 б/н, загальна сума витрат понесених на транспортування даного товару до митного кордону України склала - 500,00 доларів США (13 914,80 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 10.09.2020). Подана декларантом довідка виконана від імені позивача та містить зображання підпису, виконаного від імені останнього. Разом з цим дана довідка позивачем не надавалась і підпис не належить позивачеві. Окрім цього, позивач не укладав жодних договорів з приводу декларування товару в Рівненській митниці, обставини декларування йому невідомі. Автомобіль та документи були отримані ним від ТОВ «Ролідас-Делівері» вже після митного оформлення.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав до суду відзив, в якому просив у задоволенні позову відмовити, оскільки відповідно до положень статей 4, 276, 289, 293 Митного кодексу України, гр. ОСОБА_1 є декларантом поданих до митного оформлення товарів, що несе відповідальність за сплату митних платежів пов'язаних з фактом імпорту таких товарів, а також є особою, на яку покладається обов'язок із сплати донарахованих митних платежів - податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки. ТОВ «Голден Брокс», в свою чергу, є особою, яка згідно договору про надання послуг митного брокера від 04.09.2020 № б/н, здійснює від імені гр. ОСОБА_1 декларування товарів митному органу. Крім цього, відомості про згаданий позивачем у позовній заяві ТОВ «Ролідас Делівері» та будь-які укладені договори комісії між даною особою та позивачем відсутні у графах МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677 та документах поданих до митного оформлення.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI “Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 15 липня 2020 року позивачем укладено договір комісії про надання послуг з ТОВ «Ролідас Делівері» відповідно до п. 1.1. якого Комітент ( ОСОБА_1 ) доручає, а Комісіонер (ТОВ «Ролідас Делівері») зобов'язується від свого імені, але за рахунок та в інтересах Комітента здійснити правочини з надання послуг щодо підбору, придбання, перевезення та розмитнення автотранспортного засобу (далі-Товар).

Пунктом 2.2.5. Договору комісії визначено, що для проведення декларування та розмитнення товару з подальшим випуском для вільного обігу на митній території України до моменту прибуття товару в порт призначення (ЄС) Комітент сплачує на розрахунковий рахунок Комісіонера 250 (двісті п'ятдесят) доларів США, що сплачуються в національній валюті України за офіційним курсом НБУ на день оплати.

На виконання умов п. 2.2.1, 2.2.4, 2.2.5 Договору комісії ОСОБА_1 було проведено оплату послуг Комісіонера та витрат по доставці товару до місця призначення, зокрема до митного поста Рівне (вул. Млинівська, 18).

Пунктом 4.3. договору Комісії на Комітента з метою доставки товару в Україну покладено обов'язок надати нотаріально посвідчену довіреність на службову особу Комісіонера.

Пунктом 3.4. договору Комісії на Комісіонера (ТОВ «Ролідас-Делівері») покладено обов'язок провести декларування товару, подати до митного органу документи, необхідні для митного контролю та митного оформлення товару на Комітента.

10.09.2020 року ТОВ «Голден-Брокс» (м. Рівне, вул. Поповича, 11) в митному режимі імпорт за митною декларацією ІМ40ДЕ № UA204020/2020/238677 здійснено декларування за кодом 8703 товару 23 90 «автомобіль FORD FUSION» у товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД 33 (ставка ввізного мита пільгова повна - 10%) відповідно до положень Закону момент України здійснення «Про митного митний тариф України» від 04 червня 2020 року № 674-ІХ (чинний на оформлення).

Відповідно до гр. 8 зазначеної МД одержувачем товару зазначено ОСОБА_2 .

Товар «автомобіль FORD FUSION» (ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_1 ) було ввезено на митну територію України на підставі інвойсу від 13.07.2020 № 9028-2, виставленого іноземним підприємством «Copart» (138 Christian Lane, New Britain, CT 06051) громадянину України ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ), згідно якого зазначений транспортний засіб було продано за ціною 2 773,00 долара США (77 171,48 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 10.09.2020).

07.09.20202 року ОСОБА_1 уповноважив ОСОБА_4 одержувати необхідні довідки та документи, керувати придбаним транспортним засобом, подавати від його імені заяви у відповідні заклади, розписуватись за нього, представляти його інтереси в органах нотаріату, прикордонних органах, на митниці (в тому числі отримати посвідчення митниці, сертифікат відповідності, спеціальні ліцензії на імпорт інші необхідні документи), органах Управління безпеки дорожнього руху Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України, органах Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції, регіональних сервісних центрах МВС України, у будь-яких банківських та Фінансових установах, комісійних магазинах, страхових компаніях, торгуючих організаціях або будьяких інших підприємствах, установах, організаціях, незалежно від їх підпорядкування і форм власності, сплачувати необхідні платежі, в тому числі державне мито, підписати від його імені договір купівлі-продажу, договір страхування, дилерський договір, акт прийому-передачі, отримати сервісну книжку, рахунок-фактуру, свідоцтво про реєстрацію ТЗ та реєстраційний номер, одержати номери для разових поїздок (транзит), перегнати (транспортувати) транспортний засіб в Україну, подавати заявку на «зупинку руху автомобіля на три роки, виступати декларантом придбаного ним за кордоном транспортного засобу, подавати митному органу, що здійснюватиме оформлення транспортного засобу, митну декларацію, а також усі необхідні документи для здійснення митного контролю та оформлення документів, бути присутнім під час митного оформлення транспортного засобу, який пред'являється для такого оформлення, одержувати в митних органах документи, оформлені у зв'язку з цією довіреністю, в тому числі посвідчення та інше, а також вчиняти всі інші юридично значимі дії, пов'язані з реалізацією наданих цією довіреністю повноважень.

Вказане доручення посвідчене приватним нотаріусом Яценко О.В. Черкаського міського нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за №1062.

Черкаською митницею, відповідно до положень ч. 2 ст. 344-1, п. 1 ч. 3 ст. 345, п. 2 ч. 2 ст. 351 МК України та на підставі наказу Черкаської митниці від 18.09.2025 №171 проведено документальну невиїзну перевірку платника податків - громадянина України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) щодо дотримання вимог законодавства України з питань митної справи у частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних при митному оформленні товару «автомобіль FORD FUSION» за митною декларацією від 10.09.2020 №UA204020/2020/238677 (далі - МД).

Результати документальної невиїзної перевірки задокументовані актом від 07.10.2025 № 27/25/7.27-19-02/2327321851 «Про результати документальної невиїзної перевірки дотримання платником податків - громадянином України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) вимог законодавства України з питань митної справи в частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів при митному оформленні товару «автомобіль FORD FUSION» за митною декларацією від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677».

На підставі зазначеного Акту прийняті податкові повідомлення-рішення: від 04.11.2025 UА 902000202585 та UА 902000202586.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає , що відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 3 Митного кодексу України, при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, чинні на день прийняття митної декларації органом доходів і зборів України. Відповідно до частини першої статті 44 Митного кодексу України, для підтвердження країни походження товару орган доходів і зборів у передбачених законом випадках має право вимагати та отримувати документи про походження такого товару.

Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 44 Митного кодексу України, у разі ввезення товару на митну територію України сертифікат про походження товару подається обов'язково якщо це передбачено законами України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своїх повноважень з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативноправових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 336 Митного кодексу України передбачено, що митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів.

Отже, Черкаською митницею, відповідно до положень ч. 2 ст. 344-1, п. 1 ч. 3 ст. 345, п. 2 ч. 2 ст. 351 МК України та на підставі наказу Черкаської митниці від 18.09.2025 №171 проведено документальну невиїзну перевірку платника податків - громадянина України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) щодо дотримання вимог законодавства України з питань митної справи у частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних при митному оформленні товару «автомобіль FORD FUSION» за митною декларацією від 10.09.2020 №UA204020/2020/238677 (далі - МД).

Документальною невиїзною перевіркою встановлено порушення положень:

- пункту 2 частини другої статті 52, частини двадцять першої статті 58, частини першої статті 257 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VІ, в частині заявлення точних відомостей про товари, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню;

- пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, в частині визначення бази оподаткування податком на додану вартість товарів, які ввозяться на митну територію України.

Результати документальної невиїзної перевірки задокументовані актом від 07.10.2025 № 27/25/7.27-19-02/2327321851 «Про результати документальної невиїзної перевірки дотримання платником податків - громадянином України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) вимог законодавства України з питань митної справи в частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів при митному оформленні товару «автомобіль FORD FUSION» за митною декларацією від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677».

На підставі зазначеного Акту прийняті податкові повідомлення-рішення: від 04.11.2025 UА 902000202585 та UА 902000202586.

Зазначені податкові повідомлення-рішення направлені гр. ОСОБА_1 листом Черкаської митниці від 05.11.2025 № 7.27-4/19-02/10/3838 (згідно повідомлення № R068022703580 про вручення поштового відправлення - отримано 11.11.2025).

Платником податків гр. ОСОБА_1 в митному режимі імпорт за МД ІМ40ДЕ від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677 здійснено декларування товару «Легковий автомобіль, бувший у використанні, марки - FORD, модель - FUSION, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , календарний рік виготовлення - 2014р., модельний рік виготовлення - 2015р., об'єм двигуна - 2488 см3, тип двигуна - бензиновий, номер двигуна - немає даних, тип кузова-седан ,загальна кількість місць включаючи місце водія - 5, колісна формула 4х2, призначений для доріг загального користування» (далі - товар «автомобіль FORD FUSION») у товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД за кодом 8703 23 90 33 (ставка ввізного мита пільгова/повна - 10 %) відповідно до положень Закону України «Про митний тариф України» від 04 червня 2020 року № 674-IX (чинний на момент здійснення митного оформлення).

З питань правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, перевірено митне оформлення товару «автомобіль FORD FUSION» за МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677.

Відповідно до пункту 5 частини десятої статті 58 Митного кодексу України, при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, як витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України.

Групою з проведення перевірки за результатами аналізу відомостей та документів, на підставі яких здійснено митне оформлення товару «автомобіль FORD FUSION» за МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677 встановлено наступне.

Товар «автомобіль FORD FUSION» (ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_3 ) було ввезено на митну територію України на підставі інвойсу від 13.07.2020 № 9028-2, виставленого іноземним підприємством «Copart» (138 Christian Lane, New Britain, CT 06051) громадянину України ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ), згідно якого зазначений транспортний засіб було продано за ціною 2 773,00 долара США (77 171,48 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 10.09.2020).

Відповідно до відомостей графи 8 МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677 одержувачем товару «автомобіль FORD FUSION» є Колодич Сергій, який діяв на підставі довіреності від 07.09.2020 № 1062 в інтересах гр. ОСОБА_1 та який відповідно до трудового договору від 16.07.2020 № 40 є співробітником UAB «Rolidas».

Відповідно до довідки, наданої гр. ОСОБА_1 , щодо витрат понесених на транспортування від 10.09.2020 № б/н, загальна сума витрат понесених на транспортування даного товару до митного кордону України склала - 500,00 доларів США (13 914,80 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 10.09.2020).

Згідно листа Генеральної прокуратури Литовської Республіки від 22.02.2022 № TB-08-00367-21, доведеного до Черкаської митниці листом Рівненської митниці від 24.03.2025 №7.13-1/19-02/7-19/1902 (вх. Черкаської митниці від 25.03.2025 № 1242/7), зокрема, відповідно до відомостей виписки з банківського рахунку UAB «Rolidas» № НОМЕР_4 (щодо руху коштів в частині оплати транспортноекспедиційних послуг) витрати, понесені на транспортування товару «автомобіль FORD FUSION» (ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_3 , рік виготовлення: 2014) склали:

1) 1 232,00 долара США (34 286,07 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 13.07.2020) згідно платіжного документа від 14.07.2020 №720: «Moketojas (платник): SALIN HENNADII LEONIDOVYCH LT377180300000888706 AB SIAULIU BANKAS Vilniaus filialas Mok.paskirtis (призначення платежу): Incoming international transfer: ref. nr. ASW57086/140720, Moketojas (платник): /UA413052990000026202889072094 1/SALIN HENNADII LEONIDOVYCH 2/HAHARINA 21, 101 Paskirtis (призначення): FOR TRANSPORTATION SERVICES PAYMENT FOR CAR DELIVERY VIN: 1FA6P0H7XF5105203. FAKTURA NR.: 1FA6P0H7XF5105203. FAKTURA NR.: 98, COS:LT PBANUA2X 200714 USD 1198,66 SHA USD22, USD 1232, /UA413052990000026202889072094 1/SALIN HENNADII LEONIDOVYCH 2/HAHARINA 21, 101 3/UA/CHERKASY, 18002 7/UA/2327321851»;

2) 1 172,00 долара США (32 616,29 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 13.07.2020) згідно платіжного документа від 12.08.2020 № 820: «Moketojas (платник): SALIN HENNADII LEONIDOVYCH LT377180300000888706 AB SIAULIU BANKAS Vilniaus filialas Mok.paskirtis (призначення платежу): Incoming international transfer: ref. nr. ASW75174/110820, Moketojas (платник): /UA413052990000026202889072094 1/SALIN HENNADII LEONIDOVYCH 2/HAHARINA 21, 101 Paskirtis (призначення): FOR TRANSPORTATION SERVICES 2014 FORD FUSION SE, VIN: 1FA6P0H7XF5105203 LOT 33924350 1FA6P0H7XF5105203 LOT 33924350 COS:LT PBANUA2XCHK 200811 USD 1138,2 SHA USD22, USD 1172, /UA413052990000026202889072094 1/SALIN HENNADII LEONIDOVYCH 2/HAHARINA 21, 101 3/UA/CHERKASY, 18002 7/UA/2327321851».

Відповідно до статті 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Відповідно до статті 50 Митного кодексу України, відомості про митну вартість товарів використовуються для: 1) нарахування митних платежів; 2) застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; 3) ведення митної статистики; 4) розрахунку податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 52 Митного кодексу України, декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

Відповідно до частини четвертої статті 58 Митного кодексу України, митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з врахуванням положень частини десятої цієї статті.

Відповідно до пункту 5 частини десятої статті 58 Митного кодексу України, при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, як витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту , порту або іншого місця ввезення на митну територію України.

Відповідно до частини двадцять першої статті 58 Митного кодексу, використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості повинні бути об'єктивними, піддаватися обчисленню та підтверджуватися документально.

Враховуючи вищевикладене, групою з проведення перевірки встановлено, що під час митного оформлення товару «автомобіль FORD FUSION» за МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677 декларантом було подано недостовірні (неповні) відомості щодо митної вартості даного товару, зокрема не надано достовірних відомостей щодо витрат понесених на транспортування зазначеного товару.

Зокрема, за результатами проведеної перевірки встановлено, що:

- фактурна вартість товару «автомобіль FORD FUSION», митне оформлення якого здійснено за МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677, відповідно до відомостей інвойсу від 13.07.2020 № 9028-2, становить - 2 773,00 долара США (77 171,48 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 10.09.2020);

- витрати на транспортування товару «автомобіль FORD FUSION», митне оформлення якого здійснено за МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677, відповідно до відомостей виписки з банківського рахунку UAB «Rolidas» № НОМЕР_4 (платіжні документи від 14.07.2020 № 720, від 12.08.2020 № 820), складають - 2 404,00 долара США (66 902,36 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 10.09.2020).

Відповідно до частини дванадцятої статті 354 Митного кодексу України (в редакції що діяла на момент написання цього акту), в акті перевірки зазначаються факти заниження і факти завищення податкових зобов'язань підприємства. Рішення щодо правильності визначення заявлених у митних деклараціях кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, їх митної вартості та країни походження, підстав для звільнення від оподаткування окремими документами не оформлюються, а зазначаються в акті про результати документальної перевірки.

Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 354 Митного кодексу України (в редакції що діяла на момент написання цього акту), дія положень цієї статті поширюється також на громадян, стосовно яких проводилася документальна невиїзна перевірка відповідно до статті 351 цього Кодексу.

За результатами проведення документальної невиїзної перевірки в частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів при митному оформленні товару «автомобіль FORD FUSION» за МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677, з урахуванням інформації та документів, зазначених у розділі 2.2 частині ІІ акта перевірки, інформації отриманої від компетентного органу Литовської Республіки листом від 22.02.2022 № ТР-08-00367-21, групою з проведення перевірки відповідно до частини дванадцятої статті 354 Митного кодексу України (в редакції, що діяла на момент написання цього акта) прийнято рішення про визначення митної вартості товару «автомобіль FORD FUSION» у розмірі 144 073,84 грн.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 265 Митного кодексу України, декларантами мають право виступати, при переміщенні товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України або при зміні митного режиму щодо товарів на підставі зовнішньоекономічного договору, укладеного резидентом, - резидент, яким або від імені якого укладено цей договір.

Відповідно до частини п'ятої статті 265 Митного кодексу України, декларант може здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 276 Митного кодексу України, платниками мита є - особа, яка ввозить товари на митну територію України чи вивозить товари з митної території України у порядку та на умовах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 278 Митного кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань із сплати мита у разі ввезення товарів на митну територію України чи вивезення товарів з митної території України є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у випадках, визначених цим Кодексом та законами України.

Відповідно до статті 289 Митного кодексу України, обов'язок із сплати митних платежів виникає, в тому числі: 1) у разі ввезення товарів на митну територію України - з моменту фактичного ввезення цих товарів на митну територію України; 4) після завершення митного оформлення товарів та їх випуску, якщо внаслідок перевірки митної декларації чи за результатами документальної перевірки митний орган самостійно визначає платнику податків додаткові податкові зобов'язання.

Відповідно до частини першої статті 293 Митного кодексу України, особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, є декларант. Якщо декларування товарів здійснюється особою, уповноваженою на це декларантом, на таку особу покладається обов'язок із сплати митних платежів солідарно з декларантом.

Відповідно до частини другої статті 293 Митного кодексу України, особою, на яку покладається обов'язок із сплати донарахованих митних платежів - податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки, є відповідний платник податків.

Згідно пояснень щодо заповнення графи 9 «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» глави 2 розділу ІІ «Заповнення граф митних декларацій» Порядку заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2022 № 296 (далі - Порядок № 296), якщо описом цієї графи не передбачено інакше, у графі зазначаються відомості про резидента, що уклав зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту).

При декларуванні товарів, що переміщуються за зовнішньоекономічним договором (контрактом) та пов'язаним з ним договором комісії, укладеним між резидентами, у графі зазначаються відомості про комісіонера, що уклав зовнішньоекономічний договір (контракт), і вчиняється запис «Див. доп.», а в доповненні наводяться відомості про комітента.

Згідно пояснень щодо заповнення графи 14 «Декларант/представник» глави 2 розділу ІІ «Заповнення граф митних декларацій» Порядку № 296, у графі згідно з додатком до цього Порядку наводяться відомості про:

- декларанта, якщо товари декларуються декларантом;

- уповноважену особу, якщо товари декларуються особою, уповноваженою на це декларантом.

Відповідно до відомостей графи 9 «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» митної декларації (далі - МД) від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677, особою зазначеною в даній графі є ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; пасп. HC 934718 від 26.12.2000 р., вид. Придніпровським РВУ МВС України в Черкаській обл.; адреса реєстрації: м. Черкаси вул. Гагаріна буд. 29/4 кв. 44).

Відповідно до відомостей графи 14 «Декларант/представник», МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677, особою зазначеною в даній графі є Товариство з обмеженою відповідальністю "Голден Брокс" (код ЄДРПОУ 42225089; 33001, адреса реєстрації: РІВНЕНСЬКА ОБЛ., МІСТО РІВНЕ, ВУЛИЦЯ ПОПОВИЧА, БУДИНОК 11, КАБІНЕТ 501).

Відповідно до відомостей графи 44 «Додаткова інформація/Оформлені документи/сертифікати та авторизації» МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677, за кодом типу документу « 4202» задекларовано договір про надання послуг митного брокера від 04.09.2020 № б/н.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до положень статей 4, 276, 289, 293 Митного кодексу України, гр. ОСОБА_1 є декларантом поданих до митного оформлення товарів, що несе відповідальність за сплату митних платежів пов'язаних з фактом імпорту таких товарів, а також є особою, на яку покладається обов'язок із сплати донарахованих митних платежів - податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки.

ТОВ «Голден Брокс», в свою чергу, є особою, яка згідно договору про надання послуг митного брокера від 04.09.2020 № б/н, здійснює від імені гр. ОСОБА_1 декларування товарів митному органу.

Крім цього, відомості про ТОВ «Ролідас Делівері» та будь-які укладені договори комісії між даною особою та позивачем відсутні у графах МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677 та документах поданих до митного оформлення.

Разом з тим, позивач не заперечує оплату ним коштів у розмірах, наданих листом Генеральної прокуратури Литовської республіки від 22.02.2022 року № ТВ-08-00367-21.

При цьому позивач категорично заперечує будь яке відношення до оформлення та подання довідки від 10.09.2020 року.

Разом з тим, відсутня будь-яка документально підтверджена інформація щодо здійснення підробки документів за підписом гр. ОСОБА_1 , зокрема довідки про транспортні витрати від 10.09.2020 № б/н, що містить недостовірні відомості щодо витрат понесених покупцем на транспортування імпортованого автомобіля «FORD FUSION» за митною декларацією від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677 та яка призвела до здійснення митним органом донарахування митних платежів та виставлення направлення податкових повідомлень-рішень платнику податків.

При цьому позивач вказує, що оскільки подання зазначеної довідки та заявлення у митній декларації недостовірних відомостей про розмір витрат з транспортування товару та його митної вартості позивачем не здійснювалось, а контролюючим органом в ході перевірки не встановлено умислу в діях платника, не встановлено обставин, які прямо стверджують, що платник податку не тільки усвідомлював суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачав його суспільно небезпечні наслідки а й бажав їх настання, висновки відповідача про порушення ОСОБА_1 . Вимог п.2. ч. 2 ст. 52, ч. 21 ст. 58, ч. 1 ст. 257 МК України та п. 190.1 ст. 190 ПК України є необгрунтованими.

Отже нарахування штрафних санкцій в розмірі 25 % та у сумі 2419,32 грн. за податковим повідомленням рішенням від 04.11.2025 року № UA902000202586 є протиправним.

Суд не приймає вказані твердження оскільки, 10.09.2020 року ТОВ «Голден-Брокс» (м. Рівне, вул. Поповича, 11) в митному режимі імпорт за митною декларацією ІМ40ДЕ № UA204020/2020/238677 здійснено декларування за кодом 8703 товару 23 90 «автомобіль FORD FUSION» у товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД 33 (ставка ввізного мита пільгова повна - 10%) відповідно до положень Закону момент України здійснення «Про митного митний тариф України» від 04 червня 2020 року № 674-ІХ (чинний на оформлення). Відповідно до гр. 8 зазначеної МД одержувачем товару зазначено ОСОБА_2 .

