07 квітня 2026 р. справа № 400/3572/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачівГоловного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська обл., Ужгородський р-н, 88008, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання протиправним та скасування рішення від 07.03.25 р. № 142950003587, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач 1), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 1 від 07.03.25 р. № 142950003587 про відмову позивачці у призначенні пенсії за віком;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивачки від 27.02.25 р. з доданими документами щодо призначення їй пенсії та прийняти відповідне рішення.
В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що вона звернулась до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення їй пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, спірним рішенням їй було відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058 у зв'язку із відсутністю посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого) годувальника. Позивачка вважає зазначене рішення протиправним, оскільки чинним законодавством України не передбачений такий документ, як посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого) годувальника, а відтак і посилання на такий документ під час відмови є неправомірним.
Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від відповідача 1 надійшов відзив, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що ним 07.03.25 р. за принципом екстериторіальності прийнято рішення № 142950003587 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058 у зв'язку із відсутністю необхідного документа для призначення даного виду пенсії, а саме посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України.
Ухвалою від 10.06.25 р. суд залучив до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач 2).
Від відповідача 2 надійшов відзив, в якому просить він відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що позивачка звернулась із заявою про призначення дострокової пенсії за віком від 27.02.25 р. позивачка звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України в Миколаївській області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 07.03.25 р. № 14950003587 за принципом екстериторіальності позивачці відмовлено в призначення дострокової пенсії за віком у зв'язку з відсутністю основного документа, а саме посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого) годувальника. Обов'язковість надання зазначеного посвідчення передбачена підпунктом 6 пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку № 22-1. Таким чином, оскаржуване рішення вважає правомірним, а вимоги позивачки необґрунтованими.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
27.02.25 р. позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України від 09.07.03 р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
07.03.25 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області за принципом екстериторіальності прийнято рішення № 142950003587 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058 у зв'язку із відсутністю необхідного документа для призначення даного виду пенсії. Зі змісту рішення вбачається, що на день подання заяви про призначення пенсії вік позивачки становить 50 років 1 місяць 23 дні, страховий стаж становить 34 роки 11 днів. До заяви позивачкою не надано посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого) годувальника.
При цьому, не надання посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого) годувальника до заяви від 27.02.25 р. не заперечується позивачкою. На думку позивачки, зазначене посвідчення не передбачене чинним законодавством України.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 115 Закону №1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу 20 років у жінок.
Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Підпунктом 6 пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону № 1058, зокрема, дружинам (чоловікам), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батькам, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних:
- посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України.
Особи, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до набрання чинності Законом України «Про «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни та члена ми сімей загиблих Захисників і Захисниць України, та надання їм соціальних гарантій» з числа осіб, зазначених у статтях 10 і 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», продовжують користуватися правом на призначення дострокової пенсії за віком, передбаченим для членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, без заміни відповідного посвідчення . У разі відсутності в посвідченні члена сім'ї загиблого абзацу, пункту і статті Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якого надано статус, такі відомості підтверджуються органом, що видав посвідчення , або додаються документи, на підставі яких їм надано цей статус, визначені Порядком надання статусу члена загиблого сім'ї (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740. Члена ми сімей осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних додатково додаються документи, які підтверджують належність померлого (загиблого ) до таких осіб;
- документи, які підтверджують родинні стосунки;
- свідоцтво про смерть (при призначенні пенсії згідно з пунктом 4 статті 115 Закону);
З огляду на зазначені норми, суд доходить висновку, що підставою для призначення дострокової пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 114 Закону № 1058, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку, зокрема одним із обов'язкових документів є посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України, а в разі його відсутності відомості підтверджуються органом, що видав посвідчення, або додаються документи, на підставі яких їм надано цей статус, визначені Порядком надання статусу члена загиблого сім'ї (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 740.
Відповідно до пунктів 5, 6 частини першої статті 10-1 Закону № 3551-XII до сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України належать:
сім'ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також сім'ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
сім'ї осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до частини 4 зазначеної статті до членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, зазначених у цій статті, належать, зокрема, один із подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні.
Процедуру надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України визначає Порядок надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 740 від 23.09.15 р. (далі - Порядок № 740).
Відповідно до п. 7 зазначеного Порядку посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України" видається відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302.
Пунктом 2 цього Положення № 302 передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Згідно з пунктом 4 Положення № 302 членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, зазначеним у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого", а членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, зазначеним у статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України".
З рішення відповідача вбачається, що позивачці відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного основного документа і зазначено, що необхідно долучити документи про статус заявниці.
Суд зазначає, що у даному випадку на підтвердження її статусу таким документом має бути «Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України». Доказів надання такого документу відповідачу з заявою від 27.02.25 р. позивачкою не надано, як і не надано зазначеного документу до суду.
Посилання позивачки на те, що відповідач 1 у рішенні зазначив про не існуючий документ - посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого) годувальника (який зазначено в дужках), не змінює суті і не впливає на правомірність оскаржуваного рішення, оскільки позивачкою до заяви не надано взагалі документів на підтвердження її статусу, який надає право на дострокову пенсію на підставі п. 4 ч. 1 ст. 114 Закону № 1058.
Тобто, спірним у даному випадку є не вид наданого документу до заяви для призначення дострокової пенсії за віком, а не надання взагалі документу на підтвердження статусу позивачки.
Суд звертає увагу, що для отримання дострокової пенсії за віком необхідними умовами є вік заявника, наявність страхового стажу та відповідний статус, у даному випадку п. 4 ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України.
З матеріалів справи, вбачається, що позивачкою не виконано одну з трьох обов'язкових умов призначення дострокової пенсії - підтвердження статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України. При цьому, для підтвердження цього статусу чинним законодавством України передбачена певна процедура, про яку судом вже зазначалось вище по тексту рішення.
Таким чином, суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 07.03.25 р. № 14950003587 про відмову в призначенні пенсії, яким відмовлено позивачці у призначенні дострокової пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного документу, який підтверджує її статус, є правомірним і скасуванню не підлягає.
Судові витрати у справі покладаються на позивачку.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 КАС України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська обл., 88008, ЄДРПОУ 20453063), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159), відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз