07 квітня 2026 року справа № 580/2955/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 через свого представника звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду із заявою, в якій просить:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 580/2955/25;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надати звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 580/2955/25 протягом 1 місяця з дня отримання копії ухвали;
- за наслідками розгляду звіту відповідача про виконання рішення суду у разі постановлення судового рішення про відмову у прийнятті звіту або в разі неподання такого звіту - накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково встановити відповідачу новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заява мотивована тим, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2025 у справі № 580/2955/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату основної пенсії ОСОБА_1 з 08.01.2025, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1р(ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум. Отже, зазначене рішення суду набрало законної сили 18.09.2025.
Водночас, вказане рішення суду станом на день подання цієї заяви відповідачем не виконане. Представник позивача звернувся з адвокатським запитом до відповідача щодо надання інформації про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 580/2955/25. Відповідач у відповідь на запит щодо надання інформації про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 580/2955/25 листом від 30.10.2025 № 2300-0305-8/84497 повідомив, що на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії у розмірі 19267,60 грн та обліковано в переліку доплату за період з 08.01.2025 по 30.11.2025 в сумі 3854,21 грн. Також у листопаді 2025 року відповідачем було здійснено додаткову виплату заборгованості у розмірі 1478,63 грн. Водночас листопаді та грудні 2025 року, а також січні та лютому 2026 року позивач отримав пенсію без врахування збільшення згідно з рішенням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025. Також із січня 2026 року Позивачу не було здійснено перерахунок пенсії на рішення суду у зв'язку з підвищенням мінімальної пенсії з 2361 грн до 2595 грн.
У грудні 2025 року позивачу виплачено: 19156,87 грн (розмір пенсії до виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 580/2955/25). У січні 2026 року позивачу виплачено: виключно пенсію в розмірі 19156,87 грн (розмір пенсії до виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 580/2955/25). У лютому 2026 року позивачу виплачено: пенсію в розмірі 19156,87 грн (розмір пенсії до виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 580/2955/25).
Таким чином, станом на день подання цієї заяви відповідач не виконує рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 580/2955/25, а саме не здійснює виплату перерахованої пенсії, починаючи з 01.11.2025, а також не здійснив перерахунок пенсії на рішення суду у зв'язку зі зростанням розміру мінімальної пенсії з 2361 грн до 2595 грн.
Відповідач пояснює не здійснення виплати перерахованої пенсії на виконання рішення суду тим, що керується Порядком № 821, а також, що пенсію перераховано із прожиткового мінімуму 2361 грн станом на січень 2025 року, оскільки суд зобов'язав здійснити перерахунок, починаючи з січня 2025 року. При цьому відповідач не визначив жодної дати виплати, а лише повідомив, що виплата буде проведена у межах виділених бюджетних асигнувань у 2026 році, фактично поставивши виконання рішення суду у залежність від наявності фінансування. Таким чином, відповідач фактично не виконує судове рішення та штучно створює перешкоди для його реалізації, оскільки виконання рішення суду не може бути поставлене у залежність від наявності чи відсутності бюджетного фінансування.
До суду надійшло заперечення на заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, у якому представниця відповідача просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення Черкаського адміністративного суду від 22.04.2025 у справі 580/2955/25 (в порядку статті 382 КАС України) в повному обсязі.
В обґрунтування заперечення представниця відповідача вказала, що на виконання вищевказаного рішення суду Головним управлінням здійснено перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 з 08.01.2025, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1р(ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Розмір нарахованої пенсії з 08.01.2025 становить 19267,60 грн, а саме: 18888,00 грн - розмір пенсії обчислений із розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком (2361,00 грн (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на дату перерахунку) * 8); 379,60 грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі з інвалідністю 2 групи з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС.
Щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026 у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік» із розрахунку 2595,00 грн зазначила, що перерахунок пенсії проведено із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність 2361,00 грн станом на дату проведення перерахунку, проводити перерахунки пенсії в зв'язку із зміною прожиткового мінімуму в подальшому рішенням суду не зобов'язано.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 № 236 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» (далі - Постанова № 236) з 01.03.2026 року проведено перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,121. У зв'язку із доцільністю пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2026 перераховано відповідно до Постанови № 236 із розрахунку заробітної плати, обчисленої відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що застосовувалась для розрахунку пенсії до проведення перерахунку пенсії згідно з рішенням суду у справі № 580/2955/25. З 01.03.2026 пенсія ОСОБА_1 нарахована та виплачується в розмірі 21668,32 грн.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області вищевказане рішення суду у справі № 580/2955/25 виконано відповідно до вимог чинного законодавства та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду.
Зважаючи на те, що сторони не подали клопотання про розгляд заяви у судовому засіданні з повідомленням сторін, а суд таких обставин не встановив, то на підставі частини 1 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви в порядку письмового провадження.
Під час розгляду заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд з'ясував таке.
Рішенням від 22 квітня 2025 року у справі № 580/2955/25, яке набрало законної сили 18.09.2025, Черкаський окружний адміністративний суд позов задовольнив:
- визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-Xї;
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату основної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 08.01.2025, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1р(ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
На адвокатські запити представника позивачки від 13.10.2025 та від 27.10.2025 щодо виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/2955/25 листом від 30.10.2025 відповідач повідомив, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 580/2955/25 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком із 08.01.2025. Розмір пенсії ОСОБА_1 із 08.01.2025 становить 19267,60 грн. Доплата пенсії за період із 08.01.2025 до 30.11.2025 становить 3854,21 грн. Виплата нарахованих сум за рішенням суду буде здійснюватися ОСОБА_1 в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень». На забезпечення такої виплати щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Також, на адвокатський запит представника позивачки від 06.02.2026 щодо виплати пенсії у розмірі, встановленому на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 580/2955/25 листом від 13.02.2026 відповідач повідомив, що на виконання рішення суду у справі за № 580/2955/25 Головним управлінням в жовтні 2025 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 08.01.2025 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» редакції Закону України від 06.06.1996 № 230/96-ВР “Про внесення змін доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням виплачених коштів. Розмір нарахованої пенсії з 08.01.2025 становить 19267,60 грн. Виплата сум пенсії, нарахованих на виконання рішення суду, як доплат за минулий період (з моменту виконання рішення суду) так і доплат після виконання перерахунку за рішенням суду, буде здійснюватися відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. З огляду на вищезазначене пенсія ОСОБА_1 продовжує виплачуватися розмірі 19156,87 грн встановленому до виконання рішення суду.
Доплату пенсії нарахованої на виконання рішення суду у справі № 580/2955/25 за період з 08.01.2025 до 28.02.2026 у сумі 4186,37 грн обліковано в реєстрі судових рішень. В листопаді 2025 року ОСОБА_1 виплачено частину заборгованості в розмірі 1478,63 грн. Залишок доплати пенсії нарахованої на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 580/2955/25 складає 2707,74 грн, виплата якого буде здійснюватись відповідно до Порядку № 821, в межах відповідного фінансового ресурсу.
Щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026 у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік», із розрахунку 2595 грн (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2026 року) х 8, відповідач зазначив, що пенсію ОСОБА_1 перераховано із прожиткового мінімуму 2361 грн станом на січень 2025 року, як зобов'язано в рішенні суду у справі № 580/2955/25. Зобов'язань проводити подальші перерахунки пенсії у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на Головне управління судом не покладено.
До заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення представник позивачки додав копію розрахунку (Дата-час розрахунку: 22.10.2025 15:24), з якого суд з'ясував, що на виконання рішення суду у справі № 580/2955/25 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки з 08.01.2025 до 28.02.2025 та нарахував пенсію у загальному розмірі 19267,60 грн, в т.ч.: мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС - 18888,00 грн, додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС - 379,60 грн. Такий же розмір пенсії позивачки відповідач визначив з 01.03.2025.
До заперечення на заяву про встановлення судового контролю представниця відповідача додала копію розрахунку (Дата-час розрахунку: 22.10.2025 15:24), тобто такого ж, копію якого надав представник позивачки, а також додала копію розрахунку (Дата-час розрахунку: 24.03.2026 09:47) з якого суд з'ясував, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки з 01.03.2026 та нарахував пенсію у загальному розмірі 21668,32 грн, в т.ч.: основний розмір пенсії від середнього заробітку - 23267,18 грн; додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС - 379,60 грн; обмеження в індексації з 01.03.2023 року - 1337,75 грн (зі знаком “-»); обмеження в індексації з 01.03.2025 року - 640,71 грн (зі знаком “-»).
Як стверджує представник позивачки, не має іншого способу зобов'язати відповідача виконати рішення суду, аніж подати заяву про встановлення судового контролю, оскільки пенсійний орган ігнорує рішення суду, яке набрало законної сили, і тому суд має зобов'язати його діяти в правовому полі.
Під час вирішення поданої заяви по суті суд зазначає таке.
Обов'язковість виконання судових рішень закріплена статті 129 Конституції України та частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення відповідно до частини 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Завершальною стадію судового провадження являється виконання судового рішення як гарантія захисту порушених прав та інтересів осіб, які звернулись до суду за їх відновленням.
Відтак, рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Тому особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити дії встановлені Законом для його виконання.
Суд врахував, що застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Отже, у спірних правовідносинах слід з'ясувати питання чи підтверджується обставина невиконання відповідачем судового рішення у цій справі, яке набрало законної сили.
В контексті покликання представника позивачки на неможливість застосування під час виконання рішення суду положень Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року (далі - Порядок № 821) , суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду складається з вступної, описової, мотивувальної і резолютивної частин. У мотивувальній частині рішення зазначаються, зокрема, обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини; докази, відхилені судом, та мотиви їх відхилення; мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову; чи були і ким порушені, не визнані або оспорені права чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку; норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування; норми права, на які посилалися сторони, які суд не застосував, та мотиви їх незастосування.
Суд звертає увагу, що у поданому адміністративному позові у справі № 580/2955/25 не зазначені підстави для його задоволення з покликанням на неможливість застосування положень Порядку № 821. Також, мотивувальна частина рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року у справі № 580/2955/25 не містить таких підстав.
Вказане, на переконання суду, свідчить про виникнення між сторонами нових правовідносин, які під час ухвалення рішення у справі № 580/2955/25 суд не досліджував.
Відтак суд вважає, що з вищенаведених підстав заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення не може бути задоволена.
Покликання представника позивачки на те, що враховуючи визначення Законами про бюджет розміру прожиткового мінімуму у кожному році, можна прийти до висновку, що відповідач має обов'язок перераховувати та виплачувати пенсію відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням таких законодавчих визначень, суд вважає помилковими та зазначає таке.
Відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено розмір прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність станом на 01.01.2025 - 2361 грн.
Ухвалюючи рішення у справі № 580/2955/25 суд зобов'язав відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці основної пенсії з 08.01.2025 відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1р(ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
На виконання вказаного рішення суду під час визначення розміру пенсії позивачки відповідач застосував розмір прожиткового мінімуму у гривневому вимірі, установленого для осіб, які втратили працездатність станом на 01.01.2025 - 2361 грн.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2026 рік» установлено розмір прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність станом на 01.01.2026 - 2595 грн.
Отже, ключовим питанням у цій частині обґрунтувань заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, на переконання суду, є те, чи має відповідач самостійно здійснити перерахунок пенсії позивачки та визначити розмір її пенсії, виходячи із розміру прожиткового мінімуму у гривневому вимірі, установленого для осіб, які втратили працездатність станом на 01.01.2026 - 2595 грн.
Суд зауважує, що ані Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ані Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який в цьому випадку належить застосувати щодо вирішення питання про перерахунок пенсії, не встановлюють обов'язку органу Пенсійного фонду України автоматичного проведення перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням у гривневому вимірі розміру прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність.
Відтак суд вважає, що для проведення перерахунку розміру пенсії відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку зі збільшенням у гривневому вимірі розміру прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність, позивачка мала б подати відповідну заяву про перерахунок пенсії.
Таким чином, суд вважає, що з вищенаведених підстав заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення не може бути задоволена.
Суд зауважує, що додана як до заяви про встановлення судового контролю, так і до заперечення на цю заяву, копія розрахунку розміру пенсії позивачки свідчить, що відповідач виконав рішення суду у справі № 580/2955/25 та здійснив перерахунок пенсії у розмірі вісім мінімальних пенсій за віком, а розмір мінімальної пенсії за віком визначив, виходячи з розміру прожиткового мінімуму у гривневому вимірі, установленого для осіб, які втратили працездатність станом на 01.01.2025 - 2361 грн.
За таких обставин, суд вважає, що підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 256, 294, 297, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 580/2955/25 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала в повному обсязі складена та підписана 07.04.2026.
СуддяВасиль ГАВРИЛЮК