Справа № 553/1262/26
Провадження № 2-а/553/19/2026
Іменем України
06.04.2026м. Полтава
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Подмаркова Ю.М., перевіривши матеріали адміністративного позову адвоката Коряка Ігоря Юрійовича в інтересах позивача ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Адвокат Коряк І.Ю. звернувся до Подільського районного суду міста Полтави в інтересах позивача ОСОБА_1 із позовом до Департаменту патрульної поліції, в якому просить:
- скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА №6888208 від 23.03.2026, винесену поліцейським 1 взводу 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції сержантом Франчуком В.Є., про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкає АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладенню адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн;
- закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкає АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладенню адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Перевіривши матеріали позову, доходжу висновку, що позовна заява підлягає передачі за підсудністю з наступних підстав.
Положеннями ч. 2 ст. 286 КАС України закріплено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною 1 ст. 25 КАС України встановлена територіальна юрисдикція (підсудність) для справ вказаної категорії, якою визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються адміністративним судом за вибором позивача: судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або судом за місцем знаходження відповідача.
Виходячи з викладеного, для даної позовної заяви закон встановлює альтернативну підсудність за вибором позивача, а саме: або за його зареєстрованим місцем проживання, або за місцем знаходження суб'єкта владних повноважень.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Представник позивач у поданому ним позові зазначив місце проживання позивача як: АДРЕСА_1 , на підтвердження до матеріалів справи долучено довідку Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Веселий Поділ» № бн від 03.03.2025 з якої вбачається, що ОСОБА_2 проживає в квартирі АДРЕСА_2 , без реєстрації.
Тоді як, зі змісту довідки з Єдиного державного демографічного реєстру вбачається, що місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 .
Місце проживання або місце перебування фізичної особи, визначається відповідно до положень статті 29 ЦК і статті 3 Закону України № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України».
Відповідно до п. п. 4, 5, 12 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" декларування місця проживання особи - повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади; житло - житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, в якому особа постійно або тимчасово проживає; реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 4 зазначеного Закону особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).
Громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його. Іноземець чи особа без громадянства, які отримали довідку про звернення за захистом в Україні, можуть зареєструвати місце свого перебування в Україні (ч. 1 ст. 5 Закону).
Доказів реєстрації у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) позивача у Подільському районі міста Полтави останнім до матеріалів позовної заяви не надано.
Тобто, враховуючи, що зареєстроване місце проживання позивача знаходиться на території Полтавського району Полтавської області, позовна заява не належить до територіальної підсудності Полтавського районного суду Полтавської області.
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Як роз'яснив Європейський суд з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п.1 ст.6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Під підсудністю у адміністративному процесуальному праві розуміють інститут (тобто сукупність правових норм), який регулює віднесення справ, які підлягають розгляду судами адміністративної юрисдикції, до відання конкретного суду судової системи України для розгляду по першій інстанції. Тобто, визначити підсудність справи означає встановити компетентний, належний суд у цій справі.
Недотримання правил юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч. 1 ст. 318 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Оскільки дана справа не підсудна Подільському районному суду міста Полтави, вважаю за необхідне направити справу за підсудністю до Полтавського районного суду Полтавської області (м. Полтава, вул. Європейська, буд. 154а).
Керуючись ст. ст. 25, 29, 30 КАС України, суддя,-
Адміністративний позов адвоката Коряка Ігоря Юрійовича в інтересах позивача ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - передати на розгляд до Полтавського районного суду Полтавської області (м. Полтава, вул. Європейська, буд. 154а).
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 06.04.2026.
Суддя Ю.М. Подмаркова