Справа № 279/1917/26
Провадження № 3/279/602/26 ПОСТАНОВА
Іменем України
06 квітня 2026 року
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Невмержицька О.А., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає: АДРЕСА_1 , працює водієм ТОВ Автосвіт ЛТД, за ст. 185-10 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 , 17.03.2026 року о 16.20 год. перебуваючи на КРП "Коростень" М07 160 км не виконав чітку вимогу пред'явити посвідчення водія та інші документи, що дають право перебування в прикордонному районі, в зухвалій та грубій формі відмовився надати вказані документи, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 185-10 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 пояснив, що дійсно мали місце обставини, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому, один із службових осіб вів себе грубо та упередженно відносно нього, а тому одразу він не надав документів, однак в подальшому їх пред'явив. Просив врахувати, що вперше притягується до адміністративної відповідальності, має родину та отримує дохід (заробітну плату) в мінімальному розмірі, просив попередити за вчинене ним правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Частина 1 ст. 185-10 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні чи здійсненням прикордонного контролю в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України або контрольних пунктах в'їзду-виїзду, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України.
Відповідно до переліку міст і районів на території яких установлюються конрольовані прикордонні райони (Додаток до постанови КМУ від 03 серпня 1998 року №1199 в редакції постанови КМУ від 04 серпня 2021 р. №890) Коростенський район Житомирської області відноситься до району на території якого установлюються контрольовані прикордонні райони.
Відповідно до п.п. 8.10 Положення про прикордонний режим громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають у контрольований прикордонний район, перебувають, проживають або пересуваються в його межах на підставі документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі).
Особи, зазначені у пунктах 7 та 8 цього Положення, на вимогу уповноважених осіб Державної прикордонної служби та органів Національної поліції, а також членів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону зобов'язані пред'являти відповідні документи, передбачені цими пунктами.
Відповідно до п.11 Положення про прикордонний режим з метою виявлення порушень законодавства з прикордонних питань, виконання завдань, пов'язаних з боротьбою з організованою злочинністю та незаконною міграцією у межах прикордонної смуги і контрольованого прикордонного району, уповноважені особи Державної прикордонної служби та органів Національної поліції, а також члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону мають право відповідно до Законів України "Про Державну прикордонну службу України" та "Про дорожній рух" у разі потреби зупиняти та оглядати транспортні засоби. Водій (капітан, судноводій) повинен зупинити транспортний засіб у місці, на яке йому буде вказано, з дотриманням правил зупинки, а також: подати для перевірки документи, що посвідчують особу водія (капітана, судноводія) і пасажирів (членів екіпажу), та реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил - технічний талон); дати можливість оглянути транспортний засіб і перевірити номери його агрегатів.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185-10 ч.1 КУпАП ствердується письмовими матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЧЦП №047601, рапортом інспектора прикордонної служби, схемою виявлення правопорушення від 17.03.2026.
З долученого до протоколу відеозапису слідує, що ОСОБА_1 керуючи автомобілем в зоні КП "Коростень" був зупинений працівникми поліції та прикордонньої служби, відмовився пред'явити військово-обліковий документ.
Однак, суд вважає можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ст.185-10 ч.1 КУпАП за малозначністю і оголосити йому усне зауваження, оскільки діяння, вчинене ним, хоча і містило в собі усі ознаки, що характеризують правопорушення, передбачене даною статтею, але внаслідок всіх обставин не відповідало тій суспільній небезпечності, яка є типовою для цього виду правопорушення, зокрема, його дії не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, юридичним та фізичним особам, і така шкода фактично не була заподіяна.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, ступінь вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, її майновий стан, обставини, що пом'якшують відповідальність, що тяжких наслідків не настало, провадження по справі підлягає закриттю з оголошенням усного зауваження правопорушнику.
Керуючись ст.ст. 22, 185-10 ч.1, 221, 283 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ст.185-10 ч.1 КУпАП, оголосивши усне зауваження, провадження по справі закрити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області.
Суддя Невмержицька О.А.