Рішення від 07.04.2026 по справі 560/13469/25

Справа № 560/13469/25

РІШЕННЯ

іменем України

07 квітня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 і військової частини НОМЕР_1 , в якому просить

визнати незаконним та скасувати наказ керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 про призов на військову службу під час мобілізації, на особливий період до військової частини НОМЕР_1 ,

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо не розгляду заяви про надання відстрочки, враховуючи порушення права на відстрочку від призову під час мобілізації та

визнати незаконним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування до списків особового складу частини, прийняття на військову службу та призначення на посаду.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 28.04.2025 безпідставно затриманий працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 . В подальшому направлений на проходження комісією ВЛК медичного огляду. Зазначає, що процедура проходження ВЛК проведена з порушеннями, та носила формальний характер. Згідно з висновком військово-лікарської комісії визнаний придатним до військової служби. Вказує, що 29.04.2025 наказом №519 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 призваний та направлений для проходження військової служби під час мобілізації, на особливий період. Вважає вказаний наказ протиправним, оскільки мав право на відстрочку від призову на військову службу на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Крім того, станом на день подання позовної заяви не отримав відповідь на заяву про надання відстрочки. Враховуючи, що мобілізаційні дії проведені із порушення законодавства просить визнати незаконним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування до списків особового складу частини.

Ухвалою від 05.08.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху та надав строк для усунення недоліків.

Ухвалою від 08.08.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд продовжив строк для усунення недоліків.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

До суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 на позовну заяву, в якій представник зазначає, що не отримував заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку військовозобов'язаного. Крім того, під час перебування у ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач до посадових осіб із скаргами, заявами ( у т. ч. щодо наявності відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації) не звертався. Водночас, подав ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про видачу військового квитка від 29.04.2025 № 6829. Вважає, що у діях посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні ознаки неправомірної поведінки. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, у якій вказує, що заява про надання відстрочки надіслана поштою, а дублікат заяви з додатками позивач надавав при неправомірному затримані. Вказує, що Порядком №560 покладені обов'язки на ТЦК та СП здійснювати перевірку наявності підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Проте ІНФОРМАЦІЯ_3 , з метою встановлення і перевірки інформації наданої ОСОБА_1 , що він не підлягає мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", не наданий запиту до ІНФОРМАЦІЯ_4 де перебуває на обліку.

Військова частина подала до суду відзив на позовну заяву, в якій зазначає, що факт неотримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не є підставою для звільнення позивача з військової служби відповідно до статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", яка визначає виключний перелік таких підстав. Таким чином, позовна вимога про визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 не відповідає суті порушеного права позивача, а задоволення цієї вимоги не призведе до поновлення такого права, а тому висновки суду про задоволення позовної вимоги у цій частині є помилковим.

Представник позивача подав до суду додаткові пояснення, у яких зазначає, що факт того, що ОСОБА_1 є особою яка має право на відстрочку, підтверджується, доказами доданими до справи в тому числі і актом обстеження сімейного стану №7093 від 27.06.2025 та не заперечується відповідачами. А тому з зазначеного слідує, що мобілізація його як особи яка має право на відстрочку є незаконною, прийняття його на військову службу, було можливе тільки у разі укладено контракту.

Ухвалою від 20.03.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд позовну ОСОБА_1 залишив без руху та надав строк для усунення недоліків.

Ухвалою від 06.04.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд визнав поважними причини ОСОБА_1 пропуску звернення до суду та продовжив розгляд справи.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 за результатом медичного огляду визнаний придатним до військової служби, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.04.2025 №1275.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.04.2025 №519 позивач з 29.04.2025 призваний та направлений для проходження служби під час мобілізації на особливий період.

Вважаючи протиправними дії щодо мобілізаційних заходів у вигляді призову на військову службу, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Частиною першою статті 33 Закону України "Про військову службу і військовий обов'язок" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) передбачено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина 1 статті 34 Закону №2232-XII).

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII).

Підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації визначені статтею 23 Закону № 3543-XII.

Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

Відповідно до пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

За змістом додатку 5 Порядку №560 при поданні заяви для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 14 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII подаються

для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду;

для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду);

для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Пунктом 59 Порядку №560 передбачено, що за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі позитивного рішення у протоколі окремо зазначається строк, на який надано відстрочку, та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку). У разі відмови у наданні відстрочки у протоколі зазначаються причини такої відмови (пункт 60 Порядку №560).

Отже, відповідно до Порядку №560 заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації подається особисто військовозобов'язаним за процедурою, передбаченою пунктом 58, або шляхом створення автоматичного запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет військовозобов'язаного відповідно до пункту 29 цього Порядку. Лише така заява може бути підставою для прийняття комісією одного з рішень, визначених Порядком №560 (надання чи відмову і наданні відстрочки від призову на військову службу).

Суд враховує, що у матеріалах справи відсутня заява ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та докази її надіслання відповідачу-1.

Крім того, долучені позивачем документи підтверджується неможливість їхнього подання до призову, оскільки:

- довідка про отримання (неотримання) допомоги №375 датована 30.04.2025;

- висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі №835 виданий 14.05.2025;

- акт обстеження сімейного стану №7093 виданий 27.06.2025, тобто після призову на військову службу

Відтак, наявними в матеріалах справи доказами стверджується, що станом на момент призову на військову службу по мобілізації позивача 29.04.2025 не існувало основної частини документів, які підтверджували б право позивача на відстрочку, що визначені додатком 5 до Порядку №560, та докази надіслання заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII відповідачу-1.

Оскільки в матеріалах справи відсутні докази, які вказують на те, що позивач станом на 29.04.2025 не підлягав призову на військову службу під час мобілізації, як військовозобов'язаний за підставами, які визначені статті 23 Закону № 3543-XII, відсутні підстави для визнання незаконним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про призов на військову службу під час мобілізації, на особливий період та визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо нерозгляду заяви про надання відстрочки, враховуючи порушення права на відстрочку від призову під час мобілізації.

Посилання позивача на порушення процедури проходження медичного огляду суд не бере до уваги, оскільки предметом позову не слугувала довідка ВЛК від 29.04.2025.

Щодо позовних вимог стосовно скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування до списків особового складу частини, прийняття на військову службу та призначення на посаду, суд зазначає таке.

Відповідно до положень Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 № 280, зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття до військової частини. Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини для військовослужбовців є іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.

Підставою для видання наказу про зарахування позивача до особового складу до списків військової частини для військовослужбовців є іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.

Зважаючи на встановлені обставини справи в їх сукупності, дії військової частини НОМЕР_1 в частині зарахування позивача до особового складу військової частини є такими, що відповідають критеріям правомірності, визначеним частини 2 статті 2 КАС України.

Військова служба з моменту її початку покладає на її учасників (військовослужбовця та держави) велике коло взаємних прав та обов'язків матеріального, та фінансового забезпечення військовослужбовця, його соціального захисту, виконання ним безпосередньо покладених на нього службових обов'язків та інше.

У питанні скасування акту індивідуальної дії разового застосування, який вичерпав свою дію фактом його виконання, Верховний Суд має сталу та послідовну позицію, відповідно до якої такий акт не може бути скасованим після його виконання через порушення гарантій стабільності суспільних відносин та принципу правової визначеності (зокрема, таку правову позицію висловила Велика Палата Верховного Суду у постановах від 12.05.2021 у справі № 9901/286/19, від 08.09.2021 у справі № 816/228/17, Касаційний адміністративний суд у рішеннях від 14.07.2021 у справі № 9901/96/21, від 27.10.2022 у справі № П/9901/97/21).

Верховний Суд у Постанові від 01.10.2024 в справі №200/4189/22 звертає увагу на те, що право на відстрочку повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним ТЦК). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.

Після мобілізації виникли нові правовідносини проходження військової служби, особливості яких визначаються Законом "Про військовий обов'язок і військову службу" та Положенням про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ №1153/2008. Рішення про призов та про призначення до військової частини вже реалізовані, а тому їхнє скасування без прийняття відповідного рішення про звільнення з військової служби не відновить початковий стан і не призведе до захисту прав та інтересів позивача.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду відповідачі довели правомірність дій щодо прийняття оскаржуваних документів. Тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати на користь позивача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 і військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 )

Головуючий суддя О.К. Ковальчук