Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про повернення позовної заяви
06 квітня 2026 р. № 520/7464/26
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Дмитро Волошин, розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), третя особа - Військова частина НОМЕР_2 про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), що полягають у прийнятті та реалізації постанови гарнізонної військово-лікарської комісії №3 м. Балаклія, оформленої довідкою ВЛК № 2025-1105-1226-3674-0 від 05.11.2025;
- визнати протиправною та скасувати постанову гарнізонної військово-лікарської комісії №3, м. Балаклія, від 05.11.2025;
- визнати протиправною бездіяльність Військово-медичного клінічного центру Північного регіону щодо неорганізації повного та об'єктивного перегляду рішення військово-лікарської комісії;
- зобов'язати Військово-медичний клінічний центр Північного регіону організувати проведення повторного медичного огляду мене військово-лікарською комісією вищого рівня з обов'язковим урахуванням усіх наявних медичних документів та результатів інструментальних досліджень.
Відповідно до пунктів 3, 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 2 статті 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу (частина 1 статті 55 КАС України).
Частиною 2 статті 57 КАС України передбачено, що у справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини 2 статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: довіреністю фізичної або юридичної особи.
Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою (абзац 1 частини 2 статті 59 КАС України).
Довіреність фізичної особи, за зверненням якої прийнято рішення про надання їй безоплатної вторинної правничої допомоги, може бути посвідчена посадовою особою органу (установи), який прийняв таке рішення (абзац 1 частини 2 статті 59 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».
У разі подання представником заяви по суті справи в електронній формі він може додати до неї довіреність або ордер в електронній формі, підписані електронним підписом відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (частина 7 статті 59 КАС України).
Враховуючи вищевикладене, позивач має право на звернення до суду через представника лише на підставі документа, що посвідчує його повноваження у визначеному законом порядку.
Судом установлено, що ОСОБА_2 , який згідно змісту адміністративного позову є представником позивача - ОСОБА_1 , подано до Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), третя особа - Військова частина НОМЕР_2 про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
На підтвердження повноважень ОСОБА_2 на здійснення представництва інтересів позивача в Харківському окружному адміністративному суді до позовної заяви долучено Довіреність на справи цивільного судочинства від 01.02.2026, згідно якої позивач уповноважує ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ) представляти його інтереси в судах України (в тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях) у справах цивільного судочинства з усіма правами, які надано законом стороні по справі, в тому числі з правом підписувати, подавати, доповнювати позовні заяви та інші передбачені законом процесуальні документи.
Водночас, суд звертає увагу, що відповідно статті 4 КАС України адміністративна справа це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Адміністративне судочинство - діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому КАС України.
Так, розгляд даної справи пов'язаний з публічно-правовим спором та віднесений до юрисдикції Харківського окружного адміністративного суду, а тому підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Варто зазначити, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами (частина 1 статті 19 ЦПК України).
Суд зазначає, що довіреність від 01.02.2026, надана до матеріалів адміністративного позову, не може вважатися належним підтвердженням повноважень Лясковецького Дмитра Сергійовича на представництво інтересів позивача в порядку адміністративного судочинства. Зокрема, зміст зазначеної довіреності свідчить про її спрямованість на ведення справ у межах цивільного судочинства, що не охоплює повноважень щодо участі у справах адміністративної юрисдикції.
Крім того, вказана довіреність не відповідає вимогам чинного законодавства України щодо форми та порядку її посвідчення, оскільки вона не засвідчена нотаріально або іншою уповноваженою на це особою у випадках, прямо передбачених законом. Така обставина виключає можливість визнання її належним та допустимим доказом на підтвердження представництва.
Також суд звертає увагу, що матеріали адміністративного позову не містять жодних інших документів, які б належним чином підтверджували повноваження Лясковецького Дмитра Сергійовича діяти від імені та в інтересах позивача, зокрема представляти його інтереси у Харківському окружному адміністративному суді.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що повноваження Лясковецького Дмитра Сергійовича на представництво інтересів позивача в Харківському окружному адміністративному суді, а саме щодо подання позовної заяви в інтересах позивача у справах адміністративного судочинства належним чином не підтверджені.
Згідно з пунктом 3 частини 4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Враховуючи, що позовну заяву підписано і подано до Харківського окружного адміністративного суду особою, яка не надала відповідних повноважень, суд приходить до висновку про наявність передбачених п. 3 ч. 4 ст. 169 КАС України підстав для повернення цієї позовної заяви.
Відповідно частин 6 та 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 169, 293, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), третя особа - Військова частина НОМЕР_2 про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН