06.04.2026
Справа №720/673/26
Провадження №3/720/151/26
06 квітня 2026 року Новоселицький районний суд Чернівецької області
в складі головуючого судді Павлінчука С.С.
з участю секретаря Політнічук Л.В.
прокурора Столяра О.О.
розглянувши справу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 , не працюючого, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ст.172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 перебуваючи на посаді помічника чергового чергової частини відділення поліції №6 (м.Новоселиця) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області несвоєчасно без поважних причин 31.10.2025 року подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави після звільнення за 2023 рік, тобто вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст.172-6 ч.1 КУпАП, зокрема несвоєчасне подання без поважних причин декларації особою уповноваженою на виконання функцій держави.
Правопорушник в судовому засіданні вину визнав та пояснив, що він дійсно працював на посаді помічника чергового чергової частини відділення поліції №6 (м.Новоселиця) ЧРУП Головного управління Національної поліції України до 14.08.2023 року та після звільнення він забувся подати декларацію. В період часу із 1 січня 2024 року по 31 березня 2024 року у нього жодних перешкод для подачі такої декларації не було.
Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення пов'язаного із корупцією передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП підтримав. Він вважає, що вина особи підтверджується відповідними письмовими доказами та просив визнати винною особу та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши письмові докази приходжу до наступного висновку.
Згідно ст.172-6 ч.1 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується письмовими доказами, зокрема протоколом №20 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією від 13.03.2026 року, який відповідає формі, яка передбачена додатком №3 до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, що затверджена наказом МВС України №1376 від 06.11.2015 року та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за № 1496/27941.
Крім того, витягом з наказу від 20.01.2021 року №15 о/с про призначення ОСОБА_1 на посаду помічника чергового чергової частини, витягом з наказу від 11.08.2023 року №196 о/с про звільнення ОСОБА_1 з посади помічника чергового чергової частини підтверджено факт його перебування на посаді поліцейського впродовж часу із 20.01.2021 року по 14.08.2023 року.
Також, із відповіді НАЗК на запит №47-05/3594-26 від 21.01.2026 року з додатком «Послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинені ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 01.11.2025 встановлено, що останнім перший вхід у систему за вказаний період був здійснений лише 31.10.2025 року о 10 годині 08 хвилин, а подача заповненої декларації відбулася 31.10.2025 о 10 годині 47 хвилин.
Таким чином, було підтверджено факт, що ОСОБА_1 впродовж часу із 01.01.2024 року по 31.10.2025 року жодних дій для початку декларування не вчиняв, оскільки в систему не входив.
Роздруківкою декларації зі сайту public.nazk.gov.ua встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2023 рік 31.10.2025 о 10 годині 47 хвилини.
Відповідно до п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі «Закон») поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно ч.1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Особливий додатковий обов'язок щодо декларування передбачений для осіб, які звільняються із посад, що передбачають обов'язок декларування.
Зокрема, згідно абзацу першого ч.2 ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Крім того, відповідно до абзацу другого ч.2 ст. 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 відповідно до п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону, примітки до ст.172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (поліцейським), достовірно знаючи про зобов'язання щорічно до 1 квітня, а також після звільнення до цієї ж дати подати декларацію за минулий рік, несвоєчасно подав декларацію за 2023 рік, а саме 31.10.2025 року, без поважних причин.
Під час накладення стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, дані про його особу, майновий стан.
Враховуючи те, що правопорушник вперше притягується до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення, позитивно характеризується по місцю проживання, вважаю що відносно нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу в дохід держави.
Керуючись ст.ст.3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст.172-6 ч.1, 245, 251, 283, 284 КУпАП, суддя,
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить вісімсот п'ятдесят гривень.
Реквізити для сплати штрафу: одержувач - Чернів.ГУК/Новоселицька ТГ/21081100, банк одержувача - Казначейство України(ел. адм. подат.), код одержувача (код за ЄДРПОУ) - 37836095, код класифікації доходів бюджету - 21081100, номер рахунку (IBAN) - UA058999980313040106000024347.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 гривень.
Реквізити для сплати судового збору: одержувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, банк одержувача - Казначейство України(ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО) - 899998, код одержувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, код класифікації доходів бюджету - 22030106, номер рахунку (IBAN) - UA908999980313111256000026001.
Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк з дня її винесення через Новоселицький районний суд до Чернівецького апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Роз'яснити особі, до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня отримання постанови із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду.
У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч.2 ст.308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання - протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя: Сергій ПАВЛІНЧУК