Рішення від 25.03.2026 по справі 903/1131/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25 березня 2026 року Справа № 903/1131/25

Господарський суд Волинської області у складі головуючої судді Бідюк С.В., за участі секретаря судового засідання Бортнюк М.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України»

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Волинська обласна (військова) державна адміністрація

до відповідача: Колківської селищної ради Луцького району Волинської області,

про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою лісогосподарського призначення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки

за участю представників-учасників справи:

від позивача: Шевчук Є.В.

від третьої особи: н/з

від відповідача: н/з

ВСТАНОВИВ:

Державне спеціалізоване господарське підприємство “Ліси України» звернулося до суду з позовом до Колківської селищної ради Луцького району Волинської області та Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (відповідачів), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Волинська обласна (військова) державна адміністрація, в якому просить:

- залучити у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Волинську обласну (військову) державну адміністрацію (код ЄДРПОУ 13366926);

- усунути перешкоди Державному спеціалізованому господарському підприємству “Ліси України» у користуванні земельною ділянкою лісогосподарського призначення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 площею 4,6795 га в Державному земельному кадастрі;

- витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 2422,40 грн стягнути з відповідачів на користь Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України» в особі філії “Поліський лісовий офіс» ДП “Ліси України» (код ЄДРПОУ 45601597), місцезнаходження: 43010, Волинська обл., Луцький р-н., м. Луцьк, пр. Волі, буд. 30, розрахунковий рахунок НОМЕР_1 в АТ “Укрексімбанк», МФО 322313.

Ухвалою суду від 12.12.2025, із врахуванням ухвали від 24.12.2025, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено 06 січня 2026 року. Залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Волинську обласну (військову) державну адміністрацію. Встановлено позивачу строк в 5 днів з дня отримання відзивів, для подання відповідей на відзиви (за наявності), із урахуванням вимог ст.166 ГПК України. Встановлено відповідачам строк до 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзивів на позов, із урахуванням вимог ст.165 ГПК України. Запропоновано третій особі - Волинській обласній (військовій) державній адміністрації надати суду пояснення по суті позову та відзиву. Явку учасників справи у підготовче судове засідання визнано на їх розсуд.

29.12.2025 від відповідача 2 - Головного управління Держгеокадастру у Волинській області надійшов відзив на позовну заяву (вх..№01-87/6045/25), в якому Головне управління не погоджується з доводами, викладеними у позовній заяві та просить суд у задоволенні позову Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України» до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області у справі № 903/1131/25 відмовити.

02.01.2026 представник позивача - ДСГП “Ліси України» подав до суду відповідь на відзив (вх. №01-87/3/26), в якій просив суд відхилити заперечення відповідача 2 - Головного управління Держгеокадастру у Волинській області на позовну заяву, викладені у відзиві, з підстав їх необґрунтованості.

Ухвалою суду від 06.01.2026 відкладено підготовче засідання на 20 січня 2026 року на 11:00 год.

08.01.2026 Вищою радою правосуддя прийнято рішення №1/0/15-26 про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Господарського суду Волинської області у зв'язку з поданням заяви про відставку.

Згідно наказу голови суду від 08.01.2026 №1/02-2 Слободян О.Г. відраховано зі штату працівників Господарського суду Волинської області.

На підставі розпорядження в.о. керівника апарату Господарського суду Волинської області від 12.01.2026 №01-4/1 відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.01.2026, справу №903/1131/25 розподілено судді Бідюк С.В.

Ухвалою суду від 13.01.2026 справу №903/1131/25 за позовом Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України» до 1) Колківської селищної ради Луцького району Волинської області, 2) Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Волинська обласна (військова) державна адміністрація, про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою лісогосподарського призначення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки прийнято до розгляду зі стадії підготовчого провадження. Повідомлено учасників справи, що підготовче судове засідання відбудеться 20 січня 2026 року об 11:00 год.

16.01.2026 надійшли заперечення ГУ Держгеокадастру у Волинській області зазначає, що спірна земельна ділянка державної власності сільськогосподарського призначення, в силу вимог Закону стала комунальною власністю, а тому розпорядником спірної земельної ділянки площею 4,6795 га, з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 є Колківська селищна рада Луцького району Волинської області. Матеріали лісовпорядкування не є документацією, яка згідно чинного законодавства встановлює категорію земель, а тому не може братися судом до уваги як доказ, що підтверджує належність земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення. Одержання в установленому порядку акту на право постійного користування земельними лісовими ділянками, наявність у спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування може бути належним доказом на підтвердження такого права лише на раніше надані землі. Долучені матеріали не містять площі чи відсоток накладання земель лісового фонду на земельну ділянку сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 0723681100:04:001:0219, а також документів та вихідних даних щодо координат поворотних точок, місце розташування та площі лісової ділянки на межі виділів 10, 14, 16, 17, 42, 47, 78 кварталу 52 Осницького лісництва ДП “Колківське лісове господарство».

19.01.2026 надійшли пояснення позивача, згідно яких вказує, що Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області не зазначено, що до власності територіальних громад не входять землі, які перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств та землі визначені у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті. Спірна земельна ділянка належала до земель лісогосподарського призначення згідно матеріалів лісовпорядкування 2000, 2013 років та чинних на даний час матеріалів 2023 року.

Враховуючи надходження пояснень та заперечень безпосередньо перед судовим засіданням, з метою виконання мети підготовчого провадження та надання учасникам справи можливості ознайомитись з поданими поясненнями, запереченнями та подати відповідні пояснення, суд протокольною ухвалою від 20.01.2026 відклав підготовче засідання на 03.02.2026 о 12:30 год.

02.02.2026 надійшло клопотання позивача про виключення зі складу відповідачів у даній справі ГУ Держгеокадастру у Волинській області; продовжити розгляд справи за позовними вимогами до Колківської селищної ради.

У судовому засіданні представник позивача клопотання підтримав.

Представник ГУ Держгеокадастру клопотання позивача просив задовольнити.

Інші учасники справи правом участі у судовому засіданні не скористалися, хоча були належним чином повідомлені про дату та час розгляду справи.

Відповідно до ч.1 ст.41 ГПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.

Частиною 4 ст. 45 ГПК України встановлено, що відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу.

Згідно з висновками щодо застосування норм права, викладеними в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.02.2024 у справі №902/1331/22: "Сторони - це суб'єкти матеріально-правових відносин, які виступають на захист своїх інтересів і на яких поширюється законна сила судового рішення. Позивачем є особа, яка має право вимоги (кредитор), а відповідачем - особа, яка повинна виконати зобов'язання (боржник)."

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 10.12.2020 № 35-ОТГ “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передано Колківській селищній раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3286,4385 га, які розташовані за межами населених пунктів Колківської селищної ради Маневицького району (на даний час Луцького району), згідно акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність.

Відповідно до п. 155 додатку до згаданого акту приймання-передачі, земельну ділянку площею 4,6795 га з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 передано у комунальну власність Колківської селищної ради.

Колківською селищною радою 02.02.2021 прийнято рішення № 4/24 “Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність Колківської селищної ради». Вказаним рішенням погоджено акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 10.12.2020 №35-ОТГ, (додаток до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 10.12.2020). Також цим же рішенням прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення у комунальну власність Колківської селищної ради загальною площею 3316,6788 га, згідно додатку до цього рішення, в тому числі і спірну земельну ділянку з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 площею 4,6795 га.

Оскільки вимога про усунення перешкод Державному спеціалізованому господарському підприємству “Ліси України» у користуванні земельною ділянкою лісогосподарського призначення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 площею 4,6795 га в Державному земельному кадастрі, пред'являється позивачем саме до Колківської селищної ради, якою прийнято відповідне рішення про прийняття спірної земельної ділянки до комунальної власності, суд протокольною ухвалою від 03.02.2026 задовольнив клопотання позивача та виключив ГУ Держгеокадастру у Волинській області з числа відповідачів.

Ураховуючи вищевикладене, виконання мети підготовчого провадження, відсутність нерозглянутих заяв/клопотань, суд протокольною ухвалою закрив підготовче провадження, розгляд справи по суті призначив на 24.02.2026 об 11:00 год.

Заслухавши пояснення представника позивача, з метою надання сторонам можливості підготуватися до судових дебатів, суд протокольною ухвалою від 24.02.2026 розгляд справи по суті відклав на 19.03.2026 об 11:00 год.

У зв'язку з технічними перебоями роботи підсистеми “Електронний Суд», що унеможливило здійснити фіксацію судового процесу, судове засідання, призначене на 19.03.2026 об 11:00 год, не відбулось.

Ухвалою суду від 19.03.2026 відкладено розгляд справи по суті на 25 березня 2026 року о 15:00 год.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідач правом участі у судовому засіданні не скористався, хоч був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Враховуючи вищевикладене, що норми ст. 74 ГПК України щодо обов'язку суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів, не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та вважає за необхідне розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі розпорядження Маневицької районної державної адміністрації від 22.08.2013 № 334 «Про надання дозволу на проведення інвентаризації земель» і наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 19.11.2013 № 58 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державній власності», проведено інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів на території Великоосницької сільської ради Маневицького району Волинської області, що підтверджується листом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 16.10.2025 №32-3-0 32-4159/2-25.

Розпорядженням Маневицької районної державної адміністрації від 18.12.2013 № 495 «Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів на території Маневицького району» затверджено технічні документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності за межами населених пунктів на території Маневицького району, в тому числі і земельної ділянки з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 площею 4,6795 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 10.12.2020 № 35-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передано Колківській селищній раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3286,4385 га, які розташовані за межами населених пунктів Колківської селищної ради Маневицького району (на даний час Луцького району), згідно акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність.

Відповідно до п. 155 додатку до згаданого акту приймання-передачі, земельну ділянку площею 4,6795 га з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 передано у комунальну власність Колківської селищної ради.

Колківською селищною радою 02.02.2021 прийнято рішення № 4/24 «Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність Колківської селищної ради».

Вказаним рішенням погоджено акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 10.12.2020 № 35-ОТГ, (додаток до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 10.12.2020). Також цим же рішенням прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення у комунальну власність Колківської селищної ради загальною площею 3316,6788 га, згідно додатку до цього рішення, в тому числі і спірну земельну ділянку з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 площею 4,6795 га.

Відповідно до інформації із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 зареєстрована у вказаному кадастрі 04.12.2013, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 04.12.2025 № 455051976 встановлено, що право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 не зареєстровано.

При цьому, згідно Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Колківське лісове господарство» 2013 р, земельна ділянка з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 повністю накладається на землі лісового фонду, що розташовані в кварталі 52 виділи 10, 14, 16, 17, 42, 47, 78 Осницького лісництва ДП «Колківський лісгосп» (на даний час -ДП «Ліси України») та з користування державного підприємства не вилучалась.

У період прийняття Маневицькою районною державною адміністрацією розпоряджень від 22.08.2013 № 334, від 18.12.2013 № 495 та Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області наказу від 19.11.2013 № 58, згідно Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Колківське лісове господарство» 2013 р. на території спірної земельної ділянки з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219, а саме у кварталі 52 виділи 10, 14, 16, 17, 42, 47,78 зростали дерева породи сосна звичайна та береза повисла віком 49 - 55 років.

Базове лісовпорядкування проведено Українською лісовпорядною експедицією Українського лісовпорядного проектного виробничого об'єднання ВО «Укрдержліспроект» у 2012-2013 роках, за результатами якого було схвалено вищезазначений проект. Матеріали лісовпорядкування ДП «Колківське лісове господарство» затверджені протоколом другої лісовпорядної наради від 04.09.2013.

ДП «Ліси України» виготовлено нові матеріали лісовпорядкування, які введено в дію наказом Північно-західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства «Про затвердження матеріалів лісовпорядкування» від 20.12.2024 № 287. Відповідно до матеріалів лісовпорядкування філії «Колківське лісове господарство» ДП «Ліси України» 2023 року, спірна земельна ділянка з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 повністю накладається на землі лісового фонду, що розташовані у кварталі 52 виділи 22, 24, 39, 52, 27, 40, 26 Осницького лісництва та є повністю залісненою, в складі сосни звичайної, вільхи чорної та берези повислої, середня висота дерев становить 6 - 26 м, їх вік від 3 - 59 років та повнотою від 0,6 до 0,75.

Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням ВО «Укрдержліспроект» Державного агентства лісових ресурсів України у листі від 29.09.2025 № 03/1348-25 підтверджено приналежність спірної земельної ділянки кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 до державного лісового фонду.

Рішенням Волинської обласної ради від 18.08.2000 № 13/2 «Про передачу земель лісового фонду, які перебували у користуванні колишніх КСП» надавався дозвіл на виготовлення проектів землеустрою державним лісогосподарським підприємствам та спеціалізованим лісогосподарським підприємствам з правом оформлення у постійне користування лісами колишніх КСП в залежності від їх географічного розташування.

Згідно додатку № 10 до вказаного рішення, спеціалізованому лісопідприємству Маневицьке МСЛП по Великоосницькій сільській раді передано землі лісового фонду площею 541,0 га. В цілому по Маневицькому району передано 21704,2 га земель лісового фонду, в тому числі Маневицькому МСЛП - 20 931 га.

При цьому, спірна земельна ділянка включена в матеріали лісовпорядкування Маневицького міжгосподарського спеціалізованого лісогосподарського підприємства 2000 року.

Статтею 6 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності» у редакції від 05.02.2004 визначено, що при розмежуванні земель державної та комунальної власності не можуть передаватися до земель комунальної власності землі лісового фонду за межами населених пунктів.

Таким чином, з дня набрання чинності вказаним законом 14.07.2004 усі землі лісового фонду за межами населених пунктів віднесено до земель державної форми власності.

У 2006 році із введенням в дію Лісового кодексу України у новій редакції, рішенням Волинської обласної ради від 23.06.2006 № 3/5 створюється Волинське обласне спеціалізоване комунальне лісогосподарське підприємство «Волиньоблагроліс», яке в свою чергу створило три дочірних підприємства, в тому числі «Маневичіліс».

Розпорядженням Волинської облдержадміністрації від 27.03.2009 №100 «Про погодження місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо їх відведення» надано дочірнім підприємствам Волинського обласного спеціалізованого комунального лісогосподарського підприємства «Волиньоблагроліс» дозвіл на розроблення проектів землеустрою та оформлення права постійного користування земельними ділянками лісового фонду.

Землі лісового фонду, надані Маневицькому МСЛП та, у подальшому його правонаступнику, ДП КСЛАП "Маневичіліс" перебували у державній власності і могли бути надані у користування державним лісогосподарським підприємствам.

Розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації від 31.05.2011 № 232 «Про надання лісів у постійне користування» надано у постійне користування для ведення лісового господарства ліси, що перебувають у державній власності, державним лісогосподарським підприємствам обласного управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України згідно з додатком № 1.

Додатком № 1 до розпорядження голови Волинської ОДА від 31.05.2011 № 232 визначені які надаються у постійне користування державним лісогосподарським підприємствам обласного управління лісового та мисливського господарства Держлісагенства, із зазначенням їх площі та назв дочірніх підприємств КСЛП «Волиньоблагроліс», яке здійснювало ведення лісового господарства на земельних ділянках, що перебувають у державній власності, а саме: землі лісового фонду, якими користувалось ДП «Маневичіліс» - 21006,5 га, надано у користування ДП «Поліське лісове господарство», в тому числі землі держлісфонду площею 677,0 га в межах Великоосницької сільської ради.

Наказом Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства від 28.05.2012 № 61 «Про організацію територій лісового фонду», з метою оптимізації території, земельні ділянки лісового фонду від ДП «Поліський лісгосп» перейшли до ДП «Колківський лісгосп».

Розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 31.05.2011 №232 скасоване, згідно постанови Волинського окружного адміністративного суду від 30.01.2017 №803/1622/16, однак на час прийняття судом даного рішення, розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 31.05.2011 № 232 було частково виконано, шляхом виготовлення, погодження та затвердження у 2012-2013 роках Проекту організації та розвитку лісового господарства державного підприємства «Колківське лісове господарство». Вказаний Проект організації та розвитку лісового господарства державного підприємства «Колківське лісове господарство» у судовому порядку не оскаржувалися та є чинними.

Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 12.10.2017 по справі №803/1622/16, надаючи правову оцінку оскаржуваним актам, вказав, що оскаржуване розпорядження Волинської ОДА №232 від 31.05.2011 стосується надання у постійне користування державним підприємствам лісів для ведення лісового господарства та надання дозволу на розроблення проектів землеустрою шляхом їх вилучення з користування комунальних підприємств без визначення підстав для цього. При цьому надання у користування, як було встановлено судами, відбулось саме за рахунок лісів, що перебували у користуванні комунальних підприємств. Таким чином, у вищевказаних рішеннях встановлено, що земельні ділянки, про які йдеться у розпорядженні від 31.05.2011 №232 "Про надання лісів у постійне користування" належать саме до державної власності, проте Волинською обласною державною адміністрацією при його видачі не дотримано процедури передачі.

Отже, спірна земельна ділянка у складі лісових угідь площею 28808,0 га на підставі наказу Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства № 61 від 28.05.2012 «Про організацію території лісового фонду», була передана від ДП «Поліський лісгосп», яке було створене наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 23.03.2011 № 51, та здійснювало ведення лісового господарства в межах земель державного лісового фонду, на яких до цього здійснювало лісогосподарську діяльність дочірнє підприємство "Маневичіліс", до ДП «Колківське лісове господарство».

Крім того, у зв'язку із скасуванням розпорядження Волинської обласної державної адміністрації 31.05.2011 № 232 «Про надання лісів у постійне користування», Державним підприємством «Колківське лісове господарство» було отримане нове розпорядження Волинської ОДА від 07.07.2021 № 403 «Про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок», на загальну площу 4377,4 га щодо земель, які розташовані на території Колківської селищної територіальної громади Луцького району Волинської області. Дане розпорядження в тому числі, передбачає і надання права на розроблення проєктів землеустрою щодо відведення , спірної земельної ділянки з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 площею 4,6795 га, воно є чинним, діючим та у судовому порядку не оскаржувалося.

Наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 882 від 28.10.2022 року «Про припинення державного підприємства «Колківське лісове господарство» та затвердження складу Комісії з припинення» прийнято рішення про припинення державного підприємства «Колківське лісове господарство» (код згідно з ЄДРПОУ 00991597), шляхом реорганізації, а саме приєднання до державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (код згідно з ЄДРПОУ 44768034).

Пунктом 8 даного наказу визначено, що державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» є правонаступником прав та обов'язків державного підприємства «Колківське лісове господарство».

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 19.09.2023 р. діяльність державного підприємства «Колківське лісове господарство» припинена.

Тобто, земельна ділянка з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 повністю накладається на землі лісового фонду, що розташовані в кварталі 52 виділах 22, 24, 39, 52, 27, 40, 26 Осницького лісництва, належить до земель державного лісового фонду та перебуває у користуванні державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (код згідно з ЄДРПОУ 44768034).

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

Разом з тим, у ст. 5 Лісового кодексу України зазначено, що до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги.

Згідно ч. 1 ст. 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісового фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, а на умовах оренди - іншим підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи, для ведення лісового господарства, спеціального використання лісових ресурсів і для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до Закону.

Статтями 7, 8 Лісового кодексу України визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

За статтями 45, 47, 48, 54 Лісового кодексу України облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування.

Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

Лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо, регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11.12.1986, планшети лісовпорядкування відносяться до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення.

Згідно з п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України визначено, що до одержання установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Системний аналіз наведених норм законодавства дозволяє дійти висновку про те, що при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення пункту 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття спірних розпоряджень та наказу).

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, висловленій у постановах: від 24 грудня 2014 року № 6-212 цс14, від 25 січня 2015 року у справі № 6 - 224 цс 14, від 23 грудня 2015 року № 6 - 377 цс 15 та Верховного Суду у постанові від 13.06.2018 № 278/1735/15-ц.

Також аналогічну позицію висловлено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16 та від 23.10.2019 у справі № 488/402/16-ц.

Таким чином, земельні ділянки, що охоплені матеріалами лісовпорядкування державного підприємства на підставі відповідних рішень органів влади, можуть перебувати лише у державній власності, відтак їх передача до земель комунальної власності є неправомірною.

В ході проведеного обстеження лісових масивів, що здійснено 24.09.2025 та відображено у акті обстеження лісових насаджень, який проведено працівниками державної лісової охорони філії «Поліський лісовий офіс» ДП «Ліси України» з'ясовано, що на спірній земельній ділянці наявні лісові насадження, в складі сосни звичайної, вільхи чорної та берези повислої, середня висота дерев становить 8 - 28 м, їх вік від 6 - 62 років та повнотою від 0,6 до 0,75, що відповідає матеріалам базового лісовпорядкування 2023 року та підтверджує приналежність даної земельної ділянки до земель лісового фонду.

Відведена земельна ділянка розташована в лісовому масиві, який становить єдину екосистему.

Приналежність спірної земельної ділянки номером 0723681100:04:001:0219 до земель лісового фонду підтверджується також кадастровим Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням ВО «Укрдержліспроект» у листі від 29.09.2025 № 03/1348-25, до якого додано фрагмент картографічних матеріалів з нанесеними межами земельної ділянки лісового фонду.

Відповідно до п.1 Порядку ведення державного лісового кадастру та обліку лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2007 № 848, Державний лісовий кадастр та облік лісів ведеться Державним агентством лісових ресурсів України за єдиною для усіх лісів системою за рахунок коштів державного бюджету з метою забезпечення ефективної організації охорони і захисту лісів, їх раціонального використання та відтворення, здійснення постійного контролю за якісними і кількісними змінами в лісовому фонді України. Українське Державне проектне лісовпорядне виробниче об'єднання “Укрдержліспроект» засноване на державній власності, створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 30.09.1991 за № 119, належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України.

Виробниче об'єднання створене з метою проведення лісовпорядкування на всій території лісового фонду України, яке включає систему державних заходів, спрямованих на забезпечення охорони і захисту, раціонального використання, підвищення продуктивності лісів та їх відтворення, оцінку лісових ресурсів, а також підвищення культури ведення лісового господарства.

Комплекс лісовпорядних робіт здійснюється для всіх лісокористувачів, незалежно від форм власності і відомчої підпорядкованості за єдиною системою в порядку, встановленому Державним агентством лісових ресурсів України за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 3.2.8 статуту ВО “Укрдержліспроект», окрім інших функцій, забезпечує при лісовпорядкуванні лісового фонду формування повидільних й інтегрованих банків даних, які містять лісотаксаційну, топографо-геодезичну і картографічну інформацію, з наступним формуванням і веденням державного лісового кадастру.

Таким чином інформація, надана ВО “Укрдержліспроект» щодо факту накладення спірної земельної ділянки на землі лісового фонду з доданим викопіюванням з Публічної кадастрової карти, є належним підтвердженням вказаних обставин, надана уповноваженим суб'єктом, який безпосередньо володіє необхідними знаннями та технічними можливостями для обробки інформації з державних лісового та земельного кадастрів.

Відповідно до правового висновку Верховного Суду, який було викладено у постановах від 13.11.2019 у справі № 361/6826/16 та від 06.07.2022 у справі № 372/1688/17, відомості щодо розташування земель лісового фонду, надані ВО «Укрдержліспроект», як єдиним на території України суб'єктом, що виконує лісовпорядні роботи, є належними, оскільки об'єднання володіє інформацією про лісовпорядкування. Згідно з правовими висновками Верховного Суду України, що викладені у постановах від 24.12.2014 у справі № 6-212 цс14 та від 27.01.2015 у справі № 21-570а 14, саме планово - картографічні матеріали є належними правовстановлюючими документами на право постійного користування і являється основою для організації ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів постійними лісокористувачами. Вказані висновки також застосовано і у постановах Верховного Суду від 12.07.2022 у справі № 911/3685/17.

На звернення філії «Поліський лісовий офіс» ДП «Ліси України» сертифікованим інженером-землевпорядником ФОП Бучко Н.М здійснено накладання спірної земельної ділянки на викопіювання матеріалів лісовпорядкування Маневицького міжгосподарського спеціалізованого лісогосподарського підприємства 2000 року, про що надано відповідну план схему, яка підтверджує перебування спірної земельної ділянки у лісовому фонді ще з 2000 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України «Про землеустрій» інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення Державного земельного кадастру, виявлення та виправлення помилок у відомостях Державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку (ч. 2 ст. 35 Закону України «Про землеустрій»).

Вимоги щодо проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складання за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель визначає Порядок проведення інвентаризації земель, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 513 (в редакції на момент проведення інвентаризації).

Згідно з п. 2 Порядку інвентаризація земель проводиться з метою: забезпечення ведення Державного земельного кадастру, здійснення контролю за використанням і охороною земель; визначення якісного стану земельних ділянок, їх меж, розміру, складу угідь; узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, та у Державному земельному кадастрі; прийняття за результатами інвентаризації земель Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідних рішень; здійснення землеустрою.

Інвентаризація земель проводиться виходячи з принципів плановості, достовірності та повноти даних, послідовності і стандартності процедур, доступності використання інформаційної бази, узагальнення даних з додержанням єдиних засад та технології їх оброблення (п. 3 Порядку).

Відповідно до п. 7 Порядку вихідними даними для проведення інвентаризації земель є: матеріали з Державного фонду документації із землеустрою; відомості з Державного земельного кадастру в паперовій та електронній формі, у тому числі Поземельної книги; книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі; файлів обміну даними про результати робіт із землеустрою; містобудівна документація, затверджена в установленому законодавством порядку; планово-картографічні матеріали, в тому числі ортофотоплани, складені за результатами виконання робіт відповідно до Угоди про позику (Проект “Видача державних актів на право власності на землю у сільській місцевості та розвиток системи кадастру») між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку; відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень; копії документів, що посвідчують право на земельну ділянку або підтверджують сплату земельного податку; матеріали, підготовлені за результатами обстеження земельних ділянок щодо їх якісного стану.

Під час проведення інвентаризації земель використовуються матеріали аерофотозйомки, лісовпорядкування, проекти створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду, схеми формування екомережі, програми у сфері формування, збереження та використання екомережі.

Згідно з п. 26 Порядку за результатами проведення інвентаризації земель виконавцем робіт розробляється технічна документація, склад якої встановлений статтею 57 Закону України “Про землеустрій».

Технічна документація погоджується та затверджується в порядку, встановленому статтею 186 Земельного кодексу України (п.28 Порядку).

Відомості, отримані в результаті інвентаризації земель, підлягають внесенню до Державного земельного кадастру відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (п. 30 Порядку).

Відповідно до п. 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Відділом Держземагентства у Маневицькому районі 04.12.2013 зареєстровано спірну земельну ділянку із цільовим призначенням 01.01. Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Статтею 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

За змістом ч.1 ст.24 вищевказаного Закону державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

За приписами ст. 3 Закону України «Про Державний земельний кадастр» основними принципами, на яких базується Державний земельний кадастр, є зокрема, принципи об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі.

Під час інвентаризації невірно визначено цільове призначення земельної ділянки як землі сільськогосподарського призначення при тому, що вказана земельна ділянка повністю належить до земель лісогосподарського призначення, оскільки охоплена матеріалами лісовпорядкування.

За наведених обставин, подальша наявність відомостей щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 площею 4,6795 га в Державному земельному кадастрі порушуватиме принципи об'єктивності, достовірності, повноти відомостей та унеможливить відновлення порушеного права землекористувача виконати розпорядження розпорядника земель.

Відповідно до ч. 13 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі, зокрема скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; а також якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника.

Положення аналогічного змісту закріплені також у ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та п. 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, згідно з якими державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі фактично стосується майнових прав Колківської селищної ради на спірну земельну ділянку, оскільки відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, зокрема сільськогосподарські. Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

За аналогією із постановою Верховного Суду від 21.01.2021 у справі № 925/1222/19 вказаний спір має розглядатись як спір, пов'язаний з порушенням цивільних прав позивача на нерухоме майно іншою особою. Належним відповідачем у такому спорі є особа, право на майно якої оспорюється.

У постанові Великої Палати Верховного Суду 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц (провадження № 14-2цс21) вказано, що «у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 04.02.2020 по справах № 911/3311/17, № 911/3574/17, 911/3897/17 та від 03.09.2020 у справі № 911/3449/17 також сформульований висновок про те, що зайняття спірної земельної ділянки з порушенням положень Земельного кодексу України та Лісового кодексу України треба розглядати як не пов'язане з позбавленням володіння порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади; у такому разі позовну вимогу про зобов'язання повернути земельну ділянку слід розглядати як негаторний позов, який можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки. Велика Палата Верховного Суду погоджується з цим висновком по суті попри його неналежне обґрунтування у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду.

У зазначеному висновку йдеться не про державну реєстрацію права власності за порушником (яке і розглядається як фактичне заволодіння), а про вчинення фізичних дій щодо земельної ділянки - її зайняття (яке не є заволодінням).

Відповідно до принципу реєстраційного підтвердження володіння нерухомим майном його фізичне зайняття особою, за якою не зареєстроване право власності на таке майно, не позбавляє власника фактичного володіння, але створює перешкоди у здійсненні ним права користування своїм майном.

Положення ст. 152 Земельного кодексу України визначають, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням прав володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Як зазначалось вище, спірна земельна ділянка не зареєстрована у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, однак зареєстрована в Державному земельному кадастрі, що унеможливлює здійснити формування земельної ділянки за цільовим призначенням 09.01 - для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, чим становить перешкоди землекористувачу, у зв'язку з чим позовна вимога про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою лісогосподарського призначення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 площею 4,6795 га в Державному земельному кадастрі, підлягає задоволенню.

Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача то витрати по сплаті судового збору в сумі 2 422,40 грн слід покласти на нього.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 74, 76-80, 86, 129, 130, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Усунути перешкоди Державному спеціалізованому господарському підприємству “Ліси України» (вул. Руставелі Шота, 9А, м. Київ, код ЄДРПОУ 44768034) у користуванні земельною ділянкою лісогосподарського призначення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 0723681100:04:001:0219 площею 4,6795 га в Державному земельному кадастрі.

3. Стягнути з Колківської селищної ради (вул. Грушевського, буд. 42, смт. Колки, Луцький р-н., Волинська обл., ЄДРПОУ 04333247) на користь Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України» (вул. Руставелі Шота, 9А, м. Київ, код ЄДРПОУ 44768034) в особі філії “Поліський лісовий офіс» ДП “Ліси України» (пр. Волі, буд. 30, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 45601597) 2 422,40 грн витрат по сплаті судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. ст. 255, 256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повний текст рішення складено 06.04.2026.

Суддя С. В. Бідюк