Справа № 694/886/26
про залишення позовної заяви без руху
"03" квітня 2026 р. м. Звенигородка
Суддя Звенигородського районного суду Черкаської області Смовж О.Ю., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ГУ НП в Черкаській області, третя особа без самостійних вимог - інспектор СРПП Звенигородського РВП ГУ НП в Черкаській області Захарченко Сергій Вікторович, про визнання протиправними дії відповідача, скасування постанови ЕНА №6930248 по справі про адміністративне правопорушення від 29.03.2026 року,
встановила:
06 січня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Звенигородського районного суду Черкаської області з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача та скасувати постанову серії ЕНА №6930248 по справі про адміністративне правопорушення від 29.03.2026 року.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа передана для розгляду судді Звенигородського районного суду Черкаської області Смовж О.Ю.
При вирішенні питання щодо відкриття провадження у справі, суд дійшов до наступного.
Згідно з положеннями частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».
Згідно статей 1, 2 Закон України «Про судовий збір» судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до статті 4 Закон України «Про судовий збір» за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа - підприємець/юридична особа/суб'єкт владних повноважень).
З 11 листопада 2011 року набрав чинності Закон України «Про судовий збір». Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин, за подання заяв, скарг до суду, в тому числі у випадку оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державного управління, сплачується інший платіж - судовий збір, самостійні правові засади справляння якого, платники, об'єкти та розміри його ставок, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення визначено Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до положень статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про державний бюджет на 2026 рік» прожитковий мінімум працездатних осіб з 1 січня становить 3328 грн. Таким чином у 2026 році судовий збір розраховується від суми 3328 грн.
Отже, судовий збір за подання до суду фізичною особою позовної заяви про оскарження постанови про адміністративне правопорушення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 665,60 гривень.
Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям провадження у справі перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України. Так, позивачем до позовної заяви додано платіжну інструкцію № #1.597148871.1 від 31.03.2026, де зазначено: «платник ОСОБА_2 », код платника « НОМЕР_1 ». Однак, під час здійснення Звенигородським районним судом Черкаської області перевірки зарахування до спеціального фонду Державного бюджету сплаченого ОСОБА_2 підтверджено зарахування Державною казначейською службою України сплаченого ОСОБА_2 за вказаною квитанцією судового збору у розмірі 665,60 грн.
Однак, ОСОБА_2 не зазначена позивачем у позові, не є уповноваженим представником Снігура Д.М., яке має відношення до даної справи не вбачається із змісту позову.
Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене Законом України «Про судовий збір».
За таких обставин питання про сплату саме позивачем судового збору у даній цивільній справі підлягає уточненню та виконанню вимог законодавства щодо цього згідно діючих норм на момент звернення з цією заявою.
Відтак позивачу необхідно надати докази, що підтверджують зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету, сплаченого саме позивачем ОСОБА_1 із зазначенням в «призначенні платежу» за якою саме позовною заявою сплачений судовий збір.
Враховуючи вищевикладене, оскільки позивачем надано позовну заяву без додержання вимог ст. 161 цього Кодексу, суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без руху та позивачеві за необхідне виправити недоліки поданого позову, а сааме: виконати вимоги п.2 ч.5 ст. 160 КАС України та сплатити судовий в розмірі передбаченому чинним законодавством, на розрахунковий рахунок Звенигородського районного суду Черкаської області:
Отримувач коштів: ГУК у Черк.обл./тг м.Звенигор/22030101,
- Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37930566
- Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
- Код банку отримувача (МФО): 899998,
- Рахунок отримувача: UA798999980313171206000023735,
- Код класифікації доходів бюджету: 22030101,
та надати до суду докази його сплати.
Повідомити позивача, що способом усунення недоліків позовної заяви є подання до канцелярії суду доказів сплати судового збору (надання відповідного платіжного документу).
Керуючись ч.1ст.169 КАС України, суддя
ухвалила:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ НП в Черкаській області, третя особа без самостійних вимог - інспектор СРПП Звенигородського РВП ГУ НП в Черкаській області Захарченко Сергій Вікторович про визнання протиправними дії відповідача, скасування постанови ЕНА №6930248 по справі про адміністративне правопорушення від 29.03.2026 - залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків поданої заяви - десять днів з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.Ю. Смовж