06 квітня 2026 року справа №200/6581/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року у справі № 200/6581/25 (головуючий суддя І інстанції - Кошкош О.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області № Т-18/1443-25/1402.48/9-25 від 25.06.2025 у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ;
- зобов'язати відповідача оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.
В обґрунтування позову зазначила, що у лютому 2024 року звернулася до відповідача із заявою про оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки.
Підставою для такого звернення слугували релігійні переконання, відмова надати згоду на обробку персональних даних через неприпустимість втручання держави у сімейне та особисте життя.
Проте, відповідач протиправно відмовив у видачі позивачу паспорту у формі книжечки.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову, оформлену листом Краматорського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області викладену від 24.06.2025 № Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25, щодо видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до "Положення про паспорт громадянина України", затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року № 2503-XIІ.
Зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.06.2025 про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року з урахуванням правових висновків, наданих судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
На сьогоднішній день нормами чинного законодавства чітко встановлено, що з 01 листопада 2016 року оформлення паспорта громадянина України здійснюється виключно у формі картки з безконтактним електронним носієм з використанням бланка (ID-картки), затвердженого Порядком № 302.
На нові правовідносини (зокрема, щодо оформлення паспорта вперше особами, які досягли 16-річного віку та 18-річного віку), які виникли вже після прийняття Закону № 5492-VI, дія Положення № 2503-ХІІ, в якій визначається право на отримання паспорту без рішення суду, не поширюється.
Міністерством внутрішніх справ України на виконання вимог до абзацу п'ятого пункту 3 Постанови № 302 затверджено Тимчасовий порядок. Тимчасовим порядком визначено коло осіб, на яких він розповсюджує свою дію, а саме: особи, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
ОСОБА_1 звернулася із заявою від 24.06.2025. Краматорським відділом ГУ ДМС України у Донецькій області було розглянуто вищевказану заяву відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР та надано відповідь листом від 24.06.2025 за вих. № Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25, де роз'яснено вимоги чинного законодавства України щодо порядку оформлення та видачі паспорта громадянина України, зокрема з детальним викладенням нормативно-правового регулювання цього питання, оскільки до заяви від 24.06.2025 ОСОБА_1 не додано пакету документів за встановленим переліком відповідно до пункту 1 розділу ІІІ “Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України».
Позивачем рішення суду першої інстанції не оскаржується.
Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
З огляду на зазначене, суд надає оцінку законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції тільки в межах доводів апеляційної скарги відповідача.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Встановлені обставини справи.
ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Дружківка, про що видано свідоцтво від 01.06.2007 серії НОМЕР_1 .
Згідно наданих документів, батьками ОСОБА_1 є: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (громадянин України), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (громадянка України).
24 червня 2025 року ОСОБА_4 подана заява наступного змісту:
“Прошу мені оформити паспорт зразка 1994 року, так як у мене відсутній ідентифікаційний код». Будь-які додатки до заяви відсутні.
За результатом розгляду заяви від 24.06.2025 (в листі помилково зазначено дату звернення “ 20.02.2024») в листі від 24.06.2025 № Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25 Краматорським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області повідомлено про те, що оформлення паспортів зразка 1994 року на ім'я заявниці можливо у разі подання рішення суду, яке набрало законної сили та документів, зазначених в пункті 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456 відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України».
В листі від 28.08.2025 № 1402.48/5811-25 Краматорським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області повідомлено Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про те, що гр. ОСОБА_1 дійсно 24.06.2025 звернулась до Краматорського відділу ГУ ДМС України в Донецькій області із заявою, написаною власноруч в довільній формі на аркуші формату А-4, щодо оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжки на її ім'я; заяву ОСОБА_1 було зареєстровано 24.06.2025 засобами СЕД “Мегаполіс» за № Т-18/6/1443-25 в день звернення; будь-яких інших документів чи копій до заяви ОСОБА_1 не долучала; у відповіді, наданій заявниці Краматорським відділом ГУ ДМС України в Донецькій області за № Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25 від 25.06.2025 року було допущено помилку в даті складення заяви ОСОБА_1 , а саме - замість 24.06.2025 написано 20.02.2024.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що постановою Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 внесено зміни до пункту 3 Порядку № 302, а саме, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Згідно пункту 1 Тимчасового порядку № 456 визначено порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку.
Оцінка суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" № 2235-ІІІ від 18.01.2001 року (далі - Закон № 2235-ІІІ) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Аналогічну норму містить стаття 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 року № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI), яка визначає, що паспортом громадянина України є документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Згідно з частиною першою статті 13 Закону № 5492-VI документами, оформлення яких встановлено цим Законом із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), відповідно до їх функціонального призначення, є документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, яким є, зокрема, паспорт громадянина України. Згідно частини 3 статті 13 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
На підставі статті 14 Закону № 5492-VI, форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Таким чином, чинним законодавством визначено право особи, на отримання паспорта громадянина України як у формі книжечки, так і у формі картки.
До прийняття Закону № 5492-VI єдиним нормативним актом, який визначав порядок формування, видачі паспорту громадянина України, було Положення № 2503-XII, вимогами якого визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), затверджено зразок бланка, технічного опису та Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок № 302).
Згідно з підпунктом 1 пункту 7 Порядку № 302, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Приписами пункту 24 Порядку № 302 закріплено дії працівників під час приймання документів для оформлення, обміну паспорта, зокрема передбачено, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/ територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Відповідно до пункту 101 Порядку № 302 у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.
Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 внесені зміни до пункту 3 Порядку № 302, а саме: Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Пунктом 1 Тимчасового порядку № 456 визначено порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку.
Як свідчать матеріали справи, на час звернення ОСОБА_1 до Краматорського відділу ГУ ДМС України у Донецькій області діяло два нормативних акта: Положення № 2503-XII і Постанова № 302.
ОСОБА_5 , звернулася із заявою від 24.06.2025 наступного змісту: “Прошу мені оформити паспорт зразка 1994 року, так як у мене відсутній ідентифікаційний код».
Позивачем до заяви не надано будь-яких документів.
Відмова відповідача у видачі паспорта-книжечки (лист від 25.06.2025 № Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25) обмовлена як відсутністю рішення суду, так і необхідністю подання документів, зазначених в пункті 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку.
В листі-відповіді управлінням також повідомлено про перелік документів, що підлягають наданню для отримання паспорта книжечки зразка 1994 року згідно Тимчасового порядку, а саме, необхідно надати: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 5) дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Отже, суд першої інстанції правильно звернув увагу позивача, що відмова у наданні паспорта у формі книжечки обумовлена не тільки відсутністю рішення суду, а також не наданням пакету документів.
Наказ Міністерства внутрішніх справ України № 456 від 06.06.2019 “Про затвердження Тимчасового порядку оформленні і видачі паспорта громадянина України» хоч і містить форму заяви про видачу паспорта громадянина України (додаток 1), проте цей наказ, виходячи із його суті і змісту, не може бути застосовано у спірних правовідносинах, оскільки на дату подання документів відсутнє на користь заявниці рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що реалізація волевиявлення особи на отримання паспорта, незалежно від його форми, здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви-анкети до компетентного органу разом із об'єктивно необхідними для цього документами, зокрема для паспорта зразка 1994 року - двома фотокартками і свідоцтвом про народження (від 21.11.2018 у справі № 821/1974/17, від 26.06.2019 у справі № 0840/3992/18, від 19.07.2019 у справі № 2340/2876/18, від 25.07.2019 у справі № 807/85/18, від 07.08.2019 у справі № 520/11053/18, від 29.11.2019 у справі № 260/1414/18, від 10.12.2020 у справі № 240/575/20).
Отже, до спірних правовідносин підлягає застосуванню Положення № 2503-ХІІ, а не Тимчасовий порядок № 456.
Пунктами 13, 14 Положення № 2503-XII визначено, що для одержання паспорта громадянин подає:
заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
свідоцтво про народження;
дві фотокартки розміром 35 Ч 45 мм;
у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
За видачу паспорта справляється державне мито.
Суд звертає увагу, що зразок форми заяви, встановленого Міністерством внутрішніх справ України для реалізації пункту 13 Положення № 2503-XII на сьогодні відсутній.
Отже, позивач, подававши заяву довільної форми, в якій просила оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, що за своєю суттю та змістом відображає волевиявлення особи на його отримання, діяла у відповідності до вимог пункту 13 Положення № 2503-XII.
Оскільки позивача при зверненні до відповідача щодо отримання паспорта-книжечки не дотрималася вимог Положення № 2503-ХІІ (не подала встановлені цим нормативно-правовим актом документи, зокрема, свідоцтво про народження, дві фотокартки тощо), тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.06.2025 про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року з урахуванням правових висновків, наданих судом у рішенні.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року у справі № 200/6581/25 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року у справі № 200/6581/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення 06 квітня 2026 року.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 06 квітня 2026 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді А.В. Гайдар
Е.Г. Казначеєв