Ухвала від 06.04.2026 по справі 380/6016/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття загального позовного провадження в адміністративній справі

06 квітня 2026 рокусправа № 380/6016/26 м. Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Андрусів У. Б., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради, Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування ухвали і податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пред'явив позов до Львівської міської ради (місцезнаходження: пл. Ринок, 1, м. Львів, 79008; ЄДРПОУ 04055896), Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003; ЄДРПОУ 43968090), у якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати ухвалу Львівської міської ради від 06.07.2023 №3517 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель у межах та за межами населеного пункту с. Малехів Львівської міської територіальної громади Львівського району Львівської області».

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 30.06.2025 №6630712-2411-1307- UA46060250000025047.

Спір виник з публічно-правових відносин, належить до компетенції адміністративних судів, предметної та територіальної юрисдикцій Львівського окружного адміністративного суду.

Позовна заява відповідає вимогам ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Під час вирішення питання про відкриття провадження у цій адміністративній справі підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення або відмови у відкритті провадження в справі не встановлено.

Враховуючи викладене, суддя виснувала про наявність підстав для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.

Відповідно до вимог ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень передбачено ст. 264, 265 КАС України.

За змістом п. 2 ч. 1 ст. 264 КАС України правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.

Приписами ч. 8 ст. 264 КАС України регламентовано, що адміністративна справа щодо оскарження нормативно-правових актів вирішується за правилами загального позовного провадження.

Визначальною умовою, що може слугувати критерієм загальності чи персоніфікованості суб'єктів впливу, є їх коло. Адже кількість як величина має відносний характер, може змінюватись і не є сталим показником регулятивного впливу юридичних актів. Під час визначення кола суб'єктів, правовий статус яких регламентує правовий акт, необхідно зважати лише на ті із них (фізична чи юридична особа, орган, організація, спільність людей тощо), для яких правовим актом установляюются права та обов'язки безпосередньо, щодо яких праворегуляторний вплив є прямим (а не усіх суб'єктів, для яких він може мати якесь юридичне значення).

Такий висновок корелюється з правовою позицією, викладеною у постановах Верховного Суду від 31.07.2019 у справі №466/1264/18, від 20.12.2019 у справі №520/14995/16-а, від 09.04.2020 у справі №807/150/16, від 28.09.2021 у справі №813/4167/17, від 02.02.2022 у справі №540/1378/20.

З огляду на наведене, суд зазначає, що ухвала Львівської міської ради від 06.07.2023 №3517 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель у межах та за межами населеного пункту с. Малехів Львівської міської територіальної громади Львівського району Львівської області» є нормативно-правовим актом.

Відповідно до ч. 2-7 ст. 264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності. У разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом. Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду.

З метою дотримання зазначених нормативних приписів, суддя вважає за необхідне зобов'язати Львівську міську раду опублікувати оголошення про оскарження в судовому порядку ухвали Львівської міської ради від 06.07.2023 №3517 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель у межах та за межами населеного пункту с. Малехів Львівської міської територіальної громади Львівського району Львівської області» у виданні, в якому цей акт був офіційно оприлюднений, не пізніше ніж за сім днів до підготовчого засідання та надати суду відповідні докази.

За правилами ч. 8 ст. 264 КАС України адміністративна справа щодо оскарження нормативно-правових актів вирішується за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче судове засідання.

Частиною 4 ст. 173 КАС України регламентовано, що підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Одночасно суддя роз'яснює учасникам справи, що відповідно до ч. 4 ст. 180 КАС України клопотання та заяви учасника справи з питань, визначених у ч. 3 цієї статті, подані після закриття підготовчого засідання, залишаються без розгляду, за винятком випадків, коли вони стосуються доказів, поданих після закриття підготовчого засідання.

Крім того, суддя звертає увагу сторін на те, що згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Керуючись ст. 12, 19, 26, 77, 79, 160, 161, 171, 248, 256, 264, 265 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради, Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування ухвали і податкового повідомлення-рішення.

2. Справу розглядатиме суд у складі головуючої судді Андрусів Уляни Богданівни одноособово у порядку загального позовного провадження з урахуванням вимог, визначених ст. 264, 265 КАС України.

3. Підготовче засідання призначити на 06 травня 2026 року о 15:00 год., яке відбудеться у приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2, 2-й поверх, зал судових засідань №1).

4. Зобов'язати Львівську міську раду опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справи №380/6016/26 за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали Львівської міської ради від 06.07.2023 №3517 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель у межах та за межами населеного пункту с. Малехів Львівської міської територіальної громади Львівського району Львівської області» у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.

Роз'яснити, що оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а також повинно містити вимоги ОСОБА_1 щодо оскаржуваного нормативно-правового акта, реквізити цього акта та дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.

5. Зобов'язати Львівську міську раду надати у підготовче засідання письмові докази на підтвердження опублікування оголошення.

6. Відповідачам встановити 15-денний строк для подання відзиву до суду з дня вручення ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України. У разі неподання відзиву у зазначений строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Роз'яснити сторонам, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідачі - заперечення (вимоги до змісту та форми цих заяв викладено у ст. 163, 164 КАС України). Для подання цих заяв по суті справи суд встановлює сторонам десятиденний строк, який обчислюється: для позивача з дня отримання відзиву на позов, а для відповідачів з дня отримання відповіді на відзив.

Копії відзиву, відповіді на відзив, заперечення та доданих до них документів повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) їх до суду.

7. Копію цієї ухвали надіслати сторонам. Одночасно з копією ухвали відповідачам надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

8. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади в Україні за адресою https://court.gov.ua/fair/sud1370/.

9. Повідомити учасників справи про наявність у суді технічної можливості для проведення судового засідання в режимі відеоконференції.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяАндрусів Уляна Богданівна