06 квітня 2026 року Чернігів Справа № 620/13590/25
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лукашової О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області при розгляді заяви ОСОБА_1 від 08.11.2024 р. і скарги від 17.12.2024 р., щодо незаконного використання бюджетних коштів при преміюванні державних службовців Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, які мають ознаки кримінального правопорушення та корупції.
відповідно до вимог ст.16 ЗУ «Про звернення громадян», п.4 ч.1 ст.8 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», п.«б» ст.7 та ст.9 Постанови КМ України від 08.08.2001 р. №955 «Про затвердження Порядку планування заходів державного фінансового контролю органами державного фінансового контролю» та п.И ст.4 «Положення про Державну аудиторську службу в Україні» зобов'язати Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області провести інспектування, передбачене ст.4 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», в підконтрольній державній установі - Державній екологічній інспекції в Чернігівській області для перевірки певних конкретних порушень, викладених Позивачем в заяві від 08.11.2024 р. і скарзі від 17.12.2024 р. щодо незаконного використання бюджетних коштів при преміюванні державних службовців.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач не провів належним чином перевірку заяви позивача, не здійснив розгляд жодного питання, яке зазначено в заяві і скарзі, а надав формальну відповідь, яку останній вважає необгрунтованою, бо не має результатів її перевірки, хоча його звернення відповідно до ст.5 ЗУ №393/96-ВР були адресовані органу державної влади до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань. Замість вирішення порушених у зверненні питань відповідач створює перешкоди для здійснення прав і законних інтересів позивача, надає поради звертатись в інші правоохоронні органи з порушеними в заяві питаннями, які відповідно до чинного законодавства належить вирішувати відповідачу, що є порушенням ст.7 ЗУ №393/96-ВР, і є прямим обов'язком відповідача відповідно до ст.8 ЗУ №2939-XII.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
У відзиві на позовну заяву відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що Управління Північного офісу Держаудитслужби Чернігівській області діяло виключно на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не допускало жодних порушень прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів громадян.
У відповіді на відзив позивач наполягає на задоволенні позову з підстав аналогічних, викладеним у позовній заяві. У запереченнях відповідач вказує на безпідставність доводів позивача та просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
08.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області із заявою про незаконне використання бюджетних коштів при преміюванні державних службовців Чернігівської ДЕІ, яке має ознаки кримінального правопорушення та корупції. У вказаній заяві позивач просив провести перевірку діяльності посадових осіб Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (а.с.15-20).
Листом від 13.11.2025 Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області "Про надання відповіді" повідомило, що із вказаного питання позивач має право звернутися безпосередньо до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. З питань можливих фактів кримінальних правопорушень позивач має право звернутися безпосередньо до правоохоронних органів з урахуванням вимог статті 216 «Підслідність» Кримінального процесуального кодексу України. Щодо можливого незаконного використання бюджетів коштів при преміюванні державних службовців Державної екологічної інспекції у Чернігівській області. Вказане питання можливо перевірити під час проведення інспектування. Наразі, Планами заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби та Північного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2024 року проведення заходів державного фінансового контролю (ревізії) Державній екологічній інспекції у Чернігівській області не передбачено. Інформація, зазначена у заяві позивача, в межах компетенції, буде врахована у разі проведення у Державній екологічній інспекції у Чернігівській області заходів державного фінансового контролю (а.с.21-22).
17.12.2024 позивачем до Державної аудиторської служби України подано скаргу на дії (бездіяльність) Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області при розгляді заяви, щодо незаконного використання бюджетних коштів при преміюванні державних службовців Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, які мають ознаки кримінального правопорушення та корупції (а.с.23-28).
У вказаній скарзі позивач просив:
Розглянути дану скаргу з дотриманням вимог ЗУ "Про звернення громадян" та ЗУ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", з урахуванням виявлених мною порушень законодавства в ході розгляду моєї заяви по суті.
В ході розгляду даної скарги, повернутись до перегляду раніше прийнятого рішення від 20.11.2024 р. щодо відмови мені в проведенні планової чи позапланової перевірки і навіть інспектування та прийняти інше рішення, яке задовольнить мої законні вимоги стосовно змісту мого звернення та буде відповідати головним завданням Держаудитслужби.
Листом від 20.01.2025 Державна аудиторська служба України повідомила, що Управління листом від 13.11.2024 запропонувало позивачу звернутися безпосередньо до відповідних спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції, визначених статтею 1 Закону України "Про запобігання корупції", а також з питань можливих фактів кримінальних правопорушень роз'яснило право звернутися безпосередньо до правоохоронних органів. Держаудитслужба доручила Північному офісу Держаудитслужби та Управлінню в межах повноважень використати інформацію зазначену у зверненнях під час планування та(або) проведення заходів державного фінансового контролю з урахуванням вимог Порядку № 955. Поряд з цим Управлінню доручено надати можливість особисто брати участь у перевірці поданої заяви та скарги, знайомитися з матеріале перевірки, а також рекомендовано повернути оригінали додатків, доданих до заяви від 08.11.2024 за Вашим окремим зверненням. Порушень вимог законодавства про звернення громадян в діях посадових осіб Управління не встановлено (а.с.29-31).
В подальшому позивач звертався до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області із заявами в яких просив повідомити чи включена, відповідно до доручення Держаудитслужби України Управлінню Північного офісу, заява і скарга від 08.11.2024 р. і від 17.12.2024 р. в план проведення перевірок (інспектування) на 2025 р. щодо незаконного використання бюджетних коштів Чернігівської ДЕІ при преміюванні державних службовців (а.с.32, 35-36).
Листами від 20.02.2025 та від 20.03.2025 Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області повідомило, що наразі, Планом заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на І та ІІ квартал 2025 року проведення заходів державного фінансового контролю у Державній екологічній інспекції у Чернігівській області не передбачено (а.с.33-34, 37).
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регламентовано Законом України від 26.01.1993 № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939-XII).
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону № 2939-XII державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Відповідно до статті 4 Закону № 2939-XII інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
На підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово-господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, інспектування за ініціативою органу державного фінансового контролю не проводиться.
Процедура проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання, передбачена Порядком проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 (далі - Порядок № 550).
Пунктом 2 Порядку № 550 визначено, що інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Пунктами 4, 5 Порядку № 550 передбачено, що планові та позапланові виїзні ревізії проводяться контролюючими органами відповідно до Закону та цього Порядку.
Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів контрольно-ревізійної роботи, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії - за наявності підстав, визначених Законом.
За приписами ч. 1 ст. 4 Закону № 2939-XII інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
В силу п. 7 ст. 10 Закону № 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
У ч. 2 ст. 15 Закону № 2939-XII закріплено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Згідно з п. 50 Порядку № 550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення: притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю; порушення перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства; звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2001 року № 955 затверджено Порядок планування заходів державного фінансового контролю органами державного фінансового контролю (далі - Порядок №955).
Пунктом 2 Порядку №955 визначено, що порядком установлюється механізм складання і затвердження планів проведення заходів державного фінансового контролю органів державного фінансового контролю.
Відповідно до пункту 3 Порядку №955 проведення державного фінансового аудиту та інспектування здійснюється відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю, які складаються на плановий період, яким є кожний квартал.
Плани проведення заходів державного фінансового контролю включають питання, вирішення яких належить до компетенції органів державного фінансового контролю (п. 5 Порядку №955).
Строки підготовки планів проведення заходів державного фінансового контролю та порядок затвердження планів проведення заходів державного фінансового контролю визначаються Держаудитслужбою (п. 6 Порядку №955).
Відповідно до пункту 7 Порядку №955 основними підставами для прийняття рішення керівника відповідного органу державного фінансового контролю про включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до планів проведення заходів державного фінансового контролю є:
а) закони, акти Президента України, постанови Верховної Ради України, прийняті відповідно до Конституції та законів України, акти, протокольні рішення Кабінету Міністрів України, доручення Прем'єр-міністра України, накази Мінфіну;
б) звернення:
органів державної влади;
органів місцевого самоврядування;
інших органів, утворених відповідно до законодавства;
компетентних органів Європейського Союзу, іноземних держав та міжнародних організації;
інших юридичних та фізичних осіб;
в) інформація, що містить ознаки порушення, неправомірного використання в Україні ресурсів Європейського Союзу та може завдати шкоди фінансовим інтересам Європейського Союзу (повідомлення про невідповідність);
г) ініціатива, виявлена органами державного фінансового контролю з урахуванням хоча б одного з таких критеріїв, як:
економічна та соціальна важливість питань, які обов'язково включаються до програм і планів дій Кабінету Міністрів України на відповідний період;
значний обсяг фінансових потоків, інших державних ресурсів, що спрямовувалися на виконання бюджетних програм, утримання державних органів;
публічна інформація про факти порушень і зловживань у фінансовій сфері та неефективного управління державним майном;
імовірність виникнення (неусунення встановлених) фінансових порушень, у тому числі внаслідок прогалин функціонування внутрішнього контролю;
ризики допущення фінансових порушень у підконтрольних установах;
інформація щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності за неоприлюднення, несвоєчасне оприлюднення інформації, оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації про використання публічних коштів;
ґ) ініціатива, виявлена підконтрольними установами та їх органами управління, прийнята органами державного фінансового контролю до виконання;
д) інформація щодо вручення посадовим особам підконтрольної установи повідомлення про підозру у вчиненні ними кримінального правопорушення.
До планів проведення заходів державного фінансового контролю включаються заходи державного фінансового аудиту та інспектування із застосуванням ризик-орієнтованого підходу щодо вибору підконтрольних установ та заходів державного фінансового контролю з урахуванням підстав, зазначених у підпунктах “б» - “д» пункту 7 цього Порядку (п. 7-1 Порядку №955).
Згідно з пунктом 9 Порядку №955 звернення, пропозиції, ініціативи, передбачені у підпунктах “б», “в», “ґ» пункту 7 цього Порядку, що надійшли після затвердження плану заходів державного фінансового контролю, можуть з урахуванням пункту 7-1 цього Порядку бути враховані під час складання плану заходів державного фінансового контролю на наступні планові періоди.
Таким чином, проведення державного фінансового аудиту та інспектування здійснюється лише на підставі планів проведення заходів державного фінансового контролю, які складаються на плановий період. Підставою для прийняття рішення про включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до планів проведення заходів державного фінансового контролю є ,зокрема, звернення та фізичних осіб.
Наказом Міністерства фінансів України від 02 березня 2021 року № 137 затверджено Порядок розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Державній аудиторській службі України та її міжрегіональних територіальних органах (далі - Порядок №137).
Порядок розгляду звернень громадян визначено розділом ІІІ Порядку №137.
Розгляд звернень громадян здійснюється структурними підрозділами Держаудитслужби відповідно до їх функціональних повноважень (п. 1 Порядку №137).
Посадові особи Держаудитслужби під час розгляду звернень зобов'язані уважно розглянути всі викладені в них питання, можуть у разі потреби вимагати у виконавців матеріали попередніх перевірок з питань, зазначених у зверненні, отримувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб - підприємців інформацію, документи і матеріали, потрібні для розгляду звернення, вживати в межах своїх повноважень інших заходів для об'єктивного вирішення порушених авторами звернень питань. Якщо підконтрольне Держаудитслужбі підприємство, установа чи організація протягом десяти робочих днів від дня отримання запиту не надасть пояснень та їхніх документальних підтверджень Держаудитслужбі, цей орган має розглянути питання щодо врахування фактів, зазначених у зверненнях, під час планування заходів державного фінансового контролю з відповідним повідомленням про це заявника (п. 2 Порядку №137).
Громадянин має право ознайомитися з матеріалами перевірки щодо питань, порушених у його зверненні, якщо це не суперечить вимогам законодавства, та користуватись іншими правами, визначеними статтею 18 Закону. Рішення про ознайомлення з цими матеріалами приймає керівник Держаудитслужби або його заступники. Рішення про фото- та відеокопіювання цих матеріалів громадянином приймає керівник Держаудитслужби за окремим зверненням громадянина із обов'язковим зазначенням моделі та серійного номеру засобів фото- і відеофіксації.
Посадова особа Держаудитслужби, що ознайомила заявника з матеріалами перевірки, складає та долучає до матеріалів справи довідку про те, з якими матеріалами та коли вона ознайомила заявника, з обов'язковим підписом заявника про ознайомлення. У разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації під час розгляду звернення посадовою особою Держаудитслужби про це складається відповідний мотивований документ та надається офіційне роз'яснення заявнику (п. 3 Порядку №137).
Звернення вважається вирішеним, якщо розглянуто всі порушені в ньому питання, прийнято обґрунтоване рішення, вжито необхідних заходів щодо його виконання та повідомлено заявника про результати розгляду звернення і прийняте рішення (п. 5 Порядку №137).
Відповідно до пункту 7 Порядку №137 за зверненнями, в яких повідомляється про факти порушень законодавства з фінансових питань на підприємствах, в установах чи організаціях, підконтрольних Держаудитслужбі, приймається одне з рішень щодо:
1) врахування питань, порушених у зверненні, під час планування заходів державного фінансового контролю або врахування під час контрольного заходу, який вже розпочато або буде проводитися у порядку, установленому законодавством;
2) запиту на отримання підтвердних документів у об'єкта контролю в установленому порядку;
3) відмови у проведенні контрольного заходу у випадках, коли вирішення порушених у зверненні питань не належить до компетенції Держаудитслужби, або якщо зазначені питання вже були перевірені попередніми контрольними заходами.
У разі внесення питань, порушених у зверненні, до програми контрольного заходу у відповіді заявнику обґрунтовується прийняте Держаудитслужбою рішення із зазначенням орієнтовної дати або кварталу, коли заявника буде поінформовано про результати контрольного заходу з питань, порушених у зверненні.
Рішення про відмову у задоволенні вимог, викладених у зверненні, доводиться до відома громадянина в письмовій формі або електронною поштою з посиланням на акти законодавства і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. При цьому, у разі вжиття, перелічуються заходи, що здійснювала Держаудитслужба для розгляду цього звернення.
Відповідно до пункту 15 розділу ІІ Порядку №137 якщо у зверненні разом з питаннями, що належать до компетенції Держаудитслужби, порушуються питання, які підлягають вирішенню в інших органах державної влади чи місцевого самоврядування, то під час надання відповіді на звернення роз'яснюється порядок вирішення цих питань, або копії такого звернення надсилаються до органу чи посадовій особі, до повноважень яких належить вирішення згаданих питань з відповідним повідомленням про зазначене заявника.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що у разі звернення фізичної особи із заявою про проведення державного фінансового аудиту та інспектування Держаудитслужба або її територіальні підрозділи за наслідками розгляду заяви можуть прийняти одне з рішень, передбачених пунктом 7 Порядку №137. В даному випадку за наслідками розгляду заяви від 08.11.2024 та скарги від 17.12.2024 Північному офісу Держаудитслужби та Управлінню було доручено в межах повноважень використати інформацію зазначену у зверненнях під час планування та(або) проведення заходів державного фінансового контролю з урахуванням вимог Порядку № 955. В іншій частині було роз'яснено право звернутися до спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції, визначених статтею 1 Закону України "Про запобігання корупції" та до правоохоронних органів.
При цьому, суд зазначає, що наведені вище норми Порядку №137, Порядку №955 та Порядку №550 не визначають строку, протягом якого інформацію, зазначену у зверненні має бути включено до плану проведення заходів державного фінансового контролю.
Відповідно до пунктів 1, 2 Пріоритетів діяльності Державне аудиторської служби України на 2025 рік, затверджених Міністром фінансів України 26 грудня 2024 року, пріоритетними напрямами діяльності органі державного фінансового контролю є реалізація політики у сфері державного фінансового контролю на центральному, регіональному та місцевому рівнях, зокрема шляхом проведення заходів державного фінансового контролю, у том числі з питань: захисту національних інтересів, впливу на обороноздатність держави умовах воєнного та післявоєнного періодів, зокрема щодо забезпечення національної безпеки і оборони у зв'язку з військовою агресією російське федерації проти України; здійснення контролю за видатками, передбаченими Планом України межах застосування спеціальних механізмів реалізації фінансування Європейського Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility; законності та ефективності використання коштів, виділених н відновлення та відбудову, реалізацію окремих проектів (у тому числі проєктних витрат, результатів і досягнень), формування і виконання місцевих бюджетів, зокрема відновлення, відбудови та розвитку територіальних громад; з інших соціально важливих питань, які мають суспільний резонанс (а.с.103-104).
Планом діяльності Державної аудиторської служби України на плановий 2026 рік та 2027-2028 роки, затвердженого Наказом Державні аудиторської служби України від 22,09.2025 №247, передбачено, що діяльність Державної аудиторської служби України спрямовується на: реалізацію політики у сфері державного фінансового контролю у центральному, регіональному та місцевому рівнях, зокрема шляхом проведення державного фінансового контролю, зокрема з питань: захисту національних інтересів, впливу на обороноздатність держави в умовах воєнного т післявоєнного періодів, зокрема щодо забезпечення національної безпеки оборони з огляду на військову агресію російської федерації проти України; здійснення контролю за видатками, передбаченими Планом України межах застосування спеціальних механізмів реалізації фінансування Європейського Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility; законності та ефективності використання коштів, виділених на відновлення та відбудову, реалізацію окремих проектів (у тому числі проєктних витрат, результатів і досягнень), формування і виконання місцевих бюджеті] зокрема, відновлення, відбудови та розвитку територіальних громад; розвиток спроможності щодо захисту фінансових інтересів ЄС і міжнародних партнерів, зокрема шляхом напрацювання змін нормативне правового забезпечення щодо вдосконалення механізмів запобігання з боротьби з шахрайством та іншими порушеннями, які впливають на фінансові інтереси України та ЄС; удосконалення нормативно-методологічного забезпечення, інструменті державного фінансового контролю з огляду на потреби воєнного/ післявоєнного періодів та економічної інтеграції і поглиблення політичне асоціації з Європейським Союзом, зокрема з урахуванням міжнародних стандартів та результатів проведеного функціонального огляду Держаудитслужби представниками Програми підтримки вдосконалення врядування та менеджменту (SIGMA); посилення контролю за публічними закупівлями відповідно до рекомендацій Європейської Комісії; забезпечення сталості операційних процесів органу державного фінансового контролю для ефективного виконання завдань та функцій, зокрема, здійснення заходів з кібербезпеки та діджиталізації / трансформації процесів; забезпечення формування ефективної системи результативності з дієвості заходів державного фінансового контролю; підвищення ефективності управління кадрами в органах Держаудитслужби, зміцнення їх професійного потенціалу (а.с.10-119).
За наведених обставин суд дійшов висновку про відсутність оскаржуваної бездіяльності відповідача.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд відповідно до статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області (вул. Єлецька, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40919597).
Повний текст рішення складено 06.04.2026.
Суддя Олена ЛУКАШОВА