07 квітня 2026 року Справа № 580/11616/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №580/11616/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, що полягає у відмові в обчисленні/перерахунку пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.11.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
Вказане рішення суду набрало законної сили 27.02.2025.
Ухвалою суду від 02.07.2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 у справі № 580/11616/24 - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протягом 30 днів з моменту отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 у справі №580/11616/24.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 27.10.2025 року у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 30.07.2025 в адміністративній справі №580/11616/24 - відмовлено. Встановлено новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 в адміністративній справі №580/11616/24 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати до Черкаського окружного адміністративного суду звіт у тримісячний строк з дня отримання даної ухвали, з урахуванням висновків суду, що зазначені у даній ухвалі.
26.01.2026 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 у справі № 580/11616/24.
Згідно поданого звіту на виконання зазначеного рішення суду, з урахування ухвали від 27.10.2025, Позивачу проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії з 01.11.2022 становить 20270,00 грн, із 01.12.2022 - 20930,00 грн, із 01.03.2023 - 22052,69 грн, із 01.03.2024 - 23814,45 грн, із 01.01.2025 - 23712,23 грн, із 01.03.2025 - 24649,73 грн., що є більшим за десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, на момент проведення перерахунку. Пенсію у перерахованому розмірі ОСОБА_1 отримує із серпня 2025 року. Загальна сума доплати пенсії за період із 01.03.2023 до 31.07.2025 становить 20919,89 грн. Таким чином, Головним управлінням здійснено усіх можливих заходів, спрямованих на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 у справі № 580/11616/24, з урахуванням ухвали від 27.10.2025, зокрема: - проведено перерахунок пенсії; - рішення суду включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою; - направлено звернення до Пенсійного фонду України щодо сприяння у вирішенні питання про фінансування коштів для забезпечення виконання рішення суду в частині виплати нарахованої суми доплати. З огляду на вищезазначене, рішення суду в адміністративній справі № 580/11616/24 за позовом ОСОБА_1 виконано Головним управлінням в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду.
Розглянувши звіт ГУПФ України в Черкаській області про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.241 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
З матеріалів, доданих до звіту, вбачається, що ГУПФ України в Черкаській області на виконання рішення суду у даній справі проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Розмір пенсії з 01.11.2022 становить 20270,00 грн, із 01.12.2022 - 20930,00 грн, із 01.03.2023 - 22052,69 грн, із 01.03.2024 - 23814,45 грн, із 01.01.2025 - 23712,23 грн, із 01.03.2025 - 24649,73 грн., що є більшим за десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, на момент проведення перерахунку.
Пенсію у перерахованому розмірі ОСОБА_1 отримує із серпня 2025 року. Загальна сума доплати пенсії за період із 01.03.2023 до 31.07.2025 становить 20919,89 грн. .
У звіті представник відповідача вказав, що ГУПФ України в Черкаській області включено нараховану доплату ОСОБА_1 до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату пенсії.
Як вказує відповідач, згідно з абзацом 2 пункту 2 розділу ІІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 35-1 від 09.12.2021) (далі - Порядок № 21-2) проєкт бюджету Пенсійного фонду подається на погодження до заінтересованих органів та на затвердження до Кабінету Міністрів України відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2011 року № 1156). Відповідно до пункту 1 розділу VII Порядку № 21-2 бюджет Пенсійного фонду з урахуванням пункту 12 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) затверджується Кабінетом Міністрів України. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152 “Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік».
Відповідно до Порядку № 21-2 План доходів і видатків Головних управлінь Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджено 22.09.2025 (зі змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.12.2025 №1741) і надіслано до виконання. Механізм фінансування з бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік видатків на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду, який передбачає здійснення виплат за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати визначено пунктом 25 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік».
Згідно з Реєстром судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 01.01.2026 загальна сума заборгованості за рішеннями судів, що надійшли до Головного управління протягом 2020-2025 років, становить 2 113 500,7 тис. грн.
Враховуючи вищезазначене, заборгованість з пенсійних виплат за рішеннями суду, яка виникла у 2020-2025 роках, значно перевищила видатки, передбачені бюджетом Головного управління на її погашення.
Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсії, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» (далі - програма КПКВК 2506080).
Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат за вказаною бюджетною програмою, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України є відповідальним виконавцем та розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня. Головне управління є одержувачем бюджетних коштів. Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28- 2 (далі - Положення № 28-2) головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат; планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.
Тобто, виплати пенсій здійснюються територіальним органом виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат Головне управління не має. Виділення коштів з державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами (пункт 1 частина 2 статті 92).
Такими законами є закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України. З огляду на положення статей 72, 73 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, їх використання на цілі, не передбачені цим Законом, забороняється.
Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період.
Як передбачено положеннями статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. З вказаного вбачається, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише у межах видатків, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України. Пунктом 25 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (зі змінами) установлено, що з бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік видатки на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати. Зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити визначення порядку виконання цієї норми.
На виконання вказаної норми, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (далі - Порядок № 821).
Порядком № 821 встановлено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання законної сили рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
Пунктами 4-8 Порядку № 821 визначено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/ перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Відповідно до Плану доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на 2025 рік (зі змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.12.2025 №1741), що затверджений 29 грудня 2025 року, за рахунок власних коштів на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду виділено 4 866,6 тис. грн, на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - 5 780,7 тис. грн, за рахунок коштів Державного бюджету України на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду виділено 7 014,2 тис. грн, на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - 5 294,0 тис. грн.
Станом на 01.01.2026 фактичні видатки на виконання рішень суду по Черкаській області, відповідно до Порядку № 821 становлять 16 181,9 тис. грн (зокрема, поштовий збір - 14,6 тис. грн).
Розмір сум, спрямованих на погашення заборгованості за рішеннями суду у жовтні-грудні 2025 року, зокрема «Відкладена заборгованість ПКМУ № 821» Державного бюджету України (рішення, які набрали законної сили до та з 17.07.2025 за період до дати набрання рішенням законної сили) - не більше 187,35 грн.
Головним управлінням неодноразово направлялись звернення до Пенсійного фонду України стосовно сприяння у вирішенні питання про фінансування та визначення аргументів, які дадуть можливість обґрунтування орієнтовних строків виконання рішення суду в частині виплати нарахованої суми доплати пенсії позивачу (копії листів додаються).
На численні звернення Головного управління щодо сприяння у вирішенні питання про фінансування коштів з метою погашення заборгованості за рішенням суду у поточній судові справі надходили відповіді Пенсійного фонду України про те, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Таким чином, Головним управлінням здійснено усіх можливих заходів, спрямованих на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 у справі № 580/11616/24, з урахуванням ухвали від 27.10.2025, зокрема: - проведено перерахунок пенсії; - рішення суду включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою; - направлено звернення до Пенсійного фонду України щодо сприяння у вирішенні питання про фінансування коштів для забезпечення виконання рішення суду в частині виплати нарахованої суми доплати.
За результатом розгляду звіту суд констатує, що ГУПФ України в Черкаській області частково виконане рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 року у справі №580/11616/24 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та зроблений розрахунок на доплату, згідно якого сума доплати складає 20919,89 грн, однак подальша виплата вказаних коштів не залежить від відповідача, а напряму залежить від виділення коштів з державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми.
З урахуванням вказаного, суд вважає, що наявні підстави для прийняття звіту, оскільки можливі заходи для виконання рішення наразі вжиті боржником, це підтверджується наданими доказами, виплата доплати не проведена за наявності обґрунтованих обставин, наведених боржником.
З урахуванням вказаного суд приймає звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26.01.2026 у справі № 580/11616/24 та долучає його до матеріалів адміністративної справи.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26.01.2026 у справі № 580/11616/24 та долучити його до матеріалів справи.
Ухвала набирає законної сили після її підписання та не може бути оскаржена.
СуддяСергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