При цьому, позивач уповноважив ОСОБА_2 вчиняти від його імені всі необхідні дії, а саме одержувати необхідні довідки та документи, керувати придбаним транспортним засобом, подавати від його імені заяви у відповідні заклади, розписуватись за нього, представляти його інтереси в органах нотаріату, прикордонних органах, на митниці (в тому числі отримати посвідчення митниці, сертифікат відповідності, спеціальні ліцензії на імпорт інші необхідні документи), органах Управління безпеки дорожнього руху Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України, органах Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції, регіональних сервісних центрах МВС України, у будь-яких банківських та Фінансових установах, комісійних магазинах, страхових компаніях, торгуючих організаціях або будьяких інших підприємствах, установах, організаціях, незалежно від їх підпорядкування і форм власності, сплачувати необхідні платежі, в тому числі державне мито, підписати від його імені договір купівлі-продажу, договір страхування, дилерський договір, акт прийому-передачі, отримати сервісну книжку, рахунок-фактуру, свідоцтво про реєстрацію ТЗ та реєстраційний номер, одержати номери для разових поїздок (транзит), перегнати (транспортувати) транспортний засіб в Україну, подавати заявку на «зупинку руху автомобіля на три роки, виступати декларантом придбаного ним за кордоном транспортного засобу, подавати митному органу, що здійснюватиме оформлення транспортного засобу, митну декларацію, а також усі необхідні документи для здійснення митного контролю та оформлення документів, бути присутнім під час митного оформлення транспортного засобу, який пред'являється для такого оформлення, одержувати в митних органах документи, оформлені у зв'язку з цією довіреністю, в тому числі посвідчення та інше, а також вчиняти всі інші юридично значимі дії, пов'язані з реалізацією наданих цією довіреністю повноважень.

Відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України, податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пункту 109.2 статті 109 Податкового кодексу України, порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до пункту 109.3 статті 109 Податкового кодексу України, у випадках, визначених пунктами 123.2-123.5 статті 123, пунктами 124.2 , 124.3 статті 124, пунктами 125-1.2-125-1.4 статті 125-1 цього Кодексу, необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи.

Відповідно до пункту 112.1 статті 112 Податкового кодексу України, особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 112.2 статті 112 Податкового кодексу України, особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

Відповідно до пунктів 123.1-123-2 статті 123 Податкового кодексу України, вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Діяння, передбачені пунктом 123.1 (крім діянь, передбачених пунктом 123.2-1) цієї статті, вчинені умисно, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до частини першої статті 266 Митного кодексу України, декларант зобов'язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу митного органу забезпечити пред'явлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта.

Групою з проведення перевірки встановлено, що відповідно до довідки, засвідченої гр. ОСОБА_1 , щодо витрат понесених на транспортування від 10.09.2020 № б/н, загальна сума витрат понесених на транспортування даного товару до митного кордону України склала - 500,00 доларів США (13 914,80 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 10.09.2020).

Однак, відповідно до листа Генеральної прокуратури Литовської Республіки від 22.02.2022 № TB-08-00367-21, доведеного до Черкаської митниці листом Рівненської митниці від 24.03.2025 №7.13-1/19-02/7-19/1902 (вх. Черкаської митниці від 25.03.2025 № 1242/7), зокрема, відповідно до відомостей виписки з банківського рахунку UAB «Rolidas» № НОМЕР_4 (щодо руху коштів в частині оплати транспортноекспедиційних послуг) витрати, понесені на транспортування товару «автомобіль FORD FUSION» (ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_3 , рік виготовлення: 2014) склали:

1) 1 232,00 долара США (34 286,07 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 13.07.2020) згідно платіжного документа від 14.07.2020 №720;

2) 1 172,00 долара США (32 616,29 грн, відповідно до офіційного курсу НБУ 27,829600 грн/долар США станом на 13.07.2020) згідно платіжного документа від 12.08.2020 № 820.

Враховуючи вищевикладене, групою з проведення перевірки встановлено, що під час митного оформлення товару «автомобіль FORD FUSION» за МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677 декларантом було подано недостовірні (неповні) відомості щодо митної вартості даного товару, зокрема не надано достовірних відомостей щодо витрат понесених на транспортування зазначеного товару.

За результатами проведення документальної невиїзної перевірки в частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів при митному оформленні товару «автомобіль FORD FUSION» за МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677, з урахуванням інформації та документів, зазначених у розділі 2.2 частині ІІ акта перевірки, інформації отриманої від компетентного органу Литовської Республіки листом від 22.02.2022 № ТР-08-00367-21, групою з проведення перевірки відповідно до частини дванадцятої статті 354 Митного кодексу України (в редакції, що діяла на момент написання цього акта) прийнято рішення про визначення митної вартості товару «автомобіль FORD FUSION» у розмірі 144 073,84 грн.

Враховуючи вищевикладене, за результатами аналізу інформації та документів, зазначених у розділі 2.2 частині ІІ акта перевірки, з урахуванням інформації, отриманої від компетентного органу Литовської Республіки листом від 22.02.2022 № ТР-08-00367-21, документальною невиїзною перевіркою під час митного оформлення товару «автомобіль FORD FUSION» за МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677 встановлено порушення:

- пункту 2 частини другої статті 52, частини двадцять першої статті 58, частини першої статті 257 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VІ, в частині заявлення точних відомостей про товари, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню;

- пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, в частині визначення бази оподаткування податком на додану вартість товарів, які ввозяться на митну територію України.

Встановлені порушення призвели до заниження податкових зобов'язань зі сплати митних платежів на загальну суму - 16 956,01 грн, в тому числі зі сплати ввізного мита на суму - 5 298,75 грн, зі сплати податку на додану вартість на суму - 11 657,26 грн.

Відповідно до відомостей графи 14 МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677, особою уповноваженою на декларування товару «автомобіль FORD FUSION» від імені гр. ОСОБА_1 є ТОВ «Голден Брокс» (згідно договору про надання послуг митного брокера від 04.09.2020 № б/н).

Відповідно до частин першої та третьої статті 237 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV, представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.

Відповідно до статті 238 Цивільного кодексу України, представник може бути уповноважений на вчинення лише тих правочинів, право на вчинення яких має особа, яку він представляє.

Представник не може вчиняти правочин, який відповідно до його змісту може бути вчинений лише особисто тією особою, яку він представляє.

Представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, встановлених законом.

Відповідно до статті 239 Цивільного кодексу України, правочин, вчинений представником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє.

Враховуючи вищезазначене, здійснення дій ТОВ «Голден Брокс» від імені гр. ОСОБА_1 на підставі договору від 04.09.2020 № б/н, а саме декларування товару «автомобіль FORD FUSION» за МД від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677, на підставі недостовірних даних щодо складових митної вартості зазначеного товару, тягнуть за собою правові наслідки для самого гр. ОСОБА_1 .

В ході проведення документальної невиїзної перевірки не встановлено обставин, які б вказували на неможливість дотримання гр. ОСОБА_1 вимог законодавства з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.

Разом з тим, будучи кінцевим отримувачем товару «автомобіль FORD FUSION», митне оформлення якого здійснено за митною декларацією від 10.09.2020 № UA204020/2020/238677, та зазначеним у вказаній митній декларації як особа, відповідальна за фінансове врегулювання, гр. ОСОБА_1 мав бути ознайомлений з документами та відомостями, на підставі яких здійснено продаж даного товару та інформацією щодо витрат на його транспортування, мав пересвідчитися в достовірності задекларованих відомостей щодо митної вартості товару «автомобіль FORD FUSION» та здійснити його митне оформлення й декларування його митної вартості на підставі достовірних відомостей щодо понесених витрат.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