25 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/23409/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2025 р. (суддя Голобутовський Р.З.) в адміністративній справі №160/23409/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Військова частина НОМЕР_1 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив суд визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у ненаправленні його на медичний огляд військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою визначення придатності до військової служби на підставі заяви від 04.08.2025 №01.Онищук/01-025/04-08.СК; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 скасувати рішення військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформленого довідкою від 22.07.2025 №2025-0722-2259-0870-0 про придатність до військової служби військовозобов'язаного ОСОБА_1 , та видати відповідне письмове направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою визначення придатності до військової служби на підставі заяви від 04.08.2025 №01.Онищук/01-025/04-08.СК; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 провести контрольний (повторний) медичний огляд військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою визначення ступеню придатності до військової служби ОСОБА_1 з урахуванням приписів Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 зі змінами, та наявних медичних документів (додаткових обстежень стану здоров'я).
В обгрунтування позовних вимог вказувалось на те, що набуття позивачем статусу військовослужбовця після прийняття рішення ВЛК про придатність до військової служби не звільняє відповідача від обов'язку виконати пункт 72 Порядку №560 та пункт 3.1 глави 3 розділу І Полоєення № 402 шляхом направлення позивача для проходження військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 на підставі заяви від 04.08.2025 №01.Онищук/01-025/04-08.СК.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2025 р., ухваленим за результатом розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, у задоволенні позовної заяви відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги наведені доводи, які були викладені у позовній заяві, а також зазначено про те, що заява позивача не була розглянута по суті поставленого питання, не вирішено питання про направлення для проходження військово- лікарської комісії при обласному ( ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Письмовий відзив на апеляційну скаргу від відповідача до суду апеляційної інстанції не надходив.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі:
ОСОБА_1 , проведено медичний огляд у військово-лікарській комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 , за результатами якого складено довідку від 22.07.2025 № 2025-0722-2259-0870-0. ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби на підставі статей 23в, 64в графи ІІ розкладу хвороб Положення № 402. Представник ОСОБА_1 звернувся із заявою від 04.08.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просив скасувати рішення військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 про придатність ОСОБА_1 до військової служби, провести контрольний (повторний) медичний огляд військово - лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою визначення ступеню придатності/непридатності/тимчасової не придатності до військової служби ОСОБА_1 . Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.08.2025 за №388/16/1627 надано відповідь на заявута зазначено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем та перебуває під порядкуванням прямого начальника та командира військової частини, а тому відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402, направлення на обстеження або проходження ВЛК, має проводитись прямими начальниками від командира окремої частини, прямим командиром, після підписання рапорту.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по суті заяви від 04.08.2025 про незгоду з рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформленого довідкою від 22.07.2025 №2025-0722-2259-0870-0, звернувся до суду з цим позовом.
Постановляючи оскаржене рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 цього ж Кодексу.
Суд першої інстанції правильно встановив характер спірних правовідносин, які регулюються Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», постановою Кабінету Міністрів № 560 та наказом Міністерства оборони України № 402.
Відповідно до частини першої статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
За приписами статті 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України. Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
За змістом положень статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов'язані, які визнані придатними до військової служби за станом здоров'я відповідно до висновку військово-лікарської комісії.
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2025 р. затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (Порядок № 560).
Пунктом 70 Порядку №560 передбачено, що порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони (Порядок № 560).
Питання медичного огляду регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (Положення №402).
В обґрунтування заяви позивач посилався, у тому числі, на приписи п. 72 Порядку №560, відповідно до яких у разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ( ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Суд першої інстанції встановив, що станом на 04.08.2025 (день подачі заяви адвокатом від імені позивача) змінився статус позивача з військовозобов'язаного на військовослужбовця, що підтверджено довідкою ВЧ НОМЕР_1 №928 від 26.07.2025.
Відтак, правом направлення позивача, як військовослужбовця, на медичний огляд за поданим рапортом наділений його прямий командир в порядку, визначеному Розділом 6 Положення про військово-лікарську експертизу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 402 від 14.08.2008 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800).
Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення, які визначені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, - відсутні.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2025 р. в адміністративній справі №160/23409/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 25 березня 2026 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Н.І. Малиш