Постанова від 06.04.2026 по справі 200/4969/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 року справа №200/4969/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

за участі секретаря судового засідання Бабіча Є.О.,

представника позивача Ізотова А.В.,

представника відповідача Моткової Н.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі № 200/4969/25 (головуючий суддя І інстанції - Галатіна О.О.) за позовом комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Донецький області щодо не здійснення коригування у інтегрованій картці платника податку Селидівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 35580927) з єдиного соціального внеску дійсного стану зобов'язань зі сплати єдиного соціального внеску;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Донецький області внести зміни до інтегрованої картки платника податку Селидівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 35580927) з єдиного соціального внеску шляхом виключення суми боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 2 157 673,64 грн станом на 31 липня 2019 року, на суму 1 329 776,74 грн станом на 30 листопада 2019 року, на суму 881 523,29 грн станом на 31 січня 2020 року.

В обґрунтування позову зазначив, що 19.11.2024 отримано лист від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску Селидівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» (структурний підрозділ).

Враховуючи, що сума заборгованості включала суми штрафів та пені, які були раніше оскаржені в судових справах, КП “Компанія “Вода Донбасу» звернулося до ГУ ДПС у Донецький області із заявою про коригування даних інтегрованої картки платника податків від 05.12.2024 шляхом зменшення розміру боргу на суму скасованої частини боргу штрафів та пені відповідно до судових рішень у справах № 200/11142/19-а, № 200/1853/20-а та № 200/4075/20-а.

Головне управління ДПС у Донецький області відмовило в задоволенні заяви про коригування даних інтегрованої картки в зв'язку з тим, що в рішеннях суду зазначено тільки про скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, а інших зобов'язань податковому органу судовими рішеннями не визначено.

Така бездіяльність відповідача є протиправною.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Донецький області щодо не здійснення коригування у інтегрованій картці платника податку Селидівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 35580927) з єдиного соціального внеску дійсного стану зобов'язань зі сплати єдиного соціального внеску.

Зобов'язано Головне управління ДПС у Донецький області внести зміни до інтегрованої картки платника податку Селидівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 35580927) з єдиного соціального внеску шляхом виключення суми боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 2 157 673,64 грн станом на 31 липня 2019 року, на суму 1 329 776,74 грн станом на 30 листопада 2019 року, на суму 881 523,29 грн станом на 31 січня 2020 року.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецький області на користь Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» судовий збір у розмірі 30 280,80 грн.

Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) контролюючий орган не визначає платнику суму єдиного внеску до сплати, оскільки такі суми попередньо визначаються на підставі відповідної звітності або рішень. Фактично, вимога формується внаслідок наявності в інтегрованій картці платника відомостей про нараховані суми єдиного внеску, у тому числі нараховані самим платником, але не сплачені у встановлений частиною 8 статті 9 Закону № 2464.

Отже, скасування вимоги не зменшує податкового обов'язку платника податків та не позбавляє його від наявної суми заборгованості.

Проте, відповідно до пункту 6 розділу VI Інструкції № 449 вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, зокрема якщо вимога податкового органу про сплату боргу (недоїмки) скасовується судом - у день набрання судовим рішенням законної сили.

Хоча рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2019 (набрало законної сили 07.02.2020) у справі № 200/11142/19-а визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 09.08.2019 № Ю-2997-25 в частині суми боргу 2 157 673,64 гривень, у справі № 200/4075/20-а; рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.04.2020 (набрало законної сили 13.10.2020) у справі № 200/1853/20-а визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 10.12.2019 № Ю-2997-25 в частині суми боргу 1 329 776,74 гривень; рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.08.2020 (набрало законної сили 18.01.2021) у справі № 200/4075/20-а визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 10.02.2020 № Ю-2997-25 в частині суми боргу 881 523,29 гривень, - зобов'язань щодо вчинення будь-яких дій ГУ ДПС у Донецькій області судом не передбачено.

Таким чином, вищезазначені рішення суду виконані належним чином, а саме: відповідні вимоги вважаються відкликаними та до органів державної виконавчої служби не пред'являлись

Крім цього, Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не скасовує обов'язків платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а надає можливість на період антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

Оскільки сума боргу складається із самостійно задекларованих підприємством сум, які не можуть бути спірними, відповідно є узгодженими та такими, що не можна видалити з ІКП, оскільки таких механізмів від законодавства не передбачено.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду».

Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України)

Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд» матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.

Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд».

В судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги, представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Встановлені обставини справи.

Згідно з даними інформаційно-комунікаційної системи органів ДПС України, відокремлений підрозділ Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» - Селидівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", код за ЄДРПОУ 35580927, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Покровська ДПІ, як платник єдиного внеску.

Заборгованість підприємства зі сплати єдиного внеску в ІКП по технологічному коду платежу 71010000 “Єдиний внесок нарахований роботодавцями на суми: заробітної плати, винагород за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності виникла з 11.08.2018, відповідно до донарахувань єдиного внеску за Рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску (несвоєчасне перерахування) та поданої платником звітності та станом на 01.08.2019 складала - 5 980 347,97 грн, (у тому числі недоїмка 4 821 207,03 грн, штраф 790 471,46 грн та пеня 368 669,48 грн), а саме :

1) за винесеним Рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (додаток 12) від 26.07.2018 № 0008951303, терміном сплати 11.08.2018 року залишок несплачених штрафних санкцій у сумі 790 471,46 грн та залишок нарахованої пені у сумі 368 669,48 грн, вказане рішення в адміністративному та судовому порядку не оскаржувалось (загальна сума донарахувань за цим Рішенням складала 6 272 494,76 грн, в тому числі штрафна санкція - 2 718 458,12 грн., пеня - 3 554 036,64 грн).

2) Звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за : липень 2018 року від 09.08.2018 № 9165757817 у сумі 373 093,94 грн, терміном сплати 20.08.2018; серпень 2018 року від 18.09.2018 № 9200647845 у сумі 376 680,20 грн, терміном сплати 20.09.2018; вересень 2018 року від 16.10.2018 № 9225552143 у сумі 366 968,80 грн, терміном сплати 22.10.2018; жовтень 2018 року від 12.11.2018 № 9247792335 у сумі 377 351,96 грн, терміном сплати 20.11.2018; листопад 2018 року від 19.12.2018 № 9283760559 у сумі 378 411,05 грн, терміном сплати 20.12.2018; грудень 2018 року від 18.01.2019 № 9307440236 у сумі 387 655,61 грн, терміном сплати 21.01.2019; січень 2019 року від 19.02.2019 № 9025576103 у сумі 403 371,83 грн, терміном сплати 20.02.2019; лютий 2019 року від 13.03.2019 № 9044336724 у сумі 411 686,81 грн, терміном сплати 20.03.2019; березень 2019 року від 11.04.2019 № 9070583430 у сумі 440 973,94 грн, терміном сплати 22.04.2019; квітень 2019 року від 14.05.2019 № 9098603896 у сумі 452 385,24 грн, терміном сплати 20.05.2019; травень 2019 року від 11.06.2019 № 9122124718 у сумі 402 288,54 грн, терміном сплати 20.06.2019; червень 2019 року від 08.07.2019 № 9146137306 у сумі 450 339,11 грн, терміном сплати 22.07.2019.

Станом на 01.11.2019 по Селидівському виробничому управлінню водопровідно- каналізаційного господарства комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" заборгованість зі сплати єдиного внеску в ІКП по коду платежу 71010000 складала - 6 110 536,60 грн, період виникнення даної заборгованості з 20.09.2018, за рахунок нарахувань єдиного внеску відповідно до поданих платником Звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме : за серпень 2018 року від 18.09.2018 № 9200647845, залишок несплаченого єдиного внеску у сумі 2 386 18,21 грн, терміном сплати 20.09.2018; за вересень 2018 року від 16.10.2018 № 9225552143 у сумі 366 968,80 грн, терміном сплати 22.10.2018; за жовтень 2018 року від 12.11.2018 № 9247792335 у сумі 377 351,96 грн, терміном сплати 20.11.2018; за листопад 2018 року від 19.12.2018 № 9283760559 у сумі 378 411,05 грн, терміном сплати 20.12.2018; за грудень 2018 року від 18.01.2019 № 9307440236 у сумі 387 655,61 грн, терміном сплати 21.01.2019; за січень 2019 року від 19.02.2019 № 9025576103 у сумі 403 371,83 грн, терміном сплати 20.02.2019; за лютий 2019 року від 13.03.2019 № 9044336724 у сумі 411 686,81 грн, терміном сплати 20.03.2019; за березень 2019 року від 11.04.2019 № 9070583430 у сумі 440 973,94 грн, терміном сплати 22.04.2019; за квітень 2019 року від 14.05.2019 № 9098603896 у сумі 452 385,24 грн, терміном сплати 20.05.2019; за травень 2019 року від 11.06.2019 № 9122124718 у сумі 402 288,54 грн, терміном сплати 20.06.2019; за червень 2019 року від 08.07.2019 № 9146137306 у сумі 450 339,11 грн, терміном сплати 22.07.2019; за липень 2019 року від 07.08.2019 № 9172596053 у сумі 470 708,76 грн, терміном сплати 20.08.2019; за серпень 2019 року від 17.09.2019 № 9212484949 у сумі 450 922,56 грн, терміном сплати 20.09.2019; за вересень 2019 року від 09.10.2019 № 9233250179 у сумі 436 366,33 грн, терміном сплати 21.10.2019; за жовтень 2019 року від 08.11.2019 № 9262793267 у сумі 442 487,85 грн, терміном сплати 20.11.2019.

Станом на 01.02.2020 по Селидівському виробничому управлінні водопровідно- каналізаційного господарства комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" заборгованість зі сплати єдиного внеску в ІКП по коду платежу 71010000 складала - 5 717 841,50 грн, період виникнення даної заборгованості з 20.12.2018, за рахунок нарахувань єдиного внеску відповідно до поданих платником Звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: за листопад 2018 року від 19.12.2018 № 9283760559 несплаченого єдиного внеску у сумі 87 131,53 грн, терміном сплати 20.12.2018; за грудень 2018 року від 18.01.2019 № 9307440236 у сумі 387 655,61 грн, терміном сплати 21.01.2019; за січень 2019 року від 19.02.2019 № 9025576103 у сумі 403 371,83 грн, терміном сплати 20.02.2019; за лютий 2019 року від 13.03.2019 № 9044336724 у сумі 411 686,81 грн, терміном сплати 20.03.2019; за березень 2019 року від 11.04.2019 № 9070583430 у сумі 440 973,94 грн, терміном сплати 22.04.2019; за квітень 2019 року від 14.05.2019 № 9098603896 у сумі 452 385,24 грн, терміном сплати 20.05.2019; за травень 2019 року від 11.06.2019 № 9122124718 у сумі 402 288,54 грн, терміном сплати 20.06.2019; за червень 2019 року від 08.07.2019 № 9146137306 у сумі 450 339,11 грн, терміном сплати 22.07.2019; за липень 2019 року від 07.08.2019 № 9172596053 у сумі 470 708,76 грн, терміном сплати 20.08.2019; за серпень 2019 року від 17.09.2019 № 9212484949 у сумі 450 922,56 грн, терміном сплати 20.09.2019; за вересень 2019 року від 09.10.2019 № 9233250179 у сумі 436 366,33 грн, терміном сплати 21.10.2019; за жовтень 2019 року від 08.11.2019 № 9262793267 у сумі 442 487,85 грн, терміном сплати 20.11.2019; за листопад 2019 року від 09.12.2019 № 9293178153 у сумі 431 145,23 грн, терміном сплати 20.12.2019; за грудень 2019 року від 13.01.2020 № 9325855776 у сумі 450 378,16 грн, терміном сплати 20.01.2020.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2019 у справі № 200/11142/19-а, яке набрало законної сили 07.02.2020, визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 09.08.2019 № Ю-2997-25 в частині суми боргу 2 157 673,64 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.04.2020 у справі № 200/11142/19-а, яке набрало законної сили 13.10.2020, визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 10 грудня 2019 року № Ю-2997-25 в частині нарахування недоїмки у розмірі 1 329 776,74 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.08.2020 по справі № 200/4075/20-а, яке набрало законної сили 18.01.2021, визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 10 лютого 2020 року № Ю-2997-25 в частині суми 881 523,29 грн.

Комунальним підприємством “Компанія “Вода Донбасу» 19 листопада 2024 року отримано лист № 0500-0508-8/111403 від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску Селидівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» (структурний підрозділ), ЄДРПОУ 35580927 на суму 6481424,96 грн.

КП “Компанія “Вода Донбасу» звернулося до Головного управління ДПС у Донецький області з заявою про коригування даних інтегрованої картки платника податків від 05.12.2024 року № 27.07-874 шляхом зменшення розміру боргу на суму скасованої частини боргу штрафів та пені відповідно до судових рішень у справах № 200/11142/19-а, № 200/1853/20-а та № 200/4075/20-а.

Листом від 03 січня 2025 року № 53/6/05-99-24-04-05 відповідач повідомив про відсутність підстав для задоволення заяви, оскільки в рішеннях Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/11142/19-а від 07 листопада 2019 року, справі № 200/1853/20-а від 28 квітня 2020 року, справі № 200/4075/20-а від 12 серпня 2020 року зазначено тільки про скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, без визначення інших зобов'язань щодо вчинення певних дій податковому органу.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що положення Порядку № 422 та Порядку № 5 свідчать, що у разі скасування вимоги про сплату недоїмки, контролюючий орган для забезпечення достовірності та повноти обліку платників податків, повинен вчинити дії щодо відображення/коригування у особовій картці платника податку дійсного стану зобов'язань перед бюджетом.

Оцінка суду.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку врегульовано Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2464-VI дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

На підставі частини другої статті 2 Закону № 2464-VI виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Відповідно до підпунктів 191.1.7, 191.1.8 пункту 191.1 статті 19.1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 193 цього Кодексу: реєструють та ведуть облік платників податків, платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням.

Згідно зі статтею 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.

Отже, контролюючі органи реєструють та ведуть облік платників єдиного внеску та забезпечують достовірність та повноту обліку таких платників податків.

Правила ведення в податкових органах оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) визначено “Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 (далі - Порядок № 422) чинного на момент набрання законної сили рішення суду у справі № 200/11142/19-а, № 200/1853/20-а, а також “Порядком ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5 (далі - Порядок № 5).

Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу II Порядку № 422, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу. Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Органу ДФС, в якому перебуває платник за основним місцем обліку, надається доступ до ІКП, відкритих за основним місцем обліку, для внесення відповідної інформації, а за неосновним місцем обліку - в режимі перегляду. Органу ДФС, в якому перебуває платник за неосновним місцем обліку, надається доступ до ІКП, відкритих за неосновним місцем обліку, для внесення відповідної інформації тощо.

Пунктом 1 глави 4 розділу V Порядку № 422 визначено, що працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження органу ДФС, до компетенції яких належать розгляд скарг при проведенні процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах при проведенні процедури судового оскарження прийнятих податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних інформаційних систем забезпечують внесення даних до інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв'язків записів зазначених інформаційних систем із записами підсистеми, що відображає результати КПР. Відображенню в інформаційній системі органів ДФС підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв'язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.

Такими матеріалами є: скарга (заява) платника податків; рішення про результати розгляду скарги (заяви); ухвала суду про відкриття провадження; рішення суду, прийняте по суті.

Згідно з підпунктом 4 пункту 2 глави 4 розділу V Порядку № 422, залежно від інформації, яка завантажена в інформаційну систему органів ДФС з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається певна інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами.

Інформація, внесена та збережена відповідальними працівниками підрозділів адміністративного/судового оскарження до інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, та інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, щоденно автоматично відображається в реєстрі “Апеляційне та судове оскарження» підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

Відповідальні працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з інформаційних систем органів ДФС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.

На підставі пункту 1 глави 1 розділу II Порядку № 5 з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно- територіальних одиниць. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею. Податковому органу, в якому перебуває платник за основним місцем обліку, надається доступ до ІКП, відкритих за основним місцем обліку, для внесення відповідної інформації, а за неосновним місцем обліку - в режимі перегляду.

Відповідно до пункту 1 глави 4 розділу V Порядку № 5 працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження податкового органу, до компетенції яких належать розгляд скарг під час проведення процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах, під час проведення процедури судового оскарження прийнятих податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/ або рішень щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних інформаційних систем вносять дані до інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв'язків записів зазначених інформаційних систем із записами підсистеми, що відображає результати контрольно-перевірочної роботи.

Відображенню в інформаційній системі підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв'язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.

Такими матеріалами є: скарга (заява) платника податків; рішення про результати розгляду скарги (заяви); ухвала суду про відкриття провадження; рішення суду, прийняте по суті.

Згідно з підпункту 4 пункту 2 глави 4 розділу V Порядку № 5 залежно від інформації, яка завантажена в інформаційну систему з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами інформація з рішення суду, прийнятого по суті.

Інформація, внесена та збережена працівниками підрозділів адміністративного/ судового оскарження до інформаційної системи податкових органів, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, та інформаційної системи податкових органів, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, щоденно автоматично відображається в реєстрі “Апеляційне та судове оскарження» підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно - перевірочної роботи.

Працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.

Таким чином, в інтегрованій картці платника відображається повна хронологія нарахувань податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, їх облік тощо.

Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.

Аналіз вищезазначених положень Порядку № 422 та Порядку № 5 дає підстави для висновку, що у разі скасування вимоги про сплату недоїмки, контролюючий орган для забезпечення достовірності та повноти обліку платників податків, повинен вчинити дії щодо відображення/коригування у особовій картці платника податку дійсного стану зобов'язань перед бюджетом.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в подібних правовідносинах в постановах від 19.02.2019 у справі № 825/999/17, від 26.02.2019 у справі № 805/4374/15-а, від 30.11.2021 у справі № 300/3157/20.

Суд зауважує, що відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо своєчасного нарахування та сплати податкових зобов'язань, єдиного внеску створює певні наслідки для платника податків та наявність у останнього матеріально-правового інтересу, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом. Відповідно, у разі скасування вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску в судовому порядку, контролюючий орган повинен вчинити дії щодо відображення/коригування у особовій картці позивача дійсного стану зобов'язань перед бюджетом.

З огляду на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправну бездіяльність відповідача та зобов'язав Головне управління ДПС у Донецький області внести зміни до інтегрованої картки платника податку Селидівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 35580927) з єдиного соціального внеску шляхом виключення суми боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 2 157 673,64 грн станом на 31 липня 2019 року, на суму 1 329 776,74 грн станом на 30 листопада 2019 року, на суму 881 523,29 грн станом на 31 січня 2020 року.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі № 200/4969/25 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі № 200/4969/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення 06 квітня 2026 року.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 06 квітня 2026 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв