Рішення від 06.04.2026 по справі 320/61369/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 року м. Київ справа №320/61369/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Колеснікової І.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Технова» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Технова» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати постанову НКРЕКП від 23.04.2024 № 798 «Про застосування санкцій до ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» за порушення законодавства у сфері теплопостачання, Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії та здійснення заходу державного регулювання» та розпорядження від 23.04.2024 № 125-р «Про усунення порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2025 зупинено провадження в адміністративній справі №320/61369/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №320/28006/23.

Ухвалою суду від 19.03.2023 вирішено поновити провадження у справі №320/61369/24 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Технова» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження.

Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю оскаржуваних рішень з огляду на відсутність обставин вчинення позивачем порушень вимог законодавства у сфері теплопостачання, Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує на обґрунтованості прийнятих ним оскаржуваних постанови та розпорядження, так і дотримання визначеного законом порядку їх прийняття.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ Фірма «Технова» зареєстровано як юридична особа 21.11.1996 з основним видом діяльності за КВЕД - 35.11 Виробництво електроенергії.

Постановою НКРЕКП від 03.11.2015 №2704 відповідно до статті 21 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та Указу Президента України від 10.09.2014 №715 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» позивачу переоформлено ліцензії АЕ № 194663 на право провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії та АГ № 579650 на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, на безстрокові.

Вищезазначена ліцензована господарська діяльність позивача здійснювалась на базі цілісного майнового комплексу комунального енергогенеруючого підприємства «Чернігівська ТЕЦ», який перебував в оренді у Позивача за Договором від 25.12.2000.

В 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення російської федерації, майновий комплекс «Чернігівська ТЕЦ», який знаходився в оренді товариства, став об'єктом ракетного обстрілу, який завдав значних руйнувань, що унеможливило подальше повноцінне провадження господарської діяльності позивача.

31.05.2022 Чернігівською міською радою було прийнято рішення № 17/VIII-1 «Про надання згоди на дострокове припинення договору оренди єдиного майнового комплексу КЕП «Чернігівська ТЕЦ», відповідно до якого міська рада вирішила надати згоду на дострокове припинення Договору з 30.09.2022 за згодою сторін.

27.10.2022 Чернігівська міська Рада прийняла рішення № 23/VIII-3 «Про внесення змін до рішення міської ради від 31.05.2022 № 17/VIII-1 «Про надання згоди на дострокове припинення договору оренди єдиного майнового комплексу КЕП «Чернігівська ТЕЦ», відповідно до якого визначено 31.03.2023 новою датою дострокового припинення договору оренди єдиного майнового комплексу КЕП «Чернігівська ТЕЦ».

31.03.2023 Фонд комунального майна Чернігівської міської ради, як орендодавець за договором, ухилився від прийняття об'єкта з оренди згідно акту приймання - передачі майна, що стало підставою для звернення позивача до суду з вимогою, зокрема, про визнання припиненими орендних відносин за договором 31.03.2023.

Постановою Верховного Суду від 28.08.2024 по справі № 910/6327/23 було залишено в силі рішення судів про визнання припиненими 31.03.2023 орендних відносин за договором оренди єдиного майнового комплексу КЕП «Чернігівська ТЕЦ». Тобто, з 31.03.2023 орендні відносини за договором оренди припинилися.

Фактично єдиний майновий комплекс КЕП «Чернігівська ТЕЦ» був прийнятий орендодавцем за актом приймання-передачі майна 21.08.2023.

Отже, з 31.03.2023 до 21.08.2023 єдиний майновий комплекс КЕП «Чернігівська ТЕЦ» знаходився у володінні позивача у зв'язку з несвоєчасним прийняттям його з оренди орендодавцем.

27.09.2023 позивач звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, Регулятор) із заявою щодо зупинення дії ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії.

Постановою НКРЕКП від 10.10.2023 № 1885 «Про зупинення дії ліцензій з виробництва електричної енергії та з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, виданих ТОВ ФІРМІ «ТЕХНОВА» дію ліцензії позивача було зупинено до 09.04.2024.

22.11.2023 Постановою НКРЕКП № 2202 «Про затвердження Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2024 рік» було включено ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» до плану проведення перевірки у 2024 році, яка мала бути розпочата 28.02.2024 та тривати 15 (п'ятнадцять) робочих днів. Постановою НКРЕКП від 08.03.2024 № 466 було продовжено строк проведення перевірки на 5 (п'ять) робочих днів.

Предметом планової перевірки було дотримання ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» вимог законодавства та Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії у період з 22.02.2023 по 31.12.2023.

За результатами проведеної перевірки Регулятором складено Акт від 26.03.2024 № 146 (далі - Акт), яким було встановлено порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання, а саме: пункту 3.1. глави 3 та підпунктів 2, 5, 10, 19, 22 пункту 3.2. глави 3 Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 22.03.2017 № 308.

Товариство з висновками Акту не погодилось та надало Відповідачу письмові зауваження від 02.04.2024 № 97, де зазначено про хибність доводів НКРЕКП стосовно встановлених порушень.

НКРЕКП 23.04.2024 на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, прийняло Постанову № 798 «Про застосування санкцій до ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» за порушення законодавства у сфері теплопостачання, Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії та здійснення заходу державного регулювання» (далі - Постанова № 798) за порушення Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії та Розпорядження № 125-р «Про усунення порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії» (далі - Розпорядження № 125-р).

НКРЕКП у своєму рішенні, у формі Постанови № 798, постановила:

1. Застерегти ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ФІРМА «ТЕХНОВА» (код ЄДРПОУ 24100060) щодо недопущення надалі порушень підпункту 10 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов щодо дотримання структури витрат згідно зі статтями, затвердженими у тарифі на виробництво теплової енергії.

2. Накласти штраф у розмірі 14 280 (чотирнадцять тисяч двісті вісімдесят) гривень на ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ФІРМА «ТЕХНОВА» (код ЄДРПОУ 24100060) за порушення Ліцензійних умов, а саме:

пункту 3.1 глави 3 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про теплопостачання», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері теплопостачання, а саме абзацу другого пункту 4.2 глави 4 Методики № 991 у частині неухильного дотримання переліку заходів та запланованих обсягів витрат на проведення ремонтних робіт, що були включені НКРЕКП до структури тарифів на відпуск електричної енергії та (або) виробництво теплової енергії;

пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов, а саме:

підпункту 2 щодо повідомлення органу ліцензування про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, не пізніше одного місяця з дня настання таких змін;

підпункту 5 щодо виконання рішень органу ліцензування у строки, встановлені відповідним рішенням, а саме:

пункту 2 постанови НКРЕКП від 14 лютого 2023 року № 263 «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 03 березня 2022 року № 336»;

пункту 2 постанови НКРЕКП від 23 серпня 2023 року № 1547 «Про накладення штрафу на ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» за порушення Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії та здійснення заходу державного регулювання»,

розпорядження НКРЕКП від 23 серпня 2023 року № 230-р «Про усунення порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії»,

абзацу другого пункту 2 постанови НКРЕКП від 10 жовтня 2023 року № 1885 «Про зупинення дії ліцензій з виробництва електричної енергії та з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, виданих ТОВ ФІРМІ «ТЕХНОВА»,

підпункту 19 у частині виконання інвестиційної програми в затверджених кількісних та вартісних обсягах за відповідними напрямками;

підпункту 22 щодо надання до органу ліцензування документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання органом ліцензування своїх повноважень, в обсягах та у строках, встановлених органом ліцензування.

3. Зобов'язати ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» у термін до 31.05.2024 здійснити передачу КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ «ТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» ЧЕРНІГІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (код ЄДРПОУ 44819434) коштів, отриманих за результатами провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, а саме:

суму недофінансування заходів ремонтної програми 2021 року у розмірі З 175,59 тис. грн без ПДВ;

суму недофінансування Інвестиційної програми на 2021 рік у розмірі 5 924,02 тис. грн без ПДВ;

суму недофінансування заходів ремонтної програми 2022 року у розмірі 9 527,91 тис. грн без ПДВ;

суму недофінансування Інвестиційної програми на 2022 рік у розмірі 4 775,01 тис. грн без ПДВ;

суму недофінансування заходів ремонтної програми 2023 року у розмірі 10 366,77 тис. грн без ПДВ.

У пункті 1 Розпорядження №125-р покладено на позивача обов'язок усунути порушення підпункту 5 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22 березня 2017 року №308 (далі - Ліцензійні умови), щодо виконання рішень органу ліцензування у строки, встановлені відповідним рішенням, а саме абзацу другого пункту 2 постанови НКРЕКП № 1885 «Про зупинення дії ліцензій з виробництва електричної енергії та з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, виданих ТОВ ФІРМІ «ТЕХНОВА», в частині виконання розпорядження НКРЕКП від 23 серпня 2023 року № 230-р «Про усунення порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії».

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.

19.08.2022 набрав чинності Закон України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», положеннями якого було введено мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги. Зокрема, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії (опалення) і послуги з постачання гарячої води.

Статтею 2 зазначеного Закону встановлено гарантії, що надаються суб'єктам господарювання. Зокрема, суб'єктам господарювання, що здійснюють виробництво та/або транспортування, та/або постачання теплової енергії і надають послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, щодо яких запроваджено мораторій згідно з частиною першою статті 1 цього Закону, компенсується заборгованість з різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що підлягає врегулюванню на умовах та в порядку, визначеному Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення".

У додатку 26 до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №428 (далі - Порядок №428) закріплена Методика визначення сум додатково отриманого або недоотриманого доходу (суми економії/перевитрати коштів) суб'єктами господарювання з виробництва електричної та (або) теплової енергії від здійснення ліцензованої діяльності (далі - Методика до Порядку №428), у якій чітко передбачено перелік показників, що фіксуються в акті перевірки з метою визначення об'єктивної суми коштів, отриманої для фінансування ліцензованої діяльності, виконання інвестиційної програми та проведення ремонтних робіт, при проведенні планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок.

Так, у підпункті 26 пункту 5 Методики до Порядку №428, серед іншого, визначено, що одним із таких показників є додатково отриманий або недоотриманий дохід ліцензіата внаслідок збільшення (зменшення) фактичних обсягів відпуску електричної енергії та (або) виробництва теплової енергії у порівнянні з урахованими значеннями в тарифах (цінах) на відпуск електричної та (або) виробництво теплової енергії, збільшення (зменшення) витрат на органічне паливо, відхилення від структури використання палива, що була врахована при встановленні тарифів (цін) на відпуск електричної та (або) виробництво теплової енергії, зміни структури запланованих витрат чи інших факторів.

При обрахуванні підсумкової суми додатково отриманого доходу або недоотриманого доходу враховуються також об'єктивні чинники недофінансування ліцензованої діяльності.

Згідно з пунктом 14 Методики до Порядку №428 до об'єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності, унаслідок чого ліцензіатом було недофінансовано заходи ремонтних робіт, що були враховані при встановленні структури тарифів (цін) на відпуск електричної та (або) виробництво теплової енергії, вважаються, зокрема зменшення обсягів відпуску електричної енергії та (або) виробництва теплової енергії у порівнянні з урахованими значеннями в тарифах (цінах) на відпуск електричної та (або) виробництво теплової енергії з причин, що не залежать від управлінських рішень ліцензіата.

На сторінках 5, 17-18 Акту №146 Регулятор зафіксував факт зменшення обсягів виробництва теплової енергії (план - 393,206 тис. Гкал, факт - 157,399 тис. Гкал) разом із вказівкою на причини такого зменшення: повернення ЄМК орендодавцю ФКМ ЧМР 21 серпня 2023 року та значне пошкодження комплексу внаслідок активних бойових дій (знищення обладнання подачі вугільного палива зі складу до місця його спалювання та пошкодження галереї паливоподачі 4 транспортера, що унеможливило роботу Товариства на вугільному паливі).

Водночас на сторінках 32 та 37 Акту №146 НКРЕКП вказала, що комісією не проводився розрахунок суми додатково отриманого/недоотриманого доходу з виробництва теплової енергії.

Тобто, НКРЕКП встановила чинники, які вплинули на недофінансування ремонтної програми, але протиправно проігнорувала імперативну вимогу визначити суму додатково отриманого або недоотриманого доходу, яка є необхідною складовою для формування реального і точного підсумку фактичного фінансування та наявності порушень з боку товариства під час здійснення ліцензованої діяльності.

Недотримання Регулятором обов'язкового алгоритму визначення додатково отриманого або недоотриманого доходу, передбаченого підпунктом 26 пункту 5 Методики до Порядку №428 та неврахування вимог пункту 14 Методики до Порядку №428, ставить під сумнів законність та обґрунтованість висновків НКРЕКП.

Таким чином, висновки НКРЕКП щодо порушення Позивачем вимоги абзацу другого пункту 4.2 Методики № 991 у частині неухильного дотримання переліку заходів та запланованих обсягів витрат на проведення ремонтних робіт, що були включені НКРЕКП до структури тарифів на відпуск електричної енергії та (або) виробництво теплової енергії, є необ'єктивними, такими, що були зроблені з порушенням вимог Методики до Порядку №428, які прийнято не з урахуванням усіх обставин, що має значення для прийняття рішення.

Перевіркою встановлено, що ТОВ Фірма «Технова» невчасно надіслало оновлену інформацію згідно з додатком 4 до Ліцензійних умов «Інформація про підтвердження відсутності здійснення контролю за діяльністю суб'єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України».

Так, за висновками Регулятора, у періоді, що перевірявся, а саме 13.11.2023, було зареєстровано зміни до відомостей про юридичну особу Ліцензіата, а саме: зміна кінцевого бенефіціарного власника або зміна відомостей про кінцевого бенефіціарного власника. Зміна структури власності. Таким чином, НКРЕКП встановила, що оновлена інформація мала бути подана до 13 грудня 2023 року.

Як вже зазначалось, Постановою НКРЕКП від 10.10.2023 № 1885 дію ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії було зупинено.

Згідно з положеннями пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», пункту 1.3 Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 03.03.2020 №548 (далі - Порядок № 548), ліцензіатом є суб'єкт господарювання, який має ліцензію.

Оскільки станом на дату реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, ТОВ Фірма «Технова» не здійснювала ліцензовану діяльність у зв'язку із зупиненням дії ліцензії, припинення договору оренди єдиного майнового комплексу комунального енергогенеруючого підприємства «Чернігівська ТЕЦ» та поверненням ЄМК Фонду комунального майна Чернігівської міської ради, позивач не був зобов'язаний подавати до НКРЕКП оновлену інформацію.

Разом з тим, суд враховує, що ТОВ Фірма «Технова» листом від 13 березня 2024 року №53, тобто до закінчення перевірки та складення Акту № 146, надало до НКРЕКП оновлену інформацію про підтвердження відсутності здійснення контролю за діяльністю суб'єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України». Вказана інформація підтверджується відповідачем та відображена на сторінці 1 Обґрунтування до проекту Постанови № 798 та сторінці 8 Акту № 146.

Крім того, НКРЕКП встановила, що ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» не надавало до НКРЕКП оновлену інформацію згідно з додатком 4 до Ліцензійних умов «Інформація про підтвердження відсутності здійснення контролю за діяльністю суб'єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України» у встановлені Постановою № 263 терміни - до 14.03.2023.

ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» на виконання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, в ході перевірки надало інформацію про підтвердження відсутності здійснення контролю за діяльністю суб'єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України» листом від 13.03.2024 №53, що підтверджується даними на сторінці 12 Акту №146 і не заперечується Регулятором.

Отже, до закінчення перевірки, оформлення Акту №146 та прийняття оскаржуваної постанови, порушення пункту 2 постанови НКРЕКП №263, а відтак порушення підпункту 5 пункту 3.2. Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії було відсутнє.

Ані Постанова № 798, ані Обґрунтування до неї не містить мотивів, з яких до ліцензіата має бути застосована санкція у вигляді штрафу, а не застереження.

У пункті 2 Постанови №1547 зазначається про покладення на ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» обов'язку у термін до 31.12.2023 суму недофінансування заходів ремонтної програми у розмірі 3 175,59 тис, грн без ПДВ та суму недофінансування Інвестиційної програми на 2021 рік у розмірі 5 924,02 тис, грн без ПДВ спрямовувати на виконання заходів по відновленню засобів провадження ліцензованої діяльності з виробництва електричної та/або теплової енергії, пошкоджених (зруйнованих) внаслідок бойових дій, проведенню аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, а також інших зобов'язань для забезпечення стабільної діяльності товариства під час проходження опалювального сезону та повідомити НКРЕКП з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.

З Методики до Порядку № 428 вбачається, що обов'язковою передумовою застосування заходів впливу є визначення НКРЕКП наявності додатково отриманого доходу. Проте, всупереч вимогам Методики, НКРЕКП не провела відповідних розрахунків і не встановила факт наявності або відсутності такого доходу.

Пунктом 18 Методики до Порядку № 428 визначено перелік заходів державного впливу, яких може вжити Регулятор за результатами проведеної перевірки ліцензіата у випадку виявлення сум додатково отриманого або недоотриманого доходу. Так, за умови прийняття відповідного рішення НКРЕКП, сума додатково отриманого доходу може бути використана ліцензіатом:

1) 50 % як джерело фінансування інвестиційної програми на рік, що є наступним за звітним, а 50 % залишається в розпорядженні ліцензіата у разі виконання всіх зазначених умов:

щонайменше 95 % виконання заходів (робіт) інвестиційної програми станом на 01 січня року, наступного за звітним;

100 % виконання заходів (робіт) запланованих ремонтних робіт у звітному періоді (році);

2) як джерело фінансування інвестиційної програми на рік, наступний за звітним, за умови 100 % виконання запланованих ремонтних робіт у звітному періоді (році);

3) як джерело для повернення коштів, залучених ліцензіатом для проведення реконструкції та/або модернізації теплоелектроцентралі(-ей);

4) як джерело для повернення коштів, залучених ліцензіатом за кредитними договорами (чи іншими запозиченнями), умови яких узгоджені з НКРЕКП.

В іншому випадку така сума підлягає включенню до структури тарифів (цін) ліцензіата, як джерело коштів для фінансування ліцензованої діяльності на відповідний період регулювання або наступний планований період (рік).

Тобто, серед переліку заходів за цією Методикою відсутні зобов'язання ліцензіата спрямовувати кошти на визначені Регулятором цілі.

Крім суд враховує, що пунктом 2 Постанови № 1547 НКРЕКП намагається змусити позивача виконати положення пункту 2 постанови НКРЕКП від 11.04.2023 №652 «Про накладення штрафу на ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» за порушення Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії та здійснення заходу державного регулювання» (далі - Постанова №652), у якому йдеться про покладення обов'язку на Товариство у строк до 01.06.2023 суму недофінансування заходів ремонтної програми, у розмірі 3 175,59 тис. грн без ПДВ та суму недофінансування Інвестиційної програми на 2021 рік, у розмірі 5 924,02 тис. грн без ПДВ спрямовувати на виконання заходів по відновленню засобів провадження ліцензованої діяльності з виробництва електричної та/або теплової енергії, пошкоджених (зруйнованих) внаслідок бойових дій, проведенню аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, а також інших зобов'язань для забезпечення стабільної діяльності товариства під час проходження опалювального сезону та повідомити НКРЕКП з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.

В свою чергу, Постанова № 652 була оскаржена позивачем до Київського окружного адміністративного суду (справа № 320/28006/23).

Так, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2025, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2026 позовні вимоги ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» задоволено повністю, визнано протиправними та скасовано:

- постанову НКРЕКП від 11.04.2023 №652 «Про накладення штрафу на ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» за порушення Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії та здійснення заходу державного регулювання»;

- розпорядження від 11.04.2023 №98-р «Про усунення порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії».

Рішення Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/28006/23 набрало законної сили 27.01.2026. Відтак, наведені вище вимоги відповідача судом визнаються безпідставними.

Щодо питання виконання абзацу другого пункту 2 постанови НКРЕКП від 10 жовтня 2023 року № 1885 «Про зупинення дії ліцензій з виробництва електричної енергії та з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, виданих ТОВ ФІРМІ «ТЕХНОВА» (далі - Постанова № 1885).

У абзаці другому пункту 2 Постанови №1885 вказується про покладення на ТОВ «Фірма «ТЕХНОВА» обов'язку виконати вимоги розпорядження НКРЕКП від 23.08.2023 № 230-р «Про усунення порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії (далі - Розпорядження № 230-р).

Розпорядженням №230-р покладено на позивача зобов'язання усунути порушення підпункту 5 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22.03.2017 року № 308 (далі - Ліцензійні умови), щодо виконання рішень органу ліцензування у строки, встановлені відповідним рішенням, а саме розпорядження НКРЕКП від 11.04.2023 року № 98-р «Про усунення порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії», для чого у строк до 31.12.2023 року подати до НКРЕКП звітність за визначеними формами, у якій врахувати пропорційність розподілу фактичних витрат відповідно до методики, яку було застосовано при встановленні тарифів на виробництво теплової енергії, а саме виправлені форми звітності № 4-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів (цін) за видами діяльності» та № 4а-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (місячна) «Звіт про використання палива/енергії та стан розрахунків» за період 2021 - 2022 років.

Водночас, як вже зазначалось, протиправність розпорядження НКРЕКП від 11.04.2023 року № 98-р «Про усунення порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії» була підтверджена у межах розгляду справи №320/28006/23. Таким чином, висновок Регулятора про невиконання позивачем зазначеного рішення НКРЕКП є необґрунтованим.

У пункті 3.8 Акту №146 вказується про недотримання товариством структури витрат згідно зі статтями, затвердженими у тарифі на виробництво теплової енергії.

Крім цього, на сторінці 37 Акту №146 НКРЕКП вказує, що враховуючи невідповідність принципів розподілу фактичних витрат затвердженим в тарифах та неможливості об'єктивної оцінки наявності економії або перевитрат, висновком щодо результату аналізу ліцензованої діяльності з виробництва теплової енергії є порушення ліцензіатом встановленої структури витрат при провадженні ліцензованої діяльності у 2023 році.

У контексті зазначеного суд звертає увагу на таке.

Методика розподілу витрат належить до категорії облікових політик підприємства, адже в умовах запровадження ринку електричної енергії з 01.07.2019 діюча Постанова від 01.08.2017 №991 «Методика формування, розрахунку та встановлення тарифів на електричну та (або) теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, теплових електростанціях та когенераційних установках» (далі - Методика № 991) регулює алгоритм встановлення фіксованого тарифу тільки на виробництво теплової енергії, ринок по якій, на сьогодні, не запроваджено. З початком функціонування нового ринку електричної енергії кардинально змінились як вимоги до технологічних режимів роботи основного обладнання, так і економічні результати діяльності. Замість стабільних базових режимів в умовах передбачуваних фінансових результатів роботи підприємства, що визначались тепловим навантаженням, затвердженим балансом електричної енергії України та фіксованим тарифом на електроенергію, що відпускається з шин електростанції, виникла необхідність в постійному маневруванні з частим глибоким електричним розвантаженням, переведенням котлоагрегатів з одного виду палива на інше, зупинкою котлів та турбін. В умовах дії воєнного стану та застосування графіків відключень електричної енергії базовий режим комбінованого виробництва електричної та теплової енергії постійно піддається значним змінам.

З огляду на це в умовах одночасної дії моделі ринку електричної енергії та регулювання тарифу на виробництво теплової енергії у відповідності до статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємство самостійно визначає облікову політику.

Цей висновок підтверджується позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 11.09.2024 у справі № 320/28285/23, де суд вказав на правомірність визначення підприємством власної облікової політики та підкреслив, що використання власної методики визначення розподілу витрат палива на відпущену енергетичну та теплову енергію не заборонено жодним нормативно-правовим актом.

Протягом періоду, що перевіряється, на ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» діяв наказ від 27.12.2018 № 71 (із внесеними змінами наказом від 01.06.2020 № 42/1 та наказом від 26.06.2020 № 45/1) «Про облікову політику», яким визначалась облікова політика на підприємстві.

Згідно з пунктом 3.13.1, зазначеного наказу, Ліцензіат фіксує доходи за наступними номенклатурними групами:

виробництво електричної енергії;

виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях;

транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами;

постачання теплової енергії;

реалізації товарів та готової продукції;

реалізації робіт і послуг;

вирахування з доходу;

інші операційні доходи;

фінансові доходи;

інші доходи.

В додатку 2 до наказу про облікову політику визначено, що товариство веде окремий облік витрат за кожним видом діяльності, що підлягає ліцензуванню за номенклатурними групами:

виробництво електричної енергії;

виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях;

транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами;

постачання теплової енергії.

Також окремо ведеться облік витрат за неліцензійною діяльністю за номенклатурними групами:

надання послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання у статусі виконавця послуг;

видача технічних умов;

підвищення тиску питної холодної води та технічне обслуговування;

продаж відходів виробництва;

оренда нежитлових приміщень;

технічне обслуговування внутрішньо-будинкових мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків;

продаж запасів;

утримання гуртожитку;

спільне використання електричних мереж.

Під час проведення перевірки Ліцензіатом надано План рахунків, що використовувався Ліцензіатом протягом періоду, що перевіряється, та є додатком 1 до наказу ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» від 27.12.2018 № 71 «Про облікову політику», згідно з яким бухгалтерський облік доходів та витрат ліцензійних видів здійснюється за номенклатурними групами.

Витрати відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони фактично були понесені.

В основному виробництві використовується простий метод обліку витрат на виробництво та калькулювання фактичної виробничої собівартості продукції.

Змінні і постійні розподілені загальновиробничі витрати відносяться до групи «умовно постійних» витрат.

Згідно наданих ліцензіатом даних, розподіл, загальновиробничих витрат («умовно постійних» витрат) здійснюється за видами ліцензійної та іншої діяльності прямим методом, тобто відноситься на конкретний вид діяльності.

Відповідно до облікової політики товариства для всіх одиниць бухгалтерського обліку запасів (крім вугілля) вибуття запасів здійснюється шляхом використання методу ФІФО (собівартість перших за часом надходження запасів). При відпуску вугілля у виробництво використовується метод середньозваженої собівартості.

Згідно наданих ліцензіатом даних, товариством з 01.07.2020 наказом від 26.06.2020 № 45/1 «Щодо порядку обліку та розподілу витрат підприємства» внесено зміни до облікової політики Товариства, що відповідають стандарту ПСБОУ 16 «Витрати»:

«При фактичному розподілі витрат на виробництво електричної та теплової енергії базою розподілу вважати:

Для умовно-змінних витрат (природний газ, вугілля) - витрати палива в умовних одиницях. Розподіл видів натурального палива на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії здійснювати пропорційного до питомих витрат умовного палива на відпуск електричної та виробництво теплової енергії за кожен місяць окремо;

Для умовно-постійних витрат - обсяги діяльності приведені до єдиного еквіваленту МВт (1 Гкалорія = 1 163 Кіловат). Розподіл цих витрат на відпуск електричної енергії та виробництва теплової енергії здійснювати пропорційно до питомої ваги відпуску кожного виду енергії за кожен місяць окремо.

Всі інші прямі витрати на виробництво електричної та теплової енергії розподіляються пропорційно базі розподілу.

Витрати, які за структурою підприємства та участю в технологічному циклі неможливо віднести до окремого виду виробництва енергії, розподіляються пропорційно базі розподілу».

Ліцензіат веде бухгалтерський облік та готує фінансову звітність з ліцензованого виду діяльності окремо від обліку та звітності з інших видів діяльності, що підтверджується висновками НКРЕКП на сторінці 14 Акту №146.

Разом з тим, позивач вказує, що основним об'єктивним чинником впливу на відхилення фактичних витрат від встановлених в тарифі є скорочення фактичного виробництва теплової енергії в порівнянні зі встановленим тарифом, зумовлене обставинами, які не залежали від волі товариства. Так, внаслідок активних бойових дій було знищено обладнання подачі вугільного палива зі складу місця його спалювання та пошкоджено галерею паливоподачі 4-го транспортера, у зв'язку з чим робота товариства на вугільному паливі стала неможлива і воно було вимушене збільшити обсяги використання газового палива.

Планове виробництво теплової енергії на 2023 рік становило 393,206 тис. Гкал, при цьому ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» через дострокове припинення дії Договору оренди ЄМК КЕП «Чернігівська ТЕЦ» №1 від 25.12.2000 фактично здійснювало виробництво лише в період з 01.01.2023 по 09.04.2023, за який фактичне виробництво теплової енергії склало 157,399 тис. Гкал.

В обґрунтуванні до Постанови №798 відповідач вказав, що перевіркою встановлено, що ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» фактичні витрати розподіляло між виробництвом електричної та теплової енергії не у відповідності до нормативних документів, згідно з якими були здійснені розрахунки питомих витрат умовного палива під час формування та встановлення НКРЕКП тарифів, тому не можливо об'єктивно оцінити наявність економії або перевитрат.

Отже за результатом ліцензованої діяльності з виробництва теплової енергії є порушення Ліцензіатом встановленої структури витрат при проваджені ліцензованої діяльності у 2023 році.

Таким чином, відповідачем не наведено у чому полягає недотримання структури витрат, та не визначено положення яких нормативних документів було порушено ліцензіатом при розподілі фактичних витрат.

У висновку до пункту 3.8. Акту №146 Регулятор вказав, що враховуючи невідповідність принципів розподілу фактичних витрат затвердженим в тарифах та неможливості об'єктивної оцінки наявності економії або перевитрат, висновком щодо результату аналізу ліцензованої діяльності з виробництва теплової енергії є порушення ліцензіатом встановленої структури витрат при провадженні ліцензованої діяльності у 2023 році.

Така позиція НКРЕКП не відповідає положенням Методики до Порядку №428, адже згідно із пунктом 1 її положення застосовуються членами комісії з перевірки під час проведення планових або позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з виробництва електричної та (або) теплової енергії, які є ліцензіатами НКРЕКП (далі - ліцензіати), з метою визначення сум додатково отриманого або недоотриманого доходу (суми економії/перевитрати коштів) ліцензіатами, що провадять господарську діяльність з виробництва електричної та (або) теплової енергії на атомних електростанціях, гідроелектростанціях, гідроакумулюючих електростанціях, теплових електростанціях, теплоелектроцентралях та когенераційних установках, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки з використанням альтернативних джерел енергії, яким встановлені тарифи з виробництва електричної та (або) теплової енергії або ціни в рамках покладення спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до пункту 3 Методики до Порядку №428 під час проведення перевірки має бути перевірена достовірність інформації, що зазначена ліцензіатом у відповідних формах звітності, зокрема правильність заповнення планованих показників ліцензованої діяльності, які були враховані при встановленні тарифів (цін) чи передбачені встановленою НКРЕКП структурою тарифів (у разі її встановлення). А у пункті 5 чітко йдеться про те, що з метою визначення об'єктивної суми коштів, отриманої для фінансування ліцензованої діяльності, виконання інвестиційної програми та проведення ремонтних робіт, при проведенні планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок в акті перевірки фіксується, зокрема показник суми додатково отриманого або недоотриманого доходу.

Отже, за таких обставин констатація неможливості визначення суми економії або перевитрат, наведена у Обґрунтуванні до Постанови №798, не є достатньою, а сама оскаржувана постанова у цій частині визнається судом необґрунтованою, прийнятою без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Постановою НКРЕКП від 06.10.2021 №1719 на позивача було покладено обов'язок розробити та подати на схвалення відповідно до Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії на теплоелектроцентралях та когенераційних установках, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 15 жовтня 2015 року № 2585, додаткову Інвестиційну програму на 2022 рік на суму додатково отриманого доходу в розмірі 4 775,01 тис. грн без ПДВ.

09.08.2022, після початку повномасштабного вторгнення рф та у період процедури припинення орендних відносин за договором оренди єдиного майнового комплексу КЕП «Чернігівська ТЕЦ», укладеного між позивачем та Фондом комунального майна Чернігівської міської ради, Регулятор схвалив Інвестиційну програму ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» на 2022 рік, у якій джерелом фінансування інвестиційної програми було визначено додатково отриманий дохід, встановлений Регулятором за результатами здійснення заходів державного контролю за ліцензованою діяльністю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у 2021 році.

Таким чином, висновки НКРЕКП про невиконання інвестиційної програми за 2022 рік, джерелом фінансування якої був додатково отриманий дохід у 2021 році, є безпідставною констатацією Регулятором наявності у позивача такого доходу у період його діяльності протягом 2022-2023 років.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про адміністративну процедуру» та пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» основоположним принципом діяльності НКРЕКП є принцип законності, який покладає на адміністративний орган обов'язок діяти виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно правової позиції Верховного Суду, що висловлена у постанові від 17.11.2022 у справі № 826/17642/18, «повноваження та обов'язки Регулятора не обмежуються виключно Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а й конкретизовані у спеціальних підзаконних актах», тому доречно буде звернутись до Порядку №428, зокрема Методики до Порядку №428, якою передбачена обов'язкова процедура визначення суми додатково отриманого або недоотриманого доходу у межах здійснення перевірки ліцензованої діяльності суб'єктів господарювання з виробництва електричної та (або) теплової енергії.

У підпункті 26 пункту 5 Методики до Порядку №428 міститься імперативна вимога, при проведенні планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок, з метою визначення об'єктивної суми коштів, отриманої для фінансування ліцензованої діяльності, виконання інвестиційної програми та проведення ремонтних робіт, визначати додатково отриманий або недоотриманий дохід ліцензіата в акті перевірки.

