06 квітня 2026 року м. Київ № 320/5093/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправаним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене листом від 21.11.2023 № 7158 про відмову в задоволенні рапорта про звільнення з війської служби під час воєнного стану за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до війської служби з виключенням з військового обліку;
зобов'язати прийняти рішення, яким звільнити з лав Збройних Сил Ураїни ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п. п. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, адже відповідачем відмовлено в задоволенні рапорту, оскільки, для розгляду його рапорту про звільнення з військової служби за станом здоров'я - на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку та прийняття рішення йому необхідно надати відповідне рішення військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, проте наданими до рапорту медичними документами (з лікарськими діагнозами) встановлено факт непридатності позивача до військової служби з виключенням з військового обліку. Отже, ОСОБА_1 підлягає звільненню з військової служби під час воєнного стану за станом здоров'я - на підставі висновку постанови військово-лікарської комісії про непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі п. п. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.02.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).
До суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача зазначив про те, що у позивача з наданих до рапорту документів відсутні підстави для звільнення з військової служби, адже згідно довідки ВЛК він придатний до військової служби, при цьому, таке рішення до ЦВЛК не звертався та його не оскаржував.
Крім того, відповідачем подано клопотання про залишення позову без розгляду, з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом.
Розглянувши вказане клопотання, дослідивши матеріали справи, суд вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, адже з урахуванням ч. 5 ст. 122 КАС України, позивач, оскаржуючи рішення відповідача від 21.11.2023, звернувся до суду з позовом 20.12.2023 згідно відбитку на потовому конверті, тобто в межах встановленого місячного строку звернення до суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Як зазначає позивач та вбачається з матеріалів справи, позивач 23.02.2022 на підставі наказу Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України № 2 від 22.02.2022 «Про призов резервістів на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період», призвано на військову службу. Надалі, позивач прийняв присягу у Військовій частині НОМЕР_1 , із присвоєнням йому ІНФОРМАЦІЯ_2 звання молодший сержант та призначений у Військовій частині НОМЕР_1 на посаду - командир відділення.
Позивач неодноразово проходив лікування у різних закладах охорони здоров'я, що підтверджується виписками із медичної карти стаціонарного хворого, епікризом з історії хвороби, що є доказом непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку.
03.11.2023 позивач подав командиру Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України рапорт про звільнення з військової служби за станом здоров'я з виключенням з військового обліку, додавши до рапорта документи з медичних установ, які, на його думку, надають йому право бути звільненим з військової служби за станом здоров'я.
Проте, рішенням командира Військової частини НОМЕР_1 , оформленого листом № 7158 від 21.11.2023, ОСОБА_1 було відмовлено в задоволенні рапорту, оскільки, для розгляду його рапорту про звільнення з військової служби за станом здоров'я - на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку та прийняття рішення, йому необхідно надати відповідне рішення військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
Однак, позивач вважає, що наданими до рапорту медичними документами з такими лікарськими діагнозами встановлено факт непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку, що і зумовило на звернення до суду з даним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Правові засади виконання військового обов'язку визначені Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII (далі - Закон № 2232), зокрема його положеннями щодо проходження медичного огляду та визначення придатності громадян до військової служби.
Згідно зі ст. 1 Закону № 2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває по теперішній час.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.
Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому, особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті. (п. 3.1 Положення).
Відповідно до положень ч. 10 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення № 402).
Пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України, учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива, джерелами електромагнітних полів, лазерного випромінювання, мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Як передбачено п. п. 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Пункт 1.2 глави 1 розділу II Положення № 402 визначає, що постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Пункт 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 визначає, що постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Документально оформлені результати проходження військовозобов'язаним медичного огляду ВЛК доставляються до районного (міського) ТЦК та СП не пізніше наступного дня після прийняття постанови про придатність військовозобов'язаного до військової служби. Постанова ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної постанови до районного (міського) ТЦК та СП.
Пункт 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402 передбачає, що постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК незалежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка вноситься до документа, яким оформлюється постанова ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог цього Положення.
Згідно норм п. 20.3 глави 20 розділу II Положення № 402 при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови змісту, зокрема придатний до військової служби; до військової служби за контрактом; до служби у військовому резерві; для підготовки до участі у МО; до участі у МО; до служби (роботи) у національному персоналі; до навчання у ВВНЗ; до служби на підводних човнах, на надводних кораблях, у морській піхоті, Десантно-штурмових військах, спеціальних спорудах, підрозділах спеціального призначення; до підводного водіння танків; до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; до навчання в учбовій частині за спеціальністю водолаза, водолаза-глибоководника, акванавта; до служби водолазом на глибині; до навчання (служби) за спеціальністю ... (вказати спеціальність. Постанова приймається щодо осіб, які відбираються для навчання, проходження військової служби за окремими військовими спеціальностями, вказаними у ТДВ); до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони; до військової служби за контрактом у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
Підпунктом «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону № 2232 визначено, що звільнення військовослужбовців з військової служби під час дії воєнного стану здійснюється: за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
Позивач вважає, що надані до рапорту висновки медичних закладів охорони здоров'я, підтверджують його непридатність до військової служби.
Однак, відповідач звертає увагу на те, що позивач неоднаразово проходив медичний огляд військово-лікарськіми комісіями в липні 2023 року, в жовтні 2023 року (військова частині НОМЕР_2 , шпиталь місто Запоріжжя) на підставі чого надано Довідки військово-лікарські комісії від 03.07.2023 № 476 та 23.10.2023 № 1812 із заключенням - придатний до військової служби.
Звертаючись до суду з цим позовом, представник позивача обстоює позицію достатності наданих документів (консультативних висновків), при цьому, що відповідачем не проведено належного огляду, як такого для з'ясування дійсного стану здоров'я.
У безпосередньому зв'язку з цим, суд звертає увагу на те, що згідно з вищенаведеними приписами Положення № 402, у разі незгоди з рішеннями позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня (ВЛК обласного ТЦК та СП) з відповідною скаргою, а у разі незгоди з рішенням такого - звернутися до штатної ВЛК або до суду.
Водночас, доказів того, що позивач звертався зі скаргою до ЦВЛК на рішення ВЛК матеріали справи не містять.
Позивач помилково ототожнює надання медичних документів звстановленою процедурою, за якою військовослужбовці підлягають медичному огляду ВЛК, якій, за результатами військово-лікарської експертизи надано право приймати постанови щодо придатності особи до військової служби.
Суд звертає увагу на те, що вирішення питань щодо визначення стану здоров'я та ступеня обмеження, є дискреційним повноваженням відповідних комісій, яке суд не може перебирати на себе, оскільки це, з поміж іншого, вимагає наявності медичної освіти та спеціальної підготовки. Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.04.2021 у справі № 160/12235/19.
Слід наголосити на тому, що суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Визначення конкретного ступеню розладу функцій органів і систем організму та обмеження життєдіяльності людини, як критеріїв встановлення інвалідності, є дискреційними повноваженнями відповідної установи, а отже, суд не має підстав втручатися у такі повноваження відповідача.
Водночас, в обґрунтування позовної заяви позивачем лише зазначено про те, що відповідач належним чином не проаналізував наданих позивачем документів. Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Рішенням командира Військової частини НОМЕР_1 , оформленого листом № 7158 від 21.11.2023, ОСОБА_1 було відмовлено в задоволенні рапорту, оскільки, для розгляду його рапорту про звільнення з військової служби за станом здоров'я - на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку та прийняття рішення, йому необхідно надати відповідне рішення військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
Належних доводів щодо порушення процедури розгляду рапорту та при прийнятті оскаржуваного рішення, позивачем також не наведено, останній лише вважає, що взагалі непридатний до військової служби.
Висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність позивача довійськової служби з виключенням з військового обліку до Військової частини НОМЕР_1 не надходило.
Перевірка рішення штатної ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК.
Таким чином, спірне рішення прийняте відповідачем на підставі та в межах наданих повноважень, а позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки ґрунтуються на помилковому трактування норм законодавства та суб'єктивних доводах, що не підтверджуються документально.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими, не знайшли свого підтвердження під час розгляду спору в суді та задоволенню не підлягають.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 77, 90, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправаним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.