Ухвала від 06.04.2026 по справі 367/3808/26

Справа № 367/3808/26

ОКРЕМАУХВАЛА

Іменем України

06 квітня 2026 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Одарюк М.П., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та фактично мешкаючого за адресою: АДРЕСА_2 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався (згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД973125 від 08.03.2026 року)

за частиною 3 статті 173-2 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

Ірпінським міським судом Київської області розглянуто матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 173-2 КУпАП України ОСОБА_1 .

За результатами розгляду провадження у адміністративній справі у відношенні ОСОБА_1 за ч.3 ст. 173-2 КУпАП - закрито на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст.282 КУпАП України, згідно якої орган (посадова особа), який розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, вносить у відповідний державний орган чи орган місцевого самоврядування, громадську організацію або посадовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов.

В процесі розгляду даної справи судом встановлені обставини, які свідчать про недоліки в діяльності ВП № 1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області.

Норма статті 173-2 КУпАП є бланкетною, а тому для того, щоб повністю розкрити суть адміністративного правопорушення у протоколі повинно бути зазначено, які конкретно дії вчинила особа, який спосіб насильства прослідковується у діях порушника, якщо дій кілька, то зазначена кожна дія і, вид насильства, наслідки цих дій по відношенню до особи, щодо якої вони були спричинені.

У той же час, організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства визначаються Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» за № 2229-VIII.

Водночас, домашнє насильство характеризується такими ознаками: умисність (з наміром досягнення бажаного результату); спричинення шкоди; порушення прав і свобод людини; значна перевага сил (фізичних, психологічних, пов'язаних із вищою посадою тощо) того, хто чинить насильство.

Для наявності складу адміністративного правопорушення щодо вчинення домашнього насильства є обов'язковим одночасне існування вищевказаних ознак, у разі відсутності хоча б однієї із ознак дії особи не можна розцінювати як насильство.

Юридичний склад адміністративного правопорушення - це передбачений нормами права комплекс ознак (елементів), за наявності яких певне протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративний проступок.

Такий комплекс ознак передбачає чотири елементи: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт і суб'єктивна сторона.

Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.

Об'єктивна сторона правопорушення полягає в умисному вчиненні будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.

Так, протокол про адміністративне правопорушення серія ВАД №973125 складений 08 березня 2026 р. поліцейським СРПП ВП № 1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області сержантом поліції Климчуком Д., який, зазначаючи склад адміністративного правопорушення, вказує, що 08 березня 2026 року близько 17 год. 30 хв. громадянин ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно співмешканки ОСОБА_2 , чим могла бути завдана шкода її здоров'ю. Дії громадянина ОСОБА_1 кваліфікована за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.

Стаття 173-2 КУпАП наразі передбачає лише наслідки у вигляді завдання шкоди фізичному та психічному здоров'ю потерпілої.

Натомість поліцейський зазначає попередню редакції цієї статті, що унеможливлює притягнення до адміністративної відповідальності особи.

Крім того, зазначаючи про можливість заподіяння шкоди, будь - яким чином не розкрита об'єктивна сторона, а саме в якому форматі був намір її завдати.

Так, якщо це психологічна шкода, то має бути довідки/висновки/акти психолога, який зафіксує отримання психологічної шкоди.

Якщо це фізична шкода, то доказом є відповідна довідка лікаря або інші докази, які свідчать про нанесення фізичної шкоди потерпілому.

Фабула статті 173-2 КУпАП визначає лише можливість притягнення до адміністративної відповідальності особи за умови доведення її об'єктивної сторони - діяння, наслідки та причинно-наслідковий зв'язок. Ненадання доказів наслідків спочатку зумовлює повернення матеріалів на дооформлення та в подальшому закриття провадження у справі, навіть за умови визнання особи своєї провини.

Таке зухвале та непрофесійне ставлення поліцейського СРПП ВП № 1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області сержантом поліції Климчука Д. до своєї професійної діяльності призвело до позбавлення судом можливості піддати правопорушника адміністративному стягненню.

Такі дії не направлені на зміцнення та підтримання громадського порядку та забезпечення невідворотності понесення правопорушником покарання.

Наведене свідчить про недоліки в діяльності поліцейського СРПП ВП № 1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області сержантом поліції Климчука Д., у зв'язку з чим суд вважає за необхідне винести окрему ухвалу з метою недопущення зазначених порушень в подальшому.

Керуючись ст. 282 КУпАП України,

УХВАЛИВ:

Окрему ухвалу надіслати керівнику ВП № 1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області.

Повідомити керівника ВП № 1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області про вказані недоліки для вжиття відповідних організаційно-правових заходів.

Про прийняття заходів повідомити Ірпінський міський суд Київської області у місячний строк з дня отримання даної ухвали.

Суддя Одарюк М.П.