06 квітня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/2738/22-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт щодо виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії ,-
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.12.2022 р. позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з доповненою частиною четвертою з урахуванням уже здійснених сум. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області здійснити перерахунок і виплату щорічної разової грошової допомоги ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи за 2022 рік відповідно до ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі семи мінімальних пенсій за віком на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплаченої суми, що становить 10147 гривень.
Вказане рішення набрало законної сили 19.06.2023 року.
04.02.2026 р. позивач звернувся до суду із заявою про зобов'язання відповідача подати звіт щодо виконання рішення суду в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 05.02.2026 р. задоволено заяву позивача про зобов'язання відповідача подати звіт щодо виконання рішення суду в адміністративній справі. Зобов'язано - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подати у 30-ти денний строк, з дня отримання даного судового рішення, звіт щодо виконання рішення суду від 30.12.2022 р. в адміністративній справі №600/2738/22-а.
05.03.2026 р. до суду надійшов звіт відповідача щодо виконання рішення суду в адміністративній справі №600/2738/22-а.
Ухвалою суду від 06.03.2026 р. відмовлено у прийняті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 05.03.2026 року. Встановлено новий строк для подання звіту щодо виконання рішення суду в адміністративній справі. Зобов'язано відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подати у 30-ти денний строк, з дня отримання даного судового рішення, звіт щодо виконання рішення суду від 30.12.2022 р. у справі № 620/2738/22.
25.03.2026 р. до суду надійшов звіт відповідача щодо виконання рішення суду в адміністративній справі №600/2738/22-а.
Розглянувши у порядку письмового провадження звіт щодо виконання рішення суду, суд робить наступні висновки.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Як встановлено судом, на виконання рішення суду в адміністративній справі №600/2738/22-а відповідачем здійснено розрахунок відповідної доплати та нараховано за травень 2022 р. позивачу 10147 гривень. У подальшому, відповідно до алгоритму дій щодо обліку та виконання судових рішень у спорах про нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» наданого листом ПФУ від 02.12.2022 №2800-0603-9/51740 дане рішення суду внесено до підсистеми «Реєстр судових рішень». Крім того, листом Головного управління №2400-2701-5/13796 від 29.03.2024 було надано інформацію про кількість отриманих судових рішень щодо виплати грошової допомоги до 5 травня та суму коштів, нарахованих на виконання таких рішень за 2022 - 2023. Таким чином, відповідач вказує, що рішення суду виконується в межах покладених зобов'язань та з урахуванням норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, а тому разова грошова допомога буде виплачена позивачу після відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Згідно з ч. 1 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон 367-XIV) щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.
Крім того, в силу приписів пп. "б" п. 9 ч.1 статті 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених п. 5 ч. 2 статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на щорічну разову грошову допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань.
Ураховуючи наведене, суд погоджується з твердженнями відповідача, що за нормами чинного законодавства спірна грошова допомога виплачується виключно за рахунок коштів державного бюджету і головним розпорядником таких бюджетних коштів та відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Як слідує зі змісту звіту відповідачем вживаються відповідні заходи на виконання судового рішення у даній справі в частині виплати сум. При цьому, у разі наступного відкриття бюджетних асигнувань за цією бюджетною програмою виплати вказаної допомоги стягувачам на виконання судових рішень, у тому числі по даній справі, будуть здійснені у порядку черговості, з дотриманням пріоритетності напрямів, яка встановлена п. 5 Порядку № 902, та з дотриманням вимог Порядку № 845 щодо безспірного списання коштів.
Суд зауважує, що відповідно до статей 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Отже, фінансування та виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів бюджетних асигнувань та за бюджетною програмою.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування відповідних виплат не залежить від волі окремого керівника пенсійного органу, а повідомлені відповідачем обставини свідчать про необхідність дотримання певних процедурних дій з метою реалізації виконання судового рішення в повному обсязі.
Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 року у справі № 373/436/17, від 15.05.2020 року у справі № 812/1813/18, від 21.05.2020 року у справі № 310/6910/16-а та від 19.02.2020 року у справі № 821/1491/17, невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
За встановлених обставин, суд доходить висновку прийняти поданий звіт про виконання рішення суду від 30.12.2022 р. у справі № 620/2738/22.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-243, 248, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.12.2022 р. у справі № 620/2738/22.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Т.М. Брезіна