03 квітня 2026 року Чернігів Справа № 620/661/26
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), Державної установи “Інститут травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України» про визнання протиправним та скасування пункту 8 акту, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) за допомогою системи ''Електронний суд'' звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) (далі - НОМЕР_2 прикордонний загін, відповідач 1), Державної установи “Інститут травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України» (далі - Інститут, відповідач 2), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати пункт 8 розділу "Рішення комісії про складання (не складання) акта форми Нвс-1" Акту розслідування нещасного випадку (форма НВс-5) № 26-2025 від 26.03.2025, затвердженого командиром ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині твердження, що нещасний випадок з солдатом ОСОБА_1 стався внаслідок вчинення кримінального правопорушення і не пов'язаний із захистом Батьківщини;
зобов'язати НОМЕР_2 ПРИКОРДОННИЙ ЗАГІН ІМЕНІ КНЯЗЯ ВОЛОДИМИРА ВЕЛИКОГО повторно розглянути обставини нещасного випадку, що стався 04.12.2023 року, та скласти і затвердити відносно ОСОБА_1 Акт про нещасний випадок, (за формою Нвс-1);
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 видати ОСОБА_1 нову Довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) на підставі Акту форми Нвс-1, із формулюванням обставин отримання травми: "ТАК, пов'язаний із захистом Батьківщини";
зобов'язати ДЕРЖАВНУ УСТАНОВУ ІНСТИТУТ ТРАВМАТОЛОГІЇ ТА ОРТОПЕДІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ МЕДИЧНИХ НАУК УКРАЇНИ забезпечити повторний розгляд військово-лікарською комісією питання про причинний зв'язок травми ОСОБА_1 , та прийняти нове рішення, яке буде відповідати первинному висновку від 25.12.2024 р., змінивши формулювання причинного зв'язку на: " ОСОБА_2 (травма), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність рішень суб'єкта владних повноважень (комісії військової частини), які призвели до порушення соціальних прав військовослужбовця, що отримав тяжке каліцтво під час виконання бойового завдання із евакуації тіл загиблих побратимів. Вказує, що відмова у визнанні травми такою, що пов'язана із захистом Батьківщини, ґрунтується на формальному підході, неповному з'ясуванні обставин та хибному тлумаченні норм права, що суперечить практиці Верховного Суду.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в електронній формі. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідач 1 подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю та зазначає, що позивач проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України. Після закінчення заходів з поховання військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України позивач повертаючись до місця несення служби потрапив у ДТП. Вироком Борзнянського районного суду Чернігівської області від 28.01.2025 у справі № 730/85/25 позивача визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, та призначено йому покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки. На підставі ст. 75 КК України позивача звільнено від відбування покарання, призначеного вироком суду, з випробуванням з іспитовим строком в 1 рік. Відповідно до п. 17 розділу ІІ інструкції «Про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 березня 2016 року № 199, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 квітня 2016 року за № 574/28704 Акт форми Нвс-1 (або акт форми НПвс) не складається про нещасний випадок (випадок смерті), який є наслідком, зокрема, вчинення військовослужбовцем злочину, кримінального або адміністративного правопорушення, що встановлено рішенням суду або органів досудового розслідування чи органів (посадових осіб) , уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення. У зв'язку з тим, що позивача вироком Борзнянського районного суду Чернігівської області від 28.01.2025 у справі № 730/85/25 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, Акт форми Нвс-1 не складався, про що було обов'язково зазначено в акті форми Нвс-5. В свою чергу, Акт форми Нвс-1 визначає встановлення нещасного випадку (випадок смерті), що стався з військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби, або не під час виконання ним обов'язків військової служби. Постанова ВЛК у формулюванні «Травма (поранення, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини» не приймається, якщо травма (поранення, контузія, каліцтво), у тому числі, що призвела до смерті військовослужбовця Держприкордонслужби, є наслідком: вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення.
Позивачем подана відповідь на відзив, в якій зазначені аналогічні обставини, викладені в позові.
Вказану ухвалу суду від 03.02.2026 відповідач 2 отримав 11.02.2026, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак правом подачі відзиву не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України.
04 грудня 2023 року, близько 18:30, позивач перебуваючи на військовій службі, будучи за кермом автомобілі ВАЗ-2104 разом з іншими військовослужбовцями потрапив в дорожньо транспорту пригоду.
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії відповідача 2 від 25.12.2024 поранення (контузія, травма, каліцтво) позивача, так, пов'язане із захистом Батьківщини.
Згідно з витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.01.2025 №38-ОС позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення за підпунктом «б» за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (зі змінами) з 26 грудня 2024 року.
Згідно вироку Борзнянського районного суду Чернігівської області від 28.01.2025 по справі №730/85/25 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, та призначено йому покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки. На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування покарання, призначеного вироком суду, з випробуванням з іспитовим строком в 1 рік.
Відповідно до акту №26-2025 розслідування нещасного випадку, що стався 04 грудня 2023 року близько 18:30 у ІНФОРМАЦІЯ_1 , комісія прийшла до висновку, що груповий нещасний випадок уважати таким, що стався з солдатом ОСОБА_1 , старшим солдатом ОСОБА_3 та солдатом ОСОБА_4 під час виконання ними обов'язків військової служби відповідно до вимог частини 4 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (пункт 7). У пункті 8 вказаного рішення зазначено: «Рішення комісії про складання (не складення) акта форми Нвс-1 (акта форми НПвс): скласти 2 (два) акти за формою Нвс-1 відносно: старшого солдата ОСОБА_5 та солдата ОСОБА_6 . Відповідно до пункту 17 розділу ІІ Інструкції про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2016 №199, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 18.04.2016 № 574/28704 акт за формою Нвс-1 про нещасний випадок, що стався з солдатом ОСОБА_7 не складати у зв'язку з тим, що зазначений нещасний випадок є наслідком вчинення кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.286 КК України (вирок Бортнянського районного суду Чернігівської області від 28.05.2025 у справі № 730/85/25 (Додаток 8))».
Згідно витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 15.05.2025 № 114/25/1136/Р причина інвалідності (зазначається одна причина, у разі наявності інвалідності з дитинства може бути додатково зазначено іншу причину) - поранення (контузії, травми, каліцтва), захворювання або інші ушкодження здоров'я, одержані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, поліції, СБУ, інших військових формуваннях. Наявний висновок ВЛК, або ЛЕК, або МВЛК. Державна прикордонна служба України. Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби (п.17.1.10).
Вважаючи вказаний вище п. 8 рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною четвертою статті 2 Закону встановлено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з статтею 3 Закону правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про Державну прикордонну службу України», з метою встановлення єдиного порядку розслідування та обліку нещасних випадків, які сталися з військовослужбовцями Державної прикордонної служби України та приведення нормативно-правових актів Адміністрації Державної прикордонної служби України у відповідність до законодавства затверджено Інструкцію про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України від 22.03.2016 №199, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 18.04.2016 №574/28704 (далі - Інструкція).
Відповідно до ч. 1 розділу І Інструкції ця Інструкція визначає порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, які сталися з військовослужбовцями Адміністрації Державної прикордонної служби України, її територіальних органів, органів охорони державного кордону, Морської охорони, підрозділів спеціального призначення, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів та підрозділів забезпечення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби).
Розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме: обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища, внаслідок яких зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострих отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень через аварії, пожежі, стихійні лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани тощо), контакти із представниками тваринного і рослинного світу, які призвели до втрати військовослужбовцем працездатності на один день і більше, а також у разі смерті військовослужбовця (ч. 3 розділу І Інструкції).
Розділом ІІ Інструкції встановлено розслідування нещасних випадків.
Відповідно до ч. 4, 5 розділу ІІ Інструкції Керівник органу Держприкордонслужби, в якому стався нещасний випадок, одержавши доповідь або повідомлення про нещасний випадок, зобов'язаний: 1) протягом однієї години з використанням засобів зв'язку повідомити про нещасний випадок: керівництво вищого органу Держприкордонслужби; підрозділ (посадову особу) з технічного нагляду та охорони праці вищого органу Держприкордонслужби; підрозділ (посадову особу) з пожежної безпеки вищого органу Держприкордонслужби - у разі нещасного випадку, що стався внаслідок пожежі.
У повідомленні зазначаються: дата і час нещасного випадку; стисла характеристика місця події; відомості про потерпілого (потерпілих): військове звання, прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, посада, місце служби, стаж служби (загальний та за посадою), сімейний стан; характер травм, стислий опис обставин та ймовірні причини нещасного випадку. У разі групового нещасного випадку (такого, що стався одночасно з двома і більше військовослужбовцями), випадку з тяжкими наслідками або випадку смерті військовослужбовця керівник органу Держприкордонслужби, в якому стався нещасний випадок (випадок з тяжкими наслідками або випадок смерті), також негайно доповідає про це керівництву Адміністрації Держприкордонслужби по лінії оперативно-чергової служби; 2) протягом доби письмовим наказом призначити комісію із розслідування нещасного випадку (далі - комісія) у складі не менше трьох осіб та організувати проведення розслідування, а також створити належні умови для роботи комісії (забезпечити приміщенням, засобами зв'язку, оргтехнікою, автотранспортом, канцелярським приладдям тощо).
У разі групового нещасного випадку, випадку з тяжкими наслідками або випадку смерті військовослужбовця комісія призначається наказом Адміністрації Держприкордонслужби або її територіального органу за погодженням з Адміністрацією Держприкордонслужби, яке оформлюється наказом Адміністрації Держприкордонслужби.
Відповідно до абз 2 ч. 6 розділу ІІ Інструкції у разі якщо потерпілий є військовослужбовцем Адміністрації Держприкордонслужби або її територіального органу, комісія призначається наказом Адміністрації Держприкордонслужби або її територіального органу відповідно.
Відповідно до ч. 7 розділу ІІ Інструкції до складу комісії обов'язково призначаються: заступник керівника органу Держприкордонслужби, в якому стався нещасний випадок (голова комісії); посадова особа з технічного нагляду та охорони праці або на яку покладено ці функції; залежно від того, з чим пов'язаний нещасний випадок, - уповноважена особа відповідної служби (тилового забезпечення, інженерно-технічного забезпечення, роботи з персоналом, з пожежної безпеки, охорони здоров'я тощо).
У разі якщо комісію призначено наказом Адміністрації Держприкордонслужби або її територіального органу, головою комісії призначають посадову особу Адміністрації Держприкордонслужби або її територіального органу. У цьому випадку до складу комісії також обов'язково входить посадова особа з технічного нагляду та охорони праці Адміністрації Держприкордонслужби або її територіального органу відповідно.
До складу комісії не може призначатися посадова особа, яка безпосередньо відповідала за стан безпеки під час несення служби (виконання робіт).
Частиною 8 розділу ІІ Інструкції встановлено, що комісія зобов'язана: оглянути місце нещасного випадку, одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо, опитати свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб; з'ясувати обставини та причини нещасного випадку, чи не є нещасний випадок наслідком вчинення потерпілим дій у стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп'яніння, вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення, навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю або самогубства; визначити, чи стався нещасний випадок з військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби; установити осіб, які порушили вимоги нормативно-правових актів з охорони праці (якщо такі особи були), розробити заходи щодо запобігання таким нещасним випадкам.
Відповідно до ч. 11 розділу ІІ Інструкції строк розслідування не може перевищувати десяти календарних днів, а у разі групового нещасного випадку - п'ятнадцяти календарних днів. Строк розслідування випадку смерті військовослужбовця не може перевищувати тридцяти календарних днів.
Відповідно до ч. 12 розділу ІІ Інструкції нещасні випадки, що сталися з військовослужбовцями - водіями, екіпажами транспортних засобів (автомобілів, літаків, морських та річкових суден тощо) органу Держприкордонслужби під час перебування в рейсі (польоті, виході в море тощо), розслідуються відповідно до цієї Інструкції з використанням матеріалів розслідування відповідних органів.
