Справа № 500/7147/25
06 квітня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду через систему “Електронний Суд» та через представника адвоката Сабатюк Наталію Петрівну надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , та скасувати прийняте рішення, що оформлене повідомленням без вих. № та без дати щодо відмови в наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняти рішення, яким надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач особисто через центр надання адміністративних послуг направив на ім'я голови Комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяву про надання відстрочки від призову на військову службу на підставі пункту 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі Закон № 3543-XII) та надав необхідні документи, зокрема, визначені Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі Порядок №560).
Однак, всупереч очікування, відповідач письмовим повідомленням проінформував позивача, що комісія протоколом від 08.12.2025 №218 ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки. Не погоджуючись з такою відмовою, позивач через представника звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 19.12.2025 позовну заяву залишено без руху з підстав несплати судового збору у встановленому законом розмірі.
22.12.2025 представником позивача подано до суду документ про сплату судового збору.
Ухвалою суду від 01.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Зобов'язано відповідача разом із поданням відзиву надати суду докази, що стосуються предмету спору, у тому числі: належним чином засвічену копію рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також належним чином засвідчені копії всіх документів, що стали підставою для прийняття такого рішення.
18.02.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про поновлення строку для його подання.
При цьому, у порушення вимог ухвали суду від 01.01.2026 доказів, що стосуються предмету спору, відповідачем до відзиву на позовну заяву не надано.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечує та зазначає, що позивачем не дотримано вимоги додатку №5 до Порядку №560 в частині надання документів, що підтверджує наявність у дружини захворювання, а саме психічного розладу, що і стало причиною ухвалення Комісією рішення про відмову у наданні відстрочки. Крім того відповідач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_4 не наділений повноваженнями приймати рішення про надання відстрочки, оскільки згідно вимог пунктів 56-67 Порядку №560 такими повноваженнями наділена відповідна Комісія, яка в даному випадку створена при ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Ухвалою суду від 03.03.2026 залучити до участі у справі другого відповідача Комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 . (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).
Постановлено судовий розгляд справи здійснювати спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово.
Продовжено процесуальний строк розгляду справи №500/7147/25.
Встановлено відповідачу Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_6 строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують його направлення іншим учасникам справи.
Зобов'язано Комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_6 у строк для подання відзиву на позовну заяву надати на адресу суду належним чином засвідчені копії рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також всіх документів, що стали підставою для прийняття такого рішення.
09.03.2026 ІНФОРМАЦІЯ_4 подано до суду заяву про виконання ухвали суду від 03.03.2026 з додатками.
27.03.2026 представником позивача адвокатом Сабатюк Н.П. подано до суду клопотання про долучення доказів з додатками.
Комісія з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_6 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалась.
Інших заяв, в тому числі по суті справи, на адресу суду не надходило.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вказує наступне.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є громадянином України, військовозобов'язаним, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 06.02.2013 Тернопільським МВ УДМС України в Тернопільській області, та не заперечується відповідачами. (а.с.10-11)
Згідно копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого 03.08.1991 Відділом ЗАГС міськвиконкому у м.Тернопіль, 03.08.1991 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстровано шлюб. (а.с.12)
ОСОБА_3 є особою з інвалідністю ІІІ групи, встановленої довічно з причин загального захворювання з ураженням опорно-рухового апарату, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії АВ №0509967 від 11.11.2015. (а.с.13)
Крім того, згідно виписки із медичної картки амбулаторного хворого №1752 від 07.11.2025, ОСОБА_3 має ряд захворювань, серед яких основний діагноз визначено як «змішаний тривожний і депресивний розлад» (код за МКХ-10 F41.2). (а.с.13-14)
20.11.2025 ОСОБА_1 через центр надання адміністративних послуг звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 з заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До вказаної заяви позивачем додано: копію свідоцтва про укладення шлюбу, довідку до акта огляду МСЕК, виписку з медичної карти.
Рішенням Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_10 , оформленим протоколом №211 від 21.11.2025, відмовлено у задоволенні заяви позивача щодо надання йому відстрочки відповідно до пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки діагноз по психіатрії не передбачає надання відстрочки.
Повідомленням від 21.11.2025 ІНФОРМАЦІЯ_11 проінформував позивача, що за результатами розгляду його заяви Комісія протоколом від 21.11.2025 №211 ухвалила рішення про відмову у наданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та зазначила, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
В якості причини відмови зазначено: не надано документів про причину інвалідності: внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.
05.12.2025 ОСОБА_1 повторно через центр надання адміністративних послуг звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 з заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До вказаної заяви позивачем додано: копію свідоцтва про укладення шлюбу, копію паспорта громадянина України ОСОБА_3 , довідку до акта огляду МСЕК, виписку з медичної карти, додаткові пояснення.
Рішенням Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_10 , оформленим протоколом №218 від 08.12.2025, відмовлено у задоволенні заяви позивача щодо надання йому відстрочки відповідно до пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки діагноз не відповідає вимогам пункту 12.
Повідомленням від 08.12.2025 ІНФОРМАЦІЯ_11 проінформував позивача, що за результатами розгляду його заяви Комісія протоколом від 08.12.2025 №218 ухвалила рішення про відмову у наданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та зазначила, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
В якості причини відмови зазначено: не надано документів про причину інвалідності: внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів. У довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, АВ №050996 від 22.10.2015 зазначена причина інвалідності: «загальне захворювання з ураженням ОРА (опорно-рухового апарату)».
Не погоджуючись з відмовою у наданні відстрочки від призову на військову службу на підставі пункту 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Визначаючись щодо змісту та характеру спірних правовідносин суд зазначає, що спір у цій справі виник у зв'язку з відмовою у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України строк дії воєнного часу продовжувався неодноразово, та діє такий і на час розгляду даної справи судом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
В свою чергу, статтею 1 Закону України «Про оборону України», передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 22 Закону №3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Так зокрема, відповідно до частин третьої, п'ятої статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Поряд з цим, статтею 23 Закону №3543-XII передбачено можливість відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, згідно пункту 12 частини першої статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
За змістом пунктів 56-58 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Згідно з пунктом 60 Порядку №560 Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Пунктом 12 Додатку №5 до Порядку №560 передбачено, що для підтвердження підстав для звільнення від призову під час мобілізації заявник має подати наступний пакет документів, а саме:
свідоцтво про шлюб;
один із документів, що підтверджує інвалідність дружини (чоловіка): довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
документ, що підтверджує наявність у дружини (чоловіка) захворювання та/або причину інвалідності.
Системний аналіз наведених правових норм свідчить про те, що чинним законодавством України встановлено чіткий порядок звернення особи за наданням відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, а також визначено порядок розгляду відповідної заяви.
Як слідує з матеріалів справи, позивач неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_8 із заявами про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією на підставі пункту 12 частини першої статті 23 Закону №3543-XII, а саме у зв'язку з наявністю у нього дружини, яка є особою з інвалідністю ІІІ групи та має психічний розлад.
При цьому, рішеннями Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_10 , оформленими протоколами №211 від 21.11.2025 та №218 від 08.12.2025, відмовлено у задоволенні заяв позивача.
У прохальній частині позовної заяви позивач не конкретизує, яке саме рішення Комісії є предметом оскарження. При цьому, позивач зазначає, що в цілому не погоджується з відмовою відповідачів у наданні йому відстрочки від призову на військову службу з визначених ним підстав.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази суд вважає, що предметом правової оцінки має бути рішення Комісії, оформлене протоколом №218 від 08.12.2025, оскільки це той індивідуальний акт, яким вирішено права та обов'язки позивача на момент його звернення до суду з цим позовом (17.12.2025).
Рішення Комісії, оформлене протоколом №211 від 21.11.2025, на думку суду, не створює для позивача правових наслідків, оскільки питання надання відстрочки від призову на військову службу в подальшому було розглянуто повторно, тим самим нівелювавши попередні висновки.
Також суд не бере до уваги надане відповідачем рішення Комісії про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу, оформлене протоколом від 30.12.2025 №225, оскільки вказані правовідносини виникли за заявою позивача від 26.12.2025, тобто після звернення до суду з цим позовом (17.12.2025).
Повертаючись до обставин даної справи суд зазначає, що згідно рішення Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_10 , оформленого протоколом №218 від 08.12.2025, ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні заяви про надання відстрочки відповідно до пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки діагноз не відповідає вимогам пункту 12.
У повідомленні від 08.12.2025 ІНФОРМАЦІЯ_11 деталізує причину відмови Комісії, оформленої протоколом від 08.12.2025 №218, та зазначає, що ОСОБА_1 не надано документів про причину інвалідності: внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів. У довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, АВ №050996 від 22.10.2015 зазначена причина інвалідності: «загальне захворювання з ураженням ОРА (опорно-рухового апарату)».
Комісією для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_10 не подано до суду відзиву на позовну заяву.
Разом з тим, аналізуючи зміст причини відмови, викладеної у протоколі Комісії від 08.12.2025 №218 та повідомленні ІНФОРМАЦІЯ_8 , можна дійти висновку, що відповідачем 2 відмовлено позивачу у наданні відстрочки на підставі пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з підстав ненадання документів про причини інвалідності ОСОБА_3 , встановленою виключно внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів.
Суд критично оцінює вказану позицію Комісії як таку, що ґрунтується на помилковому розумінні положень норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Як зазначено вище, пункт 12 частини першої статті 23 Закону №3543-XII передбачає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.
Аналіз вказаної правової норми свідчить про, що у пункті 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» законодавцем, за обставин використання сполучника «або», фактично визначено дві самостійні підстави для надання відстрочки від призову на військову службу, а саме:
- за наявності в особи дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів;
- наявність у дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.
Отже, у першому випадку інвалідність дружини/чоловіка III групи обов'язково повинна бути встановлена внаслідок онкологічного захворювання, або відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів.
У той же час, у другій підставі для надання відстрочки від призову на військову службу, яка є самостійною, передбачено сукупність таких обставин, як наявність у дружини/чоловіка інвалідності ІІІ групи та одного з таких супутніх захворювань: онкологічне захворювання, психічний розлад, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми. При цьому, в такому випадку причина встановлення інвалідності дружини/чоловіка не впливає на вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу, право на яку визначено пунктом 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
З матеріалів справи слідує, що у заяві про надання відстрочки від призову на військову службу на підставі пункту 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивач вказує про наявність у нього дружини, яка є особою з ІІІ групою інвалідності та з психічним розладом, а тому зазначаючи про ненадання позивачем документів щодо причин встановлення інвалідності, як підстави для відмови у наданні відстрочки від призову, Комісія діяла протиправно.
Таким чином, оскільки відмова позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не узгоджується зі вказаними вище положеннями пункту 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та обставинами справи, і такі дії вчинені шляхом прийняття відповідного рішення, тому суд дійшов висновку, що рішення Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_10 в частині відмови в наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформлене протоколом №218 від 08.12.2025, підлягає скасуванню як протиправне, а позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.
Щодо зобов'язальної частини позовних вимог слід зазначити, що адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Дискреційні повноваження - це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким. З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, питання визначення наявності або відсутності у особи права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, за результатами розгляду пакету документів, поданих на розгляд Комісії, є дискреційними повноваженнями такої Комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Враховуючи, що рішення Комісії, оформлене протоколом від 08.12.2025 №218, не містить висновків щодо розгляду наданого позивачем пакету документів на підтвердження права на відстрочку від призову на військову службу на підставі пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у тому числі не надано оцінку документам щодо статусу дружини позивача, як особи з психічним розладом, тому суд не вправі заміняти вказаний орган та вирішувати питання про зобов'язання відповідача 2 оформити таку відстрочку. З огляду на викладене, у задоволенні цієї частини позовних вимог слід відмовити.
Разом з тим, відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки за наслідками розгляду справи суд дійшов висновку про протиправність та скасування рішення Комісії про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу, як такого, що не відповідає принципу обґрунтованості, тому з метою поновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_10 повторно розглянути заяву позивача від 05.12.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з урахуванням висновків суду.
Згідно частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За правилами статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову частково.
Оскільки позов підлягає задоволенню частково, тому відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_8 підлягає судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 484,48 грн, сплачений відповідно до платіжної інструкції від 11.11.2025. (а.с.9)
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом №218 від 08.12.2025, в частині відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Зобов'язати Комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.12.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 12 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати в розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) гривні 48 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 06 квітня 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 код РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідач:
- ІНФОРМАЦІЯ_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
- Комісія для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Головуючий суддя Мірінович У.А.