На сторінках 32 та 37 Акту №146 НКРЕКП визнає факт невиконання Регулятором передбаченого законом обов'язку і вказує, що комісією не здійснювався розрахунок додатково отриманого або недоотриманого доходу.

Пунктом 17 Методики до Порядку №428 визначено, що загальна суми додатково отриманого або недоотриманого доходу розраховується за допомогою об'єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності.

Згідно з пунктом 14 Методики до Порядку №428 встановлено, що до об'єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності, унаслідок чого ліцензіатом було недофінансовано інвестиційну програму належить, зокрема зменшення обсягів відпуску електричної енергії та (або) виробництва теплової енергії у порівнянні з урахованими значеннями в тарифах (цінах) на відпуск електричної та (або) виробництво теплової енергії з причин, що не залежать від управлінських рішень ліцензіата.

За результатами перевірки діяльності позивача, НКРЕКП було зафіксовано як факт зменшення обсягів відпуску теплової енергії, так і причини такого зменшення, що не залежали від волі товариства, але замість дотримання процедури, встановленої Методикою до Порядку №428, Регулятор протиправно не здійснив аналіз наявності/відсутності у позивача додатково отриманого або недоотриманого доходу, зокрема доходу у сумі 4 775, 01 тис. грн.

Отже, висновки НКРЕКП про порушення Позивачем підпункту 19 пункту 3.2 Ліцензійних умов базуються на необґрунтованій та протиправній констатації наявності у товариства додатково отриманого доходу, зроблені з порушенням положень Методики до Порядку №428 і основних принципів діяльності Регулятора.

НКРЕКП вказує, що відповідно до листів НКРЕКП від 21.11.2022 № 1506/22.4.2/7-22 та від 19.01.2023 № 753/22.4.2/7-23 позивач мав надати НКРЕКП перелік заходів ремонтних робіт на 2023 рік з орієнтовною вартістю їх виконання відповідно до джерел фінансування та розмірів, визначених при встановлені тарифів на 2022 рік.

За приписами частини 9 статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а й конкретизовані у спеціальних підзаконних актах» рішення Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Частина 5 статті 14 цього Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а й конкретизовані у спеціальних підзаконних актах» встановлює, що рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.

У постанові від 29.04.2024 у справі № 640/13351/19 Верховний Суд вказує, що обов'язкові до виконання рішення Регулятора викладаються лише у формі постанов або розпоряджень, відповідно, листи відповідача не вважаються рішенням Регулятора, обов'язковим до виконання, в розумінні вимог Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а й конкретизовані у спеціальних підзаконних актах».

Таким чином, у позивача не було обов'язку надавати НКРЕКП інформацію на підставі листів Регулятора. При цьому, у оскаржуваній постанові та Обґрунтуванні до неї відсутні інші пояснення НКРЕКП щодо змісту порушення підпункту 22 пункту 3.2 Ліцензійних вимог, виявленого під час перевірки.

Як вже зазначалось,

Пунктом 3 Постанови №798 НКРЕКП фактично зобов'язує позивача здійснити передачу Комунальному підприємству «Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради, якому згідно з рішенням Чернігівської міської ради від 01.06.2023 ЄМК було надане у повне господарське відання, коштів, отриманих за результатами провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, а саме:

суму недофінансування заходів ремонтної програми 2021 року у розмірі 3 175,59 тис. грн без ПДВ;

суму недофінансування Інвестиційної програми на 2021 рік у розмірі 5 924,02 тис. грн без ПДВ;

суму недофінансування заходів ремонтної програми 2022 року у розмірі 9 527,91 тис. грн без ПДВ;

суму недофінансування Інвестиційної програми на 2022 рік у розмірі 4 775,01 тис. грн без ПДВ;

суму недофінансування заходів ремонтної програми 2023 року у розмірі 10 366,77 тис. грн без ПДВ.

У статті 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а й конкретизовані у спеціальних підзаконних актах» наведено перелік способів здійснення державного регулювання НКРЕКП. Так, Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Відповідно до частини 4 статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а й конкретизовані у спеціальних підзаконних актах» під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка, усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та/або ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, у тому числі працівників суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, щодо якого здійснюється перевірка, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом; 7) за результатами перевірки або моніторингу приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та внесення змінно відповідних інвестиційних програм.

Частиною 2 статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а й конкретизовані у спеціальних підзаконних актах» передбачений вичерпний перелік санкцій, зокрема за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, та суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Отже, захід впливу, встановлений пунктом 3 Постанови №798 «Про застосування санкцій до ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» за порушення законодавства у сфері теплопостачання, Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії та здійснення заходу державного регулювання», не є санкцією.

Згідно з пунктом 7 частини 2 статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а й конкретизовані у спеціальних підзаконних актах» під час здійснення державного контролю Регулятор має право за результатами перевірки або моніторингу приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та внесення змін до відповідних інвестиційних програм.

Статтею 20 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що використання суб'єктом господарювання у сфері теплопостачання коштів на цілі та/або у розмірах, які не передбачені структурою тарифу, програмою технічного розвитку та/або інвестиційною програмою, покладає на органи державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій зобов'язані прийняти рішення про зменшення встановленого ними тарифу на суму нецільового використання коштів.

У пункті 13.1 Порядку №428, подібно до положень статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а й конкретизовані у спеціальних підзаконних актах», вказано, що за результатами контролю або моніторингу НКРЕКП має право застосувати до ліцензіата заходи державного регулювання, зокрема прийняти рішення про встановлення (перегляд) тарифів та внесення змін до інвестиційної програми.

Крім цього, Методикою до Порядку №428 передбачені заходи, яких може вжити Регулятор за наявності у ліцензіата додатково отриманого або недоотриманого доходу (суми економії/перевитрати коштів).

За рішенням НКРЕКП позитивна сума додатково отриманого доходу може бути використана:

1) 50 % як джерело фінансування інвестиційної програми на рік, що є наступним за звітним, а 50 % залишається в розпорядженні ліцензіата у разі виконання всіх зазначених умов:

щонайменше 95 % виконання заходів (робіт) інвестиційної програми станом на 01 січня року, наступного за звітним, -

100 % виконання заходів (робіт) запланованих ремонтних робіт у звітному періоді (році);

2) як джерело фінансування інвестиційної програми на рік, наступний за звітним, за умови 100 % виконання запланованих ремонтних робіт у звітному періоді (році);

3) як джерело для повернення коштів, залучених ліцензіатом для проведення реконструкції та/або модернізації теплоелектроцентралі(-ей);

4) як джерело для повернення коштів, залучених ліцензіатом за кредитними договорами (чи іншими запозиченнями), умови яких узгоджені з НКРЕКП.

В іншому випадку така сума підлягає включенню до структури тарифів (цін) ліцензіата як джерело коштів для фінансування ліцензованої діяльності на відповідний період регулювання або наступний планований період (рік).