Частиною п'ятнадцятою розділу ІІ Інструкції встановлено, що за результатами розслідування комісія зобов'язана скласти:
акт розслідування нещасного випадку (випадку смерті), що стався (додаток 1) (далі - акт форми Нвс-5);
акт про нещасний випадок (випадок смерті), що стався з військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби (додаток 2) (далі - акт форми Нвс-1), якщо цей нещасний випадок (випадок смерті) визнано таким, що стався з військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби, або акт про нещасний випадок (випадок смерті), що стався з військовослужбовцем не під час виконання ним обов'язків військової служби (додаток 3) (далі - акт форми НПвс), якщо цей нещасний випадок (випадок смерті) визнано таким, що стався з військовослужбовцем не під час виконання ним обов'язків військової служби.
Акти підписують голова і всі члени комісії. У разі незгоди зі змістом зазначених актів член комісії підписує їх з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово і додає до акта форми Нвс-5.
Підписані акти подаються на затвердження керівнику органу Держприкордонслужби, який призначив комісію.
Керівник органу Держприкордонслужби, який призначив комісію, розглядає та затверджує акти форми Нвс-5 та форми Нвс-1 (або форми НПвс) протягом трьох діб після їх подання.
Частиною 17 розділу ІІ Інструкції встановлено, що Акт форми Нвс-1 (або акт форми НПвс) не складається про нещасний випадок (випадок смерті), який є наслідком:
вчинення військовослужбовцем дій у стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп'яніння;
вчинення військовослужбовцем злочину, кримінального або адміністративного правопорушення, що встановлено рішенням суду або органів досудового розслідування чи органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення;
навмисного заподіяння військовослужбовцем шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом).
Про наявність підстав для нескладення акта форми Нвс-1 (або акта форми НПвс) обов'язково зазначається в акті форми Нвс-5 із посиланням на відповідні документи, які додаються до першого примірника акта форми Нвс-5.
Відповідно до ч. 20-23 розділу ІІ Інструкції у разі надходження скарги на висновки комісії щодо обставин та причин нещасного випадку Голова Державної прикордонної служби України (керівник територіального органу Адміністрації Держприкордонслужби) з метою забезпечення об'єктивності розслідування нещасного випадку має право призначити повторне (додаткове) розслідування такого випадку комісією в іншому складі.
За результатами повторного (додаткового) розслідування комісія зобов'язана скласти висновок про наявність або відсутність підстав для скасування актів попередньої комісії. Такий висновок, підписаний головою і всіма членами комісії, подається на затвердження особі, що призначила повторне (додаткове) розслідування.
За висновком комісії особа, що призначила повторне (додаткове) розслідування, має право скасувати акти попередньої комісії та затвердити нові акти форми Нвс-5 і форми Нвс-1 (або форми НПвс), а також вжити заходів щодо активізації роботи із запобігання виникненню нещасних випадків, притягнення до відповідальності посадових осіб органів Держприкордонслужби, які порушили вимоги керівних документів щодо збереження життя та здоров'я військовослужбовців.
Про скасування актів попередньої комісії особа, що призначила повторне (додаткове) розслідування, видає наказ.
Контроль за своєчасністю та об'єктивністю розслідування нещасних випадків, їх документальним оформленням та обліком, виконанням заходів щодо усунення причин нещасних випадків здійснюють посадові особи служби технічного нагляду та охорони праці вищого органу Держприкордонслужби.
Розділом ІІІ вказаної Інструкції передбачено облік, звітність про нещасні випадки, аналіз їхніх причин.
Також суд зазначає, що відповідно до розділу 12 пункту 4 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2024 № 441 «Про затвердження Положення про проходження медичного огляду в Державній прикордонній службі України» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 липня 2024 року за № 1089/42434 постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) приймаються в таких формулюваннях: «Травма (поранення, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини» - якщо травма (поранення, контузія, каліцтво) одержана під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії та флоту в роки Другої світової війни та участі в бойових діях, розмінуванні боєприпасів часів Другої світової війни, а також, при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера, судна забезпечення), екіпажу літака (вертольота), або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції Об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції (операції Об'єднаних сил) у період її проведення, під час безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України.
Постанова ВЛК у формулюванні «Травма (поранення, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини» не приймається, якщо травма (поранення, контузія, каліцтво), у тому числі, що призвела до смерті військовослужбовця Держприкордонслужби, є наслідком: вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом).
При цьому, як встановлено судом та слідує з матеріалів справи відповідно до довідки військово-лікарської комісії відповідача 2 від 25.12.2024 поранення (контузія, травма, каліцтво) позивача, так, пов'язане із захистом Батьківщини.
Суду не надано доказів визнання нечинною вказаної довідки військово-лікарської комісії відносно позивача чи притягнення до відповідальності осіб, які оформили та видали її позивачу, тому суд вважає, що довідка військово-лікарської комісії від 25.12.2024 є допустимим доказом, що поранення (контузія, травма, каліцтво) позивача ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини.
Крім того суд зазначає, що акт №26-2025 розслідування нещасного випадку, що стався 04 грудня 2023 року близько 18:30 у ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено формально без з'ясування усіх обставин, що мають значення для конкретного нещасного випадку. Відповідачем 1 у складі комісії не досліджено реальні обставини поїздки (її службовий характер); не враховано наказ від 04.12.2023 №7-АГ-ДСК про організацію поховання військовослужбовця відповідно до якого наказано забезпечити участь у заходах, зокрема, військовослужбовця ОСОБА_1 .
Суд зазначає, що складання 2 актів за формою Нвс-1 відносно старшого солдата ОСОБА_5 та солдата ОСОБА_6 ставить в нерівні умови з позивачем, оскільки всі троє військовослужбовців перебували в цей день на службі, їхали в одному транспортному засобі на поховання побратима.
Таким чином, суд дійшов висновку про формальний підхід відповідача 2 до проведення розслідування нещасного випадку, обмежившись лише посиланням на вирок суду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, шляхом визнання протиправним та скасування пункту 8 розділу "Рішення комісії про складання (не складання) акта форми Нвс-1" Акту розслідування нещасного випадку (форма НВс-5) № 26-2025 від 26.03.2025 щодо ОСОБА_1 ; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) повторно провести розслідування нещасного випадку, що стався 04 грудня 2023 року близько 18:30 у ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно ОСОБА_1 та прийняти рішення з урахуванням оцінки наданої судом у рішенні.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язати відповідача 1 видати ОСОБА_1 нову Довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) на підставі Акту форми Нвс-1, із формулюванням обставин отримання травми: "ТАК, пов'язаний із захистом Батьківщини"; зобов'язати відповідача 2 забезпечити повторний розгляд військово-лікарською комісією питання про причинний зв'язок травми ОСОБА_1 , та прийняти нове рішення, яке буде відповідати первинному висновку від 25.12.2024 р., змінивши формулювання причинного зв'язку на: " ОСОБА_2 (травма), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", то суд розцінює останні, як передчасні, оскільки повторне розслідування відповідачем 1 ще не проведено, а суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), Державної установи “Інститут травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України» про визнання протиправним та скасування пункту 8 акту, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункту 8 розділу "Рішення комісії про складання (не складання) акта форми Нвс-1" Акту розслідування нещасного випадку (форма НВс-5) № 26-2025 від 26.03.2025 щодо ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_1 ) повторно провести розслідування нещасного випадку, що стався 04 грудня 2023 року близько 18:30 у ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно ОСОБА_1 та прийняти рішення з урахуванням оцінки наданої судом у рішенні.
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач 1: ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Відповідач 2: Державна установа “Інститут травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України» (вул. Бульварно-Кудрявська, 27, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 02012007).
Повне судове рішення складено 03.04.2026.
Суддя Оксана ТИХОНЕНКО