Постанова від 06.04.2026 по справі 160/33749/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/33749/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 січня 2026 року (суддя Юков Е.О.) у справі № 160/33749/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.10.2025 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без урахування обмеження індексації.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при виплаті пенсії позивачу відповідачем безпідставно не застосовано норми ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки позивач має необхідний пільговий стаж роботи згідно Списку №1. Позивач зазначав, що обмеження його пенсії, внаслідок проведених індексації на підставі постанов КМУ №168, 185, 209, суперечить вимогам ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в частині встановленого розміру пенсії шахтарям.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 січня 2026 року адміністративний позов задоволено.

Судом першої інстанції зазначено, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для

осіб, які втратили працездатність.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що пенсія позивачу призначена на пільгових умовах по Списку №1 та її обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». У відповідності до положень постанов КМУ №168, 185, 209 під час проведення індексації пенсії позивача, застосовувалися обмеження її розміру. Зазначає, що для проведення виплати пенсії без застосування обмежень, передбачених постановами КМУ №168, 15, 209, законних підстав не існує.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 19.03.2010 отримує пенсію за віком на пільгових умовах п.п. 1 п. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з Списком №1.

30.09.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив провести перерахунок і виплатиту йому пенсію за віком на пільгових умовах розраховану відповідно до спеціальної норми закону, а саме згідно абз. 3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків моєї заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Листом №58127-43660/А-01/8-0400/25 від 31.10.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, зокрема, про те, що -“…Оскільки розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.03.2025 перевищив 1500 гривень, до пенсійної виплати застосовано обмеження в розмірі 657,24 гри відповідно до вимог Постанови № 209. Загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 на 01.03.2025 складав 18899,08 грн. (17399,08 грн + 1500,00 грн). Отже, для проведення виплати пенсії без застосування обмежень, передбачених Постановою № 168 та Постановою № 209, немає законних підстав».

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Так, розглядаючи справу та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з протиправності дій відповідача, які виразилися у незастосуванні при обчисленні позивачу розміру пенсії порядку, встановленого статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Суд зазначив, що проведений відповідачем розрахунок призначеної пенсії позивача за віком на пільгових, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснено без врахування ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що позбавляє останнього гарантованого законом права на отримання мінімальної пенсії шахтаря, оскільки мінімальний розмір пенсії за віком особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначається у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, при моєму пільговому стажі роботи в підземних умовах не менш як 20 років.

В той же час, встановлені у цій справі обставини свідчать про те, що пенсія позивачу призначена на пільгових умовах по Списку №1 та її обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Суд першої інстанції не звернув увагу на те, що предмет спору у цій справі, з огляду, зокрема, на зміст заявленого позову, є протиправне, на думку позивача, обмеження відповідачем передбаченого статтею 8 Закону № 345-VI розміру пенсії під час проведення індексації пенсії на підставі положень постанов КМУ №168, 185. 209.

Отже, суд першої інстанції неправильно визначив предмету спору у цій справі, а відповідно не надав належної правової оцінки спірним відносинам, які фактично виникли між сторонами.

З огляду на суть спірних відносин, які виникли між сторонами, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Пунктом 1 Постанови № 168 встановлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що:

у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

23.02.2024 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі Постанова № 185).

Відповідно до пункту 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Разом з тим, згідно пункту 3 Постанови № 185 установлено, що:

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

25.02.2025 Кабінетом міністрів України було прийнято постанову №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»

Відповідно до пункту 1 Постанови №209 установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Разом з тим, пунктом 3 Постанови №209 установлено, що

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, відповідно до Постанов КМУ № 168, № 185 Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1 500 грн.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем підвищувалась пенсі на коефіцієнти збільшення, передбачені постановами КМУ №168, 185, 209 із застосуванням таких обмежень:

оскільки розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 01.03.2023 перевищив 1500грн, до пенсійної виплати застосовано обмеження в розмірі 1359,66грн. (відповідно до постанови КМУ №168);

оскільки розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 01.03.2025 перевищив 1500грн, до пенсійної виплати застосовано обмеження в розмірі 657,24грн. (відповідно до постанови КМУ №209).

Статтею 19 Закону № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» в частині порядку визначення та застосування державних соціальних гарантій в реалізації державної соціально-економічної політики, зокрема, передбачено, що виключно законами України визначається: величина порогу індексації грошових доходів громадян.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Виходячи із наведених норм права можливо дійти висновку про те, що Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України проводиться виключно законами України.

Водночас, суд зазначає, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1.

Не є спірним питанням у даній справі, що позивач є отримувачем пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

На переконання суду, обмеження розміру пенсії позивача суперечить гарантованому розміру Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», адже приписами ст. 8 вказаного Закону чітко встановлено, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря.

Подібний висновок зроблено Верховним Судом у справі №360/948/24 (постанова від 26.08.2025).

Таким чином, обмеження розміру пенсії позивача у спірному випадку є неправомірним, у зв'язку з чим заявлений позов підлягає задоволенню.

Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи те, що судом першої інстанції було задоволено позову, але з помилковим визначенням предмету спірних відносин у цій справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, змінивши мотивувальну частину рішення суду першої інстанції з урахуванням висновків суду першої інстанції

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити частково.

Змінити мотивувальну частину рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 січня 2026 року у справі № 160/33749/25 з урахуванням висновків суду апеляційної інстанції.

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 січня 2026 року у справі № 160/33749/25 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст складено 06.04.2026

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров