Рішення від 07.04.2026 по справі 260/56/26

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2026 рокум. Ужгород№ 260/56/26

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4),

Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368)

про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

06 січня 2026 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 )звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Закарпатській області), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в м. Києві), яким просить:

- Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 06.11.2025 року №262840023526.

- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити з 29.10.2025 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши до спеціального стажу період роботи з 11.10.2017 по 15.10.2023 років та до страхового стажу період з 01.01.1994 по 29.08.1996 роки в подвійному розмірі для обчислення розміру пенсії.).

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 29.10.2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про призначення пенсії за вислугу років, як працівнику освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення відповідно до пункту 2-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За принципом екстериторіальності, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області рішенням від 06.11.2025 року №262840023526 відмовив позивачу у призначенні пенсії у зв'язку з тим, що спеціальний стаж роботи, який дає право на пенсію за вислугу років13 років 1 місяць 15 днів станом на 11.10.2017 року, в той час як відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» спеціальний стаж для призначення пенсії за вислугу років повинен складати 26 років 6 місяців.

Окрім того до страхового стажу не зараховано період роботи з 01.01.1994 по 29.08.1996 в подвійному розмірі відповідно до ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» оскільки, на думку відповідача, необхідно долучити уточнюючу довідку з посиланням на первинні документи з зазначенням відпусток без збереження заробітної плати та по догляду за дитиною. До рішення про відмову Відповідач надав розрахунок страхового стажу, з якого вбачається, що до спеціального стажу не зараховано: період роботи з 11.10.2017 по 15.10.2023 роки на посаді сестри медичної з фізіотерапії, який підтверджується записами трудової книжки серія НОМЕР_1 .

Також вказує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, і лише в разі її відсутності, відсутності в трудовій книжці відповідних записів або в разі якщо в ній містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи для підтвердження трудового стажу враховуються інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Спеціальний стаж позивача складається з періоду роботи, що містяться у трудовій книжці НОМЕР_1 від 5.12.1990 р. Відтак, стаж позивача на посадах, що дає право на пенсію за вислугу роківскладає 29 роки 7 місяців 15 днів, а не як стверджує відповідач 23 років 8 місяць 9 днів.

Позивач вважає рішення Головного управління ПФУ в Закарпатській області від 06.11.2025 року №262840023526 протиправним, у зв'язку з чим, звернулася з даним позовом до суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 січня 2026 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження

14 січня 2026 року від ГУ ПФУ в Закарпатській області надійшли матеріали з пенсійної справи позивача.

14 січня 2026 року від ГУ ПФУ в м. Києві надійшли матеріали з пенсійної справи позивача.

14 січня 2026 року на адресу суду надійшов відзив від відповідача 1, у якому ГУ ПФУ в Закарпатській області заперечує щодо задоволення позовних вимог. Вказує, що на підставі повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви від 29.10.2025 року та доданих до неї документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області (структурний підрозділ, що розглядав вказану заяву за принципом екстериторіальності) прийнято Рішення про відмову у призначенні пенсії №262840023526 від 6 листопада 2025 року у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та необхідних документів. Страховий стаж позивачки становить - 31 рік 04місяці 20 днів. Спеціальний стаж, що дає право на призначення пенсії за вислугу років -23 роки 08 місяців 09 дні. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області до страхового стажу роботи зараховано всі період трудової діяльності згідно поданих документів..

Для зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.01.1994 по 29.08.1996 в подвійному розмірі відповідно до ст.60 Закону України “Про пенсійне забезпечення" необхідно долучити уточнюючу довідку з посиланням на первинні документи з зазначенням відпусток без збереження заробітної плати та по догляду за дитиною. Долучені до ЕПС документи, видані установами Луганської народної Республіки не враховано.

Підсумовуючи вищенаведене та враховуючи відповідність дій територіальних органів Пенсійного фонду України нормам чинного законодавства, котрим врегульовані наявні спірні правовідносини, повідомляємо про відсутність підстав для скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області «Про відмову у призначенні пенсії» №262840023526 від 6 листопада 2025 року.

Обставини встановлені судом

29 жовтня 2025 року ОСОБА_1 , звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою щодо призначення пенсії за віком згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV, яку було принйято.

Розписки із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів та зазначення строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятки пенсіонеру матеріали відмовної пенсійної справи не містять.

В подальшому, дана заява була розглянута за принципом екстериторіальності Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатської області.

Головне управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області рішенням від 06.11.2025 року №262840023526 року відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком.

В Рішенні про відмову, було зазначене наступне:

« Дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Податковий номер - 2672514486

Дата звернення до територіального органу Пенсійного фонду України заяви від 29.10.2025 №12588.

Щодо призначення пенсії за вислугу років

Вік заявниці -52р. 07м. 26д.

Законодавче обґрунтування права:

Згідно пункту 2-1 Прикінцевих положень Закону №1058 особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52,54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на пенсію за вислугу років мають особи, незалежно від віку, якщо є стаж роботи на посадах не менше як: 26 років 6 місяців на 10.10.2017 року.

Страховий стаж особи становить 31р. 04м. 20д.

Спеціальний стаж, що дає право на призначення пенсії за вислугу років -23р. 08м.09 дн.

Результати розгляду заяви та додаткових документів поданих до заяви було встановлено:

До страхового стажу зараховано всі періоди роботи.

Для зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.01.1994 по 29.08.1996 подвійному розмірі відповідно до ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" необхідно долучити уточнюючу довідку з посиланням на первинні документи з зазначенням відпусток без збереження заробітної плати та по догляду за дитиною.

Долучені до ЕПС документи, видані установами Луганської народної Республіки не враховано.

Заявниця не працює.

Враховуючи вищевикладені обставини прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та необхідних документів.

Право на пенсію набуде - 04.03.2036.»

Вважаючи рішення про відмову у призначенні пенсії за віком протиправним, позивач звернулася з даним позовом до суду.

Мотиви та норми права застосовані судом

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі за текстом - Закон № 1058-IV).

За змістом ч. 4 ст. 24 цього Закону періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 44 Закону № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV).

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Пенсія призначається з дня звернення за пенсією крім випадків зазначених у ст. 45 Закону № 1058-IV.

Постановою ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ від 25.11.2005 № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

1.1 Заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1)..... подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

1.7. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

1.8. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на веб-порталі.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 затверджений ПОРЯДОК підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

В п. 4.1. Порядку 22-1 зазначено , що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до п. 4.2. При прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу/

Повертаючись до обставин справи, суд зазначає, що відповідач 2 відмовляючи позивачу у призначенні пенсії вказав, до страхового стажу роботи заявника не зараховано період роботи з 01.01.1994 по 29.08.1996 в подвійному розмірі відповідно до ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» оскільки, на думку відповідача, необхідно долучити уточнюючу довідку з посиланням на первинні документи з зазначенням відпусток без збереження заробітної плати та по догляду за дитиною.

Судом встановлено, що відповідачем 1 - ГУ ПФУ в м. Києві не дотримано вищевказаних вимог Порядку 22-1, оскільки працівник сервісного центру не роз'яснив позивачу порядок підтвердження страхового стажу, а також відповідачем не дотримано вимог п. 1.8 Порядку 22-1, яким встановлено , що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на веб-порталі.

Також, всупереч п.4.2. Порядку 22-1 представником сервісного центру не було вручено позивачу розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру.

Оскільки позивач подав заяву про призначенні пенсії до ГУ ПФУ в м. Києві, де в супереч Порядку 22-1, спеціаліст, який приймав дану заяву, не вказав, які саме документи, необхідно надати позивачу для призначення пенсії, а оскаржуване рішення на підставі сканованих документів прийнято ГУ ПФУ у Закарпатській області, то саме ГУ ПФУ в м. Києві у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1 зобов'язаний повторно прийняти заяву позивача з поданими документами з дотримання Порядку 22-1.

У параграфах 70-71 рішення по справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04) ЄСПЛ підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування», зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії», заява № 33202/96, параграф 120, «Онер'їлдіз проти Туреччини», заява № 48939/99, параграф 128, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови», № 21151/04, параграф 72, «Москаль проти Польщі», заява № 10373/05, параграф 51).

Зокрема, на державні органи покладений обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (зокрема, рішення у справах «Лелас проти Хорватії», заява № 55555/08, параграф 74, «Тошкуце та інші проти Румунії», заява № 36900/03, параграф 37) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер'їлдіз проти Туреччини», параграф 128, «Беєлер проти Італії», параграф 119).

Отже, на підставі встановлених в судовому засіданні обставин, відповідних їм правовідносин та релевантного законодавства суд дійшов висновку, що має місце бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві при прийняття заяви позивача про призначення пенсії, а оскаржуване рішення не відповідає вимогам встановленим ч. 2 ст. 2 КАСУ.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАСУ у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є частково обґрунтованим та підлягає задоволенню, з врахуванням чого у відповідності до ст. 139 КАСУ з відповідача підлягає стягненню на користь позивача половина сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 06.11.2025 року №262840023526 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) повторно прийняти з дотриманням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії, подану нею 29.10.2025 року.

4. У задоволенні позову у частині інших позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 532,48 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЗ.Б.Плеханова