Тобто, законодавством не передбачений такий захід державного регулювання як зобов'язання ліцензіата передавати спрямовувати кошти третім особам за вказівкою Регулятора, що свідчить про протиправність оскаржуваного рішення у наведеній його частині.

Як вже зазначалось, пункт 1 Розпорядження №125-р покладає на позивача обов'язок усунути порушення підпункту 5 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22 березня 2017 року № 308 (далі - Ліцензійні умови), щодо виконання рішень органу ліцензування у строки, встановлені відповідним рішенням, а саме абзацу другого пункту 2 постанови НКРЕКП № 1885 «Про зупинення дії ліцензій з виробництва електричної енергії та з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, виданих ТОВ ФІРМІ «ТЕХНОВА», в частині виконання розпорядження НКРЕКП від 23 серпня 2023 року № 230-р, «Про усунення порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії».

Резолютивна частина розпорядження №230-р зводиться до зобов'язання позивача виконати вимоги іншого розпорядження, а саме розпорядження від 11.04.2023 №98-р.

Водночас, як вже зазначалось, протиправність розпорядження НКРЕКП від 11.04.2023 року № 98-р «Про усунення порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії» була підтверджена у межах розгляду справи №320/28006/23.

Щодо безпосереднього обов'язку подати до НКРЕКП звітність за визначеними формами, у якій врахувати пропорційність розподілу фактичних витрат відповідно до методики, яку було застосовано при встановленні тарифів на виробництво теплової енергії, а саме виправлені форми звітності № 4-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів (цін) за видами діяльності» та № 4а-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (місячна) «Звіт про використання палива/енергії та стан розрахунків» за період 2021 - 2022 років, та розподілити фактичні витрати 2023 року між виробництвом електричної та теплової енергії у відповідності до нормативних документів, згідно з якими були здійснені розрахунки питомих витрат умовного палива під час формування та встановлення НКРЕКП тарифів на виробництво теплової енергії, які діяли у 2023 році та подати зазначену інформацію до НКРЕКП, суд зазначає таке.

Відповідно до підпункту 7 пункту 3.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №308 при провадженні господарської діяльності з виробництва теплової енергії ліцензіат повинен вести бухгалтерський облік господарської діяльності відповідно до національних положень (стандартів)/міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та окремий облік доходів і витрат з виробництва теплової енергії відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, та/або порядку, затвердженого НКРЕКП (залежно від органу, що здійснює ліцензування).

Згідно з пунктом 1.10 Порядку (правил) організації та ведення обліку за ліцензованими видами діяльності суб'єктами господарювання у сфері теплопостачання, затвердженого Постановою НКРЕКП від 10.10.2017 №1223 (далі - Порядок №1223), облік за ліцензованими видами діяльності ґрунтується на даних бухгалтерського та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та є способом деталізації фінансової інформації відповідно до вимог, що визначені цим Порядком (правилами), і обмежень НКРЕКП у частині ліцензованих видів діяльності. Забезпечення окремих регуляторних вимог досягається засобами внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, тобто шляхом застосування методик калькулювання, алгоритмів, розрахунків та розподілів.

Пунктом 1.11 Порядку №1223 передбачено, що положення цього порядку (правил) не змінюють і не відміняють бухгалтерський облік, а також вимоги до формування фінансової та податкової звітності.

Відповідно до пункту 2.10 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4-НКРЕКП- виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів (цін) за видами діяльності», затвердженої постановою НКРЕКП від 28.02.2019 № 282, усі показники форми звітності № 4- НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) мають ґрунтуватися на достовірних даних первинного (бухгалтерського) обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних.

Згідно з пунктом 2.10 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4а-НКРЕКП- виробництво електричної та теплової енергії (місячна) «Звіт про використання палива/енергії та стан розрахунків», затвердженої постановою НКРЕКП від 28 лютого 2019 року № 282, усі показники форми звітності № 4а-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (місячна) мають ґрунтуватися на достовірних даних первинного (бухгалтерського) та управлінського обліку.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» одним із принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні є послідовність, тобто постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, міжнародними стандартами фінансової звітності та національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку у державному секторі, і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності.

Згідно з абзацом 2 частини 5 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємство самостійно визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства.

Облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності (стаття 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Під час здійснення ліцензованої діяльності позивачем використовувався Стандарт підприємства «Питомі витрати палива на відпущену електричну енергію та теплоту при їх комбінованому виробництві на КЕП «ЧЕРНІГІВСЬКА ТЕЦ» ТОВ ФІРМИ «ТЕХНОВА» при спалюванні природного газу, вугілля та змішаного палива (вугілля - газ). Методика визначення».

Відповідність методики розрахунку розподілу палива між виробництвом електричної та теплової енергії на ТЕЦ при їх комбінованому виробництві Міжнародним стандартам бухгалтерського обліку, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та нормативно-правовим актам НКРЕКП підтверджено Висновком експертів за результатами проведення комплексного електротехнічного та економічного дослідження від 18.08.2022 № 10762/22-72/10763/22-46.

Зокрема на сторінці 34 Висновку зазначено: «Підсумовуючи результати наведеного вище електротехнічного та економічного дослідження:

Розрахунки з визначення питомих витрат палива на відпущену електричну енергію та теплоту при комбінованому виробництві на КЕП «ЧЕРНІГІВСЬКА ТЕЦ» ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА», наведені у Стандарті підприємства, є обґрунтованими і правильними;

Відповідно до Висновків науково-правової експертизи, впровадження та використання Стандарту підприємства відповідає вимогам чинного законодавства України, та підприємство має визначене законом право розробляти, впроваджувати та використовувати у своїй господарській діяльності Стандарт підприємства;

Застосування в обліку ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» методики розрахунку розподілу палива між виробництвом електричної та теплової енергії, яка викладена в Стандарті підприємства, відповідає вимогам Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та нормативно-правовим актам НКРЕКП (в тому числі вимогам щодо складання звітності суб'єктом ліцензійної діяльності).»

Висновки щодо обґрунтованості та правильності проведених розрахунків витрат умовного палива, а також правомірності використання підприємством методики розрахунку розподілу палива між виробництвом електричної та теплової енергії, викладеної у Стандарті підприємства, підсумовані на сторінках 35-37 Висновку і зводяться до такого:

1. Оскільки, розрахунки з визначення питомих витрат палива на відпущену електричну енергію та теплоту при комбінованому виробництві на КЕП «ЧЕРНІГІВСЬКА ТЕЦ» ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА», наведені у стандарті підприємства, зроблені відповідно до «Методики визначення» (ГКД 34.09.100-2003) та згідно Першого закону термодинаміки у вигляді зведення енергетичних та матеріальних балансів на всіх стадіях перетворення хімічної енергії в процесі протікання екзотермічної реакції (горіння натурального палива у взаємодії з киснем повітря) в електричну та теплову енергію, то:

- енергія, вироблена при спалюванні природного газу, вугілля та змішаного палива (вугілля-газ), яка використовується для вироблення електроенергії за конденсаційним циклом відповідає положенням, зазначеним у вказаному стандарті підприємства;

- енергія, вироблена при спалюванні природного газу, вугілля та змішаного палива (вугілля-газ), яка використовується для вироблення електроенергії за теплофікаційним циклом при теплопостачанні споживачів гарячою водою відповідає положенням, зазначеним у вказаному стандарті підприємства;

- енергія, вироблена при спалюванні природного газу, вугілля та змішаного палива (вугілля-газ), яка використовується на відпуск електричної та теплової енергії споживачам відповідає положенням, зазначеним у вказаному стандарті підприємства;

- зарахування (віднесення) витрат палива, що використане на вироблення електроенергії за теплофікаційним циклом при теплопостачанні споживачів гарячою водою, при спалюванні природного газу, вугілля та змішаного палива (вугілля-газ), до витрат палива на відпущену теплову енергію споживачам відповідає положенням, зазначеним у вказаному стандарті підприємства.

2. З урахуванням Висновків науково-правової експертизи щодо відповідності впровадження та використання Стандарту підприємства «Питомі витрати палива на відпущену електричну енергію та теплоту при їх комбінованому виробництві на КЕП «ЧЕРНІГІВСЬКА ТЕЦ» ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» при спалюванні природного газу, вугілля та змішаного палива (вугілля-газ)» чинному законодавству України, та враховуючи результати проведеного електротехнічного дослідження в частині обґрунтованості та вірності розрахунків витрат умовного палива, наведених в Стандарті підприємства, застосування в обліку ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» методики розрахунку розподілу палива між виробництвом електричної та теплової енергії на ТЕЦ при їх комбінованому виробництві, яка викладена в Стандарті підприємства, відповідає вимогам Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та нормативно-правовим актам НКРЕКП (в тому числі вимогам щодо складання звітності суб'єктом ліцензійної діяльності).

Таким чином, судом встановлено, що внутрішня облікова політика товариства відповідає вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку та вимогам щодо складання звітності ліцензіатами НКРЕКП.

Постановою НКРЕКП від 17.01.2023 №102, тобто після впровадження товариством Стандарту підприємства, інструкції щодо заповнення форм звітності №4-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів (цін) за видами діяльності» та №4а-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (місячна) «Звіт про використання палива/енергії та стан розрахунків», затверджених постановою НКРЕКП від 28.02.2019 № 282, були доповнені пунктом 2.12.

У пункті 2.12 Інструкції щодо заповнення форм звітності №4-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів (цін) за видами діяльності» вказано, що фактичні витрати (крім витрат на паливо) розподіляються між видами виробництва пропорційно фактичним витратам умовного палива на виробництво електричної енергії та теплової енергії у разі неможливості віднесення окремих видів витрат безпосередньо до певного виду господарської діяльності. Фактичні витрати на паливо для виробництва електричної та (або) теплової енергії у формі звітності № 4-НКРЕКП- виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) визначаються виходячи з розрахунків фактичних питомих витрат умовного палива, визначених відповідно до нормативних документів, згідно з якими були здійснені розрахунки питомих витрат умовного палива під час формування та встановлення НКРЕКП відповідних тарифів.

У пункті 2.12 Інструкції щодо заповнення форм звітності №4а-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (місячна) «Звіт про використання палива/енергії та стан розрахунків» вказано, що фактичні витрати на паливо для виробництва електричної та (або) теплової енергії визначаються виходячи з розрахунків фактичних питомих витрат умовного палива, визначених відповідно до нормативних документів, згідно з якими були здійснені розрахунки питомих витрат умовного палива під час формування та встановлення НКРЕКП відповідних тарифів.

На момент доповнення вищенаведених інструкцій пунктом 2.12. вимога щодо формування звітності на підставі достовірних даних первинного (бухгалтерського) обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних, була чинною на час виникнення спірних правовідносин та є визначальною для коректного заповнення звітності.

Постанова НКРЕКП від 17.01.2023 року №102, з огляду на її зміст, предмет її регулювання та повноваження суб'єкта її прийняття, не створює правових підстав для внесення змін до облікової політики, зокрема, не є підставою категорії «вимога органу, який здійснює функції з державного регулювання методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності», а також категорії «вимога міжнародного стандарту» відповідно до статті 4, частин 2, 6 статті 12, статті 12-1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пункту 3.3. Методичних рекомендацій облікової політики підприємства та пункту 12 МСБО 8.

Отже, постанова НКРЕКП від 17.01.2023 № 102 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 28 лютого 2019 року № 282», не є підставою для внесення змін до Наказу ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» «Про облікову політику» від 27.12.2018 № 71, а також щодо зміни методів та правил обліку використаного палива та/або інших активів при виробництві теплової та електричної енергії, складання та подання фінансової (бухгалтерської) звітності».

Аналогічна висновки були зазначені в пунктах 65 та 67 постанови Верховного Суду від 11.09.2024 у справі № 320/28285/23, де вказано про те, що нормами чинного законодавства України не передбачено повноважень НКРЕКП щодо встановлення правил (стандартів) ведення бухгалтерського обліку. Постанова НКРЕКП від 17 січня 2023 року № 102 не є актом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку у розумінні частини 2 статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та звітність» та не є актом, який впроваджує, змінює або тлумачить національні або міжнародні стандарти фінансової звітності та бухгалтерського обліку. Ліцензійними умовами та іншими нормативно-правовими нормами не заборонено Товариству використовувати власну методику визначення розподілу витрат палива на відпущену енергетичну та теплову енергію.

Враховуючи те, що жодним нормативно-правовим актом не передбачені повноваження НКРЕКП щодо встановлення правил (стандартів) ведення бухгалтерського обліку, а внутрішня облікова політика товариства відповідає вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку та вимогам щодо складання звітності ліцензіатами НКРЕКП, у позивача відсутні підстави для коригування звітності.

Підсумовуючи викладене, на думку суду, відповідачем, за час розгляду справи, на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) не було доведено правомірність прийнятих ним оскаржуваних рішень.

Відповідно до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваних рішень на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи зазначене, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 6 009, 56 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Технова» (03150, місто Київ, вулиця Предславинська, будинок 31/11, офіс 87; код ЄДРПОУ 24100060) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057 місто Київ, вулиця Сім'ї Бродських, будинок 19; код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23.04.2024 № 798 «Про застосування санкцій до ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» за порушення законодавства у сфері теплопостачання, Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії та здійснення заходу державного регулювання» та розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23.04.2024 № 125-р «Про усунення порушення ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Технова» понесені останнім судові витрати у розмірі 6 009, 56 грн (шість тисяч дев'ять гривень п'ятдесят шість копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Колеснікова І.С.